Dociążanie sprzętu i kolumn

Zaczęty przez Melepeta, Maj 07, 2017, 07:11

Poprzedni wątek - Następny wątek

kefas

Ja mam stosunkowo lekkie kolumny i jak je kiedyś dociążyłem stawiając kwiaty w doniczce, to miałem wrażenie, że jednak grają lepiej i zamierzam je kiedyś dociążyć granitem w kolorze podstawek granitowych.

GB

Ciekawa sprawa z tym dociążaniem, jednak należy pamiętać, iż są kolumny, które grają również obudową.

Z tego co się orientuję to jest tak w przypadku Spendor'a i prawdopodobnie Huberth'a.

W takim przypadku dociążanie przyniesie niekorzystne skutki.

Pozdrawiam.

______________
Pozdrawiam
Grzegorz

frywolny trucht

ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Zamerstary

Dzień dobry, witam wszystkich tutaj, to mój pierwszy post na tym forum dlatego wypada mi się przedstawić. Dawid, ponad 15 lat w tym sporcie próbuje się odnajdować. Ale do rzeczy.

Tak teoretyzuje... czy jakby uszczelnić obudowę, oraz uszczelnić napęd wraz z optyka w odtwarzaczu cd, po czym zalać to wszystko olejem mineralnym... może to przyniesie jakieś korzystne aspekty ? Bo samo w sobie już dociąży sprzęt. Ktoś próbował? Bo jeśli nie to chyba będę musiał spróbować.

vasa

Cytat: Zamerstary w Marzec 15, 2022, 14:02
Dzień dobry, witam wszystkich tutaj, to mój pierwszy post na tym forum dlatego wypada mi się przedstawić. Dawid, ponad 15 lat w tym sporcie próbuje się odnajdować. Ale do rzeczy.

Tak teoretyzuje... czy jakby uszczelnić obudowę, oraz uszczelnić napęd wraz z optyka w odtwarzaczu cd, po czym zalać to wszystko olejem mineralnym... może to przyniesie jakieś korzystne aspekty ? Bo samo w sobie już dociąży sprzęt. Ktoś próbował? Bo jeśli nie to chyba będę musiał spróbować.
Chyba nie do końca rozumiem co masz na myśli.
Chcesz uszczelniony CD utopić w oleju i sprawdzić jak gra?
Nie próbowałem, ale z chęcią zobaczę zdjęcia i poczytam relację.
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

Zamerstary

Chce uszczelnić obudowę odtwarzacza oraz mechanizm napędu wraz z optyka w taki sposób aby możliwe było wlanie oleju mineralnego do środka tego odtwarzacza. Olej dociąży sam odtwarzacz, i wpłynie w jakiś sposób na rezonansy występujące wewnątrz. Czy dobrze kombinuje? Tak czy inaczej wypróbuję to na pewno i zdam relację, tylko muszę jakiś player ogarnąć do tego na próbę.

vasa

Cytat: Zamerstary w Marzec 15, 2022, 15:16
Chce uszczelnić obudowę odtwarzacza oraz mechanizm napędu wraz z optyka w taki sposób aby możliwe było wlanie oleju mineralnego do środka tego odtwarzacza. Olej dociąży sam odtwarzacz, i wpłynie w jakiś sposób na rezonansy występujące wewnątrz. Czy dobrze kombinuje? Tak czy inaczej wypróbuję to na pewno i zdam relację, tylko muszę jakiś player ogarnąć do tego na próbę.
Ok. Rozumiem.
Łatwe to nie będzie. Ale też jakichś wielkich pieniędzy (w oleju) nie utopisz.
Wiele osób podejmowało próby wygaszania drgań w CD. Przeważnie uchwalili sobie rezultaty. Ale Twój pomysł idzie najdalej.
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

Zamerstary

Cytat: vasa w Marzec 15, 2022, 15:22Ok. Rozumiem.
Łatwe to nie będzie. Ale też jakichś wielkich pieniędzy (w oleju) nie utopisz.
Wiele osób podejmowało próby wygaszania drgań w CD. Przeważnie uchwalili sobie rezultaty. Ale Twój pomysł idzie najdalej.
być może to dobry kierunek, zobaczymy, nic nie zaszkodzi, no chyba, że ktoś jeszcze się wypowie na ten temat ?

sonus_fan


kangie

Ja kiedyś poczyniłem z kolegą z byłej pracy kilka dobrych godzin rozmów typu "burza mózgów" na temat projektu gramofonu z napędem hydraulicznym. Pompa oleju miała tłoczyć olej, a talerz miał wirować na "poduszcze olejowej" która miała separować talerz od pasożytniczego wpływu drgań z otoczenia.
Powstało kilka szkiców. Następnie po gruntownym wytrzeźwieniu umysłowym porzuciliśmy projekt uznając go za całkowicie pozbawiony sensu. Ale poruszaliśmy kwestie równania Bernoulliego ze stratami, wzorów Newtona na lepkość oleju. Oczywiście talerz miał być oczujnikowany halotronami.
Taka sztuka dla sztuki.
Life is too short for boring HiFi.

GB

Cytat: vasa w Marzec 15, 2022, 15:22
Cytat: Zamerstary w Marzec 15, 2022, 15:16
Chce uszczelnić obudowę odtwarzacza oraz mechanizm napędu wraz z optyka w taki sposób aby możliwe było wlanie oleju mineralnego do środka tego odtwarzacza. Olej dociąży sam odtwarzacz, i wpłynie w jakiś sposób na rezonansy występujące wewnątrz. Czy dobrze kombinuje? Tak czy inaczej wypróbuję to na pewno i zdam relację, tylko muszę jakiś player ogarnąć do tego na próbę.
Ok. Rozumiem.
Łatwe to nie będzie. Ale też jakichś wielkich pieniędzy (w oleju) nie utopisz.
Wiele osób podejmowało próby wygaszania drgań w CD. Przeważnie uchwalili sobie rezultaty. Ale Twój pomysł idzie najdalej.
To zależy od ceny cd.
______________
Pozdrawiam
Grzegorz

Zamerstary

Cytat: sonus_fan w Marzec 15, 2022, 15:46To jakiś żart? 
to nie żart, są zegarki mechaniczne, które są zalewane olejem, całe zestawy pc zalewali olejem, a ja zabieram się na ten eksperyment na odtwarzaczu  cd.

sonus_fan

Jeśli to taka zabawa dla zabicia czasu lub sztuka dla sztuki, to co innego. A jeśli to na poważnie, to szkoda czasu.

GB

Cytat: Zamerstary w Marzec 15, 2022, 16:43
Cytat: sonus_fan w Marzec 15, 2022, 15:46To jakiś żart? 
to nie żart, są zegarki mechaniczne, które są zalewane olejem, całe zestawy pc zalewali olejem, a ja zabieram się na ten eksperyment na odtwarzaczu  cd.
Masz jakiś pomysł jak to zrobić? Tj. uszczelnisz obudowę i wlejesz do środka olej?
______________
Pozdrawiam
Grzegorz

Zamerstary

Cytat: sonus_fan w Marzec 15, 2022, 17:10Jeśli to taka zabawa dla zabicia czasu lub sztuka dla sztuki, to co innego. A jeśli to na poważnie, to szkoda czasu.
Szczerze to i tak i tak :) no chyba, że robiłeś podobne eksperymenty i masz jakieś wnioski z nich ?


Mam kilka pomysłów odnośnie wykonania tego,  muszę doprecyzować wszystko, oczywiście podzielę się na forum zdjęciami i opisem.

tomcio

Cytat: Zamerstary w Marzec 15, 2022, 15:16
Chce uszczelnić obudowę odtwarzacza oraz mechanizm napędu wraz z optyka w taki sposób aby możliwe było wlanie oleju mineralnego do środka tego odtwarzacza. Olej dociąży sam odtwarzacz, i wpłynie w jakiś sposób na rezonansy występujące wewnątrz. Czy dobrze kombinuje? Tak czy inaczej wypróbuję to na pewno i zdam relację, tylko muszę jakiś player ogarnąć do tego na próbę.
Pamiętaj tylko, żeby na tego CDeka nie zakładać pokrywy.
Będziesz widział kiedy wrzucić frytki.....

T

patefonik

Miałem do czynienia ze stolikiem audio, który miał nogi zalane olejem, jako dociążenie zamiast piachem. Efekt bardzo dobry. Realizacji tego przy cd realnie sobie nie wyobrażam, ale będę kibicował.

Pboczek

Nogi zalane olejem, cedes w oleju, nareszcie ruch w wątku.  U+1F44D
Tłumienie to w sumie może nie do końca voodoo ale sposoby na wygaszanie drgań bywają magiczne. Kiedyś sam eksperymentowałem z podkładkami ale efekty dla mnie były nie jednoznaczne. ::) 

Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

patefonik

Cytat: Pboczek w Marzec 15, 2022, 20:22efekty dla mnie były nie jednoznaczne.  
Mam podobnie. Coś się poprawi, ale niestety coś ginie.

Pboczek

Myślałem właśnie w taki sposób, lecz kiedy zastanawiałem się nad tym czy potrafię powiedzieć co się zmienia i odróżnić to, dochodziłem do wniosku że nie jestem w stanie. Do tego kolega miał często inne opisy, nieprzystające do moich. Nie znaczy to też, że np. posadowienie sprzętu nie gra, bo czasami coś się ewidentnie kaszani, rozłazi, traci z dynamiki. No więc tak, że tak, a o oleju to jeszcze nie słyszałem.
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

GB

Cytat: Pboczek w Marzec 15, 2022, 21:11
Myślałem właśnie w taki sposób, lecz kiedy zastanawiałem się nad tym czy potrafię powiedzieć co się zmienia i odróżnić to, dochodziłem do wniosku że nie jestem w stanie. Do tego kolega miał często inne opisy, nieprzystające do moich. Nie znaczy to też, że np. posadowienie sprzętu nie gra, bo czasami coś się ewidentnie kaszani, rozłazi, traci z dynamiki. No więc tak, że tak, a o oleju to jeszcze nie słyszałem.
Pboczek skąd Ty masz tą ślepą mysz?
______________
Pozdrawiam
Grzegorz

Pboczek

Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

GB

Cytat: Pboczek w Marzec 16, 2022, 08:23
No, obrazek mam z płyty.
To musi być bardzo dobra płyta.
______________
Pozdrawiam
Grzegorz

Pboczek

Lubię ich realizację tak jak Ty (widziałem że masz tego sporo), bo są wzorowo nagrane i jest to zazwyczaj nietuzinkowa muzyka.
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite