Spendor - wszystko co trzeba powiedzieć

Zaczęty przez BOBSAPP, Marzec 08, 2015, 13:10

Poprzedni wątek - Następny wątek

intenser

Cytat: BOBSAPP w Marzec 08, 2015, 19:59Całość jednej podstawy waży 98 kg

stand ważący 98 kg ?

można wiedzieć po co ?

BOBSAPP

#26
Założenie było jedno - miało być solidnie i bez możliwości wywrócenia przez dziecko - mam wymagającą żonę - (bardzo).
A stabilny jak grób kamień w sensie dżwiękowym też "swoje" zrobił.(Ale to temat rzeka...)

kangie


prym

Cytat: BOBSAPP w Marzec 08, 2015, 20:26A stabilny jak grób kamień w sensie dżwiękowym też "swoje" zrobił.(Ale to temat rzeka...)
Pogorszył bas,nie skrócił.Dźwiękowo nie najlepszy pomysł z tym granitem pod głośniki.Dźwięk przy takim rozwiązaniu traci plastyczność i staje się suchawy.Jednak jak ci pasuje,to na nic zasady.

BOBSAPP

#29
Cytat: prym w Marzec 09, 2015, 13:39Pogorszył bas,nie skrócił.Dźwiękowo nie najlepszy pomysł z tym granitem pod głośniki.Dźwięk przy takim rozwiązaniu traci plastyczność i staje się suchawy.Jednak jak ci pasuje,to na nic zasady.

To te dwie cechy plastyczność i soczystość powodują żę Spendory są tak wyjątkowe i niepowtarzalne na tle różnej często dużo droższej konkurencji.

Zanim zdecydowałem się na kamień spróbowałem lekkich , otwartych konstrukcji drewnianych .

Nie dokładnie to ale coś w tym stylu :

http://www.kjwestone.co.uk/sites/default/files/product-slider/harbeth_40_2.jpg

Potęgowało to wyżej wymienione cechy które jak dla mnie już nie potrzebowały wzmacniania.
Posiadam pokój 19 m2 i przy tak dużym powiększeniu instrumentów na podstawie drewnianej- dżwięk nie mieścił się a bardziej dusił oraz zatracał aspekty rytmiczno/dynamiczne w tej kubaturze pomieszczenia.
Zdaję sobie sprawę że w innym pomieszczeniu można mieć zupełnie inne wnioski .
Co do basu granit zaakcentował  rytm i szybkość a minimalny spadek na jego rozciągnięciu odzyskałem dając pod kolce - podkładki gumowe z metalową nakładką.
Dżwięk jest potężny ,dynamiczny ze stabilną stereofonią + fenomenalna obecność muzyków w pokoju , ciepły  i rytmiczny oraz zupełnie niemęczący.
Zestaw tych cech powoduje że jestem z brzmienia zadowolony i przy różnym repertuarze muzycznym się sprawdza - oczywiście jak dla mnie.

Doskonale sprawuje się przy odsłuchu nocnym i cichym ale nie tylko.

Słaba jakość zdjęcia bo komórka jest w użyciu .


kangie

#30
Cytat: BOBSAPP w Marzec 10, 2015, 08:33Dżwięk jest potężny ,dynamiczny ze stabilną stereofonią + fenomenalna obecność muzyków w pokoju , ciepły  i rytmiczny oraz zupełnie niemęczący.
Też tak mam u siebie.

Ten głośnik nisko-średniotonowy jaką ma średnicę? Chyba więcej niż 8 cali nie ma, czy się mylę?

Ja zauważyłem taką przypadłość wielu konstrukcji dwudrożnych z BR opartych o głośnik nisko-średniotonowy, że w trudnych partiach średnica potrafi wręcz się "załamać się", na skutek dużych wychyleń membrany. O zniekształceniach powodowanych dużym wychyleniem i odkształceniem stożka membrany nie chciałbym pisać, ale to robi nieprzyjemne wrażenie jak na moje ucho.

A w 19mkw wytworzyć solidne ciśnienie akustyczne to już nie jest tak hop siup.

Cytat: BOBSAPP w Marzec 10, 2015, 08:33Doskonale sprawuje się przy odsłuchu nocnym i cichym ale nie tylko.
Właśnie. A jak Ci gra przy większych poziomach głośności (ja tak lubię)?

kangie

#31
Cytat: BOBSAPP w Marzec 08, 2015, 20:26Założenie było jedno - miało być solidnie i bez możliwości wywrócenia przez dziecko - mam wymagającą żonę - (bardzo).
Znam dobrze ten problem.

Nie boisz się, że kolce wypadną z talerzyków gdy dziecko podbiegnie i uderzy w kolumnę? Ja u siebie podkleiłem od spodu kolumny samoprzylepne silikonowe krążki, które mają bardzo dużą przyczepność do standów i przesunąć kolumnę na standzie jest bardzo ciężko.

BOBSAPP

Cytat: kangie w Marzec 10, 2015, 09:24Ten głośnik nisko-średniotonowy jaką ma średnicę? Chyba więcej niż 8 cali nie ma, czy się mylę?

Tak zgadza się.


Cytat: kangie w Marzec 10, 2015, 09:24Ja zauważyłem taką przypadłość wielu konstrukcji dwudrożnych z BR opartych o głośnik nisko-średniotonowy, że w trudnych partiach średnica potrafi wręcz się "załamać się", na skutek dużych wychyleń membrany. O zniekształceniach powodowanych dużym wychyleniem i odkształceniem stożka membrany nie chciałbym pisać, ale to robi nieprzyjemne wrażenie jak na moje ucho.

Ogólnie bas BR w kolumnach Spendora jest traktowany jako otwór stratny i nie pracuje jako typowe wzmocnienie pewnego podzakresu jak w np.Dynaudio lecz jako delikatne uzupełnienie.
Potęga raczej dotyczy średnich tonów a niżeli niskich częstotliwości .

Monitory Spendora są stworzone do niskich i średnich głośności przynajmniej te dwudrożne ale model sp 100 już nie posiada kompleksów także na wysokich.

To co potrafią modele dwudrożne w zakresie potęgi mieszkając nie w domku powoduje że ze względów sąsiedzkich i tak wykorzystujemy połowę ich możliwości mocowych.



Cytat: kangie w Marzec 10, 2015, 09:24Właśnie. A jak Ci gra przy większych poziomach głośności (ja tak lubię)?

Ja maksymalnie słucham na -52 dB tyle wskazuje drabinka rezystorowa.
Nie posiadam miernika jakie jest ciśnienie w pomieszczeniu ale mi więcej nie potrzeba.
Więc to raczej bardzo subiektywne jest.


Cytat: kangie w Marzec 10, 2015, 09:28Nie boisz się, że kolce wypadną z talerzyków gdy dziecko podbiegnie i uderzy w kolumnę?

Wszystko jest sklejone ze sobą ale na wypadek mam z tyłu dodatkowe mocowanie kolumny do podstawy ale to inna bajka.

szczemirek


BOBSAPP

#34
Cieszy mnie że się podoba  i pozdrawiam.