Uziemienie gramofonu

Zaczęty przez blackromek, Październik 05, 2018, 10:07

Poprzedni wątek - Następny wątek

blackromek

Ma trzy lata lecz w tym czasie był bardzo mało używany .Na początku nie brumił po jakimś czasie zaczął brum wyraźnie się zmniejsza przy operacjach przy kablu czyli wygląda to na problem z uziemieniem lub prądem

rudy-102

Zamień kabel na inny. Może on ma po prostu przebicie. Jeśli masz kable kierunkowe to spróbuj obrócić je o 180°.

blackromek

Właśnie kabel mam dziadowski dołączany do gramofonu może polecicie mi jakiś sensowny kabel

axolotl

U mnie wymiana kabla nie pomaga. Wydaje mi sie ze to może być przydzwiek sieciowy. Na poprzednim gramofonie tak samo było.

frywolny trucht

ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

frywolny trucht

ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

malg

Petla masy dotyczy tylko układu zasilanego z przewodem PE,
a ani PJ ani pewnie gramiak takiego nie mają

jacek-k-wawa

Cytat: malg w Październik 08, 2018, 21:32
Petla masy dotyczy tylko układu zasilanego z przewodem PE,
a ani PJ ani pewnie gramiak takiego nie mają


Niekoniecznie tylko z PE. Pętlę masy również tworzą oba (lewy i prawy) interkonekty - zarówno te od strony gramofonu jak i te z preampu gramofonowego dalej. Temat jest generalnie dość skomplikowany i wymaga kompleksowego podejścia. Najlepsze efekty daje się uzyskać przy bardzo starannym i skrupulatnym przestrzeganiu koncepcji wyłącznie jednego punktu masy.


malg

Nie widziałem schematu pre PJ-a, więc w tym przypadku nie wiadomo jak będzie z pętlą masy
ale raczej w tej konstrukcji masa nie będzie rozdzlelona  ::)

dino

Ja bym zaczął od prostego testu.
Zewrzeć na wejściu obydwa kanały pre (bez podłączonego gramofonu) i sprawdzić czy jest brum.
Jeżeli jest, to coś z pre (jest na lampkach).
Jeżeli nie to problem z gramofonem.
Odpiąć !!!! wkładkę - zbadać omomierzem kable zgodnie z opisem.
+ (gorący) lewy z bolcem w lewym wtyku RCA. To samo z prawym.
Następnie pomierzyć masy.
Nie ma schematu gramofonu wiec trzeba narysować schemat wynikający z pomiarów.
Wtedy będzie wiadomo więcej.

jacek-k-wawa

Cytat: malg w Październik 08, 2018, 23:06
Nie widziałem schematu pre PJ-a, więc w tym przypadku nie wiadomo jak będzie z pętlą masy
ale raczej w tej konstrukcji masa nie będzie rozdzlelona  ::)

Grześ - no właśnie w tym, że masa nie jest rozdzielona może być problem.

Bo jeśli:
- w pre Projecta masa lewego i prawego kanału są spięte razem (pewnie tak jest, bo ten pre ma pojedyńcze zasilanie z zewnętrznego zasilacza więc nie ma jak zrobic 'dual mono' z rozdzielonymi masami w obu kanałach)
- w gramofonie (z jakiegokolwiek powodu - przypadek, uszkodzenie albo TTTM) obie masy są ze sobą połączone lub też jedna z mas (lub obie) łączą się jakoś z kabelkiem do uziemienia - tego nie wiadmomo, ale pomiary, które zaproponował dino moga pomóc to wyjaśnić

to takie połączenie tworzy sporą pętlę tych wspólnie spietych GND. Jeśli jeszcze interkonekty pomiędzy gramiakiem a pre idą nie obok siebie tylko luźno i frywolnie (frywolny - to nie do Ciebie :-)) to powierzchnia tej pętli może być spora i zakłócenia indukowane mogą być relatywnie duże (w stosunku do sygnału wejściowego i dla danej czułości pre gramofonowego).

dino

Dobrze zrobiony pre lampowy nie robi pętli masy. Ale może być kuku w gramofonie. Pamiętam, że był problem z jakimś polskim gramofonem bo zwierali wszystko w jednym miejscu i nie separowali mas lewego i prawego kanału. Cza było prze lutować.
Ale najpierw test zwartego pre.