Ortofon 2M Black

Zaczęty przez rudy-102, Luty 09, 2015, 10:50

Poprzedni wątek - Następny wątek

rudy-102

Ortofon 2M Black


• Output voltage at 1000 Hz, 5cm/sec.:                                  5 mV
• Channel balance at 1 kHz:                                                 1 dB
• Channel separation at 1 kHz:                                              26 dB
• Channel separation at 15 kHz:                                            15 dB
• Frequency range at - 3dB:                                                 20-31.000 Hz
• Frequency response:                                                         20-20.000 Hz + 2 / - 0 dB
• Tracking ability at 315Hz at recommended tracking force:         80 µm
• Compliance, dynamic, lateral:                                              22 µm/mN
• Stylus type:                                                                     Nude Shibata
• Stylus tip radius:                                                               r/R 6/50 µm
• Tracking force range:                                                         1,4-1,7g (14-17 mN)
• Tracking force, recommended:                                             1,5 g (15 mN)
• Tracking angle:                                                                 20º
• Internal impedance, DC resistance:                                       1,2 kOhm
• Internal inductance:                                                           630 mH
• Recommended load resistance:                                             47 kOhm
• Recommended load capacitance:                                           150-300 pF
• Cartridge colour, body/stylus:                                               Black
• Cartridge weight:                                                               7,2 g
• Replacement stylus unit:                                                     2M Black (interchangeable with 2M Bronze)

christo

Czy ktoś porównywał wkładki serii 2M z serią 5x0 Ortofona? Szczególnie chodzi mi o porównanie 2M Black z 540 i/lub 2M Bronze z 530.
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

rudy-102

Cytat: christo w Styczeń 14, 2016, 10:00
Czy ktoś porównywał wkładki serii 2M z serią 5x0 Ortofona? Szczególnie chodzi mi o porównanie 2M Black z 540 i/lub 2M Bronze z 530.
Wkładka 540 gra z trochę lepszą precyzyjnością(więcej szczegółów) od Bronze, ale nie aż mocnej dynamiki. Mi osobiście bardziej odpowiadała. 530-stka gra minimalnie gorzej. 530 i Bronze mają chyba identyczną igłę, różnią się budową samej wkładki. Bronze gra lepiej od 530. 2M Black nie miałem okazji osobiście porównywać.

Therion

Jak zrobić krzywdę swoim uszom? Kupić 2M Black i posłuchać.

Tragedia. Gdybym wiedział, to bym włączył ją jako muzykę w tle a zamiast tego rzuciłem się na słuchanie jak gupi.

Dopiero po godzinie zaczyna grać przyzwoicie. Nerwowi mogą tyle nie wytrzymać i wyp... wywalić ją do kosza. Mi niewiele brakowało.

Nie mogą tych wkładek wygrzewać w fabryce?
HI-END jest wówczas, gdy jesteś zachwycony. Ja jestem. Phast PP6L6, Audiolab 8200CDQ, Audio Academy Hyperion III LUX,  Transrotor Max,  Gold Note PH-10, Ortofon T-30, MC Rohmann, AT OC9/II, Denon DL 103R, AKG K702 i Sennheiser HD-660S. Kino Domowe: Denon AVR-X3500H. Poprzednio m.in. SE2A3, SE6V6, EL34, KT88, Ad Fontes itd.

masza19

OK...
Mając Rohmanna, Denona 103R i AT-OC9, jake złe moce natchnęły Ciebie żeby powiesić i słuchać na 2M?  :o

frywolny trucht

Łatwość zmiany igły :) Rozejdzie się, a jak jej tam rezonanse wypadajo?
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

masza19

Cytat: frywolny trucht w Marzec 24, 2021, 18:23Łatwość zmiany igły
Ale wymiana igły w tej wkładce = 90% wartości nowej wkładki.
No nie gada ten argument do mnie.

frywolny trucht

Hmmm. To może- jest ładna jak hitlerowski pociąg opancerzony?
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Therion

#8
Maćku:
- Ciekawość.
- Lock down.
- Głuchnę na starość, więc co za różnica
- Bóg mnie na chwilę opuścił
- Umierając nie będę znał dźwięku innego niż MM AT95E, Goldring 2100 (tfu), Elektra (tfu) Shure MKIII V15 ( na kiepskim sprzęcie słuchałem, więc się nie liczy).
- Szum preampu przy wkładkach MC. Niby nie tragiczny, ale słyszę dziada.

Dlatego pomyślałem, że może sprzedam wszystko w cholerę i zostanę z jedną, uniwersalną wkładką (wiem, wiem - naiwny i głupi ja).

Dziś mi tak ładnie zagrała ATOC9, że wsiadłem w auto i nabyłem MMkę. Żeby sobie później nie wyrzucać, że przydziadowałem przy zakupie, kupiłem najlepszą MM z tych, które znam (Ps. nie wiecie, czy generator Bronze i Black się różnią?).

Arku - coś w tym jest, tym bardziej, że sprzedawca mnie zachęcał do powieszenia igły Bronze na body Black'a.

Co do urody tej wkładki... Od czasu Goldringa Elektry, nic bardziej paskudnego na tym ramieniu nie wisiało. Oglądam 2M z każdej strony i żadnej urody się w niej dopatrzeć nie mogę. Porównanie z niemieckim pociągiem opancerzonym jest trafione. Do tego, przyzwyczaiłem się do mocarnych body. 2M zbudowano z plastiku jakości taniego flamastra. Strach to to ścisnąć.

Czy mierzyłem rezonans? Oczywiście. Że nie.

Zaraz włączę płytę testową, ale zaskoczenia się nie spodziewam.
HI-END jest wówczas, gdy jesteś zachwycony. Ja jestem. Phast PP6L6, Audiolab 8200CDQ, Audio Academy Hyperion III LUX,  Transrotor Max,  Gold Note PH-10, Ortofon T-30, MC Rohmann, AT OC9/II, Denon DL 103R, AKG K702 i Sennheiser HD-660S. Kino Domowe: Denon AVR-X3500H. Poprzednio m.in. SE2A3, SE6V6, EL34, KT88, Ad Fontes itd.

masza19

Adaś... No qfa nie przekonałeś mnie  :D
JA, jakbym nagle ogłuchiwał i stwierdził, że jedna, jedyna wkładka to zostaje przy Denonie 103(R) z tych, które dotychczas poznałem  :np:

Therion

Mówią ( nie że ja, obce ludzie tak mówią), że aby w pełni docenić swoją Kobietę, trzeba mieć romans z inną.

Może coś w tym jest?
HI-END jest wówczas, gdy jesteś zachwycony. Ja jestem. Phast PP6L6, Audiolab 8200CDQ, Audio Academy Hyperion III LUX,  Transrotor Max,  Gold Note PH-10, Ortofon T-30, MC Rohmann, AT OC9/II, Denon DL 103R, AKG K702 i Sennheiser HD-660S. Kino Domowe: Denon AVR-X3500H. Poprzednio m.in. SE2A3, SE6V6, EL34, KT88, Ad Fontes itd.

frywolny trucht

Cytat: Therion w Marzec 24, 2021, 18:47Ps. nie wiecie, czy generator Bronze i Black się różnią?

Elektrycznie to samo. Różnice wynikają jedynie z innego szlifu. Daj jej pograć i nie wiem czy na headshell-u Jelco, który jest dość ciężki.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Therion

#12
To jeżeli możesz, oceń rezonans - ja tego nie umiem.

Płytę mam tę co na obrazku.

- sygnał "pilot" rezonans boczny - dźwięk lekko wibruje od 11Hz do 5Hz

- sygnał "pilot" rezonans vertical - dźwięk lekko wibruje od 11Hz do 6Hz

Cytat: frywolny trucht w Marzec 24, 2021, 19:03nie wiem czy na headshell-u Jelco, który jest dość ciężki.


Ja z uporem maniaka robię gwałt na kalkulacjach rezonansu (pewnie dlatego, że nigdy w wystarczającym stopniu nie zrozumiałem zagadnienia), ponieważ, by nie ważyć każdej wkładki przy każdej zmianie, obciążam headshelle miedzią. Dzięki temu zmieniam wkładki w locie a jedynym kryterium oceny "czy jest dobrze" jest moje ucho.

Zatem moje Jelco jest jeszcze cięższe.

Ps.

OK, zdjąłem blaszkę miedzianą i ponowiłem test.

Jest tak samo.

Naprawdę, rozumiem czym jest rezonans, ale policzyć go nie potrafię. Próbowałem juz kilka razy. Oscyloskopu nie mam i nie chcę.


HI-END jest wówczas, gdy jesteś zachwycony. Ja jestem. Phast PP6L6, Audiolab 8200CDQ, Audio Academy Hyperion III LUX,  Transrotor Max,  Gold Note PH-10, Ortofon T-30, MC Rohmann, AT OC9/II, Denon DL 103R, AKG K702 i Sennheiser HD-660S. Kino Domowe: Denon AVR-X3500H. Poprzednio m.in. SE2A3, SE6V6, EL34, KT88, Ad Fontes itd.

frywolny trucht

Dźwięk wibruje? Czy wkładka? Pytanie przy ilu Hz sygnału najbardziej? Raczej chodzi o tańcowanie na boki niż góra- dół. Ten test jest ważniejszy. Na moje kaprawe oko. Tu nawet nie o to chodzi, żebyś testował te Hz, a o to, że Black jest zwyczajnie podatna i być może ją dusisz. Spróbowałbym z lżejszym headshellem i bez odważników wyrównujących poziom zanurzenia ;)

I kilkadziesiąt godzin grania z naciskiem nieco poniżej połowy zalecanego nacisku.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Therion

Cytat: frywolny trucht w Marzec 24, 2021, 20:20
Dźwięk wibruje? Czy wkładka?

Igła a z nią dźwięk. Wkładka nie wibruje, przynajmniej tego nie widzę.

Cytat: frywolny trucht w Marzec 24, 2021, 20:20
Pytanie przy ilu Hz sygnału najbardziej?

Nie potrafię powiedzieć - od 11Hz w dół identycznie.

Cytat: frywolny trucht w Marzec 24, 2021, 20:20
Spróbowałbym z lżejszym headshellem

Mam jeszcze Ortofona jakiś śmieciowy, ale jest lekki jak piórko, zatem nie wiem, czy mi przeciwwagi wystarczy, bo 2M też jest leciutka.


Cytat: frywolny trucht w Marzec 24, 2021, 19:03Daj jej pograć


Przeraża mnie to, że gra coraz lepiej.

Pierwsza płyta mnie zadziwiła. 2M zagrała dźwięki, jakich na tej płycie nie znałem. Niestety, tylko te dźwięki grała. Po godzinie zaczęła grać jak wkładka za 500zł. Po dwóch godzinach jak za 1tys zł, sybilanty mogłem taczką wywozić.

Teraz gra przyjemniej, jak za 1.250zł

Zobaczymy do ilu $ dojdzie.


HI-END jest wówczas, gdy jesteś zachwycony. Ja jestem. Phast PP6L6, Audiolab 8200CDQ, Audio Academy Hyperion III LUX,  Transrotor Max,  Gold Note PH-10, Ortofon T-30, MC Rohmann, AT OC9/II, Denon DL 103R, AKG K702 i Sennheiser HD-660S. Kino Domowe: Denon AVR-X3500H. Poprzednio m.in. SE2A3, SE6V6, EL34, KT88, Ad Fontes itd.

frywolny trucht

Czy twoje ramię ma jakieś tłumienie olejowe? Normalnie wygląda to tak:

https://www.youtube.com/watch?v=OILfy6FrslA
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

tomasz_pianista

W wersji tranrotora chyba nie ma tłumienia.
Grupa ratowania poziomu.

frywolny trucht

Tylko się zastanawiam jeszcze. Czego ty szukasz w tym Blacku? Jebnięcia? Rockowego fun-u? Yyyyyyy. Paul67 pisał, że jest w tym aspekcie zachwycony Grado w drewnianej trumience ( nie pomnę teraz modelu), a tak to im droższa MM tym mniej do jebnięcia skłonna.

Wiem :) Idlera potrzebujesz :)
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Therion

Cytat: frywolny trucht w Marzec 24, 2021, 20:56
Wiem :) Idlera potrzebujesz :)

:)


Chyba potrzebowałem odświeżenia.

Ja mam TR800 czyli Jelco 250. Ramię olejowe było w Jelco 750, czasami, na życzenie lądowało w Transrotorach.


U mnie jest tak na 2M:



i tak na AT OC9




HI-END jest wówczas, gdy jesteś zachwycony. Ja jestem. Phast PP6L6, Audiolab 8200CDQ, Audio Academy Hyperion III LUX,  Transrotor Max,  Gold Note PH-10, Ortofon T-30, MC Rohmann, AT OC9/II, Denon DL 103R, AKG K702 i Sennheiser HD-660S. Kino Domowe: Denon AVR-X3500H. Poprzednio m.in. SE2A3, SE6V6, EL34, KT88, Ad Fontes itd.

tomasz_pianista

250 też ma tłumienie olejowe, ale np. 350 nie ma.

Natomiast tłumienie to bynajmniej nie jest konieczny warunek do okiełznania rezonansu.
Grupa ratowania poziomu.

Therion

Cytat: frywolny trucht w Marzec 24, 2021, 20:56Czego ty szukasz w tym Blacku? Jebnięcia? Rockowego fun-u? Yyyyyyy


Kiedyś posłuchałem AT95E. Zabrzmiało wulgarnie, ale był w tym nawet jakiś fun. Pomyślałem zatem, że wkładka 10x droższa zbliży się do moich MC a tym samym będę mógł czasami przełączyć się, na niemal nieużywany tryb MM w moim pre.

Pamiętasz moją nieudaną przygodę z Philipsami? Było gorzej ale nie tragicznie. Mniej więcej tak moje procesy myślowe przebiegały.
Kupiłem na fakturę. W razie pomyłki ktoś pewnie chętnie przytuli ledwie wygrzanego Blacka. Moja strata $ będzie żadna.



HI-END jest wówczas, gdy jesteś zachwycony. Ja jestem. Phast PP6L6, Audiolab 8200CDQ, Audio Academy Hyperion III LUX,  Transrotor Max,  Gold Note PH-10, Ortofon T-30, MC Rohmann, AT OC9/II, Denon DL 103R, AKG K702 i Sennheiser HD-660S. Kino Domowe: Denon AVR-X3500H. Poprzednio m.in. SE2A3, SE6V6, EL34, KT88, Ad Fontes itd.

Therion

Cytat: tomasz_pianista w Marzec 24, 2021, 21:11
250 też ma tłumienie olejowe

Sprzedając mi gramofon, dystrybutor też twierdził, że ramię jest olejowe tym bardziej, że jest jakby wieczko do odkręcenia. Przeszukałem stronę Jelco - ani słowa o tym. Skontaktowałem się z dystrybutorem Transka by potwierdził lub zaprzeczył swojej tezie. Dystrybutor nadal był o tym przekonany, ba nawet podczas rozmowy próbował odkręcić wieczkę swojego ramienia  :) Poległ i napisał do Transrotora. Uzyskał odpowiedź, że nigdy w życiu, tam nie ma oleju i nic się nie odkręca.
HI-END jest wówczas, gdy jesteś zachwycony. Ja jestem. Phast PP6L6, Audiolab 8200CDQ, Audio Academy Hyperion III LUX,  Transrotor Max,  Gold Note PH-10, Ortofon T-30, MC Rohmann, AT OC9/II, Denon DL 103R, AKG K702 i Sennheiser HD-660S. Kino Domowe: Denon AVR-X3500H. Poprzednio m.in. SE2A3, SE6V6, EL34, KT88, Ad Fontes itd.

Therion

Cytat: frywolny trucht w Marzec 24, 2021, 20:43
Normalnie wygląda to tak:

Zaraz zaraz... Taki efekt na normalnej płycie? Puszczałem ten film bez dźwięku, myślałem, że to taki test jak u mnie - teraz zobaczyłem jeszcze raaz ale z dźwiękiem...  to przy normalnej muzyce taki efekt??? Chryste... To to jest aż taki rezonans???? Tak, to w życiu mi się żadna wkładka nie zachowała nawet gdy byłem niemożliwie okrutny dla niej.

HI-END jest wówczas, gdy jesteś zachwycony. Ja jestem. Phast PP6L6, Audiolab 8200CDQ, Audio Academy Hyperion III LUX,  Transrotor Max,  Gold Note PH-10, Ortofon T-30, MC Rohmann, AT OC9/II, Denon DL 103R, AKG K702 i Sennheiser HD-660S. Kino Domowe: Denon AVR-X3500H. Poprzednio m.in. SE2A3, SE6V6, EL34, KT88, Ad Fontes itd.

tomasz_pianista

Dystrybutorzy różne rzeczy gadają:)

To jest ramię OEM na zamówienie, więc pewnie Transrotor zamówił brandowany model 250 bez tłumienia. Ale normalne Jelco 250 mają tłumienie, wiem bo mam:) Tylko wersję ST, czyli prosta rurka.

Ale ważniejsze od tego jest dopasowanie masy headshella. Najlepiej sprawdza jakimś kalkulatorze do masy efektywnej.
Grupa ratowania poziomu.

Therion

#24
Cytat: tomasz_pianista w Marzec 24, 2021, 21:37
Jelco 250 mają tłumienie, wiem bo mam:) Tylko wersję ST

Najlepiej sprawdza jakimś kalkulatorze do masy efektywnej.

A to pojęcia nie mam. TR800 i tyle :) (czyli niby Jelco SA250)

Nie umiem tego na kalkulatorze policzyć niestety. Kilkaa razy próbowałem to ogarnąć. Mogę opowiadać o wierszach i o tym, co autor miał na myśli, ale przy liczeniu wysiadam. Tak, tak, miałem wiele lat firmę. Wiem, że 3 to więcej niż 2 Więcej nie umim.

A tak na serio zawsze miałem problem z jakąś wartością w tym wzorze i nie umiałem podstawić - różne źródła różnie podawały.

Może jeszcze raz do tego podejdę.

Znalazłem takie dane:

2M Black waży 7,2g

Rohmann 9g

DL-103R 8,5g

ATOC9ML/II 8g


czyli wszystkie się mieszczą w zakresie podanym przez producenta (4-12g) o ile mam standardową przeciwwagę a tego nie wiem, ponieważ Transrotor nie dawał dwóch i nie mam jak porównać.

HI-END jest wówczas, gdy jesteś zachwycony. Ja jestem. Phast PP6L6, Audiolab 8200CDQ, Audio Academy Hyperion III LUX,  Transrotor Max,  Gold Note PH-10, Ortofon T-30, MC Rohmann, AT OC9/II, Denon DL 103R, AKG K702 i Sennheiser HD-660S. Kino Domowe: Denon AVR-X3500H. Poprzednio m.in. SE2A3, SE6V6, EL34, KT88, Ad Fontes itd.