Walka ze smogiem

Zaczęty przez frywolny trucht, Styczeń 05, 2018, 12:27

Poprzedni wątek - Następny wątek

dino

Cza "zwioskować" miasta  >:D

frywolny trucht

Cytat: dino w Listopad 12, 2019, 19:48
Zawsze można ..do Hamburga. W końcu mamy jewropę  :D

Very funny. Prościej będzie wytoczyć pozew Państwu Polskiemu za zatruwanie życia. Będzie kapusta na utrzymanie córki na studiach. A ona tak. Będziemy nakłaniać do: szybciej Hamburg, Londyn niż polskie metropolie. Nie mówię o mojej wiosce. W Poznaniu też jest cudownie kolorowo. Nie polecam, a tam studiuje właśnie córcia. Nie trzeba żadnych czujników. Syf zwyczajnie czuć.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Alexander

Cytat: dino w Listopad 12, 2019, 20:27A tak na poważnie to od lipca nie palę.
Brawo Ty! Zaraz, zaraz - rzuciłeś w ramach walki ze smogiem?!?  :o

dino

Cytat: frywolny trucht w Listopad 12, 2019, 21:21Prościej będzie wytoczyć pozew Państwu Polskiemu za zatruwanie życia.
To wszyscy wytoczymy i nie będzie uczelni bo kasy zabraknie. A za 5 koła (bo tyle wypłacają) to raczej sobie za granicą nie postudiuje   :(

dino

Cytat: Alexander w Listopad 12, 2019, 22:34Brawo Ty! Zaraz, zaraz - rzuciłeś w ramach walki ze smogiem?!? 
No czyste wiejskie powietrze i fajki .... fuj  :D

moon

Pioneer PL-50L II + Ortofon 2M Bronze + LAR LPS-1+ Cayin MT-35S + Canto Grand

frywolny trucht

Dziś w nocy musiałem ręcznie przełączyć oczyszczacz z trybu auto na tryb noc, bo mnie obudził. Obudził mnie, bo poziom cząsteczek PM 2,5 przekroczył 50 mikrogramów na metr sześcienny. Do tych 50 uznaje, że jest wporzo, po przekroczeniu zaczyna walczyć. Nie jest to dźwięk wiertarki udarowej, ale mam dość lekki sen. Filtry w oknach zaczęły przepuszczać, czuć było wędzonką. Nie wiem, czy tej nocy nie opalano pieców ludźmi?  Dotąd nie zdarzyła mi się taka akcja z oczyszczaczem, ale też odkąd go mam nie było takich mrozów.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

frywolny trucht

Jak spojrzeć na zachód Europy, trudno uwierzyć, że dzieli nas taka przepaść  :o :o
https://airly.org/map/pl/
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

frywolny trucht

A mistrzem Europy jest Warszawa, choć są duże szanse, że w pierwszej dziesiątce i moja Bydgoszcz się zmieści. Ten ciemnośliwkowy kolor to wg Airly normy PM 2,5 przekroczone o około 600%
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

rudy-102

U mnie za oknem jest teraz tak i podobno jest kiepsko.

frywolny trucht

#535
33 jednostki PM 2,5 u mnie oczyszczacz jest w stanie wyciągnąć z tego co mam teraz za oknem :) Najbliższa mnie stacja pokazuje 179 jednostek. W Dreźnie Airly pokazuje na zielono poza jednym czujnikiem na Zittauer Strasse gdzie jest 48. Czyli macie luksusowo.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

rudy-102

🙂 Teraz spadło do 30.
W moim nowym, owocowym telefonie jest bardzo fajna apka pogodowa, która pokazuje tez stan powietrza za oknem. Jak się kliknie w szczegóły to pokazuje tak jak wyżej.
Poprzedni telefon tak nie potrafił.


Old Man Kensey

U mnie w Lublinie dzisiaj od rana piękna, czerwona mgła smogowa. 178 jednostek PM2.5 było rano, teraz 163. Ale czujnik jest wyżej, ja zaś mieszkam w dolince przy rzece... Strach okno otworzyć, na szczęście węgla mamy jeszcze na 200 lat i wszyscy nam zazdroszczą. Blue Monday 🥴
System analogowy: Ad Fontes + Denon DL-110 + NUDAmini + Alauda 6C4C SET + NuPrime AC-4 + Zu Audio Omen

traumeel

Cytat: Old Man Kensey w Styczeń 18, 2021, 18:52U mnie w Lublinie dzisiaj od rana piękna, czerwona mgła smogowa.
U mnie na wichurze OK, ale w okolicach Bogdanki (przejeżdżałem tamtędy) musiałem jechać na zamkniętym obiegu powietrza.

masza19

Nie da sie u mnie wyjść na dwór taki smród...
Wiem... Trzaskowski winny ;)

Melepeta

Że niby bąki puszcza? ;)
Sprzęt jest dla muzyki, nie odwrotnie.

audiokawosz

Cytat: masza w Styczeń 18, 2021, 20:40Nie da sie u mnie wyjść na dwór taki smród...
Wiem... Trzaskowski winny
Popadasz w paranoje :P. Winny Brzęczek ;)
Przyjdą takie czasy,że ludzie będą szaleni i gdy zobaczą kogoś przy zdrowych zmysłach,powstaną przeciw niemu mówiąc: Jesteś szalony,bo nie jesteś do nas podobny

frywolny trucht

#542
Jak widać rządowy program Czyste Powietrze nie działa:
https://czystepowietrze.gov.pl/wez-dofinansowanie/
Gros wymienionych kotłów jest wynikiem dotacji samorządów.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

frywolny trucht

.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

frywolny trucht

,,Wysyłając zapytania do gmin spodziewaliśmy się, że liczba wymienionych kotłów nie będzie znacząca, ale to co zobaczyliśmy w odpowiedziach pokazało kompletny kryzys w obszarze wymiany przestarzałych kotłów w Polsce - powiedział Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego. Jest bardzo źle. Prawie wszystkie analizowane miejscowości wymieniły nieznaczny odsetek kotłów na węgiel i drewno. W porównaniu z zeszłorocznym raportem PAS liczba wymian kotłów nie uległa znaczącej poprawie. Bez zaangażowania w działania antysmogowe na każdym szczeblu, będziemy czekać jeszcze wiele lat zanim powietrze w Polsce zacznie spełniać normy. Pamiętajmy też, że z powodu oddychania zanieczyszczonym powietrzem każdego roku przedwcześnie umiera 46 tysięcy obywateli".

Ciekawe, że jeśli w gminach i miastach wymieniano kotły to korzystano głównie z gminnych programów dotacyjnych, a nie z rządowego Programu Czyste Powietrze. We Wrocławiu z dotacji gminnych wymieniono 1427 kotłów, natomiast w ramach PCZP zaledwie 15. Podobnie jest w pozostałych miejscowościach. W Warszawie w 2019 r. z PCZP skorzystało 10 osób. Tak niska popularność PCZP świadczy o bardzo niskiej wiedzy o rządowym programie dotacyjnym, który niejednokrotnie ofiaruje wyższe wsparcie od programów gminnych."
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

traumeel

#545
Jaką część kosztów wymiany kotła stanowią dotacje?
Dotację zdaje się dostaje się dopiero po rozliczeniu inwestycji.
Jestem przekonany, że dla wielu ludzi nawet zgromadzenie wkładu własnego stanowiłoby barierę nie do przejścia?


Jeśli się nie mylę dotuje się wymianę ogrzewania na kotły zasilane gazem. Ogrzewanie gazowe jest droższe niż ogrzewanie paliwami stałymi. Jestem pewny, że bardzo wielu ludzi po prostu nie stać na gaz i adaptację całego systemu grzewczego.
Ja ogrzewam dom propanem ze zbiornika zewnętrznego (gaz droższy niż ziemny). Docieplony dom drewniany, 160 m kw, nowoczesny piec i kaloryfery. Gdyby przez cały miesiąc panowały takie temperatury jak teraz, to faktura z Gaspolu opiewałaby na kwotę ok. 1200 zł. Za jeden miesiąc! Mnie jeszcze stać, choć krezusem nie jestem.

A wyobraźmy sobie niedoinwestowany, niedocieplony dom murowany, z nieszczelnymi oknami, ze starymi kaloryferami napełnionymi cysterną wody. Ogrzejmy to wszystko gazem. Jaki będzie koszt? Są ludzie dla których zakup marnej jakości węgla na zimę jest dużym wydatkiem. Wkurza mnie smród z kominów w zimie, ale rozumiem, że jest też mnóstwo ludzi nie mających żadnej alternatywy dla posiadanego ogrzewania.

Tu i ówdzie już się słyszy, że gaz jest be i najlepiej byłoby gdyby ludzie ogrzewali domy prądem. Pięknie! Drożej już się nie da! Spójrzmy prawdzie w oczy: ekologia jest super, ale tania nie jest.

cortes

Cytat: frywolny trucht w Styczeń 19, 2021, 09:39
.

Na pierwszym miejscu likwidacji palenisk na węgiel Kraków i co? Smog jak był tak jest i będzie. A dlaczego? Dlatego, że Majchrowski Prezydent zezwolił na dziką urbanizację miasta skutkującą bezpowrotną likwidacją tzw. ,,korytarzy powietrznych" (Kraków leży w niecce) poprzez zabudowę w ich miejscu bloków i biurowców, jak również idący za tym wzrost ilości samochodów, spalin. Choćby skały s***y nie będzie czystego powietrza w Krakowie i pewnie w innych miastach też.

kefas

Ponieważ moj kopciuch miał się ku końcowi postanowiłem skorzystać tych dotacji. Wybrałem fotowoltaike i pompę ciepła. W moim przypadku koszty 74000, dotacji dostałem 18500 tak wiec tanio nie jest.

frywolny trucht

Kraków od dwóch dni chwali się powietrzem lepszym niż Warszawa, co było dotąd nie do pomyślenia. Więc ta wymiana kopciuchów coś tam dała. Nie wiem jak korytarze powietrzne, ale mówi się, że obecnie Kraków zasmradza tzw. obwarzanek. Czyli suburbia, którymi Kraków obrósł.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

frywolny trucht

Powiał zachodni wietrzyk. Mamy plus trzy stopnie na plusie. Popaduje deszczyk ze śniegiem. Plucha, ale smog przyciśnięty do ziemi i od razu w Polsce bardziej zielono.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93