Ignorant kupuje szpulaka.

Zaczęty przez frywolny trucht, Grudzień 17, 2015, 20:55

Poprzedni wątek - Następny wątek

frywolny trucht

Ze mną było tak, że dostałem parę różnych taśmuff, ale najlepiej nagrywały nówki LPR35. No przepraszam. Tak było na Akai, tak jest na Teac'u. Być może na maszynach studyjnych jest inaczej. Ja mam dwa zdechlaki niestudyjne.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

elem

Cytat: pmcomp w Marzec 24, 2016, 23:09każda tasma o grubosci 35um ( o 25um czy 18um już nie wspominam) jest gorsza od tasmy o grubosci 50um z prostego powodu ... jest mnie wytrzymała mechanicznie i bardziej podatna na odkształcenia mechaniczne spowodowane temperaturą i naciagiem mechanicznym.


pmcomp,

Są złe bo są cieńsze? Jeśli tylko dlatego, to ok, można sie zgodzić z tym argumentem, zwłaszcza przy prędkości 38 cm/s.  Ale jesli chodzi o warstwę nagrywającą, to LPR 35 = Studio Master 911 (SM 911).

A te Emteci 528 do którego typu sa najbardziej zbliżone - SM 900, 911 czy 468?
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

pmcomp

Cytat: frywolny trucht w Marzec 24, 2016, 23:21
Ze mną było tak, że dostałem parę różnych taśmuff, ale najlepiej nagrywały nówki LPR35. No przepraszam. Tak było na Akai, tak jest na Teac'u. Być może na maszynach studyjnych jest inaczej. Ja mam dwa zdechlaki niestudyjne.

Nie nagrywały najlepiej tylko ... nagrywały najlepiej na Twoim magetofonie. Skalibruj magnetofon na np. Quantegy i wtedy przy nagraniu na LPR35 wyjdzie wielkie gówno.

Napisałem i powtórzę; jak się kupuje magnetofon to powinno się z miejsca dokonać wyboru na jakich taśmach będzie się nagrywać i do takich skalibrować maszynę. Jeśli ktoś zamierza nagrywać na różnych taśmach to powinien za każdym razem przed nagraniem skalibrować magnetofon do danej taśmy.

To jest BIBLIA !!!

pmcomp

Cytat: elem w Marzec 24, 2016, 23:23
Cytat: pmcomp w Marzec 24, 2016, 23:09każda tasma o grubosci 35um ( o 25um czy 18um już nie wspominam) jest gorsza od tasmy o grubosci 50um z prostego powodu ... jest mnie wytrzymała mechanicznie i bardziej podatna na odkształcenia mechaniczne spowodowane temperaturą i naciagiem mechanicznym.



A te Emteci 528 do którego typu sa najbardziej zbliżone - SM 900, 911 czy 468?

Pod jakim względem? Mechanicznie wszystkie wymienione są 50um. Magnetycznie ... poczytaj parametry. Pod względem jakości nagrania? ... skalibruj magnetofon do danej taśmy.

frywolny trucht

I OK. Drugi raz wyszło mi LPR 35
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

kawosz

Te basfy 50 ki są fajnymi taśmami zwłaszcza na talerze . Mam 10 szt ale nie przepadam za nimi bo to 35 min muzyki na szpuli . Więcej się nie wkręci na szpule .

pmcomp

#481
Cytat: kawosz w Marzec 24, 2016, 23:27
Te basfy 50 ki są fajnymi taśmami zwłaszcza na talerze . Mam 10 szt ale nie przepadam za nimi bo to 35 min muzyki na szpuli . Więcej się nie wkręci na szpule .

To nagraj na dwie szpule. Ale jakośc albo wygoda.
Albo kup magnetofon przyjmujący srednicę 12" ... wtedy wejdzie Ci ok. 43'50 muzy z tysiąca metrów tasmy.. Bez chorendalnie drogich aluminiowych szpul. I wtedy jak brakuje to doklejasz kolejne 50 czy 100 metrów tasmy albo dzielisz na dwie bobinki. To jest zaleta magnetofonu przyjmującego 12", a nie 10,5".

elem

Magnetycznie oczywiście. Nie mam danych o emtec 528
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

pmcomp


MAC

#484
Cytat: pmcomp w Marzec 24, 2016, 23:24Nie nagrywały najlepiej tylko ... nagrywały najlepiej na Twoim magetofonie. Skalibruj magnetofon na np. Quantegy i wtedy przy nagraniu na LPR35 wyjdzie wielkie gówno.

Dobre  ;D ;D ;D
Piotrek, czytasz się czasem?  ;)
Ma przekalibrować magnetofon żeby taśmy, które mu dobrze grają zagrały ujowo ale za to będą grały mu taśmy, których nie ma  ;D

Przypomnę dla porządku, że to forum amatorów a nie profi i Ci amatorzy dysponują amatorskim sprzętem, którym na uj jest Lublin II i opony do niego  :D

pmcomp

Cytat: masza w Marzec 24, 2016, 23:30
Cytat: pmcomp w Marzec 24, 2016, 23:24Nie nagrywały najlepiej tylko ... nagrywały najlepiej na Twoim magetofonie. Skalibruj magnetofon na np. Quantegy i wtedy przy nagraniu na LPR35 wyjdzie wielkie gówno.



Dobre  ;D ;D ;D
Piotrek, czytasz się czasem?  ;)

???

Wiedza, wiedza i ... doświadczenie. Wtedy pogadamy.

kawosz

Cytat: pmcomp w Marzec 24, 2016, 23:27To nagraj na dwie szpule. Ale jakośc albo wygoda.
Albo kup magnetofon przyjmujący
Poprosiłem Technika o kalibracje pod LPR 35 . Od Petera teraz przyszły nagrana też na 35 . Na nie się zdecydowałem . Wyjdzie drożej liczę się z tym . 10 min robi mi różnicę .

pmcomp

Cytat: kawosz w Marzec 24, 2016, 23:27
Te basfy 50 ki są fajnymi taśmami zwłaszcza na talerze . Mam 10 szt ale nie przepadam za nimi bo to 35 min muzyki na szpuli . Więcej się nie wkręci na szpule .

Wkręci się 37'15.

pmcomp

#488
Cytat: kawosz w Marzec 24, 2016, 23:33
Cytat: pmcomp w Marzec 24, 2016, 23:27To nagraj na dwie szpule. Ale jakośc albo wygoda.
Albo kup magnetofon przyjmujący
Poprosiłem Technika o kalibracje pod LPR 35 . Od Petera teraz przyszły nagrana też na 35 . Na nie się zdecydowałem . Wyjdzie drożej liczę się z tym . 10 min robi mi różnicę .

To nie ma znaczenia z jakiej tasmy odtwarzasz jesli jest porpawnie nagrana.
MA decydujace znaczenie na jakiej tasmie nagrywasz w stosunku do tego do jakiej tasmy masz skalibrowany magnetofon.

Panowie ... ta wiedza jest w necie, wystarczy poszukać, poczytać, zrobić doktorat i sie dowiedzieć :). To jest jak mycie zębów rano i wieczorem.

pmcomp

#489
Cytat: kawosz w Marzec 24, 2016, 23:33
Cytat: pmcomp w Marzec 24, 2016, 23:27To nagraj na dwie szpule. Ale jakośc albo wygoda.
Albo kup magnetofon przyjmujący
Poprosiłem Technika o kalibracje pod LPR 35 . Od Petera teraz przyszły nagrana też na 35 . Na nie się zdecydowałem . Wyjdzie drożej liczę się z tym . 10 min robi mi różnicę .

Pewnie robi tylko z powodów mechanicznych nagrywasz na mniej wytrzymałej tasmie.
Profesjonalnie nikt nie uzywał tasmy cienszej niz 50um. Bo z cienszej się potem robił rozgotowany makaron.
Tasma magnetofonowa to nosnik MECHANICZNY, a dopiero potem magnetyczny !!!

Komercyjne tasmy mialy nawet "cienkosc" 18um.

pmcomp

Cytat: kawosz w Marzec 24, 2016, 23:33
Cytat: pmcomp w Marzec 24, 2016, 23:27To nagraj na dwie szpule. Ale jakośc albo wygoda.
Albo kup magnetofon przyjmujący
Poprosiłem Technika o kalibracje pod LPR 35 . Od Petera teraz przyszły nagrana też na 35 . Na nie się zdecydowałem . Wyjdzie drożej liczę się z tym . 10 min robi mi różnicę .

A "wystarczyło" rozbić nagranie na dwie tasmy 50um. Nawet nie dwie, na póltorej ;).

elem

Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

pmcomp

Napisze tak: w PR "pozostało" do kupienia ok. 1000 szt tasm. maja więcej ale tyle chcą jeszcze sprzedać.
Chyba kupie wszystkie i wystawię na eBayu po 25 EUR. I wcale to nie będzie drogo.

Pozdro

kawosz

No masz rację ale moje dzieciaki i tak wywalą cały mój sprzęt razem z taśmami a za 20 lat ogłuchnę więc mi rybka  ;D Panowie w porównaniu do mniej obeznanych maniaków to my jesteśmy profesjonaliści . Nie gramy na ciętych VHS kupujemy najgrubsze amatorskie taśmy i kalibrujemy magnetofony . Mi tak pasuje . Jak kupie Helgę to ją skalibruję pod Basfy a 99 i Dziadkowi wystarczą 35 ki .

elem

pmcomp

próbowałeś kalibrować pod SM 911 i nagrywać na tej taśmie? 
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

pmcomp

Cytat: masza w Marzec 24, 2016, 23:30


Przypomnę dla porządku, że to forum amatorów a nie profi i Ci amatorzy dysponują amatorskim sprzętem, którym na uj jest Lublin II i opony do niego  :D

A mnie się zawsze wydawało, że to forum jest dla amatorów ... najlepszego dźwięku, a nie chu-jo-wych rozwiązań.
Nie hajendu tylko najlepiej i najwierniej brzmiącej muzyki.

pmcomp

#496
Cytat: elem w Marzec 24, 2016, 23:43
pmcomp

próbowałeś kalibrować pod SM 911 i nagrywać na tej taśmie? 

Nie. Z powodów ekonomicznych. 100 szt czystych tasm PER528 leżących u mnie w domu jest sporo tańsze od tychże 100-u tasm SM911 ;).
Ale na pewno nie jest powodem ekonomicznym kupowanie droższej i gorszej LPR35 od tańszej i lepszej PER528.
Chyba, że chce się mieć dane nagranie na jednej tasmie. Ale wtedy ja doklejam do 1000 metrów PER528 kolejne potrzebne metry. Od niedawna od kiedy posiadam sprzęt przyjmujący 12". I to jest podstawowa i ekonomiczna różnica pomiędzy magnetofonami jak piszecie amatorskimi, a profesjonalnymi studyjnymi.

BTW nagrywanie na SM911 na magnetofonie skalibrowanym pod PER528 daje znakomite rezultaty. A takie próby już robiłem. Zarówno na Otari MX-50 jak i na Otari MTR-10. Na Telefunkenie 15A już mi sie nie chce.
Mozna nagrywać i na LPR35 o ile skompensuje się róznice poziomów. Wystarczy na próbę nagrac testowe sygnały np. 100/1000/10000Hz. I na VUsach albo na analogowym woltomierzu wszystko widać.

Pozdro

MAC

Cytat: pmcomp w Marzec 24, 2016, 23:44A mnie się zawsze wydawało, że to forum jest dla amatorów ... najlepszego dźwięku, a nie chu-jo-wych rozwiązań.
Mistrzu  ;D, nie chce mi sie juz dalej tego ciągnąc.
Nie po to uciekłem z AS żeby teraz tu wyczytywać prawdy objawione i jedynie słuszne koncepcje.
Wbij sobie raz na zawsze do głowy, że każdy ma swoją drogę do osiągnięcia tego co chce.
Dawno nie byłem na odpoczynku od internetu. Czas najwyższy.


PS
kangie, aleś wyrósł  ;D

pmcomp

Cytat: masza w Marzec 24, 2016, 23:53
Cytat: pmcomp w Marzec 24, 2016, 23:44A mnie się zawsze wydawało, że to forum jest dla amatorów ... najlepszego dźwięku, a nie chu-jo-wych rozwiązań.
Mistrzu  ;D, nie chce mi sie juz dalej tego ciągnąc.
Nie po to uciekłem z AS żeby teraz tu wyczytywać prawdy objawione i jedynie słuszne koncepcje.
Wbij sobie raz na zawsze do głowy, że każdy ma swoją drogę do osiągnięcia tego co chce.
Dawno nie byłem na odpoczynku od internetu. Czas najwyższy.

Każdy dojdzie do odpowiednich wniosków ... sam. Tego Ci życzę :).
Zamiast usłyszeć dziękuję usłyszałem własnie ... pierdol się ;).

Dziekuję Ci za to i przepraszam, że chciałem pomóc. Życzę Ci aby TWOJE koncepcje były jak piszesz jedynie słuszne. Bo na pewno są Twojsze.

EOT.

elem

Cytat: pmcomp w Marzec 24, 2016, 23:46Mozna nagrywać i na LPR35 o ile skompensuje się róznice poziomów.

A przy SM 911 nie trzeba? Przecież LPR 35, wg producenta, ta sama taśma, tylko cieńsza.
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe