Jazz w pytaniach i odpowiedziach - konkurs wiedzy jazzowej.

Zaczęty przez MarkN, Luty 01, 2016, 01:33

Poprzedni wątek - Następny wątek

MarkN

Cytat: gratefullde w Luty 03, 2016, 18:31Trąbka

Punkt dla gratefullde. To jest poprawna odpowiedż.

Mówią znawcy, że trąbkę nazwano 'królewskim instrumentem jazzu', ponieważ jest ona liderującym instrumentem niemalże we wszystkich partiach zespołowych, zarówno w jazzie nowoorleańskim jak i w Swingu, w big-bandach. Saksofon jest z kolei najbardziej płynnym instrumentem i stał się on ideałem brzmienia jazzu w latach trzydziestych i faktycznie w jazzie nowoczesnym można powiedzieć, że przejął on liderowanie, jednak było to, jak już wspomniałem, w póżniejszym okresie. Przed trąbką był kornet, szczególnie w dawnych formach jazzu i w sumie ciężko na słuch odróżnić jego brzmienie od trąbki. W nowych stylach doszedł flugelhorn, czyli po naszemu skrzydłówka i ten instrument jest już wyrażnie odróżnialny od trąbki i kornetu. Chet Baker swego czasu grał na flugu, jak mu diler przywalił fangę za niezapłacone rachunki i gość stracił zęby, ale to był tylko moment w jego karierze. Typowym flugelhornistą był Chuck Mangione - ten z kolei słynął z tego instrumentu. Zresztą wielu trębaczy używa fluga i takim częstym przypadkiem jest np. Tom Harrell.

MarkN

Wiadomym jest powszechnie, że większość wybitnych artystów jazzowych (oczywiście nie chodzi mi tutaj o typowych pianistów), oprócz swojego podstawowego instrumentu używanego na co dzień, gra również na fortepianie. Umiejętność gry i komponowania na pianie pozwala z reguły na poszerzenie wyobrażni i to zarówno w kontekście improwizacji, kompozycji jak i zmysłowości. Wszyscy wielcy jazzmani komponują lub ćwiczą swoje sola najpierw na fortepianie, aby póżniej przenieść swoją myśl i pomysły na swój podstawowy instrument - tak robił Miles, tak robi Pat Metheny, który w większości swoje komozycje opracowuje najpierw na fortepianie, czy też ogólnie na pianie, tak robi wielki saksofonista Dave Liebman i wielu wielu innych...

Pytanie: kto z figur wielkich jazzu, których podstawowym instrumentem nie jest piano, ma w dorobku płyty, na których gra właśnie na fortepianie? Dla ułatwienia dodam, że jedna z tych figur jest wielką, nieżyjącą już legenda i osobistością jazzu wywodząca się bezpośrednio z bebopu, natomiast druga figura jest legendą żyjącą, cały czas poruszającą się niesamowicie świadomie i bardzo sprawnie w różnych konfiguracjach i stylach oraz stanowi światową czołówkę jazzu ever. Proszę podać imię i nazwisko tych dwóch wielkich muzyków.

elem

Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

MarkN

Cytat: elem w Luty 04, 2016, 08:36Dizzy Gillespie. John Zorn

Akurat nie chodzi mi o tych dwóch, ale czy Dizzy ma w dorobku jakiś album, na którym pomyka na pianie? Ja chyba nie znam. Zorna to raczej zostawiłbym - mam go słabo osłuchanego i tylko nieliczne rzeczy mi się podobają - najbardziej lubię go w projektach News for Lulu i More News for Lulu - te są świetne, rewelacja.

Podpowiedż: chodzi o basistę i perkusistę. Teraz powinno pójść easy  8)

elem

teraz easy, ale nie wiem czy mogę :)

Gillespie trochę pobrzdąkał na płycie z wywiadowej serii Marian McPartland's piano jazz.

a na tym zdjęciu usiłuje przekonac Milesa do nauki gry na fortepianie
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

Wygryz

Zaczyna mi się coraz bardziej podobać ten wątek :)

elem

Wygryz, to jak było z ta zaginioną taśmą Mwandishi?
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

Wygryz

To był koncert w London House. Przeżywał go przez cały rozdział. Przegrzebałem zachęcony jego opiniami cały internet. Niestety w kolejnym rozdziale napisał o kradzieży.

Tutaj o tym także wspomina:
http://www.npr.org/2014/10/23/354871509/herbie-hancock-on-a-path-to-find-my-own-answer

I want to ask about one other thing. You describe a moment on stage of playing with a group and everything's falling together. And you describe yourself even looking down at your own fingers and they seem to be on their own, doing their own thing, and playing brilliantly. What's it feel like when you're in a moment like that?

Herbie:
It's kind of hard to describe in words. But it felt like I was watching myself play. I was sort of on automatic, in a sense. Everything that I touched seemed to work. But it wasn't just me.



It was the Mwandishi band, and we were performing in Chicago at a club called the London House. And it was just a moment where we were all so unified that the energy of the bass player and the drummer and the saxophonist — I felt like they were all, like, in me. "Many in body, one in mind": That's a phrase we use in Buddhism. And it was incredible.




W książce wspomniany fragment można znaleźć tutaj:
https://books.google.pl/books?id=lTlBAwAAQBAJ&pg=PT94&lpg=PT94&dq=london+house+jazz+herbie+hancock&source=bl&ots=mSjIPAXkU-&sig=330OG_k9LDDvb5PnbamQpT5iHF8&hl=pl&sa=X&ved=0ahUKEwiQnL2Z593KAhUpv3IKHfaqB8YQ6AEIITAA#v=onepage&q=london%20house%20jazz%20herbie%20hancock&f=false

MarkN

Cytat: MarkN w Luty 04, 2016, 08:53Podpowiedż: chodzi o basistę i perkusistę. Teraz powinno pójść easy

Co robimy? Odpowiadać czy czekać?

elem

Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe


MarkN

DeJohnette jest wykształconym i świetnym pianistą. Jego poziom wyobrażni w grze na perkusji jest nieziemski - myślę, że to właśnie dzięki profesjonalnej umiejętności w grze na fortepianie - zasuwał Jack na pianie dziesięć lat klasykę, zanim się przesiadł na perkusję. Niesamowity gość. Mam wszystkie jego płyty, zresztą Mingusa też - no, może prawie wszystkie Mingusa - kilku mi brakuje.

Dwa punkty dla pana elem!  ;D

MarkN

John Scofield - wiadomo skąd przyszedł i kim jest. Proszę wysłuchać poniższego clipu i określić formę muzyczną tego utworu.


Stary Psuj

Klip się nie wyświetla. A może to mój wzrok się popsuł do reszty...

elem

Mark, klip niedostępny w PL, u Ciebie pewnie działa
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

MarkN


gratefullde

Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

MarkN

Nie, choć wiadomo, że jak jazz to i swing oraz blues. Oczywiście u jazzmanów swing jest jak oni chcą, żeby był, a jak nie chcą, to go po prostu nie ma. Swing jako figura rytmiczna i pewien specyficzny rodzaj feelingu, to zupełnie oddzielne zagadnienie i zostawmy go na póżniej. Prawie zawsze muzycy przemycają swing jako figurę rytmiczną w swoim graniu (jak chcą) i raz jest on mocno słyszalny, a raz po prostu ukryty i słyszą go albo mocno osłuchani słuchacze w dużą wiedzą, albo muzycy. Czasami ciężko jest określić zarówno formę muzyczną jak i strukturalną (typowa i chyba najbardziej popularna to AABA) - ale tu właśnie chodzi o formę muzyczną, czyli co? Blues, walc, funk...

gratefullde

Może przegnę ale mnie się tak kojarzy: groove  ;)
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

MarkN

Nie, faktycznie przegiąłeś, ale  8). Groove to nie jest moi drodzy żadna forma, ani styl - groove to groove i albo jest, albo go nie ma w muzyce. Groove to puls muzyki i powiedziałbym, że się przekłada i harmonizuje z timingiem, feelingiem, rytmem, świadomością...

Ok, a co mówią znawcy i wyjadzacze na temat utworu 'Travel John'? Mówią, że to jest blues, tak moi drodzy - blues. Jest to blues w up-tempo z potężną lawiną fraz, z których każda z nich jest wzorem i klasyką nowoczesnego skalowego grania.

MarkN


MarkN

Przypomina mi się historia jak na AS napisałem, że Fireball Deep Purple (najlepsza ich płyta jak dla mnie) jest płytą funkową, o której zresztą też tak powiedział Ian Gillian i Roger Glover w którymś z filmów o DP. Rzucili się na mnie forumowi znawcy rocka, że jak to, co to ma znaczyć? Jeden nawet powiedział, że słucha całymi dniami od trzydziestu lat muzyki rockowej i dziękuje za takiego znawcę jak ja, jaki q funk? A cała reszta mu klaskała i próbowała ze mnie zrobić idiotę, a ja znawcą nie jestem, tylko po prostu wyczułem w tej muzyce funkowy klimat i to wszystko. Jedynie soundchaser się za mną wstawił, powściągliwie bo powściągliwie, ale jednak się wstawił, za co mu podziękowałem. Tak wię jak sami widzicie, na przykładzie Scofielda, który jest o wiele cięższym przykładem bluesa niż czyściutko słyszalny funk na Fireball, że nie wszystko złoto co się świeci.

gratefullde

Cytat: MarkN w Luty 06, 2016, 14:38Przypomina mi się historia jak na AS napisałem, że Fireball Deep Purple (najlepsza ich płyta jak dla mnie) jest płytą funkową,

Dla mnie to też number one DP. Pamiętam tę historię na AS, czytałem. Zgadzam się co do funkowania tejże.

Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

MarkN

Hej everybody :-*

Który wielki muzyk jazzowy wypowiedział poniższe zdanie i o kogo chodziło?

"Cokolwiek powiem, nie uda mi się wyrazić tego, co czuję. Mogę tylko powiedzieć, że moje życie było znacznie bogatsze dzięki znajomości z nim. Był jednym z największych ludzi jakich znałem - jako muzyk i jako człowiek."


gratefullde

Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9