Aktualne nervosy audiofilskie

Zaczęty przez cdt, Listopad 04, 2017, 21:39

Poprzedni wątek - Następny wątek

paul_67

Żadnych nerwosów audiofilskich.Ostatnio grzebię w 40-letnim Amatorze DSS 101 plus głośniki  i czuję się młodziej :)Zielona skala i wskaźnik dostrojenia, dźwięk jaki pamiętam z młodości, uspokaja...

cdt

Ortofon założony na lżejszy headshell Micro . Wkładka przeszła test antyskatingu na wszystkich ścieżkach . Fizyka fizyką ale Japońcie w jakimś celu produkowali do tego ramienia swoje koszyki . Obstaje przy swoim że nie jest to ramię do wszystkich headshelli . Jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego . Ergo więc również nie jest to ramię do każdej wkładki .

Piterski

Darek zobacz jeszcze jaki to ma rezonans?
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

cdt

Rezonans wg mojej płyty  wyszedł na 9 .

dino

Tak sobie poczytałem i ...nigdzie nie znalazłem informacji o wpływie masy ramienia na anty skating.
Podstawowym parametrem jest nacisk, wymieniają również overhang a nawet stan płyty (czystość rowka) i materiał z jakiego robiona jest płyta.
Jeżeli macie jakieś inne źródła, które temu zaprzeczają Pls o link.

Żeby było śmieszniej, dedykowane do SPU stare 12'' ramiona Ortofona o masie 30g nie miały regulacji anty skatingu.
Fakt 12'' "lepiej się prowadzi"  ;D
Dlatego nie jestem przekonany, że MA-505 sobie w tym wypadku nie poradzi. Moim zdaniem problemu należny szukać w regulacji ramienia.
Zresztą w nieformalnej klasyfikacji 505 jest wymieniane jako cięższe ramie. Następna wersja MA-707 była już "ultra lekka"

Jeszce o parametrach MA-505. Dedykowane do wkładek o masie od 4g do 16g  :o (z dodatkowym ciężarkiem).  Oryginalny headshell ma 9.7g.
Masa zastępcza 7g. Czyli dopuszczalne maximum 16+9,7+7=32,7g

Tak mówią cyferki :)

Piterski

Rezonans 9Hz to bardzo dobry wynik.

Jak wrócę po wakacjach to się pobawię mam przecież lżejszy headshel MS ale jeśli pamiętam to miałem na nim za wysoki rezonans.
Ten Nowy Darka jest chyba ze 2g cięższy.

Mam protractor to machnę ręką na szablon do MS i spróbuję dostępnych tam charakterystyk, pomimo że bardzo się do tej geometrii przykładałem.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

cdt

vinylengine to nie jest wyrocznia ale z tym co piszą się zgadzam

Opis
MA-505, ramię o idealnym balansie dynamicznym, umożliwia liniowe przyłożenie siły śledzącej podczas odtwarzania.

System docisku sprężyny, który pozwala na regulację siły śledzącej w zakresie od 0,25 do 3 g, jest całkowicie niezależny od czynników takich jak warunki lokalizacji talerza obrotowego lub wyciskanie rekordów.

Co więcej, przy niskich ustawieniach siły śledzenia śledzenie jest wyjątkowo stabilne - co zapewnia niezrównaną wydajność dzięki kasetom o wysokiej zgodności.

Precyzyjna sprężyna i drut wolframowy zapewniają długą żywotność i niezmienną dokładność.


Dane techniczne
Typ: Dynamicznie zrównoważony uniwersalny

Długość skuteczna: 237 mm

Zwis: 15 mm

Zakres wysokości: 42-86 mm

Wysokość precyzyjnej regulacji: 6 mm

Masa wkładu: 4-10g

Zakres VTF: 0-3g (bezpośredni odczyt)

.

vasa

Cytat: cdt w Sierpień 05, 2018, 22:28niezależny od czynników takich jak warunki lokalizacji talerza obrotowego lub wyciskanie rekordów.
Cytat: cdt w Sierpień 05, 2018, 22:28zapewnia niezrównaną wydajność dzięki kasetom o wysokiej zgodności.
WTF?
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

cdt

Z 16 gramami oczywiście też się spotkałem

Specifications:
Effective length   237,0mm
Overhang   15,0mm
Offset angle   21,833
Effective mass   7,0g
Cartridge weight range   4,0g – 16,0g
Tonearm height adjustment   42,0mm – 86,0mm
Mounting hole   27,0mm


vasa

Cytat: cdt w Sierpień 05, 2018, 22:32Tak przetłumaczyło google
W sumie nieźle. Tylko vinylengine poleciało jakimś marketingowym bełkotem: "uninfluenced by factors such as turntable location conditions or record pressings"
Pierwszy raz widzę że złe tłoczenia można naprawić poprzez dynamicznie wyważone ramię  :-\

A poza ty to się czepiam  facepalm bo ramię jest wyśmienite :)
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

cdt

Cytat: vasa w Sierpień 05, 2018, 22:50A poza ty to się czepiam   bo ramię jest wyśmienite
Ramie jest naprawde solidne . Ale też bez przesady :) Mam tych wkładek troche i sobie zmieniam więc podchodzę myśle z dystansem do tego ramienia . Nie mam AT 09 ale wydaje mi się że do takich jest stworzone .

dino

Oryginalny  (Micro Seiki) manual (z Ve)
I wybrane parametry z powyższego.

cdt

No ok . Ja powiesiłem na nim Royala . Powiesiłem i wyważyłem . Zagrał - produkował muzykę  . Ale tylko zagrał bo to nie jest dla niego ramie . 

dino

Cytat: vasa w Sierpień 05, 2018, 22:50uninfluenced by factors such as turntable location conditions or record pressings

Jak sprężynka dociska "na chama" (ale ze stałym naciskiem) igłę to teoretycznie nie powinna wyskakiwać z rowka przy stuknięciach w gramofon albo gorszym rowku - tak sobie to wymyślili.
Mariuszu (o wielki fizyku)  :pij: czy siła dośrodkowa w gramofonie jest w jakikolwiek sposób zależna od masy ramienia ?

dino

Cytat: cdt w Sierpień 05, 2018, 23:18No ok . Ja powiesiłem na nim Royala . Powiesiłem i wyważyłem . Zagrał - produkował muzykę  . Ale tylko zagrał bo to nie jest dla niego ramie . 

Często tak bywa ( vide DL103 na ciężkim albo poprawnym w sensie parametrów ramieniu). Mnie natomiast zaniepokoiły wyniki Twoich eksperymentów z "anty skatingiem" bo mi się to nijak z teoria nie zgadza. Odnoszę również wrażenie, że niektóre wkładki po prosu "nie lubią" dynamicznego docisku.

vasa

Cytat: dino w Sierpień 05, 2018, 23:22czy siła dośrodkowa w gramofonie jest w jakikolwiek sposób zależna od masy ramienia ?
Nie jest.
Jest zależna tylko od siły tarcia igły o rowek i kąta offsetu.
Offset jest stały czyli zależy od tarcia, ergo od:
współczynnika tarcia
nacisku
ostrza igły
rodzaju muzyki
rodzaju materiału na którym wytłoczono płytę

Więcej nie wymyśliłem.
Cytat: dino w Sierpień 05, 2018, 23:27
Mnie natomiast zaniepokoiły wyniki Twoich eksperymentów z "anty skatingiem" bo mi się to nijak z teoria nie zgadza. Odnoszę również wrażenie, że niektóre wkładki po prosu "nie lubią" dynamicznego docisku.
Boguś, litości  facepalm
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

Alexander

Cytat: vasa w Sierpień 04, 2018, 22:42
Cytat: Piterski w Sierpień 04, 2018, 22:39Czy jest to podyktowane tylko podatnością zawieszenia czy też i szlifem?
Nacisk jest skorelowany jedynie z podatnością.
Vasa mógłbyś mnie objaśnić co masz na myśli z ta korelacją?
I tak przy okazji - mogę się mylić, ale podejrzewam, że między wartością siły nacisku i szlifem też występuje pewna zależność  :)

vasa

Cytat: Alexander w Sierpień 06, 2018, 07:06Vasa mógłbyś mnie objaśnić
Ależ nie śmiem. Gdzież tam mnie coś objaśniać a tym bardziej korelację  :-*

Pełne pytanie brzmiało:
Cytat: Piterski w Sierpień 04, 2018, 22:39A jaki dać dla Rohmana z szlifem jak z Dynavecora?
Rohman ma zakres bodaj 2,2-2,8 a Dynek 1,8 do 2,2.
Czy jest to podyktowane tylko podatnością zawieszenia czy też i szlifem?
Czyli mamy jakąś wkładkę podobną nieco do Frankensteina i co zrobić? Ano, utrzymać właściwy kąt prowadzenia igły - SRA. A on, poza dokładnością wklejenia tipu igły, jest zależny od podatności i zaaplikowanego nacisku.
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

dino

#619
Cytat: vasa w Sierpień 05, 2018, 23:32Boguś, litości  facepalm

Co zrobić - takie wrażenie odnoszę ale wyraźnie zaznaczam, że jest moje, subiektywne i nie poparte żadnymi badaniami czy teorią.
Tak sobie czasami lubię teoretycznie "polatać" i jak widać z reguły kończy się to tak:

https://www.youtube.com/watch?v=3kLqK7c5Lp8

dino

Natomiast z teorii wynika, ze to co napisał kolega Cdt o wpływie masy ramienia na anty skating nie powinno mieć miejsca.


Alexander

Cytat: vasa w Sierpień 06, 2018, 08:26Czyli mamy jakąś wkładkę podobną nieco do Frankensteina i co zrobić? Ano, utrzymać właściwy kąt prowadzenia igły - SRA. A on, poza dokładnością wklejenia tipu igły, jest zależny od podatności i zaaplikowanego nacisku.
SRA można delikatnie "regulować" zmianami nacisku w zakresie podanym przez dr.Frankensteina...jeśli w chwili stworzenia dzieła wiedział co robi i określił zakres dopuszczalnego nacisku dla użytego zawieszenia...
:)

vasa

Cytat: Alexander w Sierpień 06, 2018, 07:06co masz na myśli z ta korelacją?
Cytat: Alexander w Sierpień 06, 2018, 17:43SRA można delikatnie "regulować" zmianami nacisku

Sam bym tego lepiej nie ujął :)
Cytat: dino w Sierpień 06, 2018, 15:28Do poczytania ...
Pewnie nie pamiętasz, ale dostałeś kiedyś książkę od żony. Chyba czerwoną ??? Po angielsku. I tam jest to pięknie rozrysowane ;D
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

dino

Cytat: vasa w Sierpień 06, 2018, 22:19Pewnie nie pamiętasz, ale dostałeś kiedyś książkę od żony. Chyba czerwoną ??? Po angielsku. I tam jest to pięknie rozrysowane ;D

Rysunek pamiętam, ale badań takich jak chłopaki w linku to nie robili.