KABEL ZASILAJĄCY DIY "HELIX"

Zaczęty przez MartinS, Październik 14, 2018, 12:21

Poprzedni wątek - Następny wątek

rudy-102

Kupiłem potrzebne kable i jutro poskręcam. Wziąłem zwykłe instalacyjne ścieżki HO7V-K. Na żyłę aktywną 10mm2, a na neutralną i uziemienie 4 mm2.

malg

Rudy:
kupujesz kabelki, zamiast elementy do phono stage,a EAR-a ? ;D

rudy-102

Bo te akurat grosze kosztują :). Jak mi zapłacą za projekty - koniec listopada - to zacznę z EARem.

MartinS

 
Cytat: rudy-102 w Listopad 06, 2018, 22:16Kupiłem potrzebne kable i jutro poskręcam. Wziąłem zwykłe instalacyjne ścieżki HO7V-K. Na żyłę aktywną 10mm2, a na neutralną i uziemienie 4 mm2.

Czyli LgY. Ja też zrobiłem z takich pierwszego Helixa, tyle że jak pisałem wyżej, z 2,5 mm2. Wystarczył do sprawdzenia koncepcji. Sądząc po przekrojach, u Ciebie będzie spektakularnie  :D
Napisz o wrażeniach. 

W ostatnią sobotę zrobiłem Helixa do CD. Tym razem z dużo lepszych przewodów. Dzisiaj go wykończyłem, ale gram od sobotniego wieczoru. Poczekam aż się wygrzeje, to napiszę jak wpłynął na brzmienie. Już teraz słychać, że było warto.

rudy-102

Cytat: MartinS w Listopad 06, 2018, 22:58Sądząc po przekrojach, u Ciebie będzie spektakularnie  :D
Nie wiem. W ścianie jest zwykłe NYM-J 3x1,5. Jak budowałem dom to nie myślałem o audio, a przynajmniej nie tak jak dzisiaj. Ten odcinek jest na szczęście krótki bo około 4m i zaraz potem jest już gnat jak ręka :).

wiki

Wczoraj wykonałem prototyp helixa na Westernie.
Użyłem kabli jakie miałem.
Western 10 awg czerwony w kropki – miałem jakiś zapas około 150 cm.
Western 12 awg czerwony i czarny – pozostałości po kablach głośnikowych długości 3m.
Na przewód neutralny użyłem dwa czerwone 12 awg po 300 cm, na przewód ochronny użyłem jeden czarny 12awg, 300cm.
Na fazowy 10 awg czerwony w kropki – dociąłem po zrobieniu całości.
Najpierw próbowałem skręcić wszystkie trzy razem, ale przewody grube i jednoosobowo nie dałem rady. Więc skręcałem pojedynczo.
Po skręceniu pierwszego czerwonego wsunąłem w środek 10 awg.
Następnie skręciłem drugi czerwony i nawinąłem obok pierwszego. Czarny podobnie.
Długość kabla wyszła około 110 cm.

Wstępne porównania zrobiłem z Yarbo 1100 o długości 150 cm w normalnej konfiguracji (bez przeplotu żył).
Z pierwszych porównań Helix wygrywa, ale muszę jeszcze trochę posłuchać. Dodatkowo jeszcze porównania do Yarbo z przeplotem.
Trzeba ostudzić zapał i wziąć dźwięk ,,na zimno".
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

MartinS


Oczywiscie zrobisz jak zechcesz, ale radzę  dać helixowi pograć chociaż z 50 godzin i dopiero porównać.
Z tego co pamiętam, to autor projektu pisze, że helix gra wyjątkowo dobrze "przy początkowej instalacji". Moim zdaniem po kilkudziesięciu godzinach brzmi świetnie.

wiki

Cytat: MartinS w Listopad 07, 2018, 09:12Oczywiscie zrobisz jak zechcesz, ale radzę  dać helixowi pograć chociaż z 50 godzin i dopiero porównać.
Wstępnie w niedzielę ma przyjść kolega to posłuchamy wspólnie co z tego wyszło.
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

rudy-102

No i zrobiłem.Trzeba było zmienić przekroje bo kable o średnicy 4mm2 nie dawały się zawinąć. Zbyt grube i sztywne. Wziąłem 2,5mm2. W sumie wziąłem na żyłę doprowadzającą 10 mm2, na powrotną 2x2,5 i na uziemienie 1x2,5.Zwijanie tego to robota dla niewolników. Dwu i pół metrowy kabel zwijałem przy niewielkiej pomocy syna ponad pół godziny. Oprawienie trwało chyba godzinkę, a w trakcie przeszkadzał mi najmłodszy synek :).
Wyszło tak:

rudy-102

Na 2,5 m przewodu poszło 12 m nitki powrotnej :).

rudy-102

Brzmienie?

Na samym początku wyraźnie przygaszenie i zmatowienie wszystkiego. Bas totalnie skiepściał. Teraz po godzinie grania jest lepiej. Będę na nim grał kilka dni i powrócę do poprzedniego, żeby mieć ponownie odniesienie. Jeśli okaże się, że zwijak gra lepiej to dostanie prawdziwe wtyki. Teraz gra na chińskich podróbkach z mosiądzu.

Ciii bo przyjdzie Vasa z wodą święconą ;) >:D .

gratefullde

Cytat: rudy-102 w Listopad 07, 2018, 18:09
Brzmienie?

Na samym początku wyraźnie przygaszenie i zmatowienie wszystkiego. Bas totalnie skiepściał. Teraz po godzinie grania jest lepiej. Będę na nim grał kilka dni i powrócę do poprzedniego, żeby mieć ponownie odniesienie. Jeśli okaże się, że zwijak gra lepiej to dostanie prawdziwe wtyki. Teraz gra na chińskich podróbkach z mosiądzu.

Ciii bo przyjdzie Vasa z wodą święconą ;) >:D .

vasa to ateista jest... kaganek whisky prędzej Ci przyniesie :)
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

rudy-102


gratefullde

Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

Moriarty

Powiadajo chłopy we wsi, że nocą przy pełni snuje sie vasa wśród chałup i jak jakiego chłopa przydybie, że na ałdiofilskich kablach gro, to mu zara caluteńki prund wysysa, że ino zostaje na dudach groć, co by sie z frasunku nie obwiesić  :o.

Coby vase strasznego odegnać, trza kabel po trzykroć  w warkocz spleść, bimbru sagan ofiarny na ganku mu ostawić, a i syra skibke, co by miał czym siwuche zagryźć. Wyje potem straszliwie jakoweś aryje łoperowe, póki kogut po trzykroć nie zapieje, ale na miesioncek cały potem we wsi spokój.
YB Audio Zephyr (zwrotnica na ClarityCap), Yaqin MS-30L (modyfikacja: Sinus Audio), Marantz CD6006 (jako napęd), Topping D70, M&B Audio Cable Diamond, Neotech NEMOS-3080 UP-OCC, TAGA Harmony PF-1000, Yarbo 1100, Viborg VP1501

gratefullde

Cytat: Moriarty w Listopad 07, 2018, 18:39
Powiadajo chłopy we wsi, że nocą przy pełni snuje sie vasa wśród chałup i jak jakiego chłopa przydybie, że na ałdiofilskich kablach gro, to mu zara caluteńki prund wysysa, że ino zostaje na dudach groć, co by sie z frasunku nie obwiesić  :o.

Coby vase strasznego odegnać, trza kabel po trzykroć  w warkocz spleść, bimbru sagan ofiarny na ganku mu ostawić, a i syra skibke, co by miał czym siwuche zagryźć. Wyje potem straszliwie jakoweś aryje łoperowe, póki kogut po trzykroć nie zapieje, ale na miesioncek cały potem we wsi spokój.

;D ;D ;D
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

MartinS

Cytat: rudy-102 w Listopad 07, 2018, 18:09Brzmienie?

Na samym początku wyraźnie przygaszenie i zmatowienie wszystkiego. Bas totalnie skiepściał. Teraz po godzinie grania jest lepiej. Będę na nim grał kilka dni i powrócę do poprzedniego, żeby mieć ponownie odniesienie. Jeśli okaże się, że zwijak gra lepiej to dostanie prawdziwe wtyki. Teraz gra na chińskich podróbkach z mosiądzu.

Ciii bo przyjdzie Vasa z wodą święconą   .

Moim zdaniem popełniłeś błąd z przekrojami i zalet Helixa nie usłyszysz. Przy prawidłowym doborze przewodów zalety Helixa słychać od razu, jest dynamika i to spora, bez przygaszenia.

Przesadziłeś z fazowym. Fazowy masz 10 mm2, a neutralny w sumie 5 mm2.
Żeby było OK, a kabel zadziałał jak należy, to fazowy powinien mieć mniejszy przekrój niż suma neutralnych, a u Ciebie jest odwrotnie.
Lepiej byłoby to naprawić, jeśli masz jeszcze z czego, tj. wyjąc tego "grubasa" ze spirali, wziąć 2 przewody 2,5 mm2, które złączyć w parę taśmą izolacyjną i użyć zamiast 10mm2, ostatecznie wziąć jeden przewód 4mm2 zamiast 10 mm2.



vasa

Cytat: Moriarty w Listopad 07, 2018, 18:39
Powiadajo chłopy we wsi, że nocą przy pełni snuje sie vasa wśród chałup i jak jakiego chłopa przydybie, że na ałdiofilskich kablach gro, to mu zara caluteńki prund wysysa, że ino zostaje na dudach groć, co by sie z frasunku nie obwiesić  :o.

Coby vase strasznego odegnać, trza kabel po trzykroć  w warkocz spleść, bimbru sagan ofiarny na ganku mu ostawić, a i syra skibke, co by miał czym siwuche zagryźć. Wyje potem straszliwie jakoweś aryje łoperowe, póki kogut po trzykroć nie zapieje, ale na miesioncek cały potem we wsi spokój.
[emoji1635][emoji106] W punkt [emoji1787]

[emoji485][emoji377]

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

MartinS

Cytat: rudy-102 w Listopad 06, 2018, 22:16Na żyłę aktywną 10mm2, a na neutralną i uziemienie 4 mm2.

Zgapiłem się, jak przeczytałem wczoraj tę wypowiedź. Bo taki dobór przekrojów przewodników również jest nieprawidłowy z powodu, który wyżej podałem.
Szkoda, że tego nie dostrzegłem, bo napisałbym Ci wcześniej, żebyś tak przewodów nie dobierał.

rudy-102


MartinS

Cytat: rudy-102 w Listopad 07, 2018, 20:12Zobaczę co tam w szopie.
Uważam, że koniecznie, bo szkoda Twojej roboty  :)

GP412

Fajne kabelki Panowie kręcicie..ale w te w ścianach też będziecie pruć? :o bo tak na zdrowy rozum co daje ten metr kabelka między gniazdem a urządzeniem? :D
Lubię gramofony..i kukam w wkładeczki

wiki

Cytat: rudy-102 w Listopad 07, 2018, 18:03Dwu i pół metrowy kabel zwijałem przy niewielkiej pomocy syna ponad pół godziny.
A nie używałes wkrętarki z dlugim pretem stalowym? Idzie migiem.
Potem przeplatane jest upierdliwe i trochę schodzi.
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

vasa

Cytat: GP412 w Listopad 07, 2018, 20:20
Fajne kabelki Panowie kręcicie..ale w te w ścianach też będziecie pruć ??? bo tak na zdrowy rozum co daje ten metr kabelka między gniazdem a urządzeniem ???
Ten ostatni kawałek działa jak filtr i magiel w jednym. Likwiduje skoki napięcia i pasożytnicze harmoniczne na początku wygładza w środku i nadaje idealny kształt sinusoidy w odcinku końcowym. W efekcie zasilany element jest karmiony prądem idealnym za co odwdzięcza się takim dźwiękiem.

[emoji377][emoji1634]

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

gratefullde

Cytat: vasa w Listopad 07, 2018, 20:25
Cytat: GP412 w Listopad 07, 2018, 20:20
Fajne kabelki Panowie kręcicie..ale w te w ścianach też będziecie pruć ??? bo tak na zdrowy rozum co daje ten metr kabelka między gniazdem a urządzeniem ???
Ten ostatni kawałek działa jak filtr i magiel w jednym. Likwiduje skoki napięcia i pasożytnicze harmoniczne na początku wygładza w środku i nadaje idealny kształt sinusoidy w odcinku końcowym. W efekcie zasilany element jest karmiony prądem idealnym za co odwdzięcza się takim dźwiękiem.

[emoji377][emoji1634]



w końcu zrozumiałeś ;D
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9