Blat DiY pod gramofon - modernizacja stolika RTV

Zaczęty przez kangie, Marzec 06, 2015, 07:42

Poprzedni wątek - Następny wątek

kangie

Kupiłem kiedyś niezły stolik RTV. Nacieszyłem się nim krótko. Górny blat zrobiony był z hartowanego szkła. Dorobiłem się drugiego gramofonu i stwierdziłem, że na tym szkle jest mało miejsca zwłaszcza wgłąb. Ponadto szkło nie jest szczęściwym materiałem pod taką maszynę jak gramofon. Początkowo chciałem zrobić stolik specjalny od nowa, ale jakkolwiek liczyłbym koszty – wychodziło zbyt dużo. Postanowiłem zatem wymienić blat, dać go wyżej (podniosłem go o ponad 100mm).

Wybór padł na materiał MDF. 39mm grubości. Lakierowany lakierem poliuretanowym na czarny połysk. Jednak zamontowałem go w zupełnie inny sposób niż to było w oryginale. Wymieniłem też podpory. Dorobiłem dwie stopki z MDFu (również lakierowane), dokupiłem kątownik stalowy. Blat jest podparty w trzech miejscach – leży na trzech wibroizolatorach firmy Elesa+Ganter – wykonanych ze stali i gumy o twardości 40 st. ShoreA. Próbowałem z 55 st. ShoreA, ale pod obciążeniem było zbyt twardo. Blat ma masę ok. 20kg. Jest wypoziomowany. Jest konstrukcją pływającą. Ale bardzo skutecznie izoluje gramofony od uchwytu na TV oraz dolnej części stolika. W końcu podczas pracy gramofonu można stukać szufladami, można tańczyć i skakać przy gramofonie. Kolejna rzecz to ergonomia i miejsce dla sprzętu. W końcu zmieściłem wszystko i jest łatwo dostępne. Do tego doszedł efekt wizualny. Oczywiście zmorą jest wszędobylski kurz, który pojawia się co chwilę i doprowadza moją małżonkę do szewskiej pasji ;) Zdjęcia pochodzą z września 2013. Sprzęt został częściowo wymieniony, ale blat pozostał.

kangie

Pozostałe zdjęcia