Poważnie...

Zaczęty przez frywolny trucht, Lipiec 13, 2014, 02:12

Poprzedni wątek - Następny wątek

vasa



Cytat: Piterski w Lipiec 27, 2019, 09:39
Tu się z tobą nie zgodzę niestety, szczególnie po ostatniej wizycie u kolegi Umka. Wiem że sprzęt kosztuje u niego pewnie z 600 tys, ale różnica jakościowa nie podlega najmniejszej dyskusji i moim zdaniem jest bardzo duża i nie podlegająca dyskusji, tak więc o continuum mowy być nie może ale nadal pozostaje kwestia, np. który wzmacniacz się komu bardziej podoba.
Obawiam się że frazą kluczową w Twoim wpisie może być "600 tys".
Gdy nie wiadomo co gra i ile kosztuje to oceny są trudniejsze.
Ale... itd o kablach [emoji41]


[emoji485][emoji377]

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

vasa



Cytat: Moriarty w Lipiec 27, 2019, 10:03

Lubię takie zestawienia "the best of", faktycznie bywają przydatne jako przewodniki. No i zawsze fajnie jest się z nimi nie zgadzać ;).
Kameralistykę to znam troszeczkę, operę nieco lepiej.
Jak patrzyłem na zestawienie operowe to również ni cholery nie rozumiałem.
To może być zarówno wybór własny konesera jak i wyniki występowania w Google statistics [emoji6]


[emoji485][emoji377]

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

Piterski

Cytat: vasa w Lipiec 27, 2019, 11:05Gdy nie wiadomo co gra i ile kosztuje to oceny są trudniejsze.
Mariuszu fajnie by było jak to by było takie proste, niestety tak nie jest i cenę usłyszałem znacznie później.
Wiele drogich i bardzo drogich urządzeń było w Klubie i wiele z nich nie zagrało zgodnie z oczekiwaniami.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

vasa

Piotr.
To nie tak że nie doceniam Twojej wiedzy i doświadczenia. Bo doceniam  :np:
Tylko moja wiedza zawodowa podpowiada mi jak wiele czynników pozamerytorycznych wpływa na ocenę czegoś co jest niemierzalne.
Jak stoisz przed obrazem Leonarda lub Picassa to WIESZ że to MUSZĄ być arcydzieła. Nieważne czy Ci się podobają czy nie.
Jak w Tretiakowskiej zobaczyłem czarny kwadrat Malewicza to usiadłem i zacząłem się zastanawiać co to Qwa jest? Jaja sobie ktoś ze mnie robi czy co?
Podobnie jest z audio. Nie sposób włączyć miernika i zmierzyć. Nasza (moja przecież też) ocena jest wypadkową podoba/nie podoba plus masa takich informacji jak cena, producent, zaufanie do osoby która taki zestaw skomponowała i pewnie jeszcze sporo innych.
Czasami gra do doopy i tyle, ale czasami gra dobrze i wtedy trudno oddzielić naszą percepcję od innych elementów.

Czymam się swego ale nie uważam że wszyscy powinni się ze mną zgadzać że kable nie grają :P
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

Moriarty

Cytat: vasa w Lipiec 27, 2019, 11:10operę nieco lepiej.
Jak patrzyłem na zestawienie operowe to również ni cholery nie rozumiałem.

A to zestawienie Waćpan zna? Co prawda nie ranking, ale też chyba przydatny przewodnik. "Decca Sound - 55 Great Vocal Recitals":
YB Audio Zephyr (zwrotnica na ClarityCap), Yaqin MS-30L (modyfikacja: Sinus Audio), Marantz CD6006 (jako napęd), Topping D70, M&B Audio Cable Diamond, Neotech NEMOS-3080 UP-OCC, TAGA Harmony PF-1000, Yarbo 1100, Viborg VP1501

vasa



Cytat: Moriarty w Lipiec 27, 2019, 23:38
A to zestawienie Waćpan zna?
Nie znałem.
Ale dzięki. Przeglądnę i może coś fajnego znajdę [emoji4]


[emoji485][emoji377]

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

Moriarty

Aaaaaaaaaaaaaaaaaby tanio kupić!

Przypadkiem trafiłem dziś na fajną wyprzedaż. Otóż szukałem albumu "French Suites" Bacha w wykonaniu Murraya Perahii (2 CD), bo nie zawiera go zbiór wszystkich nagrań z Bachem dla Sony, na który byłem się szarpnąłem niedawno. Perrahia nagrał go parę lat później.

Coś mnie tknęło, wrzuciłem nazwę w Ceneo. WTEM!!! Paaaanie - oczom swym zawierzyć nie chciałem! Tylko 10 zł 99 groszy w ramach wyprzedaży na merlin.pl! Jeno brać!

Ale dziś popłynąłem na fali zakupów impulsowych w tym Merlinie, o rany. W podobnej cenie kupiłem jeszcze parę ostro przecenionych płyt. M.in. Emmę Kirby z Vivaldim, Anne-Sophie Mutter z sonatami Brahmsa, koncertówki Światosława Richtera, uroczą płytę "Purcell for a While" Arpeggiaty z Pluhar i Jarousskym...

No ale ten Perahia z Bachem przebija wszystko. Tu skrót, gdyby ktoś reflektował: https://merlin.pl/bach-the-french-suites-pl-cd-murray-perahia/7400341/
YB Audio Zephyr (zwrotnica na ClarityCap), Yaqin MS-30L (modyfikacja: Sinus Audio), Marantz CD6006 (jako napęd), Topping D70, M&B Audio Cable Diamond, Neotech NEMOS-3080 UP-OCC, TAGA Harmony PF-1000, Yarbo 1100, Viborg VP1501

vasa

A czy Merlin przyśle płyty?
On taki chyba trochę nieboszczyk jest [emoji44]

[emoji485][emoji377]

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

Moriarty

Cytat: vasa w Lipiec 28, 2019, 18:05A czy Merlin przyśle płyty?
On taki chyba trochę nieboszczyk jest

Ej, no nie strasz! :o Jak na razie wszystko wygląda pro: jakieś maile zwrotne z potwierdzeniami transakcji itd., lege artis... Nie wiedziałem, że coś z Merlinem jest nie tak  :-\. No nic, czekam na przesyłkę teraz już z lekka podenerwowany.
YB Audio Zephyr (zwrotnica na ClarityCap), Yaqin MS-30L (modyfikacja: Sinus Audio), Marantz CD6006 (jako napęd), Topping D70, M&B Audio Cable Diamond, Neotech NEMOS-3080 UP-OCC, TAGA Harmony PF-1000, Yarbo 1100, Viborg VP1501

vasa

Sorry [emoji53]

[emoji485][emoji377]

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

wiki

Dawno, dawno temu nagrywane....
Już nawet nie pamiętam skąd i gdzie....
SONY UX-S.... Side A...
Mozart...
Z zapisków na kasecie: grają Kaja Danczowska i Krystian Zimerman.... 23-26 V 1979...
Się słucha...
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

wiki

Niestety muszę z przykrością stwierdzić, że nie ma tej "masy" instrumentów (tylko dwa, skrzypce i fortepian)....
Czy to wina za słabego systemu działkowego górnego?

Ale mimo wszystko fajnie się słucha tej takiej zwiewnosci, lekkości....
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

Piterski

Też mi się obiło o uszy że plajtują więc jak już brać to za pobraniem.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

vasa

W 1966r Dame Joan Sutherland wraz z Luciano Pavarottim nagrała mało znaną operę Belliniego pt. Beatrice di Tenda.
Nie wiem czy to kunszt wykonawców czy klasa kompozycji ale, moim zdaniem, utwór ten stanowczo wart jest wystawiania, nagrywania i wznowień.
Trzy płyty świetnej muzyki i to fantastycznie nagranej.
Płyty są wydane przez DECCA i opatrzone dumnym opisem: full frequency stereophonic sound.
I trzeba przyznać że klasa nagrania jest rewelacyjna. Niby połowa lat 60-tych a brzmienie na wskroś audiofilskie. Wszystko słychać, świetna stereofonia i rozłożenie planów. Nie ma tej "antycznej" barwy znanej np z nagrań Callas.
Oni wtedy naprawdę wiedzieli jak się to robi. Czapki z głów.
Gdybyście się spotkali z nagraniem opatrzonym logiem ffss to warto tego posłuchać [emoji3526]

[emoji485][emoji377]

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

Moriarty

Naszło mnie ostatnio na Wandę Landowską. Zapewne sprawił to zeitgeist połączony z moją skłonnością do wierzgania i przekory. No bo w końcu kiedy jak kiedy, ale w dzisiejszej Polsce, coraz bardziej białostockiej i brunatniejącej, pamięć o artystce, która była i lesbijką, i Żydówką, wydaje się szczególnie ważna. A słuchanie jej gry w takich okolicznościach przyrody może mieć szczególny smak.

Poza tym - cieszmy się Landowską, póki nie zakazali! :P

Chciałem wygrzebać jej nagrania Bacha. Była w końcu, jako klawesynistka, wybitną od Bacha specjalistką; właściwie przywróciła klawesynowego Bacha do życia po latach zapomnienia. Landowska to w klawesynowych bachanaliach punkt odniesienia. Chciałem poznać w końcu słynne nagranie "Wariacji Golbergowskich", które zrobiło furorę w czasie wojny (Landowskiej udało się uciec do USA i tam dokonała nagrania). Swoją drogą, czapki z głów przed dżentelmeńskim gestem Claudia Arrau, który - choć nagrał dla tej samej wytwórni "Wariacje..." wcześniej - postanowił wstrzymać wydanie swej płyty, by nie wejść w paradę Landowskiej. Jako uciekinierka, dramatycznie potrzebowała pieniędzy.

"Wariacje..." w wykonaniu Landowskiej okazały się tak wielkim sukcesem, że płyta Arrau w ogóle wypadła z planu wydawniczego.

Ale wracając do nagrań. Chciałem Landowską z Bachem, z powodów powyższych, a także dlatego, że je w ogóle wolę Bacha od chociażby Mozarta. No więc jest taki fajny box: "Bach: The Landowska Recordings", z siedmioma CD. Niestety, ceny absurdalne, nawet za używki >:(. Jak już trafiłem na akceptowalną, dwucyfrową wycenę, to się okazało, że "Sorry, this item can't be shipped to your selected address."!  :-\

Coraz częściej mnie to spotyka przy zamówieniach, kiedyś prawie nigdy. Też tak macie? Coraz trudniej sprowadzić coś z USA, dramat się zaczyna robić z Wielką Brytanią. Zauważyliście może podobne problemy u siebie?

To efekt aktualnych cyrków politycznych, vide Brexit?  :(
YB Audio Zephyr (zwrotnica na ClarityCap), Yaqin MS-30L (modyfikacja: Sinus Audio), Marantz CD6006 (jako napęd), Topping D70, M&B Audio Cable Diamond, Neotech NEMOS-3080 UP-OCC, TAGA Harmony PF-1000, Yarbo 1100, Viborg VP1501

vasa

Zabawy z listą "the best" ciąg dalszy.
Operę potraktowałem jako ciekawostkę. Ot takie tam zestawienie do sprawdzenia czy nic nie pominąłem. Peregrynacja po "najlepszych" utworach kameralnych nie przyniosła jakichś olśnień. Owszem, niektóre ładne. Szczególnie te z jakimś klarnetem, fagotem czy innym dęciakiem mi się podobają to jednak to wszystko nie jest "wielka klasyka"

Aż w końcu dotarłem do poematów symfonicznych [emoji4]
No i bingo.
Okazało się że mam kolosalne dziury w moim "wykształceniu muzycznym".
Duża część jest, oczywiście, doskonale znana jak chociażby Peer Gynt, Obrazki z wystawy czy Amerykanin w Paryżu, i wiele innych.
Ale jest cała masa nagrań o których nigdy nie słyszałem. Nie mówiąc o słuchaniu.
W końcu znalazłem utwory Richarda Straussa które mnie zachwyciły. Okazało się że Debussy wielkim kompozytorem był a Ravel wymaga ponownego przesłuchania [emoji1]
I chyba dotarło w końcu do mnie że najbardziej lubię muzykę narracyjną. Taką która opowiada jakąś historię. Stąd opera i muzyka baletowa. Teraz mam kolejną kopalnię. I znów się zacznie kupowanie kompulsywne bo jednak Tidal to nie to.

[emoji485][emoji377]

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

Moriarty

No więc płytki z namierzonej przez kompletny przypadek promocji (wyprzedaży?) w Merlinie były dotarły, mimo mrożących krew w mych żyłach pogłosek o upadku firmy :). Wyszło, wliczając koszty wysyłki, niespełna dziesięć złociszy za płytkę. To są te chwile, gdy doceniam, że słucham z CD, a nie czarnych placków.

Na razie przesłuchałem "Music for a While", którą to płytę kupiłem w pierwszej kolejności dla Jaroussky'ego, bo bardzo lubię jego śpiew, a w drugiej kolejności dla Purcella, bo ja jestem zwierzę barokowe. Fajna muzyka, momentami świetna, bez momentów zgrzytania zębami - trochę się bałem tej płyty, bo generalnie mam alergię na krzyżowanie gatunków. Klasykę lubię, jazz lubię, ale łączenie tych estetyk w jedno rzadko kiedy mi się podoba. No, ale to L'Arpeggiata - któż, jeśli nie oni mogliby to zrobić ze smakiem? Akcenty współczesne są tu stonowane, improwizacja dzieje się w przestrzeni ustalonej przez estetykę minionej epoki. Przyjemnie się tego słucha, zwłaszcza że płyta jest dobrze nagrana

A teraz słucham płyty kolejnej, z "Glorią" (tą słynniejszą) i "Stabat Mater" Vivaldiego. Urocze wykonanie, bardzo mi się podoba. Chyba najlepsze, jakie dotąd słyszałem. Wykonują Academy of Ancient Music (pod dyrekcją Prestona i Hogwooda) oraz m.in. Emma Kirby, wspaniała sopranistka.



 
YB Audio Zephyr (zwrotnica na ClarityCap), Yaqin MS-30L (modyfikacja: Sinus Audio), Marantz CD6006 (jako napęd), Topping D70, M&B Audio Cable Diamond, Neotech NEMOS-3080 UP-OCC, TAGA Harmony PF-1000, Yarbo 1100, Viborg VP1501

vasa

Cieszę się że moje czarnowidztwo okazało się błędne. Obym zawsze mylił się w tę stronę [emoji6]
Narobiłeś mi smaku na Emmę.
Idę coś rudego wygrzebać z półki.

[emoji485][emoji377]

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

vasa

No i tak się kończy przeszukiwanie półek.
Zanim dotarłem do rudej zawróciła mi w głowie brunetka.
Świetne dziełko Meyerbeera.
Nigdy się nie zagłębiłem w treść ale sądząc po tytule i brzmieniu to nieźle się musi dziać [emoji8]

[emoji485][emoji377]

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

Moriarty

Cytat: vasa w Sierpień 11, 2019, 22:24Zanim dotarłem do rudej zawróciła mi w głowie brunetka.
Świetne dziełko Meyerbeera.
Nigdy się nie zagłębiłem w treść ale sądząc po tytule i brzmieniu to nieźle się musi dziać

A mogłeś mieć rudą (Kirby) z rudym (Vivaldim), czyli rudość do kwadratu! :P A propos dziania się, to  przeczytałem we wkładce do wspomnianej płyty z damą Kirby sugestie, że Vivaldi ostro hulał zarówno z podopiecznymi z sierocińca dla dziewcząt w Wenecji, któremu szefował - zresztą prowadzona tam przezeń, złożona z utalentowanych nastolatek orkiestra była podobno rewelacyjna - jak i z siostrami Paoliną i Anną Giraud (kontralt), aczkolwiek nie było doprecyzowane, czy z obiema naraz. A podobno był bardzo słabego zdrowia! :o

Nie żebym był zaskoczony, że Vivaldi garściami czerpał z życia - jego muzyka mówi sama za siebie.  Trochę mnie tylko zdziwiło, że te uwagi padają we wkładce do płyty z "Glorią" i "Stabat Mater" :D.
YB Audio Zephyr (zwrotnica na ClarityCap), Yaqin MS-30L (modyfikacja: Sinus Audio), Marantz CD6006 (jako napęd), Topping D70, M&B Audio Cable Diamond, Neotech NEMOS-3080 UP-OCC, TAGA Harmony PF-1000, Yarbo 1100, Viborg VP1501

Moriarty

Jeszcze o płycie z Vivaldim - co za perełka! Zachwycałem się tu już generalnie wykonaniem, no i sopranem Emmy Kirby, ale absolutnym szczytem szczytów jest tu jednak śpiew Jamesa Bowmana w "Stabat Mater"... Pierwszy raz słuchałem tego kontratenora, wcześniej tylko o nim słyszałem tu i tam. W tym nagraniu, z 1976 roku, z Academy of Ancient Music pd. Christophera Hogwooda - jak później doczytałem, uznawanym za legendarne - ten głos to czyste piękno. Autentycznie miałem dreszcze.

Z YouTube'a nie brzmi to tak dobrze, wiadomo - bo kompresja itd. - ale daje już jakiś wgląd w niezwykłą atmosferę tego nagrania. Płytę gorąco polecam:

https://www.youtube.com/watch?v=qQpWwMkGtj4
YB Audio Zephyr (zwrotnica na ClarityCap), Yaqin MS-30L (modyfikacja: Sinus Audio), Marantz CD6006 (jako napęd), Topping D70, M&B Audio Cable Diamond, Neotech NEMOS-3080 UP-OCC, TAGA Harmony PF-1000, Yarbo 1100, Viborg VP1501

Moriarty

...i jeszcze, skoro już o kontratenorach mowa, próbka śpiewu Philippe'a Jaroussky'ego, który występuje na omawianej powyżej płycie "Music For a While" L'Arpeggiaty. Też niezwykły głos, choć o innej barwie niż Bowmana. Wyższy, już zahaczający o rewiry sopranu. Tu w nagraniu, które szczególnie lubię. Też Vivaldi:

https://www.youtube.com/watch?v=kkJC8p48g6g
YB Audio Zephyr (zwrotnica na ClarityCap), Yaqin MS-30L (modyfikacja: Sinus Audio), Marantz CD6006 (jako napęd), Topping D70, M&B Audio Cable Diamond, Neotech NEMOS-3080 UP-OCC, TAGA Harmony PF-1000, Yarbo 1100, Viborg VP1501

vasa

#797
Chyba najładniejsza współczesna skrzypaczka [emoji41]


[emoji485][emoji377]

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

Alexander

Cytat: vasa w Sierpień 13, 2019, 15:13Chyba najładniejsza współczesna skrzypaczka
Pamiętam Konkurs Wieniawskiego w 2001. Tyle, że wtedy była jeszcze Brzydkim Kaczątkiem, które zdobyło pierwszą nagrodę.
Chyba miała 16 lat.

Alexander

O! Znalazłem  :)