Shure V15 IV - czyżby najlepsza wkładka MM ??

Zaczęty przez Przemo, Maj 01, 2016, 21:09

Poprzedni wątek - Następny wątek

Przemo

Się trochę zbierałem z rozpoczęciem wątku o tej wkładce..
Dużo jest w necie o niższej wersji V15 III, o IV mniej, a w mojej ocenie jeśli nie najlepsza, to na pewno jedna z naj.. w kategorii wkładek MM.
Przyznam też, że porównanie mam niewielkie (jak pamiętam: Shure M75, M91 i 95, Ortofon red, Stanton 500 - wszystkie są z niższej półki cenowej, więc nie dziwota, że czwórka gra lepiej..) w tym przedziale cenowym.
Jedyne, co daje jakieś porównanie to Denon dl103. Miałem tą wkładkę dzięki uprzejmości Lian-a (Maciej - dzięki  :) ).
Grałem Denonkiem razem ze step up`em i muszę przyznać, że dla mnie i moich oczekiwań Shure był zdecydowanie lepszy.
Ma super szczegółowość, gra całym pasmem, bas jest mega mocny, góra wyraźna i nie przesadzona.
Bez wnikania w szczegóły (nie jestem powieściopisarzem i stosuję raczej prostą metodę - gra dla mnie lepiej, albo nie...) - Shure zbił Denonka na miazgę.
Nie twierdzę, że Denonek gra źle, testowałem go z przerwami ponad tydzień, ale za każdym razem po zmianie na Shurka odczuwałem ulgę, bo słyszałem te przestrzenie muzyki, które lubię...
Mam kilka różnych igieł do tej wkładki: od prostego eliptyka, do wersji z lat 80-tych - hipereliptyk (VN45HE).
Poniżej kilka moich fotek i specyfikacja.

Może jest ktoś, kto grał tą wkładką i ma więcej doświadczeń porównawczych ?
Może skrobnie co nieco - moje zdanie znacie - bo jeśli jestem w błędzie, to znaczy, że nirwana jest na wyciągnięcie ręki.... ;)
MC dopiero przede mną - czy tylko to już pozostaje ??




MAC

#1
Cytat: Przemo w Maj 01, 2016, 21:09Shure zbił Denonka na miazgę.

Małe pytanko, czy testowałeś Shure V15 i DL103 na tym samym ramieniu?  :o
Do Denona musisz mieć ramię o masie efektywnej ok 30g a do Shure max 4-5g...

Denon DL103 Dynamic Compliance
5x 10-6cm/Dyne

Shure V15 IV  Dynamic Compliance
32x 10-6cm/Dyne

Już pomijam, że DL103 jest wkładką MC wysokopoziomową i nie wymaga stosowania SUT.

Piterski

Kawosz ma DL103R i dwa rodzaje SUT. Jeden pasywny drugi z zasilaniem bateryjnym. Dla mnie na tym na baterie Denon zagrał lepiej. Porównanie było raczej krótkie ale różnica wyraźna. Tak więc z tymi setupami to różnie być może. Kwestie dopasowania ramion pomijam.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

Przemo

Tak - to samo ramię - ortofon as 212.
Czytałem, że to denon z tym ramieniem zgrywa się idealnie. Pewnie tak jest (nie liczyłem nigdy tego w porównaniu do shure, jeszcze tych przeliczeń nie czaję,  ale V15 III było zakładane fabrycznie do telefunkena s600 - chyba wiedzieli, co robią..). Ja oceniałem granie, bo chciałem kupić denona jako pierwszą MC..

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka


Jakub

Cytat: Przemo w Maj 01, 2016, 21:33Czytałem, że to denon z tym ramieniem zgrywa się idealnie.

Denon wymaga cięższego headshella, żeby ramię dociążyć. Nie wiem jaki jest ten do Shure'a, ale logika sugeruje, że dość lekki.

MAC

Cytat: Przemo w Maj 01, 2016, 21:33Tak - to samo ramię - ortofon as 212.

Effective mass: 12-18g (mkII depending on position of counterweight)

Teoretycznie żadna z tych wkładek nie gra z tym ramieniem.

Jakub

Cytat: masza w Maj 01, 2016, 21:23Do Denona musisz mieć ramię o masie efektywnej ok 30g a do Shure max 4-5g...

Denon DL103 Dynamic Compliance
5x 10-6cm/Dyne

Shure V15 IV  Dynamic Compliance
32x 10-6cm/Dyne

Shure ma podaną podatność dla 10Hz, a Denon dla 100Hz. W rzeczywistości Denon ma pewnie około 15x 10-6cm/Dyne.

Cytat: masza w Maj 01, 2016, 21:38Effective mass: 12-18g (mkII depending on position of counterweight)

Z Denonem rezonans jest wzorcowo w zalecanym zakresie.

Przemo

Możliwości jest sporo:
- źle dobrany SUT
- ramię dopasowane lub nie
- duży przebieg wkładki
- ucho użytkownika  ;) ;)
- podstawowa wersja Denonka
Wszystko powyższe mogło mieć wpływ na odczucia..
Bo zgodnie z logiką Shure powinien zagrać gorzej...ale dla mnie kurcze nie zagrało..
Może z "r" dało by inne odczucia - nie wiem..

Przemo

Cytat: Jakub w Maj 01, 2016, 21:40
Cytat: masza w Maj 01, 2016, 21:23Do Denona musisz mieć ramię o masie efektywnej ok 30g a do Shure max 4-5g...

Denon DL103 Dynamic Compliance
5x 10-6cm/Dyne

Shure V15 IV  Dynamic Compliance
32x 10-6cm/Dyne

Shure ma podaną podatność dla 10Hz, a Denon dla 100Hz. W rzeczywistości Denon ma pewnie około 15x 10-6cm/Dyne.

Cytat: masza w Maj 01, 2016, 21:38Effective mass: 12-18g (mkII depending on position of counterweight)

Z Denonem rezonans jest wzorcowo w zalecanym zakresie.


Muszę się szybko doszkolić - piszecie ciekawe rzeczy, a ja ni w ząb nie kumam...
Czy to znaczy, że Denon do tego ramienia jest ok, a shure nie ? - dobrze to rozumiem ?

MAC

#9
Cytat: Jakub w Maj 01, 2016, 21:40Shure ma podaną podatność dla 10Hz, a Denon dla 100. W rzeczywistości Denon ma pewnie około 15x 10-6cm/Dyne.

Fakt ale i tak to niewiele zmienia bo rezonans z tym ramieniem wychodzi na ok 7-8Hz.



tomasz_pianista

Denon 103 to nie jest żadna referencja:) Gra miło za te pieniądze, ale warunek to ciężkie ramie, u mnie zagrało dopiero na 12 calowym Jelco.

Ze szczurów miałem kultową V15 III, dla mnie odpadła w porównaniu z AT15SA, też MM ze szlifem shibata. Trochę inna szkoła dźwięku. Ale to dawno było.

Wiele zależy też od igły w szczurach, tanie zamienniki nadają się tylko do kosza.

Piękny zestaw to Thorens 160+SME 3009 i shure v15, dla mnie klasyka dźwięku "vintage". Głębia i miód:)
Grupa ratowania poziomu.

MAC

Bezpośrednio porównywałem Shura V15 II i V15III.
Na ramieniu SME3009III Shure  w wersji II grał bajecznie a III już o połowę gorzej.

Przyznaje, że przy dobrze dobranym ramieniu taki V15II zjada na śniadanie zwykłą 103.

Jakub

Cytat: masza w Maj 01, 2016, 21:51

Nie jest wzorcowo bo 7-8Hz

Przy masie efektywnej 18g i masie wkładki 8,5g, rezonans wyjdzie 8Hz lub wyższy. Trzeba wziąć poprawkę, że faktyczna podatność jest nieco mniejsza niż 15, ale to nam tylko podnosi częstotliwość rezonansu.

8Hz to jest bardzo dobry wynik. Poza tym, można dać cięższy headshell.

Gorzej z tym Shure'em, bo z takim miękkim zawieszeniem trzeba bardzo lekkiego ramienia, czy wręcz ULM. Sytuacja podobna co z AT440mla.

MAC

Cytat: Jakub w Maj 01, 2016, 21:588Hz to jest bardzo dobry wynik.
Dla tego ramienia :)
Bardzo dobry to 10-11Hz

Jakub

Cytat: masza w Maj 01, 2016, 22:01
Cytat: Jakub w Maj 01, 2016, 21:588Hz to jest bardzo dobry wynik.
Dla tego ramienia :)
Bardzo dobry to 10-11Hz

No, tylko z ramieniem 30g Denon będzie miał rezonans 7Hz. Żeby było 10Hz, to ramię by musiało mieć najwyżej 10g masy efektywnej, co jest jakby sprzeczne z powszechnym stosowaniem tej wkładki na ciężkich ramionach.

Także rezonanse rezonansami, a praktyka praktyką (w rozsądnych granicach oczywiście).

Przemo

Czyli jak "próbuję" ogarnąć kwestie rezonansu to Shurka powinienem podpiąć pod inne ramię..
Jakie będzie najlepsze (tylko takie na razie mam):
- Tesla P1101
- Linn Basic
- Rega RB300
- SME 3009
Najchętniej i najłatwiej było bo pod SME, bo kolejny gramiak jest przystosowany..

MAC

Cytat: Jakub w Maj 01, 2016, 22:06Także rezonanse rezonansami, a praktyka praktyką (w rozsądnych granicach oczywiście).

Co prawda to prawda.

Przemo

I pytanie - dlaczego Telefunken ładował Shurka V15III do S600 ?
Czyżby chłyt marketingowy ?

MAC

Cytat: Przemo w Maj 01, 2016, 22:12Najchętniej i najłatwiej było bo pod SME, bo kolejny gramiak jest przystosowany..

Jeśli docelowo ma być Shure to z SME tylko 3009III



A jak będziesz chciał w przyszłości pograć na MC to do tego ramienia polecam AT OC9III.



Przemo

Cytat: masza w Maj 01, 2016, 22:15Jeśli docelowo ma być Shure to z SME tylko 3009III

No to zaczynam polowanie.. :)
Dzięki za podpowiedź.
Pierwsza MC to będzie Ortofon MC20mkII (mam do retippingu - chcę wsadzić shibatę).
Shure zostaje, a docelowy gramiak ma mieć dwa ramiona, właśnie dla MM i MC..

jamówię

Cytat: tomasz_pianista w Maj 01, 2016, 21:53
Denon 103 to nie jest żadna referencja:) Gra miło za te pieniądze, ale warunek to ciężkie ramie, u mnie zagrało dopiero na 12 calowym Jelco.

Ze szczurów miałem kultową V15 III, dla mnie odpadła w porównaniu z AT15SA, też MM ze szlifem shibata. Trochę inna szkoła dźwięku. Ale to dawno było.

Wiele zależy też od igły w szczurach, tanie zamienniki nadają się tylko do kosza.

Piękny zestaw to Thorens 160+SME 3009 i shure v15, dla mnie klasyka dźwięku "vintage". Głębia i miód:)




Taki jest cel :))

MAC

Cytat: Przemo w Maj 01, 2016, 22:15I pytanie - dlaczego Telefunken ładował Shurka V15III do S600 ?
Czyżby chłyt marketingowy ?

Nie marketing.

Shure V15III ma inny Compilance niż V15 IV bo 22.5 x 10-6 cm/Dyne i być może pasuje do ramienia z S600

Przemo

Cytat: jamówię w Maj 01, 2016, 22:24
Cytat: tomasz_pianista w Maj 01, 2016, 21:53
Denon 103 to nie jest żadna referencja:) Gra miło za te pieniądze, ale warunek to ciężkie ramie, u mnie zagrało dopiero na 12 calowym Jelco.

Ze szczurów miałem kultową V15 III, dla mnie odpadła w porównaniu z AT15SA, też MM ze szlifem shibata. Trochę inna szkoła dźwięku. Ale to dawno było.

Wiele zależy też od igły w szczurach, tanie zamienniki nadają się tylko do kosza.

Piękny zestaw to Thorens 160+SME 3009 i shure v15, dla mnie klasyka dźwięku "vintage". Głębia i miód:)




Taki jest cel :))

...no....na przykład taki...podoba mi się... :)

tomasz_pianista

Cytat: Przemo w Maj 01, 2016, 22:12
Czyli jak "próbuję" ogarnąć kwestie rezonansu to Shurka powinienem podpiąć pod inne ramię..
Jakie będzie najlepsze (tylko takie na razie mam):
- Tesla P1101
- Linn Basic
- Rega RB300
- SME 3009
Najchętniej i najłatwiej było bo pod SME, bo kolejny gramiak jest przystosowany..

Z powyższych miałem wszystkie, oprócz tesli.

Dla mnie SME górą, natomiast najlepsze są wczesne wersje, II non-improved.

Mam też SME 3009 sIII, póki co nie miałem okazji do większych testów. Zbudowane jest ciekawie, choć mała masa efektywna bardzo ogranicza wybór wkładek. Jest tam fluid damper, ale to nie uleczy wszystkich problemów.

Wydaje mi się, że największą zaletą przedwzmacniacza jak i ramion jest obsługa różnorodnych wkładek.

Uwierz mi, że po paru latach znowu chce się pójść dalej, nastawianie się na jedną, w sumie dość budżetową wkładkę MM jest moim zdaniem błędem. Tak samo "dedykowany" przedwzmacniacz czy SUT pod tylko jeden model wkładki.




Grupa ratowania poziomu.