Taśmy magnetofonowe do kaseciaka - porady co wybrać i gdzie kupić

Zaczęty przez GregWatson, Październik 10, 2017, 14:13

Poprzedni wątek - Następny wątek

GregWatson

Tak z ciekawości z Waszego doświadczenia co wybrać i gdzie najlepiej kupić dobre czyste kasety do magnetofonu pyta świeżak Grześ?

Trochę tego i trochę tamtego też.

frywolny trucht

Na którymś z portali aukcyjnych. Rok temu mnie wzięło i nakupiłem trochę ambitniejszych, nierozpakowanych NOS-ów jako inwestycję dla wnuków, a także różnych używek do zabawy. Następnie jak się rozeszło, że używam magnetofonu, dostałem dwie czy trzy reklamówki z nagranymi kasetami. Większość brzmi dennie.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

merlin1973

Właśnie taśmy  :o
2 tygodnie u mnie stoi  magnetofon, dostałem od kolegi  ;)
Chciał na śmietnik wywalić no to przytuliłem ;)
Szału może nie ma ale... stan jest super ;D
https://www.hifiengine.com/manual_library/jvc/kd-v6.shtml

Pozdrawiam S.CH.

frywolny trucht

Ja starałem się używać trochę lepszych chromówek. Najlepiej mi się grało na TDK-SA, TDK- SAX, TDK-SAX i SONY-UX, SONY- UXS

Tutaj wg mnie niezła opcja: http://allegro.pl/tdk-sa-90-black-limited-i6991966381.html#imglayer
Ale jak się okaże, ze ktoś je trzymał 5 lat słońcu to nie bij ;)
Oczywiście różne pokolenia przedstawiają różną wartość. Co do jakości poszczególnych pokoleń- się wstrzeliłem między tymi z małymi okienkami staruszkami, a już tym "for CD" i ten okres wydawał mi się najlepszy dla kaset.

Na żelazówki szkoda moim zdaniem czasu. Dziś to sporadyczna zabawa, a nie nagrywanie kartonami.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

GregWatson

Trochę tego i trochę tamtego też.

GregWatson

Trochę tego i trochę tamtego też.

GregWatson

No to jakie mam kasety jeszcze kupić? Co tam macie na półkach.  :) Co polecacie, żeby mi gacie spadły.  :)
Trochę tego i trochę tamtego też.

malg

Cytat: GregWatson w Październik 11, 2017, 21:03
No to jakie mam kasety jeszcze kupić? Co tam macie na półkach.  :) Co polecacie, żeby mi gacie spadły.  :)
Jak przeczytasz historię z artykuły z linku powyżej to stwierdzisz że chyba nie mają czans spaść  ;D

GregWatson

Mam za mały rewir żeby pomieścić szpulaka. Zresztą za bardzo rzuca się w oczy. Nie ma szans żebym go przemycił.  :)
Trochę tego i trochę tamtego też.

malg


GregWatson

Co prawda w domu jeszcze coś mam jakieś chromy i metale z dawnych czasów. Puszczałem trochę na Technicsie. Jak się teraz będą zachowywały to zobaczymy. Zrobię kilka sesji nagraniowych to pomyślę czy to dobry wybór.
Trochę tego i trochę tamtego też.

frywolny trucht

Cytat: GregWatson w Październik 11, 2017, 21:30Mam za mały rewir żeby pomieścić szpulaka. Zresztą za bardzo rzuca się w oczy. Nie ma szans żebym go przemycił.   

Ty! No weź. Poprosił cię kumpel ze starych czasów. Sołtys wioski co idzie na M1 do wielkiego miasta. Żebyś się zaopiekował :)
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

GregWatson

Za dużo bajek już naopowiadałem. Pachnie mi to kryminałem domowym.   :)
Trochę tego i trochę tamtego też.

frywolny trucht

Amati wspominał o wypalającym trzewia wzroku żony. Znam, hamuję się  ;D
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

rudy-102

Cytat: GregWatson w Październik 11, 2017, 21:03
No to jakie mam kasety jeszcze kupić? Co tam macie na półkach.  :) Co polecacie, żeby mi gacie spadły.  :)
Gacie Ci nie spadną, ale z dawnych czasów bardzo miło wspominam TDK-SA.

merlin1973


W pracy popytałem trochę o kasety i... kolega oznajmił,że ma magnetofon kupiony
w 2003 roku kasetowy, Pioneera  :) i może oddać bo nie ma kaset  ;)
Pdobno nagrał kilka kaset i leży w kartonie :o
Zobaczymy może jakiś wypas  :o
Pozdrawiam S.CH.


GregWatson

Czy do czyszczenia głowic magnetofonowych używacie kaset czyszczących tego typu jak niżej i jak często to robicie?

i pytanie drugie - czy używacie kaset demagnetyzujących i jak często.?





https://allegro.pl/kategoria/sprzet-audio-dla-domu-magnetofony-i-nosniki-15?string=kaseta%20czyszcz%C4%85ca&order=m&bmatch=ss-base-relevance-floki-5-nga-hcp-ele-1-1-1003
Trochę tego i trochę tamtego też.

frywolny trucht

#18
Cytat: malg w Październik 11, 2017, 23:20Greg tu masz super top z listy: TDK MA-XG90

Dwie takie kasety i mamy magnetofon Grega ;)
Wskazana kaseta czyszcząca jest o kant pupeczki. Trzeba pamiętać, że czyścimy nie tylko głowice, ale i rolki i resztę toru przesuwu taśmy. Demagnetyzer... Kiedyś nawet nie wiedziałem co to jest. Dziś mam coś takiego. Parę razy posmyrałem wokół, nie zauważyłem wpływu. Już mi się nie chce smyrać. Leży w pudle. Myślę, że jak kupujesz magnetofon używany, zakładasz standardową procedurę serwisową. Wymiana pasków, czyszczenie, regulowanie... i demagnetyzacja głowic. I zapominasz. No chyba, że chcesz założyć jakieś centrum kopiujące kasety  ;D

https://www.conrad.pl/p/demagnetyzer-elektryczny-do-glowic-magnetofonowych-304856
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

GregWatson

Wymiana "gumek" obowiązkowa, czyszczenie, smarowanie itp. demagnetyzer hmmmm pewnie na początek jak już konserwacja to też przydałoby się przelecieć. A czym czyścicie głowice i tor przesuwu taśmy?
Trochę tego i trochę tamtego też.

frywolny trucht

Głowice i metalowe elementy szorowałem i szoruję spirytusem. Na waciku czasem na patyczku do uszu, ale trzeba takich mądrzejszych bo czasem patyczek może wyjść jak szydło z worka i narobić rabanu. Do skutku, do usunięcia śladów taśmy na mokro. Potem na sucho. Ludzie polecają izopranol, ale ze względu na szkodliwe opary- unikam go. Gumowe rolki- na wacik pół kropli Ludwika i szurum burum. Później wacik z wodą destylowaną, potem na sucho.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

GregWatson

Znalazłem różne opinie o demagnetyzowaniu głowic: jedna mówi, że:
- demagnetyzer powinien być używany po ok. 20 godzinach odtwarzania (z opisu urządzenia Analogis).
- niektóre typy głowic ze względu na ich budowę (rodzaj użytych materiałów czy coś takiego) nie mogą być demagnetyzowane ze względu na możliwość uszkodzenia czy też utratę swoich właściwości.

Coś słyszeliście w tym temacie?
Trochę tego i trochę tamtego też.

frywolny trucht

Cytat: GregWatson w Październik 13, 2017, 09:52demagnetyzer powinien być używany po ok. 20 godzinach odtwarzania (z opisu urządzenia Analogis).

Gdybym był sprzedawcą urządzenia, napisałbym, że co trzy godziny.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

GregWatson

Ktoś to miał? ponoć bardzo dobra książka zachwalana przez wielu:

Kasety magnetofonowe i magnetowidowe - Edmund Koprowski, Barbara Iwanicka
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/203580/kasety-magnetofonowe-i-magnetowidowe

Trochę tego i trochę tamtego też.

frywolny trucht

ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93