Dlaczego winyl brzmi lepiej, niż CD/pliki ... ?

Zaczęty przez Wireless, Czerwiec 19, 2015, 21:11

Poprzedni wątek - Następny wątek

Wireless

No właśnie - dlaczego ????

Ja tego nie potrafię wyjaśnić - to się zupełnie kłóci z regułkami, wzorkami, miarami, testami ABX ;), fizyką, matematyką, etc ...
Ni cholery nie łapię, dlaczego mogę słuchać Zeppów, jazz z lat 60-tych, Floydów, UK, King Crimson, etc jedynie z winyla.
Z CD/plików mi po prostu nie brzmią ... nie grają, brak w tym duszy. I to nie chodzi o to, że jestem "wzrokowcem". Okładka "gdzieś tam", gramofon daleko ode mnie ...
Na talerzu któraś tam z kolei płytka z "Physical Graffiti". A ja nie mogę spokojnie pisać, bo ... bo jestem w tej muzyce. W środku. Tam właśnie.
I, [wulgaryzm], nie wiem o co chodzi ... Rzeczoną płytę mam, rzecz jasna, w wersji plikowej, i ... i co ? I jakie 50% emocji mniej ....
O co w tym chodzi ?!?!?! Czarny placek na talerzu - emocje ze słuchania muzyki jak u 17-latka. Plik w odtwarzaczu, z tym samym utworem - emocjonalna zima ...
Tak, jak kiedyś napisałem - IMHO, to powinni zakazać wydawania niektórych albumów w wersji cyfrowej - to nie ten sam poziom odbioru ...

Ja wiem, że to powtórka stosownego wątku z AS, ale może, bez bezsensownego trollowania "universumem" i wkładką na "stukasa" jakieś sensowne wnioski uda nam się wyciągnąć ... ?
Pozdrawiam, Wireless

gratefullde

Cytat: wireless w Czerwiec 19, 2015, 21:11jakieś sensowne wnioski uda nam się wyciągnąć ... ?

Nie uda. Jedyne uda warte uwagi to te mojej żony. Moim zdaniem oczywiście :)
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

wojtek41


gratefullde

Proponuję wątek przenieść do DYI, byc może tam go naprawią, bo taki po gwarancji już jest ;) Co Witku? Czy chcesz mieć tu Sylwestra cały rok i Excela?
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

Wireless

Cytat: gratefullde w Czerwiec 19, 2015, 21:12
Cytat: wireless w Czerwiec 19, 2015, 21:11jakieś sensowne wnioski uda nam się wyciągnąć ... ?

Nie uda. Jedyne uda warte uwagi to te mojej żony. Moim zdaniem oczywiście :)

A jakie to uwagi ? :)
Pozdrawiam, Wireless

Wireless

#5
Cytat: gratefullde w Czerwiec 19, 2015, 21:17
Proponuję wątek przenieść do DYI, byc może tam go naprawią, bo taki po gwarancji już jest ;) Co Witku? Czy chcesz mieć tu Sylwestra cały rok i Excela?

Aj aj - nie nie chcę ich tu mieć. Mnie to naprawdę ciekawi dlaczego tak jest, że niektórych rzeczy to słucham tylko z winylu ... ;)

Swoją drogą - u nas poziom dyskusji nieco inny, niż na AS, może jakieś sensowne "analogowe dewagacje" powstaną ...
Pozdrawiam, Wireless

wojtek41

Bo brzmi lepiej.


                                                                                 The End.

                                                            Scenariusz, produkcja i rezyseria wireless.

                                                                                 ;D ;D ;D

Wireless

Cytat: wojtek41 w Czerwiec 19, 2015, 21:23
Bo brzmi lepiej.


                                                                                 The End.

                                                            Scenariusz, produkcja i rezyseria wireless.

                                                                                 ;D ;D ;D


No właśnie - ale, fizycznie i matematycznie rzecz ujmując - nie ma na to szans właśnie :) A, [wulgaryzm], brzmi .... :)
Pozdrawiam, Wireless

Jakub

Cytat: wireless w Czerwiec 19, 2015, 21:24No właśnie - ale, fizycznie i matematycznie rzecz ujmując - nie ma na to szans właśnie  A, [wulgaryzm], brzmi ....

Nie wiem czy brzmi lepiej, w wartościach absolutnych pewnie nie, ale jak dla mnie wiele płyt z winyla brzmi 'prawdziwiej'.

Wspomniany Led Zep w szczególności. Wydawałoby się, że znam ich płyty na pamięć, ale jak położyłem winyla z I na talerz to zaliczyłem opad szczęki, bo zabrzmiało to jakby goście mi stali w pokoju. Z czysto jakościowego punktu widzenia CD często jest obiektywnie lepsze, ale nie ma tego klimatu.

merlin1973

#9
Wojtek napisał wszystko w temacie.
Osobiście jestem "przesłuchany " cyfrą , od prawie 2 lat przypadkowo wróciłem do analogu.
Obecnie jestem też na etapie porównań jednego z drugim.
Mam na CD to kupuję winyl ,np. ostatnio płytę "Voyager" – album studyjny Mike'a Oldfielda, wydany w 1996r.
Jakie wnioski ( nie audiofila) , muzyka jest okrągła a płyty są dwie lecz więcej jej wpada do winylowej bramki dlaczego? bo analogowy dźwięk jest naturalny nie sztuczny lepiej go przyswajamy.
Ale to moje zdanie (nie audiofila)  ;)

Pozdrawiam S.CH.

Wireless

Cytat: Jakub w Czerwiec 19, 2015, 21:37
...
Z czysto jakościowego punktu widzenia CD często jest obiektywnie lepsze, ale nie ma tego klimatu.
O toto właśnie :)  Tylko - jak - biorąc na tapetę współczesną fizykę, matematykę etc. generalnie - narzędzia współczesnej nauki -  ten klimat uzasadnić ?
Pozdrawiam, Wireless

wojtek41

Moze nasz wiek i nasze tesknoty...za mlodoscia i winylem  ;)  Ot starosc idzie.... :D

gratefullde

Cytat: wireless w Czerwiec 19, 2015, 21:43ten klimat uzasadnić ?

Ale weźmy pod uwagę, że dla nas brzmi lepiej. Są ludzie, podejrzewam, że jest ich sporo więcej niż nas, którzy wolą cyfrę i nie chcą starego formatu. Z wielu względow, nie tylko z powodu dźwięku.
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

Wireless

Cytat: gratefullde w Czerwiec 19, 2015, 21:47
Cytat: wireless w Czerwiec 19, 2015, 21:43ten klimat uzasadnić ?

Ale weźmy pod uwagę, że dla nas brzmi lepiej. Są ludzie, podejrzewam, że jest ich sporo więcej niż nas, którzy wolą cyfrę i nie chcą starego formatu. Z wielu względow, nie tylko z powodu dźwięku.

No właśnie - ale sednem sprawy jest dźwięk właśnie. I - algebraiczna psychoakustyka ;) ;) ;)
Trzeba Keefowi temat zadać ;) ;) ;)
Pozdrawiam, Wireless

wojtek41


Wireless

Cytat: wojtek41 w Czerwiec 19, 2015, 21:45
Moze nasz wiek i nasze tesknoty...za mlodoscia i winylem  ;)  Ot starosc idzie.... :D


To nie to, myślę ... Zbyt wiele młodych wali w winyl ...
Pozdrawiam, Wireless

gratefullde

Jest moda. Ja myślę, że to minie. Oby jak najszybciej.
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

Wireless

Cytat: gratefullde w Czerwiec 19, 2015, 21:51
Jest moda. Ja myślę, że to minie. Oby jak najszybciej.
A taka nasza Maria - myślisz, że to tylko moda ... Każdy wszak, kto nie traktuje muzyki wyłącznie jako tła prędzej, czy później trafia w winyle ...
Pozdrawiam, Wireless

gratefullde

Cytat: wireless w Czerwiec 19, 2015, 21:56A taka nasza Maria - myślisz, że to tylko moda ... Każdy wszak, kto nie traktuje muzyki wyłącznie jako tła prędzej, czy później trafia w winyle ...

No właśnie. Pytanie jaką skalę zjawiska reprezentuje taka Maria?
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

frywolny trucht

Oj nie sądzę by w tak młodym wieku mogło chodzić o jakąkolwiek jakość dawaną akurat przez winyl. By nie spłaszczać do mody- fascynacja technologią. Równie dobrze mogła się przejawić fascynacją do kaseciaków czy szpulowców.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Jakub

Myślę, że istotna jest dynamika zapisanego dźwięku. Kompresję niby wymyślono na potrzeby winyla, ale jej wszechobecne źle pojęte zastosowanie w domenie cyfrowej niszczy muzykę.

Weźmy na przykład 'Sketches of Spain'. Miałem to na kompakcie, remaster itd. Bardzo lubię tę płytę. Kupiłem sobie kiedyś pod halą winyl. Cienki placek, wznowienie Columbii z lat 80., więc żaden rarytas. Położyłem na talerzu, ustawiłem głośność przeszkadzajek na samym początku albumu na takim poziomie jak zazwyczaj słuchałem z kompaktu...

Jak weszła cała orkiestra, to za przeproszeniem tak pier...., że mi włosy na głowie stanęły jakbym dotknął generatora van der graafa, dęciaki kroiły mózg bez znieczulenia. Kompakt poszedł do ludzi, bo go więcej nie włożyłem do odtwarzacza.

Wireless

Na pewno kompresja i jej nadużywanie w technologiach cyfrowych ma znaczenie .... ale najpewniej są jeszcze inne czynniki - w tej chwili gram sobie Jarrett Trio, Standards vol. 1  - z pliku, rip bezstratny CD no i ... i wolę tej samej płyty słuchać z winylu :) A wydawnictwo raczej nie podejrzewane o stosowanie kompresji - wszak to ECM :)
Pozdrawiam, Wireless

miniabyr

O matko i córko  :o myślałem że ten temat u nas nie zagości.Jak dla mnie zbyt emocjonalne podchodzenie do zagadnienia wyzwala emocje porównywalne do trzęsienia ziemi.Mimo to "problem" jest,choć dla mnie jest bez różnicy z co jest źródłem dźwięku aby dobrze grało!
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

Wireless

No OK - poddaję się  ;D . Jeśli uważacie, że wątek może być awanturogenny, to niech pójdzie w nicość ... ale pytanie pozostanie .... :) Jedna z większych i, póki co, nierozwiązanych zagadek XXI wieku  ;D
Pozdrawiam, Wireless

MAC

Ja aż takiego kaca słuchając z cyfry nie mam.
Moim zdaniem, drogą do sukcesu są DACki a w nich stare, dobre kości AD1865 albo PCM1704. Do tego lampowy stopień analogowy.
Naprawdę to gra równie bogato jak analog.