Miniabyra ulubiony klocek

Zaczęty przez miniabyr, Luty 12, 2015, 17:35

Poprzedni wątek - Następny wątek

Piterski

No to faktycznie nie zrozumiałem istoty sprawy, tylko jaki jest ukryty sens w oklejaniu ekranu z miedzi dodatkowymi ferytami?
Zaś już zupełnie nie rozumiem co jeden taki pasywny krążek ma za zadanie zrobić np na kablu zasilającym?
Czy ktoś mi to może wyjaśnić w oparciu o zjawiska fizyczne, a nie tylko metafizyczne?
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

McGyver

Wcześniej już pisałem że ferryt potrafi ekranować od pól magnetycznych. I nie musi wcale być w tym celu podłączony do masy.
Natomiast miedziany ekran może ekranować od pól elektrycznych, jednak warunkiem koniecznym żeby zadziałał jest podpięcie go do gleby. Niepodpięty do gleby będzie robił za antenę.

Piterski

Cytat: McGyver w Kwiecień 30, 2019, 15:19Wcześniej już pisałem że ferryt potrafi ekranować od pól magnetycznych.
Ok ekranować jak otacza tąką przykładową lampę pewnie tak, coś jak ołów pochłaniający promieniowanie rengenowskie ale na takim kablu jeden ferytwy pierścionek to co może zrobić i jak?
Pytam o to całkiem poważnie.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

Jakub

Cytat: Piterski w Kwiecień 30, 2019, 15:46
Ok ekranować jak otacza tąką przykładową lampę pewnie tak, coś jak ołów pochłaniający promieniowanie rengenowskie ale na takim kablu jeden ferytwy pierścionek to co może zrobić i jak?
Pytam o to całkiem poważnie.

https://www.analog.com/media/en/technical-documentation/application-notes/an101f.pdf
Miłej lektury.
Na końcu artykułu masz wykresy i opis tego co robi jeden ferrytowy pierścionek (umieszczony we właściwym miejscu).

Melepeta

Zauważ Piotrze, że ferryty są często stosowane na kablach zasilających, sygnałowych itp. w komputerach, drukarkach...
Sprzęt jest dla muzyki, nie odwrotnie.

marcin32

#4530
Cytat: McGyver w Kwiecień 30, 2019, 15:19Wcześniej już pisałem że ferryt potrafi ekranować od pól magnetycznych. I nie musi wcale być w tym celu podłączony do masy.
Natomiast miedziany ekran może ekranować od pól elektrycznych, jednak warunkiem koniecznym żeby zadziałał jest podpięcie go do gleby. Niepodpięty do gleby będzie robił za antenę.

Ja nie mam niestety prawdziwej masy w gniazdkach a ekrany z kabli obudowy podłączam przez kondensatory Y i miki, czy jest na to inny lepszy patent ???

marcin32

#4531
Cytat: Melepeta w Kwiecień 30, 2019, 21:14Zauważ Piotrze, że ferryty są często stosowane na kablach zasilających, sygnałowych itp. w komputerach, drukarkach...

Ferety są tak popularne w  sprzętach wszelkiej maści, że ciężko ich nie brać poważnie ;)

Zastanawiam się czy sens jest całe kable ferytować??????, czy nie wystarczy jeden o wiele lepszy

Od ferrytów są jeszcze lepsze materiały niestety o wiele droższe, są też ekrany rozpraszające

miniabyr

Jak powiedziałem , tak zrobiłem . Na próbę ,wielkie kondensatory Mundorf zostały  zainstalowane w moim AN M3 . Od wczoraj dogadują się z resztą koleżanek drużyny mojego pre . I dogadują się perfekcyjnie .  Na stałe będą zamontowane porządnie ! 8)
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

McGyver

Cytat: marcin32 w Maj 04, 2019, 11:09Ja nie mam niestety prawdziwej masy w gniazdkach
Rozumiem, że piszesz o gniazdkach sieciowych? Jezeli tak, to bądź spokojny, w takich gniazdkach nigdy nie ma masy. Ani prawdziwej, ani urojonej  ;)

michał_flaga

to może być hit sezonu - męski model torby na drobiazgi.

miniabyr

Szkoda życia na chujowy dźwięk !

dino

Cytat: michał_flaga w Maj 05, 2019, 16:16to może być hit sezonu - męski model torby na drobiazgi.
Zależy jakiej płyty użyto na "torebkę" - można dostać of fana w dynie   ;D ;D ;D

goky

Zwróciło moją uwagę wczoraj w Winylowej


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

wiki

Cytat: miniabyr w Maj 04, 2019, 12:58Jak powiedziałem , tak zrobiłem . Na próbę ,wielkie kondensatory Mundorf zostały  zainstalowane w moim AN M3 . Od wczoraj dogadują się z resztą koleżanek drużyny mojego pre . I dogadują się perfekcyjnie .  Na stałe będą zamontowane porządnie ! 
W którym miejscu je wpiąłeś?
W zasilaczu, czy już przy samych lampach?
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

miniabyr

Wiki te kondy siedzą w zasilaczu . Zamieniły podwójny kondensator 47+47 /450v 
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

wiki

Cytat: miniabyr w Maj 15, 2019, 07:04Wiki te kondy siedzą w zasilaczu . Zamieniły podwójny kondensator 47+47 /450v 
A jakie pojemności zastosowałeś?
47+47 czy mniejsze?
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

wiki

Ja już wcześniej myślałem o podmianie elektrolitów na mkp (niekoniecznie supreme ze względu na cenę) w moim przedwzmacniaczu... ale:
- nie za bardzo mam miejsce,
- mam zasilanie podwójne, czyli dwa zasilacze, jeden do jednego kanału, drugi do drugiego (zrobiłem dwa zasilacze bo moja płytka przedwzmacniacza miała rozdzielone zasilanie, więc stwierdziłem, czemu nie),
- patrząc na punkt drugi, podwaja mi się ilość kondensatorów.
Myślałem o 100uF mkp11 od Mifleksa, całkiem dobra cena w takiej pojemności.
Pierwsze miejsca do wymiany to:
- ostatni kondensator w zasilaczu - czyli 2 szt.
- cztery kondensatory zasilanie anodowe na płytce przedwzmacniacza - 4 szt.
Razem 6 "szklanek"... i gdzie to umieścić?
Należałoby zmienić obudowę, czyli podwyższyć ją i zrobić piętro na kondensatory.
Ale tego pewnie nie zrobię. :)
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

miniabyr

Cytat: wiki w Maj 15, 2019, 08:49A jakie pojemności zastosowałeś?47+47 czy mniejsze
Ciut mniejsze bo Mundorf nie robi tego typu kondensatora (supreme ) 47  ani 23  uF . Musiałem złożyć jeden z  dwóch  22uF. 
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

miniabyr


Mam takie spostrzeżenia po ponad 3 tygodniach grania na petardzie Mundorf'ów  w zasilaniu  . W tym miejscu był podwójny elektrolit  Jensen  47uf/450 v . Wczoraj wróciłem do niego aby porównać brzmienie Mundorf kontra Jensen .
Jensen powoduje ,że brzmienie jest bardzo plastyczne,  łagodne . Odczucie ,że muzyka gra "do przodu " jest kolejnym atutem tego kondensatora .Ja bardzo lubię taką prezentacje sceny ! Bardzo muzykalny przekaz  który wybacza pewne niedoskonałości nagrania .  Wadą tego podwójnego Jensena jest slabsza rozdzielczość .Myślę ,że wspomniana łagodność może być przyczyną utraty rozdzielczości . Jednak "muzykalność" którą on oferuje  wynagrodzi tą małą niedogodność . Ma też zdecydowanie łagodniejszy bas ,który  nie schodzi tak nisko jak Mundorf. Tu wyraźnie słychać ,że taki kontrabas w najniższych rejestrach nie prezentuje swojej najniższej oktawy   .Jest stosunkowo niedrogi - ok 55 funtów (trzeba pamiętać ,że to w sumie dwa kondensatory )
Petarda Mundorfów Supreme (4 aby uzyskać  2x 47 uF) produkuje brzmienie nieprawdopodobnie rozdzielcze z odlotową mikro dynamiką  :o Plankton który wypluły z siebie moje kolumny zadziwił mnie  tym ,że można uzyskać tak świetny efekt . Mundorfy produkują brzmienie ciemniejsze ale zdecydowanie bardziej rozdzielcze ! I to chyba jest przyczyną tej  mikrodynamiki którą oferuje Mundorf . Mam wrażenie ,że lekko wycofuje średnicę a to powoduje ,że scena jest cofnięta -tej cechy nie znoszę  ,bo nie po to kupiłem bilet w 5 rzędzie  aby zostać przesadzonym do 15 . Rozdzielczość jest świetna więc można to wycofanie sceny jakoś przełknąć . Generalnie ten kondensator to pierwsza liga !  Jest jednak kilka małych "ale"  Po pierwsze cena . Aby uzyskać taką pojemność  i zrobić z tego  2 kondensatory  to trzeba kupić  4 sztuki. Mundorf nie produkuje  tego kondensatora o wartości 47uF . Cena 1000 zł .  Po drugie  wielkość . Są po prostu zaje.iście wielki . Dla tego Audio Note w modelach pre  M9 ;M10  pakuje te elementy w oddzielną obudowę . Niestety jeśli ktoś pokusi się o  wsadzenie tego kondensatora we własny tor  musi mieć świadomość ,że z komponentami słabej jakość wyprodukuje jazgotliwy dźwięk  ,szorstki i ziarnisty . Przekonałem się o tym na własnej skórze kiedy w moim pre i końcówkach siedziały jeszcze rezystory Beyschlg . Qpa straszna .  Wnioski . Jensen  świetny  i wybacza słabsze komponenty . Mundorf to wyczynowy sukinsyn ale nie toleruje  słabszych kolegów w torze . Ot i tyle.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

wiki

Ja po takim doświadczeniu jak Twoje... pokusilbym się o... Mifleks mkp11... może nawet 100uF. 😀
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

miniabyr

Cytat: wiki w Maj 20, 2019, 22:34
Ja po takim doświadczeniu jak Twoje... pokusilbym się o... Mifleks mkp11... może nawet 100uF. 😀
U mnie w zwrotnicy na basie gra właśnie mkp 11  90uF
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

wiki

Cytat: miniabyr w Maj 20, 2019, 22:48U mnie w zwrotnicy na basie gra właśnie mkp 11  90uF
Tak, wiem... 😀
Ja pewnie bym spróbował... 😀
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

miniabyr

Cytat: wiki w Maj 20, 2019, 22:49Tak, wiem... 😀Ja pewnie bym spróbował... 😀
Próbuj ,próbuj bo szkoda życia na nieciekawy dźwięk . -) Jest tyle fajnych rozwiązań ,tylko trzeba mieć trochę więcej uporu niż inni . Ja go mam od jasnej cholery . Podzielę  się nim  z tobą  ;)
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

dino

Cytat: miniabyr w Maj 20, 2019, 22:48U mnie w zwrotnicy na basie gra właśnie mkp 11  90uF
Na basie ?  ;) :D

rudy-102

Cytat: miniabyr w Maj 20, 2019, 22:16po ponad 3 tygodniach grania na petardzie Mundorf'ów  w zasilaniu  . W tym miejscu był podwójny elektrolit  Jensen  47uf/450 v
Cytat: miniabyr w Maj 20, 2019, 22:16trzeba kupić  4 sztuki. Mundorf nie produkuje  tego kondensatora o wartości 47uF
Jeśli to zasilanie to czemu nie wziąłeś np. TubeCap-47?