Jakie kolumny na wiele lat?

Zaczęty przez marekw 76, Styczeń 18, 2018, 20:04

Poprzedni wątek - Następny wątek

tatachabera

Cytat: drizzt w Styczeń 19, 2018, 14:53Ale z tym ,,Przeminęło z wiatrem" to jednak gruba przesada..

Ups szkoda, że kolega nie wyczaił przekazu :(
Denon DP-59L, Kenwood KD-8030, Pre Phono MPW,  DL-103R, AT-430E, Elac ESG 796, Emotiva XPA-2, Emotiva XSP-1, Aria 926, CT-S710, Denon 3910,
STR-GX70ES, ST-SB 920 QS

Drizzt

Nie no, czaję ale thriller też się da obejrzeć bez problemu choć pewnie dżejbi mają lepsze jebnięcie. Za to do muzyki odwrotnie a na tym też autorowi zależy. Pytanie co jest priorytetem.

Michał

Dziś miałem okazję posłuchać Maggies 3,6. Napędzała to superintegra Nuvista ze stajni Musicala,druty chyba Cardas a źródło jakiś bardzo drogi Chord. Wiem,że Maggies mają na świecie swoich wyznawców,wręcz sekciarzy ;D ale wiem też,że nigdy nie zasilę ich szeregów. Po przyjeździe do domu,mogę kolejny raz cieszyć się swoim zestawem. W tym kontekście,nie wiem czy Maggies mogą być wyborem na wiele lat  ;)

muda44


Cytat: marekw 76 w Styczeń 18, 2018, 20:04

Pomożecie?


Bez względu na cenę nie ma kolumn idealnych .
Zacznij od tego jak będziesz je mógł postawić i dopasuj coś do takiego ustawienia i akustyki .
Inaczej gra alu , papier , kevlar , polipropylen a do tego dochodzą różne kombinacje .

Chcesz mieć przykładowo konkretną stopę na basie - musisz mieć konkretny garnek na basie . Czyli praw fizyki nie oszukasz .

Piterski

Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.


amati74

Cytat: malg w Styczeń 18, 2018, 21:21
Cytat: marekw 76 w Styczeń 18, 2018, 20:36
Cytat: tomasz_pianista w Styczeń 18, 2018, 20:28Na pewno warto kupić paczki, które będą trzymać cenę, bo w przypadku kwoty ponad 10k utrata 50% przy odsprzedaży nówek to już sporo.
A jakie będą trzymać?

myśle ze goodmans'y też,
generalnie uznany vintage (choć to bardzo lakonicznie)
ja mam Godmans 350 w 200L i nie zamierzam się ich pozbywać
ale tak jak napisał Tomasz, każdy ma inne preferencje, więc trudno radzić -musisz sam posłuchać
Możesz jakas fotkę dych Godman'sow dać ciekaw jestem jak wyglądają i jak grają

marekw 76

Dziękuję Panowie za zainteresowanie tematem.
Niestety dziś taki dzień przej...y miałem, że nie miałem nawet czasu odpisać, tyle, że zajrzałem kilkakrotnie do wątku  :-X
Ktoś pytał o priorytet... Priorytetem jest stereo i tego nic nie zmieni. Film przez kino raz, dwa razy w tygodniu ciachniemy po maksie chyba, że święto jakieś wypadnie to częściej. Jednak jak już jest czas to wyłącznie z oryginalną ścieżką dźwiękową bez tych lektorów je....ch. Tak więc kino też jest ważne ale w razie czego obejdę temat i dokupię fronty.
Szukamy kolumn przede wszystkim do stereo.
Harbeth... hmmmm... Myślałem jakiś czas temu o Harbatnikach, myślałem również o Spendorach ale wtedy budżet miał być większy bo i plany były inne. Zresztą później poczytałem, że do rocka to i tak nie do końca będzie to! Ale i tak mam zamiar posłuchać :)
Dzięki Wam i wątku o (min) Tannoyach wpadłem na pomysł sprawdzenia takich właśnie kolumn.
Będąc w Polsce mam nadzieję usłyszeć kilku kolumn i może wstępnie wyselekcjonować mebelki :)
Dostałem dziś na priva propozycję min Akustyk AR3 i to też wydaje się ciekawy trop, czy mam rację?
A kolumny na SS odpuścić? Lepiej iść w klasyczne Tannoy bądź JBL? A te Avcony o których pisałem? A YB audio?
Zbyt długo nie słuchałem i uczyłem się na własnych błędach (gramofon, wkładki) i kolejnego nie chcę popełnić.
stereo: Musical Fidelity M8XI,Ad Fontes z dwoma ramionami + AT-OC9ML/ll + Philips GP500 + NUDAmini (MM/MC)
Lector CDP 7tl; Denon 3910; Teac V 5000; YB Zonda S.
K.D: Marantz SR 6007; Tonsil Siesta 5.0; STX S 250 n

muda44

Nie przeczytałeś mojego wpisu ;)
Musisz sam zdecydować jakiego brzmienia szukasz , możliwości lokalowe , ustawienie a także sprawność / prądożerność która wyeliminuje część wzmacniaczy .

Gdybym ja miał komuś zaproponować kolumny na lata albo na zawsze to w tej cenie albo ciut wyższej da się kupić używane Dynaudio SPEC 25 albo Diapason Adamantes .
To są kolumny z którymi można zostać na zawsze .
Diapasony są łatwiejsze do wysterowania ale nie zapewnią takiej ściany dźwięku jak SPEC 25  .
SPEC 25 znowu potrzebują wzmacniacza z jajami i tu najtaniej bym widział Krella 400XI i zbalansowane CD . Najtaniej Primare D30.2MKII .
Do tego worek pieniędzy na porządne kable .
Zestaw do zbierania na najbliższe lata ale i na lata ;)

12000zł to niby kupa forsy ale nadal za mało na wyrafinowanie i klasę powyższych kolumn z zejściem , potęgą i SPLem konkretnych podłogówek .

Inne wyjście to zakup w UK Kefów R900 , czasem bywały  białe za około 8000zł i podpowiem Ci co w nich zrobić żeby ZAGRAŁY .
Mnie to kosztowało 3600zł w częściach .
Kolumny też na lata albo na zawsze .

marekw 76

Oj Marcin... Przeczytałem! >:(
Tyle, że to jest bardziej skomplikowane niż Tobie się wydaje.
Kolumny będą kupione takie pod moje preferencje brzmieniowe a nad akustyką będę pracował po remoncie.
Taka kolejność być musi i już :) Jeśli ją odwrócę to może i 12K nie będzie albo i ze starymi zostanę ;)
I nie szukam kolumn idealnych tylko takich z którymi będzie mi dobrze. Wiem, że dwanaście to nie dużo i w razie czego lekko naciągnę ale nie mam kieszeni bez dna, niestety. A swoją drogą - stopa być musi :)
stereo: Musical Fidelity M8XI,Ad Fontes z dwoma ramionami + AT-OC9ML/ll + Philips GP500 + NUDAmini (MM/MC)
Lector CDP 7tl; Denon 3910; Teac V 5000; YB Zonda S.
K.D: Marantz SR 6007; Tonsil Siesta 5.0; STX S 250 n

Michał

#35
Napiszę Ci tak,nie dawaj się ładować w opowieści o kablach za worek pieniędzy,tylko zacznij od kolumn,duża skrzynia,duży papierzak,tak żebyś poczuł konkretne rozmiary instrumentów. Unikaj małych nieefektywnych słupków,które zamiast basu będą pompowały hektolitry powietrza. Jak już takie kolumny znajdziesz,to połącz je dobrej jakości miedzią,np Western Electric,lub ich następcami(masza takie ma) i ciesz się życiem. Kolumny niskoefektywne,to potencjalne problemy,zawsze coś będzie nie tak z dobraniem amplifikacji. Przećwiczyłem to wszystko i uwierz mi,można tego uniknąć zaoszczędzając masę grosza,który lepiej wydać na płyty. Takich przykładów tu na Forum masz mnóstwo,miniabyr,Piterski Kawosz. Poczytaj,posłuchaj i racjonalnie wydaj budżet. Rady o konieczności kabli za setki tysięcy wywal do kosza,na starcie,to droga do pewnej katastrofy,dźwięk w przytłaczającym stopniu determinują kolumny,zawsze i wszędzie i żadne zaklinanie tego nie zmieni.
Dziś w Audiostylu widziałem 4412 JBL z serii Monitor Studio,jak budżet pozwala,to brać zanim Japończycy wykupią wszystko. Monitor Studio to genialna seria,na całe życie z dużą ilością upgrades.

marekw 76

Wątek jest o kolumnach i tego się trzymamy :)
stereo: Musical Fidelity M8XI,Ad Fontes z dwoma ramionami + AT-OC9ML/ll + Philips GP500 + NUDAmini (MM/MC)
Lector CDP 7tl; Denon 3910; Teac V 5000; YB Zonda S.
K.D: Marantz SR 6007; Tonsil Siesta 5.0; STX S 250 n

Michał

Cytat: marekw 76 w Styczeń 19, 2018, 21:03
Wątek jest o kolumnach i tego się trzymamy :)
A o czym ja piszę?

marekw 76

To tak aby na kable nie zjeżdżać.
Dałem do zrozumienia, że nie reaguję w tym wątku na propozycje kabli ani od Mudy ani od nikogo.
Cieszę się, że dodałeś coś od siebie na temat kolumn na papierzakach :) Moje myśli coraz częściej ku takim wędrują.
stereo: Musical Fidelity M8XI,Ad Fontes z dwoma ramionami + AT-OC9ML/ll + Philips GP500 + NUDAmini (MM/MC)
Lector CDP 7tl; Denon 3910; Teac V 5000; YB Zonda S.
K.D: Marantz SR 6007; Tonsil Siesta 5.0; STX S 250 n

Michał

To popatrz też w stronę vintage,może znajdziesz coś na ALNiCo?coś co będzie nadawało się do grania,bo stan będzie salonowy,lub do delikatnej renowacji. Jakiś rok,może rok z wąsem,Nomos sprzedawał paczki na ALNiCO w gabinetowym stanie,do dziś żałuję,że wtedy bałem się vintage...


muda44

#41
Cytat: marekw 76 w Styczeń 19, 2018, 20:46
Oj Marcin... Przeczytałem! >:(
Tyle, że to jest bardziej skomplikowane niż Tobie się wydaje.
Kolumny będą kupione takie pod moje preferencje brzmieniowe a nad akustyką będę pracował po remoncie.
Taka kolejność być musi i już :) Jeśli ją odwrócę to może i 12K nie będzie albo i ze starymi zostanę ;)
I nie szukam kolumn idealnych tylko takich z którymi będzie mi dobrze. Wiem, że dwanaście to nie dużo i w razie czego lekko naciągnę ale nie mam kieszeni bez dna, niestety. A swoją drogą - stopa być musi :)

A jakie są Twoje preferencje ?
Wolisz wysokoskuteczne , węglasy , polipropylen ( szmata czy metal na tweeter ? ) , alu , magnez, kevlar itd .
Każde mają swoje brzmienie lub miks brzmienia i zawsze są jakieś wady i zalety.
Warto poświęcić czas , posłuchać i coś wybrać .

Poprawa akustyki to jedno a warunki lokalowe i możliwość ustawienia kolumn to inny temat .
Nie wstawisz przykładowo Audio Physic ściśnięte na wąskiej ścianie bo tu jakakolwiek akustyka nic nie da . Niektóre kolumny w miarę poprawnie grają przy ścianie , inne muszą być sporo od niej oddalone ...

Dlatego podałem  dwie w miarę uniwersalne propozycje na właśnie lata .

Bardzo też lubię Vienny , warto posłuchać tego Seasa XP ale im większe tym lawinowo więcej prądu potrzebują .

Aha , docelowe kable na końcu ;)
Z tym workiem to był żart ale bez małego woreczka się nie obejdzie :)


Michał


marekw 76

Cytat: muda44 w Styczeń 19, 2018, 21:22Warto poświęcić czas , posłuchać i coś wybrać
Teraz z kolei ja mam wrażenie, że Ty nie czytałeś tego co napisałem ja... Już na wstępie zaznaczyłem, że dzięki Waszym propozycjom postaram się jak najwięcej posłuchać i będzie to rozciągnięte w czasie nawet na kilka miesięcy.
Jakie mam preferencje?
Bas musi [wulgaryzm] ale nie może dudnić. Muszę czuć stopę a scena ma być szeroka i głęboka. Wysokie wystarczą jak z Esoteca od Dynaudio. Z tego co udało mi się w życiu posłuchać wydaje mi się, że właśnie papierowy 25 cm to może być to.
Nigdy nie słyszałem ani naszych 16Hz, ani żadnych polskich kolumn poza oczywiście posiadanymi kiedyś Altusami czy innymi ZGC.
Słuchałem również Dynaudio (kilku), Tannoy z niższej serii (revolution i mercury), Harpia Acoustic, Kef R500 i jeszcze jakieś inne małe, Mordaunt Short Aviano i Mezzo (z tymi pozostałem) i jeszcze kilku innych których nie pamiętam w tym momencie.
Nie słyszałem więc jak widzisz tyle co Ty bo poruszałem się jak dotąd w innej klasie sprzętu jak i cen. Jeszcze do niedawna (wstyd się przyznać ale kompletnie nie interesowało mnie czy głośnik jest z aluminium, papieru czy innego materiału).
Będąc w Polsce chcę posłuchać w salonach kilku nowych propozycji a także jeśli uda się wpaść do kogoś z kolegów także ich propozycji.
stereo: Musical Fidelity M8XI,Ad Fontes z dwoma ramionami + AT-OC9ML/ll + Philips GP500 + NUDAmini (MM/MC)
Lector CDP 7tl; Denon 3910; Teac V 5000; YB Zonda S.
K.D: Marantz SR 6007; Tonsil Siesta 5.0; STX S 250 n

marekw 76

Cytat: juter22 w Styczeń 19, 2018, 21:40Doskonała cena za doskonały produkt - moim zdaniem temat zamknięty
Fajna propozycja, dziękuję. Tylko, że wielkie są! :)
stereo: Musical Fidelity M8XI,Ad Fontes z dwoma ramionami + AT-OC9ML/ll + Philips GP500 + NUDAmini (MM/MC)
Lector CDP 7tl; Denon 3910; Teac V 5000; YB Zonda S.
K.D: Marantz SR 6007; Tonsil Siesta 5.0; STX S 250 n

juter22

A jak chcesz mniejsze to 4411 studio monitor.
I 'case is close'  8)

McGyver

Cytat: juter22 w Styczeń 19, 2018, 21:40
https://www.hifi.pl/ogloszenie/audio/01/278424.php
Doskonała cena za doskonały produkt - moim zdaniem temat zamknięty  :np:
To ma być na lata. A tutaj posypanie się piankowego zawieszenia wooferów jest tylko kwestią czasu. Raczej nieodległego czasu biorąc pod uwagę ich wiek.

marekw 76

Cytat: juter22 w Styczeń 19, 2018, 21:54A jak chcesz mniejsze to 4411 studio monitor
Takich chętnie bym posłuchał...
A co myślicie o tych nowych JBLach studio monitor?
stereo: Musical Fidelity M8XI,Ad Fontes z dwoma ramionami + AT-OC9ML/ll + Philips GP500 + NUDAmini (MM/MC)
Lector CDP 7tl; Denon 3910; Teac V 5000; YB Zonda S.
K.D: Marantz SR 6007; Tonsil Siesta 5.0; STX S 250 n

juter22

To chyba nie jest wyznacznik długowieczności...
Ale jak kto woli, ja mam i wiem ze tylko inne jbl'e mogły by zastąpić właśnie te.
Nie polecam rzeczy których nie słyszałem osobiście u siebie w domu. Tyle w temacie, a reszta to nie wiem.