Ortofon STM-72

Zaczęty przez cinekisz, Styczeń 20, 2017, 14:22

Poprzedni wątek - Następny wątek

cinekisz

Witam wszystkich, od kilku tygodni przeglądam forum i pogłębiam swoją wiedzę, głównie na temat gramofonów.

Do rzeczy, wczoraj kupiłem kilka urządzeń i do gramofonu było podłączone (chinch) w/w urządzenie. Co to jest, do czego służy i co daje?

MAC

SUT (step-up transformers)
Transformator dopasowujący sygnał z wkładek MC do phonopre MM

cinekisz

Po podłączeniu tego, tak jak było, strasznie buczy na phono, po odłączeniu wszystko gra normalnie.

MAC

A jaką masz wkładkę i jakie pre?

christo

A jaką masz wkładkę? Ten SUT ma gain w okolicach 35dB i był zaprojektowany dla wkładki Ortofon MC20 o napięciu wyjściowym 0.07mV. Dla porównania taki Denon DL-103 ma 0.3 mV czyli ponad 4 razy więcej.
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

vasa

Cytat: cinekisz w Styczeń 20, 2017, 14:22do gramofonu było podłączone (chinch) w/w urządzenie.
Dostałeś bonus wartości 5-6 stów na przyszłość :)
Jak kiedyś zainwestujesz we wkładkę MCLO (moving coil low output) to będzie taka szajbka potrzebna.
Gdybyś chciał sprzedać to też pewnie nie będzie problemu.
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

cinekisz

#6
Wkładka:



Trochę dziwne, bo wcześniej to komuś musiało razem pracować. Nawet jak odbierałem wszystko, to razem było podłączone.

christo

Wygląda jak jakiś ortofon MC. Jeśli byczy to problem z masą. wepnij SUT'a i podłącz kabel masy z gramofonu do przedwzmacniacza.
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

kawosz

No Marcin jeżeli w bonusie masz jeszcze MC-20 to była to ekstra inwestycja  ;D . A może tak być . Wklej gramiaka chłopaki na nich też lepiej sie znają niż ja :)

cinekisz

#9
Tak występuje buczenie i muzyka gra.


Bez tego buczenie nie występuje.


Bez tego muzyka jest dużo bardziej cicha, żeby leciało "normalnie" muszę dać aż na połowę skali głośności.


Cytat: kawosz w Styczeń 20, 2017, 15:31
No Marcin jeżeli w bonusie masz jeszcze MC-20 to była to ekstra inwestycja  ;D . A może tak być . Wklej gramiaka chłopaki na nich też lepiej sie znają niż ja :)

Trafiło się ślepej kurze ziarno ;)

Gramofon:


frywolny trucht

Na pewno jest to pierwsza generacja serii MC Ortofona. Bez naklejki identyfikującej model na czole. Tylko pytanie, która z tej serii? Dwudziestka- z tego co widzę- miała niebieskie body. To istotna informacja, bo poszczególne modele różniły się mocno poziomem wyjściowym. MC10- 0,1 mV, MC20- 0,07 mV, MC30- 0,01 mV, pewnie były jeszcze wariacje.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

cinekisz

Ewidentnie widać że naklejka była, zostały ślady kleju. Musiała odpaść. Według sprzedającego sprzęt został odnaleziony na strychu w domu po zmarłym tacie.

Taki sprzęcik leżakował i się marnował. Pytałem o płyty i więcej sprzętu, ale znalazł tylko to.
Kaseciak wymaga wymiany włącznika, w jednej kolumnie trzeba zregenerować niskotonowy głośnik. Gramofon nie wyłącza talerza po skończeniu odtwarzania płyty, ale powoli i wszystko się ogarnie.

gratefullde

To może być Ortofon Vivo...
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

frywolny trucht

Chłopaki trochę pojechali fachowo, trochę nowomową- żebyś miał pewność co się wydarzyło opiszę prostymi zwrotami.
Wkładki MM mają poziom wyjściowy w okolicach 3-7mV. To się przekłada na poziom głośności sygnału jaki opuszcza wkładkę. Jeżeli twój wzmacniacz ma wejście PHONO, z reguły obsłuży takie wkładki.
Pewnie jak wkładka będzie miała te 3mV, będzie grało ciszej jak z CD, gdy będzie miała te 7mV zapewne będzie grała na podobnym poziomie głośności co muzyka z CD. Nie musi tak być, kwestia też wzmocnienia jakie zapodaje układ przedwzmacniacza gramofonowego zamontowanego w twoim urządzeniu ( wzmacniacz, amplituner to jest?)

Ty trzymasz ewidentnie w rękach wkładkę typu MC, która akurat została też tak nazwana przez Ortofona. Zapewne niskopoziomową, gdzie sygnał jest wielokrotnie słabszy niż we wkładkach MM. Ten sygnał trzeba jakoś wzmocnić. W sumie dziwię się, że w ogóle coś słyszysz, gdy nie wzmacniasz sygnału tym trafem. Mocno dziwne.
Wkładki typu MC mają tę wadę, że igłą jest niewymienna ( o rettipignu nie ma co mieszać chyba). Mają zaś tę zaletę, że grają ładniej od wkładek MM. Po prostu ładniej. Kolejną wadą jest znowu konieczność wzmocnienia sygnału z takiej wkładki. O wiele, wiele bardziej niż sygnał wkładki MM. I to jest wyzwanie dla sprzętu i instalacji jakie posiadasz. Jeśli masz jakieś problemy z siecią elektryczną, jakieś siejące urządzenia, problemy z uziemieniem- będzie zabawa.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

cinekisz

#14
Cytat: frywolny trucht w Styczeń 20, 2017, 16:16
Na pewno jest to pierwsza generacja serii MC Ortofona. Bez naklejki identyfikującej model na czole. Tylko pytanie, która z tej serii? Dwudziestka- z tego co widzę- miała niebieskie body. To istotna informacja, bo poszczególne modele różniły się mocno poziomem wyjściowym. MC10- 0,1 mV, MC20- 0,07 mV, MC30- 0,01 mV, pewnie były jeszcze wariacje.
Wkładka posiada z boku numer: 614383

Cytat: gratefullde w Styczeń 20, 2017, 16:35
To może być Ortofon Vivo...
Vivo posiada 3 dziurki koło igły, ta nie ma.



Cytat: frywolny trucht w Styczeń 20, 2017, 16:37
( wzmacniacz, amplituner to jest?)

Wzmacniacz Scott 440A

cinekisz

Znalazłem, moja wkładka to Ortofon MC10

vasa

Cytat: frywolny trucht w Styczeń 20, 2017, 16:37I to jest wyzwanie dla sprzętu i instalacji jakie posiadasz. Jeśli masz jakieś problemy z siecią elektryczną, jakieś siejące urządzenia, problemy z uziemieniem- będzie zabawa.
Jeżeli prawdą jest że przekładnia tego SUT-a wynosi x72 to nie zabawa ale ostra jazda po bandzie bez trzymanki się szykuje ;D
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

frywolny trucht

Cinekisz, spróbuj na początek jakąś prostą wkładkę MM z ostrzem eliptycznym, bez tego ortofonowego akcesorium jako pośrednik, boję się, że dostaniesz siwych włosów. To znaczy, nie wiem jakie masz doświadczenie... Jeśli nie masz- proponuję się pobawić, posłuchać jednak pierwej MM. Żeby się trochę ogarnąć w temacie. Jeśli wręcz przeciwnie- nic nie mówiłem ( pisałem).
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

kawosz

Cytat: cinekisz w Styczeń 20, 2017, 16:25Gramofon nie wyłącza talerza po skończeniu odtwarzania płyty, ale powoli i wszystko się ogarnie.
Mało informacji jest w sieci o tym gramofonie . To że nie wyłącza talerza nie znaczy że coś jest popsute . Dużo gramofonów tak działa fabrycznie . Pełen manual :) Ups własnie obejrzałem zdjęcia więc chyba powinien coś jednak automatyzować

frywolny trucht

Cytat: cinekisz w Styczeń 20, 2017, 19:51
Znalazłem, moja wkładka to Ortofon MC10


Po czym wnosisz? Znalazłem w internetach tylko czerwone body MC10.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

cinekisz

Cytat: frywolny trucht w Styczeń 20, 2017, 20:59
Cytat: cinekisz w Styczeń 20, 2017, 19:51
Znalazłem, moja wkładka to Ortofon MC10


Po czym wnosisz? Znalazłem w internetach tylko czerwone body MC10.
Jeden z tych, moja wygląda identycznie i jest koloru czarnego.

Bardziej 15, bo ma identycznie zaokrąglona osłonę igły, bo w 10 lekko idzie w szpic.

frywolny trucht

Też nie bardzo. Zwróć uwagę, że pierwsza seria miała naklejkę w formacie kwadratu. To jest seria druga ( mk II)
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

ahaja


Jamówię


cinekisz

Sprawa rozwiązana. Zostało zaglądnać do mechanizmu i wszystko ustawić, na podstawie info z forum i neta.