Modyfikacja kolumn saba 1300 profesional

Zaczęty przez Mikut1982, Sierpień 20, 2017, 21:42

Poprzedni wątek - Następny wątek

Mikut1982

Musze kupić ściągacz do izolacji.  Jest w sklepie ale od 0,8 a ja mam na gorze kable 0,5 czy  będzie dobry

rudy-102

Cytat: Mikut1982 w Listopad 12, 2017, 14:13
Musze kupić ściągacz do izolacji.  Jest w sklepie ale od 0,8 a ja mam na gorze kable 0,5 czy  będzie dobry
Jak mam cieńsze kabelki to ściskam "mordę" tego pistoleta palcami i pasuje. Mojego kupiłem w zwykłym sklepie typu OBI.

Piterski

Tę teflonową izolację wystarczy naciąć niekoniecznie do samej miedzianej żyły i ładnie się ją ściąga.
Kwestia wprawy.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

rudy-102

Cytat: Piterski w Listopad 12, 2017, 14:16
Tę teflonową izolację wystarczy naciąć niekoniecznie do samej miedzianej żyły i ładnie się ją ściąga.
Kwestia wprawy.
Jeśli piszesz o kablu Neotecha to do niego lepiej sprawdza się inny obciągacz.

rudy-102


Mikut1982

Ale najważniejsze jest że znalazłem przyczynę.  Teraz jestem bohaterem w swoim domu.   :)

Piterski

#331
Nie, miałem na myśli te druty w głośnikach kolegi Mikut1982, bo mam takie same.



Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

Jakub

Też mam te druty w swoich kolumnach, dlatego czekałem aż kolega znajdzie babola :)

Mikut1982

Naprawdę grają teraz świetnie.  Zabieram się za drugą kolumnę.  Zostawiłem jedna niezrobiona dla porównania.  Jak zagrają obie to będzie efekt wow.  Po zrobieniu.  Odkładam je narazie na bok dopóki nie zrobię maskownic, bo kurz dostaje się za kratki.  Kupię ściągacz do izolacji i wszystko i zrobię to jak powinno być zrobione.  Koszt modyfikacji wyszedł więcej niż same kolumny ale było warto.

Piterski

Cytat: Mikut1982 w Listopad 12, 2017, 15:20Koszt modyfikacji wyszedł więcej niż same kolumny ale było warto.
Bo tak się wydobywa potencjał z dobrych konstrukcji w oparciu o nowe technologie.
Jak by bowiem nie patrzeć to w dziedzinie budowy kondensatorów technika i parametry poszły mocno do przodu.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

surfbrother

#335
Gratulacje z postępów na prawdę kolumienki warte inwestycji.Dopiero po wymianie elementów zwrotki pokazują klasę.Osobiście na razie olałem wygląd zewnętrzny tylko skupiłem się na walorach sonicznych jak już to doprowadzę do końca to się zajmę walorami wzrokowymi. 

Mikut1982

Znajdę czas to zabieram się za maskownice,  narazie na nich nie gram. Leżą pod kocem. 

spalon

Już kolejny raz dzięki gościnności kolegi Mikut1982 i jego małżonki miałem okazję posłuchać zestawu Saba i porównać zmiany po modyfikacjach kolumn .
Tym razem zestaw już w pełni dokończony więc można ocenić zmiany w całym systemie nie tylko pojedynczej kolumnie . Z tego co wiem kolumny w takim stanie nie grały jeszcze dłużej niż około dziesięciu godzin więc pewnie jeszcze kondensatory nie pokazały 100 % swoich możliwości , ale z tego co usłyszałem zmieniło się i to sporo .
Przede wszystkim zestaw zyskał na klarowności , poprawiła się stereofonia , pokazało się o wiele więcej szczegółów , mam wrażenie o wiele większej prezentowanej sceny muzycznej bardziej przestrzennej niż przed modyfikacją .
Teraz faktycznie głośniki potrafią zniknąć a dźwięk dobiega z pomieszczenia odsłuchowego .
Po mimo większej ilości środka i góry żadne z pasm nie dominuje udało się zachować równowagę .
Jeśli chodzi o górę to jest bardziej otwarta niż w oryginale ale nie męcząca i nie kująca .
Największa zmiana jak już wspominałem to środek wręcz nie spodziewałem się takiego pozytywnego efektu wcześniej był on przytłumiony dolnym pasmem w porównaniu do stanu obecnego .
Niskie tony chodź tutaj modyfikacja była najmniejsza to i tak mam wrażenie że są teraz bardziej zróżnicowane , potrafiące zejść nieco niżej niż poprzednio , również więcej się tutaj dzieje .

Muszę tutaj pogratulować naszemu koledze doskonałego efektu swojej pracy . 

       

konrado77

Brawo Mikut1982 !
Czytając o zmianach, jakie nasz kolega wprowadził do głośników saba1300 postanowiłem też przeprowadzić małą modyfikację. Ponieważ w zwrotnicach miałem już wymienione kondy, zdecydowałem się zmienić okablowanie w głośnikach od terminalu do zwrotnicy i od zwrotnicy do niskotonowego, po kilku próbach z różnymi kabelkami wybór padł na duelund 16ga. Duelund'a zastosowałem też od końcówki mocy do kolumn. Wziąłem także pod uwagę Wasze doświadczenia z kablami rca i zrobiłem dwa z neotecha. Pierwszy rca to nemoi-3220, drugi to nei-3001 MKIII i zagrało tak jak nigdy[emoji38][emoji38][emoji38], na początku byłem sceptycznie nastawiony na zmiany jakie wnoszą kable ale po swoich doświadczeniach wiem, że to bardzo ważny element toru audio i dający duże możliwości modyfikacji. Największe zmiany z powyższych wniósł nei-3001 MKIII.
Dziękuję autorowi wątku za korespondencję i pokazanie, że warto i wam za dzielenie się wiedzą i doświadczeniem.

Wysłane z mojego SM-N910C przy użyciu Tapatalka


Michał


Mikut1982

A ja dziękuję wam wszystkim, bo bez was bym tego nie dokonał.  Dopiero zaczynam moją fascynację w audio vintage.  Szczególnie dziękuję SPALON za odsłuch i profesjonalny wpis mający opisanie zmian jakie zaszły po modyfikacji. KONRADO 77 za udostępnienie zdjęć oraz wymiary  maskownic,  oraz PITERSKI za dobór średnicy okablowania który okazał się strzałem w dziesiątkę.   Dziękuję wam za prywatną korespondencje.  Dziękuję wszystkim którzy sledzili  wątek.  Każdemu kto poświęcił swój czas. 

Michał

To my dziękujemy,że chciało Ci się tym dzielić  :)
Tak trzymaj!

Piterski

Brawo i gratuluje :)
Cieszę się też że się udało, bo jest to zawsze takie działanie obarczone pewną dozą niepewności co do wyniku.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

Mikut1982

https://youtu.be/XpAn1P5rNxs

A tu link do filmiku który skleiłem w całość.  Są to te same zdjęcia z forum ale jak ktoś chce zawsze można obejrzeć. Pozdrawiam.

frywolny trucht

Na jutubie potrafią zrobić kuku za prawa autorskie do utworu. Także bądź gotowy na to, że albo zażądają usunięcia filmu, albo zablokują go bez pytania, czekając na ewentualne twoje odwołanie.

Poprawiłem link do filmu.

https://www.youtube.com/watch?v=XpAn1P5rNxs&feature=youtu.be
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Acoustic Lab

Gratuluję efektu.
Czym czyściłeś membrany głośników?

Mikut1982

Membrany były mocno zakurzone i szorstkie, kurz przez te 40lat jakby się  wgryzł. Mały pędzelek średnica 10mm ze sztywnym krótkim  włosiem i cm po cm jechałem .  Potem wilgna  szmatka na zawieszenie  gumowe. Wtedy pokazała się struktura membrany.  No lekko nie było.  Membrana jest ok.  Trzeba uważać bo nie każdy głośnik można tak zrobić, u mnie akurat jest to bardzo gruby i sztywny papier, nic się na szczęście nie mechaciło. To tylko wyglądało źle przez ten kurz. Ale udało się.  Wiadomo nie wygląda jak nowy ale zawsze lepiej.

spalon

Tutaj nie mogę się zgodzić z tą wypowiedzią , na membrany zwróciłem uwagę jak kolega Mikut1982 zaprosił mnie na pierwszy odsłuch systemu po zewnętrznej renowacji i wyglądały jak nowe , wprost nie do wiary że można doprowadzić stare głośniki do takiego idealnego stanu

Acoustic Lab

Właśnie basowiec wygląda rewelacyjnie. Kopułkę średniotonowca też pędzelkiem czyściłeś czy czymś innym?

Mikut1982

Kopółke sredniotonowego przetarłem delikatnie wilgną szmatką bo jest on czymś zaimpregnowany i nie chciałem za dużo tam ingerować ,  wygląda ze jest tak zaimpregnowany od nowości bo na śrubach od  głośników była jeszcze pląba z czerwonej farby także nikt ich przedemna nie odokrecał. Tam kurzu nie było tylko przykleilo się parę włosów.  Dodam że impregnacji ze sredniotonowego nie zmyłem i nadal tam jest.