Poziom wyjściowy wkładki

Zaczęty przez christo, Grudzień 07, 2020, 07:59

Poprzedni wątek - Następny wątek

christo

Czy wiecie może w jaki sposób można zmierzyć napięcie generowane przez wkładkę? Czy wystarczy podpiąć pod multimetr (mV AC) i odtwarzać z płyty testowej sygnał 1kHz? Mam spore wątpliwości odnośnie tego co podaje fabryka a jaki jest stan faktyczny.
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

Bacek

Jak nie masz miernika RMS to raczej 50 hz by się przydało z przekładnią z korekcji RIAA. Ogólnie to co podają to też przybliżenie. Na początku płyty będzie głośniej, na końcu ciszej, więc gdzie mierzysz też jest różnica.

jacek-k-wawa

Pomiar napięcia z wkładki przy 50 Hz będzie dość problematyczny. Jeśli rozważymy wkładkę MC która dla ustalonej modulacji rowka w płycie i dla 1kHz  ma napięcie wyjściowe na poziomie 0.2-0.3 mV to dla 50 Hz będzie to dobre kilkanaście decybeli mniej co wynika z prędkościowego charakteru przetwornika jakim jest wkładka MC albo MM. Sensowny pomiar 0.2-0.3 mV juz jest dość kłopotliwy nie mówiąc już o 0.02-0.03 mV...
Ok - nie mierzyłem nigdy napięcia wkładki ale jeśli bym się do tego przymierzał to szukał bym odpowiedniej płyty testowej z odpowiednio nagranym sygnałem testowym ( o odpowiedniej standardowej modulacji ) oraz mierzył bym raczej przy standardowym 1kHz.

A może łatwiej było by zastosować preamp o zmierzonym wzmocnieniu i mierzyć sygnał na wyjściu, gdzie poziomy bedą już znacznie łatwiejsze do poprawnego zmierzenia?

Bacek

Na gołej wkładce od biedy komputerowo też coś się zmierzy, na 24 bitach nie powinno być problemu tylko trzeba by najpierw kalibrację zrobić żeby się poziomy mniej więcej zgadzały (przy czym nie polecam podłączania wkładki bezpośrednio do niewiadomej/pierwszej z brzegu karty, żeby się nie okazało że ma wyprowadzone na wejściu zasilanie dla mikrofonu i z wkładki poleci dymek).

Pisząc o 50 miałem na myśli raczej pomiar prostym miernikiem przez preamp.