Podstawa czy uziemienie,dlaczego?

Zaczęty przez jamówię, Marzec 17, 2015, 16:46

Poprzedni wątek - Następny wątek

JuG

#25
Cytat: jamówię w Marzec 18, 2015, 16:15Electy II to model z membraną bierną?

Tak. Nie lubię chuchania BR. Tylko, ze obudowa zamknięta jest trudniejsza do napędzania.

Cytat: jamówię w Marzec 18, 2015, 16:15kupiłem Skylany i one wysokościowo są u mnie w punkt

Czy próbowałeś postawić monitory niżej/wyżej? Jeżeli nie to spróbuj. Można nawet taboret i książki wykorzystać. I nie wsłuchuj się w niuanse (mikrodetale, punktowość) a w stopień realizmu, żywości, przyjemności, otwartości. Drobiazgi można będzie później poprawić materiałem standów. Chociaż całkiem możliwe, że Alan obsłuchał wysokość standów.

Z tego co wiem to czym bliżej ściany stoi monitor tym wyżej powinien stać. Ale różnica jest 1-2 cm. Nie wiem do końca czym to wytłumaczyć ale słyszę różnice.

Drizzt

Alan raczej nie obsłuchał wysokości standów bo harbeth nie produkuje standów. Natomiast Noel ze Skylana na pewno to zrobił. Tyle że musiał przyjąć jakiś kompromis bo nie wie jak kto u siebie w domu słucha, z jakiej odległości i na jakiej wysokości siedzi. A zasada w Harbecie jest prosta - tweetery powinny być na wysokości uszu.

jamówię

Cytat: JuG w Marzec 18, 2015, 17:37
Cytat: jamówię w Marzec 18, 2015, 16:15Electy II to model z membraną bierną?

Tak. Nie lubię chuchania BR. Tylko, ze obudowa zamknięta jest trudniejsza do napędzania.

Cytat: jamówię w Marzec 18, 2015, 16:15kupiłem Skylany i one wysokościowo są u mnie w punkt

Czy próbowałeś postawić monitory niżej/wyżej? Jeżeli nie to spróbuj. Można nawet taboret i książki wykorzystać. I nie wsłuchuj się w niuanse (mikrodetale, punktowość) a w stopień realizmu, żywości, przyjemności, otwartości. Drobiazgi można będzie później poprawić materiałem standów. Chociaż całkiem możliwe, że Alan obsłuchał wysokość standów.

Z tego co wiem to czym bliżej ściany stoi monitor tym wyżej powinien stać. Ale różnica jest 1-2 cm. Nie wiem do końca czym to wytłumaczyć ale słyszę różnice.



Kombinowałem z wysokością a jakże :) Skylany mają dwa rodzaje zakończeń,albo są to takie plastikowe bączki,albo ostre jak nóż kolce. Na plastikach jest niżej i tak początkowo słuchałem a potem z małpiej ciekawości wkręciłem kolce i tak już zostało,bo precyzja i lokalizacja źródeł pozornych,zrobiła się chirurgiczna, w ogóle uwielbiam precyzyjną scenę i trójeczki w takim ustawieniu mi to dają.
Co do BR to ja właściwie zawsze miałem BR,dopiero P3 są OZ i to rozwiązanie bardzo sobie chwalę,rozumiem doskonale o czym piszesz :) z drugiej strony,wszystkie pozostałe modele Harbs mają BR a ich dzwięk jest dla mnie,podobnie jak z moich trójek-referencyjny:) Jak zwykle nie ma reguł

intenser

#28
Cytat: jamówię w Marzec 18, 2015, 18:38wszystkie pozostałe modele Harbs mają BR a ich dzwięk jest dla mnie,podobnie jak z moich trójek-referencyjny:) Jak zwykle nie ma reguł

bo wszystkie inne mają membranę midwoofera 20cm

nie da się zrobić OZ przy takiej średnicy woofera ( albo inaczej da się jak robi to ATC ale mielibyśmy rzeczywistą skuteczność na poziomie 80db i wymóg prawdziwej elektrowni by to ruszyć )

JuG

Cytat: drizzt w Marzec 18, 2015, 17:56A zasada w Harbecie jest prosta - tweetery powinny być na wysokości uszu.

Jest to ogólnoprzecząca zasada. Tylko, że chyba ogólnie błędna. Co nie znaczy, że w przypadku waszych Herbatników tak jest. W trójmieście nie mam dostępu do Harbeth-ów niestety. Do Maćka do Wa-wy już który miesiąc się wybieram i na razie nic z tego nie wychodzi.

Ostatnio miałem możliwość porównania wpływu wysokości podstawek dla kilku modeli monitorów aktywnych (APS i Dynaudio) oraz pasywnych (ATC i stare KEF-y). Wszystkie monitory grają lepiej na niższych podstawkach niż to wynika z tej ogólnej zasady.

Drizzt

#30
Wszystko zależy od zestrojenia bas refleksu a nie tego czy on w ogóle jest. W Harbecie to bardziej otwór stratny niż BR i nic nie ma prawa furczeć, to nie Cervin Vega.

Co do wysokości to takie jest niezmienne od lat stanowisko konstruktora a on ma te kolumny pomierzone na wszystkie strony i zna dyspersję tweetera i integrację driverów lepiej niż my jesteśmy w stanie poznać przy użyciu pary uszu. Ale nie eksperymentowałem z wysokością bo nie bardzo mam jak.

Jakub

Cytat: JuG w Marzec 18, 2015, 18:50Wszystkie monitory grają lepiej na niższych podstawkach niż to wynika z tej ogólnej zasady.

Moje kolumienki też grają lepiej na niższych podstawkach. Najlepiej brzmią jak twittery są tak 5-10cm poniżej uszu. Co daje podstawki ok. 70cm.

elem

Cytat: JuG w Marzec 18, 2015, 18:50monitory grają lepiej na niższych podstawkach niż to wynika z tej ogólnej zasady.

tak miałem na B&W Matrix 805 ale już malenkie ASW czy Audio Physic potrzebowały wznosic sie ponad uszy
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

jamówię

Ja mogę potwierdzić,że wyżej u mnie jest lepiej,ale panowie nie róbmy kolejnego wątku o Harbs.
BTW co jest z maszą?



1000 8)

Jakub

Cytat: elem w Marzec 18, 2015, 19:02ale już malenkie ASW czy Audio Physic potrzebowały wznosic sie ponad uszy

Z drugiej strony, na co dzień kolumny stoją na szafkach o wysokości 1m (mam dwa koty i czteroletnie dziecko), i wtedy też brzmią dobrze. Nieco gorzej niż na podstawkach, ale wciąż lepiej niż kiedy tweetery mam na wysokości uszu.

kangie

Ciekawe kto na forum ma najnizsze podstawki  ;D
Moje maja 33cm (bez kolcow/nozek 30cm).

Drizzt

#36
Cytat: jamówię w Marzec 18, 2015, 19:03
BTW co jest z maszą?

Chyba ma kłopot z psiakiem.

Tweetery na wysokości uszu to nie jest ogólna zasada bo w rożnych kolumnach może być najróżniej - zależnie od konstrukcji. Także jak najbardziej normalne jest, że Wam grają niżej albo wyżej.