PROJEKT "PANA-MERA" COMBO " - OPAM / LAMPA , 2-u systemowy przetwornik

Zaczęty przez thomas_XLR, Marzec 20, 2019, 22:10

Poprzedni wątek - Następny wątek

McGyver

Nic nie wspominałem o teflonie, ale toto majątku nie kosztuje, więc...
A jaką to ma grubość, bo nie znalazłem?

thomas_XLR

Cytat: McGyver w Maj 11, 2019, 14:20Odradzam rozpychanie podstawek jakimiś przypadkowymi bolcami, drutami itp. Kolega Malg tak próbował, i skończyło się to koniecznością wymiany podstawek na nowe.

A jakby posmarować nóżki lamp jakimś "mazidłem" co by lekko weszło w "dziurę" ?  ;D ;D ::)

thomas_XLR

Cytat: McGyver w Maj 11, 2019, 15:03A jaką to ma grubość, bo nie znalazłem?
Na jednym z tych zdjęć od powyższego linka z Ali... jest napisane grubość 0,25mm.  8) ::)
Coś takiego zastosowałem w innym DAC-u na bazie PCM1794 AK4118 o tutaj i mi się sprawdza (i w tym projekcie też chcę zastosować jako izolację elektryczną i wykończenie płyty montażowej):

rudy-102



thomas_XLR

To podwoimy najwyżej grubość o kolejną warstwę teflonu i wtedy zrobi się 0,5mm!!! :) ;)

thomas_XLR

A tak przy okazji .

Przyszły kolego McGyver do ciebie płytki PCB "made from my frend" do clone Accuphase A60 o których wspominał wcześniej kolega Lampowy?

Będzie jakiś projekcik na forum z udziałem Accuphase A60?

Bo jeśli tak to jako pierwszy zgłaszam się do udziału !!!!  ;D ::) 8)

McGyver

Cytat: thomas_XLR w Maj 11, 2019, 15:33Będzie jakiś projekcik na forum z udziałem Accuphase A60?

https://www.ebay.com/itm/Hi-End-Improved-ACCUPHASE-A60-Stereo-Amplifier-DC-Current-NFB-Doubled-Transistor/264105608904?var=563663204354

To nawet nie wymaga projektu. Kupujesz komplet zmontowanych i uruchomionych PCB, dokupujesz do tego obudowę z radiatorami lub obudowę bez radiatorów plus radiatory, dokupujesz do tego trafo 600W  AC 35V - 0 - 35V, (lub jak chcesz dual mono albo monobloki to dwa trafa po 300W) +  AC12V (na 12V można dać osobne małe trafko, co ułatwia zakup dużego), montujesz do kupy i voila!

thomas_XLR

A którą wersję płytek PCB wybrałeś 1, 2 czy 3 ? :-\ Jeśli można zapytać?

Bo z kolei chciałbym aby płytka wzmacniacza która zakupię była na tyle uniwersalna aby obsłużyła małe monitory ( i tu ponawiam prośbę o podpowiedź co wybrać z monitorów obecnie dla tego clona Accuphase A60) jak i dla bardziej wymagających kolumn w przyszłości.

Rozumiem, że wystarczy zrobić wtedy małe "czary mary , wu-du DIY"  na płytce PCB i będzie GIT ? ;D

Ps.
Patrząc na te zdjęcia załącznika z linka to na pewno  kilka kondensatorów foliowych trzeba będzie podmienić , kondensatory sygnałowe pewnie też na wyjściach (ale to nie problem bo ostatnio trochę nabyłem Jupiterów Wax z nadwyżką i nie tylko ) zapewne lepsze miejscami rezystory i powinno jeszcze lepiej zagrać od oryginału clone Accuphase A60. :) :D ;D

McGyver

Cytat: thomas_XLR w Maj 11, 2019, 17:31A którą wersję płytek PCB wybrałeś 1, 2 czy 3 ?  Jeśli można zapytać?
Można. 2. Czyli tańszą z kompletnych.
Cytat: thomas_XLR w Maj 11, 2019, 17:31ponawiam prośbę o podpowiedź co wybrać z monitorów obecnie dla tego clona Accuphase A60
Nie mam pojecia bo nie mam jeszcze tego wzmacniacza.
Cytat: thomas_XLR w Maj 11, 2019, 17:31Rozumiem, że wystarczy zrobić wtedy małe "czary mary , wu-du DIY"  na płytce PCB i będzie GIT ?
Nie rozumiem pytania.
Cytat: thomas_XLR w Maj 11, 2019, 17:31kondensatory sygnałowe pewnie też na wyjściach
To nie ma kondensatorów na wyjściu.

thomas_XLR

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.
Na dziś wystarczy a jak coś podłubię w DAC-u to się pochwalę za jakiś czas.

Idę dalej kontynuować sesję terapeutyczną ....... po łacinie "corpus deworming"  :) :D ;D :P  :alc:

thomas_XLR

Witam wszystkich audiomaniaków po dłuższej nieobecności na forum.

Udało mi się w międzyczasie popracować nad projektem przedniej "faciaty" obudowy DAC-a aby prezentowała się nadzwyczaj nietuzinkowo. Zdjęcia poniżej.


thomas_XLR

Jest to na razie projekt panelu przygotowany do wyceny (przed ostatecznym podjęciem decyzji).
Mam nadzieję ,iż pomożecie ewentualnie wskazać jakieś niedociągnięcia lub błędy .
Wszelka uwaga i krytyka jest mile wskazana.

Zamierzenia są następujące :

- środkowe logo i napis Pana-Mery wraz z 2-ma lwiątkami zamierzam wykonać z aluminium anodowanego w kolorze złotym jak w załączniku zdjęciowym (grawerka laserowa lub cięcie laserowe).
Ewentualnie wycięcie (środkowego loga z lwami  + napisu Pana-Mera w lewym narożniku  + Special Edition w prawym narożniku)  z cieniutkiej blachy stalowej z późniejszą galwanizacją na kolor złoty. Jeszcze się zastanawiam.

- pozostałe opisy będą w kolorze białym

- 2 wyświetlacze (znajdujące się na środku) chcę przykryć czarnym szkłem lub plexi przepuszczającym napisy z wyświetlaczy typu oled. Podobnie jak to obecnie się robi w sprzętach Audio Cambrige np CXC lub w Audio Pioneer-ach

- jeden wyświetlacz będzie informował o próbkowaniu sygnału (ten mniejszy po lewej np. 44/192kHz , kolor biało czarny) a ten po prawej stronie to VU Meter (w kolorze żółto czarnym).

- nie do końca jestem przekonany czy dobrze zrobiłem odnośnie wyboru wejściowego sygnału INPUT (gałka po prawej stronie ) , chodzi mi o to , że chcę selektorem (za pomocą gałki ) wybierać odpowiedni sygnał dźwiękowy który będzie pochodził z USB albo COAX albo OPT albo z gniazda HDMI/I2S itp i równocześnie sygnalizować to optycznie diodami led nad gałką. Selektor jest sumarycznie 6 kanałowy.

- z kolei nad lewą gałką mam zamiar umieścić 2 diody sygnalizacyjne informujące w czasie rzeczywistym o zasilaniu odpowiednio instalacji OP-AMP(owej) lub lampowej TUBE.

- do panelu czarnego jakie przyjąć kolor diod ledowych ? Myślałem nad bursztynem lub kolorem pomarańczowym (nad gałką po prawej stronie ) natomiast nad gałką lewą diody led w kolorze zielonym.

Zlecenie wykonania napisów i cięcia CNC najprawdopodobniej poleci do znanego nam sklepu "M.........p" do pana Roberta z Wrocławia.
Pod warunkiem dogadania się co do  ceny końcowej.

thomas_XLR

Witam

Mam "zagwozdkę" do rozszyfrowania dla bieglejszych w temacie audio.

1.Otóż na zielonej płytce "Audio Decoder DAC Sampling Rate Display AK4118 SPDIF I2S" mam dodatkowe otwory i
zastanawiam się do jakich celów one mają służyć lub z czym je połączyć?

2. A drugie pytanie czy podmiana tego "kwarcu" na coś lepszego np. od kolegi "mózg" z audios....reo przyniesie znaczną poprawę w jakości brzmienia muzyki?
Mam na myśli coś z produkcji polskiej np omig?

Z góry dziękuję za wszelkie informacje.



thomas_XLR

Wszystko na to wskazuje , że niebawem za kilka tygodni będzie gotowy przedni panel do mojego projektu!!!
Tanio nie będzie i szarpnie mnie po kieszeni  :-\ :'(!!!
Oj ..... drogie to "DIY" zaczyna być !!  >:(
Zdjęcia poniżej umieszczę.


Piterski

Najważniejsze żeby dobrze zagrało, a jak już zagra to dobrze żeby nietuzinkowo i elegancko wyglądało.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

thomas_XLR

Od samego początku było takie założenie , że nie ma to być "aluminiowe pudło" ale ma jeszcze nieźle wyglądać  !!
W końcu robi się to dla siebie.

thomas_XLR


W swoim sprzęcie DAC ( po namyśle) planuję jednak przekierowywać bezpośrednio zasilanie od gniazdka 230V ( w obudowie audio ) za pomocą pokrętła obrotowego umieszczonego z przodu obudowy ( anie przełącznika kołyskowego z tyłu). Dlatego poszukuję rozwiązania cobym mógł dalej puścić / sterować zasilanie 230V na 1 transformator lub 2 transformator korzystając z przełącznika obrotowego (załączone zdjęcie).
Przełącznik obrotowy który chcę zamontować na obudowie Pesante 2U  ma 4A / 250 VAC - jak na zdjęciu . Nie wiem czy wystarczy zastosować właśnie taki aby sterować bezpośrednio 2-ma liniami zasilającymi 230V dla 2-uch transformatorów bez konieczności dodawania innych modułów elektronicznych?

W międzyczasie rozglądam się  za rozwiązaniami z dziedziny automatyki przemysłowej (rozwiązaniami elektrycznymi na bazie styczników , sterowników , przekaźników) ale na razie to nikt nie chce się podzielić wiedzą jak dzwonię i pytam o rozwiązanie mojego problemu.

Pomożecie...jak to mówił kiedyś towarzysz "G"?
:) ;D

Krzysztof

CZy do wiosny zagra i czy 150R w katodach dla 6n23p z rakietą będzię w granicach zdrowej pracy lampy czy jednak muszę podmienić na 200R?

thomas_XLR

Cytat: Krzysztof w Październik 24, 2019, 11:27CZy do wiosny zagra
Na pewno zagra . Bo równocześnie kompletuję zestaw : końcówka mocy + preamp lampowy (całość spakowane w 1-nej obudowie).
Cytat: Krzysztof w Październik 24, 2019, 11:27czy 150R w katodach dla 6n23p z rakietą będzię w granicach zdrowej pracy lampy czy jednak muszę podmienić na 200R?
o to już pytaj innych kolegów z większym "stażem" wtajemniczenia.

Krzysztof

bym radził kazdy element stopniowo wdrazać w system, tak żeby wiedzieć co jakie zmiany wywołuje. Latwiej będzie póżniej modelować dźwięk według własnego uznania.

Bedford

Cytat: Krzysztof w Październik 24, 2019, 11:27czy 150R w katodach dla 6n23p z rakietą będzię w granicach zdrowej pracy lampy czy jednak muszę podmienić na 200R?

Należałoby chyba podać w jakim układzie mają być te lampy i jakie jest napięcie zasilające , bo tak to pytanie jest ni z gruszki ni z pietruszki.
Jeśli to ma być wk-wa , to przy nap. zasilającym 180V w katodzie pierwszej triody - 430R , a w katodzie drugiej triody[wtórnika] 18k.

Krzysztof

mam dokładnie te same płytki w SRPP i regulowane napięcie anodowe od chyba 100 do ponad 200V

Bedford

Cytat: Krzysztof w Październik 24, 2019, 17:36
płytki w SRPP i regulowane napięcie anodowe od chyba 100 do ponad 200V

Przy napięciu zasilającym 180V - Rk  od 360R do 430R.

thomas_XLR

Cytat: Krzysztof w Październik 24, 2019, 16:56bym radził kazdy element stopniowo wdrazać w system
Spokojnie , jak wszystko poskładam wraz z końcówką mocy + preampem (podzespoły od kolegi Muzg + Gawron) to się wówczas dowiem jak całość gra. Na kondensatorach sygnałowych w DAC-ku nie oszczędzałem . Będą Jupitery Copper Wax 0,47uF/630V . Natomiast w preampie od kolegi "Muzg" będą MKP 4,7uF / 600V od Miflexa  lub Clarity Cap 4,7uF /630V . Gdyby nie ta wysoka wartość  kondensatorów 4,7uF zamiast 0,47uF to bez wahania użyłbym Jupitery 0,47uF (różnica cenowa to ok 1200zł za 1 szt / a 350zł za sztukę).