Szablony i przyrządy do kalibracji wkładek

Zaczęty przez GregWatson, Sierpień 19, 2014, 19:48

Poprzedni wątek - Następny wątek

GregWatson

Testowałem i porównywałem protractor Pro-Jecta (chyba w ogóle to jest najtańsza wersja na rynku) jak i ten robiony kangiego. No to oprócz różnicy w samym wyglądzie nie tylko gabarytowo to dokładność wykonania jest lepsza a to pociąga za sobą dokładność ustawienia. Być może ktoś inny też ją mógł testować i porównać do jakiegoś innego przyrządu ale nic mi o tym nie wiadomo. Czym więcej porównań i opinii tym lepiej.
Nie żebym puszkę wazeliny otworzył ale jeśli ma być lepiej to czemu nie.

Teraz to się inaczej nazywa "opis zawiera lokowanie produktu". :) :) :)
Trochę tego i trochę tamtego też.

kangie

#101
Miniabyr, dlatego tez bralem pod uwage maniakow AdFontesa i Zonteka. Niestety mimo wielu zainteresowanych (50 osob prosilo o przedstawienie ofery cenowej) tylko kilka osob gotowe bylo wplacic zaliczke. Jak wiadomo protractory nie sa produktami pierwszej potrzeby i wielu nie stac na wydanie kilku stow w ciemno i zaufac Kangiemu ;) Niestety mimo dosc prostej konstrukcji (zaleta) technologia wykonania jest skomplikowana i wymaga obrobki z jednego zamocowania na obrabiarce i duzej dokladnosci innych operacji jak chociazby frezowanie rowka w kostce, wiercenie otworu pod szpikulec. Niby wyglada to prosto, ale zapewniam ze wykonanie nie jest latwe, a jeszcze jak ma byc tanio?
Dlugie ramiona sa sprawdzone przez mojego dobrego kolege i jego dobrego kolege. Obaj to wyjadacze, ale powiedzieli, ze zajebista robote wykonalem. To tak na marginesie.
Pod uwage brany byl Loefgren, ale on jest za ostry moim zdaniem i poszedl w odstawke. Do krotkich ramion 9-10 cali uzywam Baerwalda, powyzej 11,2 cala idzie zmodyfikowany Stevenson.

Jesli znalezliby sie kiedys chetni, to nie mowie ze nie podejme sie wyzwania. Na chwile obecna - nie. Zbyt duzo czasu to kosztuje, a i czlowiek naczyta sie opinii na forach pod swoim adresem. Mi to niepotrzebne, a za zarobiona kase i tak nie kupie dobrej wkladki gramofonowej. To tak po krotce.

kangie

Greg, dobrze slodzisz :D Masz u mnie 10 kalibracji gratis  ;D

miniabyr

Ok rozumiem problem z produkcją. Jeśli chodzi o krzywe korekcji to ja do Ortofona spu r.n wybrałem Loefgren'a -tak jakoś się świetnie zgrał z wkładką i ramieniem,ale już Soundsmith lepiej drapał na Baerlwald'e.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

kangie

Sprobowalbys na swoim ramieniu lekko zmodyfikowanego Stevensona - gwarantuje, ze pojawilby sie banan na twarzy  8)

paul_67

Nie namawiam nikogo do ustawiania wkładki na oko, ale mi taka sztuka się udała.Potem trzykrotnie sprawdzałem na szablonie dedykowanym do ramienia Rega i nie było co poprawiać.Trzydzieści lat temu tylko tak "kalibrowałem" bo nawet nie wiedziałem,że można inaczej, ale to były inne czasy i kiepskie wkładki:)

paul_67

Z kawałka akrylu zrobiłem przyrząd bardzo przydatny do ustawiania VTA i azymutu. Sorki za nieostre fotki, ale aparat się pogubił...

GregWatson

#107
Ostatnio zakupiłem sobie właśnie protektor Pro-Jecta (Align It). Przy ustawianiu zauważyłem iż śruba, której zadaniem jest dokręcenie tej ruchomej części na której spoczywa ramię pomiarowe do tych znaczników narysowanych przy podstawie, niestety ale wychyla się w lewo jak i w prawo co powoduje błędne ustawienie wkładki (tak zrobiono). Na tym fotce tej śruby dociskowej (regulacyjnej) nie widać bo jest z drugiej strony.
W związku z tym mam pytanie do posiadaczy:
- czy stosujecie jakieś blokady w postaci kawałków akrylu czy też deseczki o określonej grubości aby zniwelować ruchy prawo-lewo ramienia pomiarowego?,
- naszła mnie jeszcze jedna myśl, którą wcześniej poruszono a mianowicie padło pytanie którą kreskę u podstawy przyjąć jako prawidłową - mnie natomiast w tej kwestii nurtuje czy aby te kreski nie oznaczają  pomiarów w/g Stevensona oraz Baerwalda/Loefgrena. Może dorabiam jakąś ideologię do gówna ale czy coś w tym jest czy to tylko za dużo alkoholu.? :)


Trochę tego i trochę tamtego też.

jajacek1410

U mnie nic nie lata. Chodzi Ci o tę dużą śrubę z tyłu? Masz taki przyrząd jak na zdjęciu ( z metalowymi uchwyto-prowadnicami) ? Moje są w całości akrylowe. Może są jakieś różnice konstrukcyjne. 
   Możesz zrobić swoją fotkę, albo rysunek i dokładniej opisać (zaznaczyć strzałkami) co i jak lata? Jakoś nie bardzo sobie wyobrażam co może być nie tak.

Co do kresek pomiarowych, to mnie kangie odpowiedział, że istotne są te górne, a dolne tylko ku ozdobie. Nie jestem pewien, czy w tej kwestii można kangiemu zaufać :)
KEF iQ9, Yaqin 100b, Primare cd21, P-J Perspective, Goldring 1012, P-J Tube Box SEII, Kimber 4TC, 8TC, Audiomica Beryl, QED Siver Spiral, NEEL 7ES, listwa Tomanek

kangie

#109
U mnie - podobnie jak u Jacka - wersja z kostką akrylową. Tego problemu u siebie nie odnotowałem.

Co do podwójnych kresek offsetu kostki względem osi otworu na szpindel - jeśli chodzi o znaczenie dolnych kresek - żadnej notki nie znalazłem w oryginalnej instrukcji obsługi. Wg mnie należy to ustawiać na kreskę najdalszą, czyli górną.

kangie

#110
Cytat: jajacek1410 w Czerwiec 03, 2015, 07:38Co do kresek pomiarowych, to mnie kangie odpowiedział, że istotne są te górne, a dolne tylko ku ozdobie. Nie jestem pewien, czy w tej kwestii można kangiemu zaufać :)
Myślę, że te skany instrukcji nie powinny budzić już żadnych wątpliwości.

GregWatson

Porobiłem fotki więc teraz powinno być lepiej. Co do wersji to faktycznie ta część srebrna wykonana jest z metalu. Nie wiem czy to lepsza czy gorsza wersja ale moim zdaniem nie ma żadnego wpływu na działanie przyrządu jedynie różnica jest wizualna.

Na fotkach poniżej pokazałem różnicę w wychyleniu ramienia pomiarowego zarówno po docisku z lewej strony (foto 2) jak i później z prawej strony (foto 3). Nawet jeśli różnica wyniesie ponad 1 mm (a wynosi więcej) to różnica na końcu tej listwy pomiarowej robi się już spora (kilka ładnych milimetrów) co z kolei ma wpływ na punkt pomiarowy nakreślony przez producenta dla igły. Może pokazałem to zbyt ekstremalnie ale nawet jeśli nie dociskam z jednej jak i z drugiej strony to "igła" na końcu listwy nie trzyma się sztywno a można ją delikatnie przesuwać (lewo - prawo).
I czy w związku z tym stosujecie jakiś wariant usprawniający (usztywniający) w postaci np. bloczka akrylu czy też innego materiału, którym można uzupełnić szczelinę równomiernie po obu końcach).
Foto 1 pokazuje nam przyrząd w stanie spoczynku.


Trochę tego i trochę tamtego też.

kangie

Teraz już wiem o co chodzi. U mnie chodziło to "bezluzowo" (wersja jakoś z 2000 roku).

Rzeczywiście błąd na końcu belki musi być spory.

Mam pomysł na skasowanie luzu, ale wiąże się to z przeróbką przyrządu, czyli przyrząd straci "oryginalność".

GregWatson

Chyba dorobię taką belkę z akrylu o odpowiedniej grubości aby blokować ją tą odległość w szczelinie aby z jednej jak i z drugiej strony była taka sama.
Trochę tego i trochę tamtego też.

GregWatson

Dziś kupiłem coś takiego w papierniczym(już o tym było) ale kupiłem ze względu na cenę - 50 gr.  :)
Trochę tego i trochę tamtego też.

moon

pamietam, ze ktos sie oferowal, ze moglby wpasc z ktoryms ze swoich sprzetow do kalibracji i mi Fonciaka ustawic, z Wawy, Piterski, kawosz?:)
Pioneer PL-50L II + Ortofon 2M Bronze + LAR LPS-1+ Cayin MT-35S + Canto Grand

kawosz

Ja nie mam . Mi kalibrował fonciaka Piterski . A luxmana Miniabyr .

Piterski

Cytat: moon w Wrzesień 15, 2016, 11:58
pamietam, ze ktos sie oferowal, ze moglby wpasc z ktoryms ze swoich sprzetow do kalibracji i mi Fonciaka ustawic, z Wawy, Piterski, kawosz?:)

Ja mogę nie ma sprawy ale kilka godzinek jest z głowy i przydał by się komputer lub laptop z kartą dźwiękową.
Czas może uda się wygospodarować w tę sobotę po południu lub niedziele. Daj znać to się umówimy.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

GregWatson

Przymierzam się do zakupu porządniejszego urządzenia niż protektor Pro-Jecta (Align It) i w zasadzie mam dwa takie przyrządy na oku: CLEARAUDIO Cartridge alignment gauge lub protraktora Feickerta.
Z Waszych doświadczeń co proponujecie? Zamierzam wykorzystywać przyrząd do ramion o różnej długości, wiem że różnią się dosyć istotnie w pomiarach.
Co proponujecie ? no chyba że jest coś innego co Waszym zdaniem zasługuje na uwagę?
Trochę tego i trochę tamtego też.

moon

za pare groszy nowosc w RCM:

Fanów analogu zainteresuje zapewne doskonałe narzędzie, które pozwala na precyzyjne i kompleksowe ustawienie gramofonu. Mowa tu o produkcie ANALOG MAGIK. Są to dwie specjalnie przygotowane płyty z ścieżkami testowymi, jedna na 331/3 i druga 45 rpm. Do kompletu jest oprogramowanie, które należy zainstalować na komputerze posiadającym wejście liniowe lub zaopatrzenie się w kartę dźwiękową z takim wejściem. Narzędzie to pozwala na optymalną kalibracje takich parametrów jak antyscating, azymut (HTA), wysokość ramienia (VTA), siła nacisku (VTF) oraz dobór odpowiedniego wzmocnienia i obciążenia. Pozwala zmierzyć "prędkość" oraz nierównomierność obrotów w gramofonie. Mamy również do dyspozycji test, za pomocą którego określimy rezonans układu ramie-wkładka i poziom wibracji. Narzędzie choć bardzo rozbudowane jest proste w użyciu i gwarantuje poprawność wykonania całej kalibracji. Cena 3200zł. "Rzecz" jest już dostępna w naszym sklepie.

tu tez za grosze:

Wszyscy którzy zabierali się kiedyś za kalibrację wkładki przechodzili przez drogę poszukiwania szablonów i zawsze pojawiało się pytanie czy dany szablon jest odpowiedni. Firma Acoustical Systems opracowała uniwersalne narzędzie, dzięki któremu możemy w bardzo dokładny sposób ustawić wkładkę "zawieszoną" na naszym gramofonie. Jest to Smart Tractor. W skład zestawu wchodzi przymiar, wycinek płyty z wypalonymi laserem "punktami styczności" oraz lupa. Narzędzie jest BARDO dokładne i oferuje kilka różnych ustawień wg. geometrii Baerwalda, Lofgrena oraz geometrie UNI-DIN
(http://www.arche-headshell.de/uni-din-a-new-approach/)

Z narzędzia i możemy z niego korzystać wykonując kalibracje na ramionach 9-12 cali.
"Szablon" do nabycia w naszym sklepie w cenie 2150zł
Pioneer PL-50L II + Ortofon 2M Bronze + LAR LPS-1+ Cayin MT-35S + Canto Grand

lok

Jak masz gramiak za pół banki to rzeczywiście grosze. 


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

gratefullde

To nie lepiej kupić to:

https://www.youtube.com/watch?v=y5UGd2E9s9Q

niespełna 1200 zł w sklepie winylowym peel
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

Jakub

Za 1200 kupisz niezły cyfrowy oscyloskop.

gratefullde

Cytat: Jakub w Marzec 23, 2018, 18:08
Za 1200 kupisz niezły cyfrowy oscyloskop.

Za 1200 można wiele innych fajnych gadżetów kupić... Niemniej w porównaniu do 3100 to u Feickerta dostajemy to samo za mniej. Graficzna wizualizacja też mnie bardziej przekonuje, jakoś :)
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

Jakub

Na oscyloskopie też masz wizualizację  >:D