Technics SB-M2 - 100kg japońskiego hi-endu.

Zaczęty przez tomasz_pianista, Marzec 19, 2017, 21:52

Poprzedni wątek - Następny wątek

tomasz_pianista

Po pierwsze muszę się pochwalić nie kupnem kolumn, a drugą połówką. Ogólnie dla mnie te giganty są za duże i jestem trochę przerażony tym jak teraz wygląda salon, a moja mówi, że grają zajebiście i w ogóle o co mi chodzi:)

http://audio-heritage.jp/TECHNICS/speaker/sb-m2.html

Dla porównania Yamaha NS-1000 kosztowała w tym czasie dwa razy mniej. Jest to klasa Yamahy FX-2, Onkyo Scepter, JVC/Victor Zero 1000 itp.

Sam magnes niskotonowego waży 3 kg. Ogólnie budowa jest kosmiczna, jakość przetworników niewiarygodna.

Nie mam jeszcze podstawek, więc ze zdjęciami się wstrzymam. Powiem tylko, że są wielkie...No i słychać, że akustyka pomieszczenia nie ta, na starych z obudową zamkniętą nie było problemów.

Czym to napędzić? 2x120 watów z mojej końcówki mocy to chyba za mało...Lampa?

Jestem przerażony, pomocy!!!:)
Grupa ratowania poziomu.

tatachabera

Ładne i to bardzo :)

Ile takie cuda kosztują ?
Denon DP-59L, Kenwood KD-8030, Pre Phono MPW,  DL-103R, AT-430E, Elac ESG 796, Emotiva XPA-2, Emotiva XSP-1, Aria 926, CT-S710, Denon 3910,
STR-GX70ES, ST-SB 920 QS

vasa



Cytat: tomasz_pianista w Marzec 19, 2017, 21:52
Czym to napędzić? 2x120 watów z mojej końcówki mocy to chyba za mało...Lampa?
Coś pięknego 😁
Skąd ściągnąłeś te cuda?
Dlaczego myślisz że do napędu potrzeba   elektrowni? 92dB przy 6 Ohm nie wygląda jakoś specjalnie żarłocznie 🤔
Ale 100W z LAR-A pewnie by dało radę :)

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

tomasz_pianista

Kosztowały nie tak dużo - tyle co Dali Ikon 6 ze sklepu. Jak na nasze hobby to nie tak źle. Są warte więcej, a będą jeszcze więcej, moim zdaniem boom na japońskie kolumny vintage dopiero się zaczyna. Najbardziej popularne Yamahy NS 1000 trudno już dostać w normalnej cenie, raczej 4000-5000zł i więcej. A te Technicsy to inna liga.

Są w idealnym stanie, dosłownie drobne rzeczy na obudowach. Przetworniki i zawieszenia jak nowe, terminale też. Słucham już 3 godziny i chyba będę musiał mieć te "pralki" w salonie.

Kupiłem od pasjonata w Polsce, jestem trzecim właścicielem, pierwszym był pracownik Technicsa.

Czuje, że można z tych paczek wyciągnąć znacznie więcej niż to co teraz słyszę, na pewno w pierwszej kolejności podstawki i coś z akustyką trzeba zrobić.
Grupa ratowania poziomu.

tomasz_pianista

Trochę materiałów z internetów:
Grupa ratowania poziomu.

tomasz_pianista

I przetworniki: (Zdjecie magnesów z SB-M1, ale to dokładnie to samo, tylko z jeszcze jednym driverem)

Basowy 38cm, magnes 3,1 kg
Średniotonowy 8cm, magnes 1,2 kg
Wysokotonowy 2,9cm, magnes 800g

Wszystkie drivery to tzw. Honeycomb driver, czyli płaskie membrany.
Grupa ratowania poziomu.

Piterski

Gratuluje zakupu. Jak się wsiąknie w takie kolumny to często nie ma już odwrotu ;D.
Moja żona też jest bardzo tolerancyjna w tym zakresie, a w pokoju też niewiele nam zostało wolnego miejsca.
Jakie one mają wymiary, waga to po 50kg sztuka?

Co do wzmacniacza to nie wiem czy tu moc jest najważniejsza czy raczej zdolność do pełnej kontroli takich przetworników. Ja próbowałem z Ugodą czyli nie jakimś wielkim piecem, a świetnie oddaje kontrasty dynamiczne i ma kontrolę na basie.
Nie wiem ile w tym prawdy ale lampy pod względem kontroli basu podobnież nie specjalnie sobie radzą.

Co do akustyki to u mnie i kolegi z Radomia dobre efekty daje ustawienie diagonalne ale my mamy prawie kwadratowe pokoje.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

tomasz_pianista

Dzięki:)WYmiary:  540 x 820 x 415mm Czyli podstawki muszą być, około 10cm wysokości. Tak, 50kg sztuka. Ogólnie wymiarami i wyglądem przypominają pralkę, więc tak je teraz z dziewczyną nazywamy:)

Dokładnie jak piszesz, nie chodzi o moc, tylko o damping factor, ogólnie potrzebny jest do nich bardzo dynamiczny wzmacniacz. Teraz czuć jak dźwięk trochę się dusi, choć z napędzeniem nie ma problemu. Gram na dzielonym wzmaku, czyli Yamaha C-65 i Yamaha M-40. Nie chcę wchodzić w dywagacje, czy lampy mają kontrolę czy nie, to zależy jaki wzmak itd.

Na pewno zaszła duża zmiana - zawsze grał mi lepiej gramofon, teraz lepiej jest z CD, pewnie muszę pogrzebać w "load" wkładki, jest trochę za miękko i głucho.

Myślałem, że SB-M2 będą bardziej analityczne, góra jest jednak dość miękka i cały dźwięk jest z tych przyjemniejszych, a nie chłodnych. Muszę się przyzwyczaić. Chyba wolałbym trochę dynamiczniej, ale to kwestia wzmacniacza i okablowania. Same kolumny mają wielki potencjał.

Ja nie mam dobrego pokoju, salon łączony z kuchnią w starym bloku PRL. Najgorzej, że jest niesymetrycznie, ale nic z tym nie zrobię. Jak wybuduje dom w przyszłości, to będzie pokój muzyczny, póki co jest jak jest:)

Ugodę sam robiłeś czy kupiłeś od kogoś?
Grupa ratowania poziomu.

frywolny trucht

Gratuluję. Mnie zawsze jarały pokrętełka. To działa dużo bardziej fizjologicznie nż jakikolwiek korektor, czy regulacja tonów we wzmaku. Działają?
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

pan-troglodytes

Cytat: tomasz_pianista w Marzec 20, 2017, 11:33Czyli podstawki muszą być, około 10cm wysokości.

Śliczne kolumny. Gratulacje. Nie wiem jednak czy podstawki rzeczywiście muszą być. W studiach to one chyba na kółeczkach jeździły. Takie Klipsch Heresy, niby małe pierdółki, postawione na podstawkach tracą swoje piękne brzmienie.

Piterski

No to podobne pralki mam u siebie w domu, też ciasno jak diabli ale żona nie protestuje bo też lubi dobre brzmienie.
Cytat: tomasz_pianista w Marzec 20, 2017, 11:33Ugodę sam robiłeś czy kupiłeś od kogoś?
Pożyczałem dwa razy z klubu KAiM. Jestem stałym klubowiczem i uczestnikiem piątkowych spotkań.

Ja zamyślam o końcówce mocy Maranza ale nie wiem ile przyjdzie mi jej szukać.
Jak się to będzie długo ciągnąc to chyba sam zacznę się rozglądać za możliwością kupienia lub zrobienia Ugody by przeczekać jakoś do właściwych zakupów.

Cytat: pan-troglodytes w Marzec 20, 2017, 12:07Nie wiem jednak czy podstawki rzeczywiście muszą być.
Ja na próbę zrobiłem stołki z sosnowej kantówki i to był ruch w dobrą stronę.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

tomasz_pianista

Cytat: frywolny trucht w Marzec 20, 2017, 11:45Gratuluję. Mnie zawsze jarały pokrętełka. To działa dużo bardziej fizjologicznie nż jakikolwiek korektor, czy regulacja tonów we wzmaku. Działają?

Potencjometry są bardzo solidne, chodzą ciężko i czuć jak wchodzą w poszczególne miejsce. Takie potencjometry nie ingerują w sygnał, więc sprawdza się to lepiej niż korekcja we wzmacniaczach. Aczkolwiek puryści często mostkują potencjometry na zwrotnicy, z resztą Masza chyba miał tak w Tannoy'ach.

Wczoraj stały na podłodze i jednak dużo lepiej jest jak są wyżej.
Grupa ratowania poziomu.

MAC

Cytat: tomasz_pianista w Marzec 20, 2017, 12:31Aczkolwiek puryści często mostkują potencjometry na zwrotnicy, z resztą Masza chyba miał tak w Tannoy'ach.

Miał i od razu się tego pozbył.
Co prawda i tak gram tylko na nastawach neutralnych ale nie lubię jak coś nie działa.

spalon


tomasz_pianista

Kurczę, powiem wam, że nie jest łatwo. Obecnie winyl brzmi u mnie gorzej niż zwykły CD, a na starych kolumnach było zupełnie na odwrót. Strasznego muła mają te kolumny z moim torem analogowym.

Chyba pierwszy raz będę musiał kupić jakieś sensowne kable głośnikowe, może to trochę otworzy dźwięk. Ktoś ma pomysł czego szukać?

Technicsy grają świetnie, ale jest jak to się mówi "koc na kolumnach", na poprzednich tego nie było. Na pewno też muszę się przyzwyczaić, ale obudowy zamknięte mają ten świetny impuls w dźwięku. Dlatego kombinuje od czego zacząć poprawę dźwięku.
Grupa ratowania poziomu.

malg

Może spróbuj tymi gałeczkami pokręcić - jeśli działają  ;)

tomasz_pianista

Działają, ale w nich można przede wszystkim odejmować, a nie dodawać. Widocznie reszta sprzętu nie jest zgrana. Tak jak mówię - CD gra teraz u mnie jak nigdy wcześniej, ale winyl grał ewidentnie lepiej na starych.

Niestety w audio nic nie jest oczywiste i nie jest to sprzęt plug&play.

Na pewno będę próbował z ustawieniami, ale czuję, że czekają mnie kolejne zakupy, heh.

Grupa ratowania poziomu.

malg

Cytat: tomasz_pianista w Marzec 20, 2017, 23:33
Działają, ale w nich można przede wszystkim odejmować, a nie dodawać.


A ja tam widzę +1dB, +2dB np na Tweeterze
i +1dB na mid

malg

swoja drogą ciekawy tweeter do 35kHz  ???

tomasz_pianista

Poprzedni miałem do 125 kHz, nietoperzom się podobało:)
Grupa ratowania poziomu.

vasa

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

Piterski

Ja bym na początek wypróbował inny preamp gramofonowy.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

tomasz_pianista

Do dyspozycji mam dobrze złożoną nudę phono oraz SUT Denon AU-320, do tego trzy wkładki MC, dwa gramofony, kilka ramion, więc tu nie szukałbym problemu:) Wczoraj gmerałem w ustawieniach, ale to cały czas nie ten dźwięk. Może jeszcze zmienię OPA.

Co nie zmienia faktu, że kable głośnikowe i tak powinienem zmienić na coś solidniejszego, gram na jakiś bardzo tanich miedziakach.

No nic, na pewno trochę mi zajmie szukanie odpowiednich komponentów do tych kolumn, ale Technicsy raczej u mnie zostaną na długo. Tylko póki co ich potencjał jest niewykorzystany.

Piterski, Ty może jesteś ze Śląska?

Grupa ratowania poziomu.

elem

Tomasz
Jak chcesz sprawdzić czy dobre kable pomogą, to oferuję odsłuch Furukawa La Scala. I ewentualnie możemy wpiąć Sensora 2 :)
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

Raffi

Podejrzewam, że problemem u Tomasza może być słabe wysterowanie kolumn przy niskim sygnale wejściowym do wzmacniacza z wkładki gramofonowej. Wiemy, że Cd daje wyższy sygnał i ta różnica w wartości sygnału może mieć wpływ na wysterowanie. Generalnie wina raczej jest po stronie wzmacniacza. U mnie były podobne objawy kiedy zmieniłem wzmacniacz a zostałem przy starych kolumnach. Gramofon grał gorzej od cd. Teraz dopasowałem kolumny do wzmacniacza i jest wszystko ok.