KABEL ZASILAJĄCY DIY "HELIX"

Zaczęty przez MartinS, Październik 14, 2018, 12:21

Poprzedni wątek - Następny wątek

MartinS

Cytat: rudy-102 w Listopad 13, 2018, 23:11Tak. Absolutnie koszerne podłączenie.
Bo przekręcenie wtyczki też jest słyszalne
OK. Jasne. Przepraszam, jeśli uraziłem pytaniem  ;)

wiki

Cytat: MartinS w Listopad 13, 2018, 17:20A ten Western, którego użyłeś i macie zamiar użyć, to miedź cynowana?srebrzona? jaki dielektryk? Pytam, bo nie znam.
Tu masz o tym Westernie:
http://audiomaniacy.pl/index.php?topic=1657.0
Podobno miedź cynowana.
Stosowany na głośnikowe i interkonekty.
Ja z kolegami robiliśmy też sieciówki.
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

MartinS


MartinS

Cytat: MartinS w Listopad 13, 2018, 17:20Wygrywa Helix, całościowo lepszy dźwięk, ale różnice nie są duże. Trochę lepszy bas , trochę lepsza przestrzeń.
Tak wspólnie stwierdziliśmy, że ,,szału nie ma".

Może byłby jednak jakiś "szał", bo jest jedno "ale" w Twoim Helixie.
Właśnie bliżej mu się przyjrzałem. Zerknąłem też, w związku z tym co zobaczyłem, na fotki Helixa rudego-102 i tu jest to samo. Wcześniej tego nie zauważyłem.

Albo nie zwróciliście uwagi, w jakim kierunku zwinąć spiralę Helixa, co jest opisane tutaj (link jest w przepisie)
http://www.image99.net/blog/files/b4d5249616a56bdabfd28b5580db6cec-79.html
albo uznaliście, że to nie ma znaczenia.
Myślę, że ma to znaczenie i to niemałe, bo autor projektu sensownie opisuje kierunek skręcania, oraz wyjaśnia dlaczego jeden z kierunków skręcania jest lepszy. Ja oba Helixy zrobiłem wg tego zalecenia.
Pozdrawiam

rudy-102

Cytat: MartinS w Listopad 15, 2018, 18:47Zerknąłem też, w związku z tym co zobaczyłem, na fotki Helixa rudego-102 i tu jest to samo. Wcześniej tego nie zauważyłem.

Albo nie zwróciliście uwagi, w jakim kierunku zwinąć spiralę Helixa,
Rzeczywiście nawet o tym nie myślałem. W linku podanym przez Ciebie na samym początku nie było (chyba) o tym mowy.

Pokaż swojego :).

rudy-102

Ech. Steve każe jeszcze patrzeć jak skręcona jest główna żyła i do niej dostosować skręt otuliny.  Troszeczkę to voodoo zalatuje, ale cóż. Mam do doopy zrobiony :).

rudy-102

A tak przy okazji wyciągnąłem grubą linkę ze środka i zastąpiłem ją dwoma po 2,5mm2. Żeby było mi łatwiej przeciągnąć przez "węża" skręciłem ją sobie. Na pewno w złym kierunku  :-[ .


MartinS

Po wejściu przez podany na początku wątku link na stronę z Helixem, trzeba na tej stronie kliknąć link o geometrii kabla "Inside The Helix Geometry" ;)
Niestety nie mam możliwości dodania fotki, ale w moich kablach "skos" spirali jest po prostu w drugą stronę, niż w Twoim, dokładnie tak jak na drugim zdjęciu z geometrią Helixa.

rudy-102

Sprawdziłem na zdjęciach z pierwszego montażu. Druty w żyle głównej były zwinięte odwrotnie do kierunku oplotu. To chyba było jednak dobrze?
Teraz z nowym rdzeniem nie mam pojęcia jak to jest. Przeczytałem Twój wpis jak już miałem gotowe.

Podłączyłem do cedeka. Na razie nie zauważam żadnej różnicy.

MartinS

Nie no, aż tak, że do doopy, to chyba nie ;) Po prostu, mogło być lepiej  ;D

MartinS

Cytat: rudy-102 w Listopad 15, 2018, 21:13Druty w żyle głównej były zwinięte odwrotnie do kierunku oplotu.
Moim zdaniem przewody LgY (tak przynajmniej jest w tych moich) są skręcone w takim samym kierunku, jak kable na fotach o geometrii Helixa, tylko nie tak bardzo skośnie. 

MartinS

#86
Cytat: rudy-102 w Listopad 15, 2018, 20:56Na pewno w złym kierunku 
Akurat kierunek skrętu tych przewodów jest moim zdaniem dobry. Jest zgodny z kierunkiem skrętu drucików wewnątrz przewodów. Tak myślę ;D

rudy-102

Cytat: MartinS w Listopad 15, 2018, 21:21
Cytat: rudy-102 w Listopad 15, 2018, 21:13Druty w żyle głównej były zwinięte odwrotnie do kierunku oplotu.
Moim zdaniem przewody LgY (tak przynajmniej jest w tych moich) są skręcone w takim samym kierunku, jak kable na fotach o geometrii Helixa, tylko nie tak bardzo skośnie. 
Obciągnąłem kawałek tej poprzedniej dziesiątki i masz rację. Skręt jest w tym samym kierunki, tylko że on jest prawie żaden.
Z nowym rdzeniem to dopiero sobie "pogorszyłem" kąt. Nie wiem, czy będzie chciało mi się skręcać na nowo. Wyciągnąć, rozkręcić, skręcić w drugą stronę, wepchać i zawtyczkować to co najmniej godzina roboty. Może w weekend.

wiki

Cytat: MartinS w Listopad 15, 2018, 18:47Myślę, że ma to znaczenie i to niemałe, bo autor projektu sensownie opisuje kierunek skręcania, oraz wyjaśnia dlaczego jeden z kierunków skręcania jest lepszy. Ja oba Helixy zrobiłem wg tego zalecenia.
Autor Helixa pisze, że różnice są ale niewielkie.
Mój Western skręcałem zgodnie z kierunkowością napisów - zawsze tak robię gdy tworzę jakieś kable.
Natomiast jaki jest skręt wewnętrzny Westerna nie wiem, bo końcówki były stare i pogięte i nie chciałem ciąć kabla, więc tu jest albo dobrze albo źle.
Ale jak pamiętam to ten wewnętrzny skręt jest bardzo mały.
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

MartinS

Cytat: wiki w Listopad 15, 2018, 21:44Autor Helixa pisze, że różnice są ale niewielkie.
Mój Western skręcałem zgodnie z kierunkowością napisów - zawsze tak robię gdy tworzę jakieś kable.
Faktycznie autor tak pisze, ale w danym systemie różnice mogą okazać się istotne, choć oczywiście niekoniecznie.
Co do tego jak skręcałeś, to rozumiem, że po prostu trzymasz się określonej zasady. No i OK  :)
Pozdrawiam

wiki

Może dzisiaj, jak starczy czasu, zrobię Helixa z żyłą fazową na Yarbo o długości 150 cm i skrętką z Westerna o długości 300 cm (rozciągnę ją trochę).
To tak dla eksperymentu, aby zobaczyć jakie będą zmiany.
Jak zrobię to opiszę wrażenia.
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

MartinS

Cytat: wiki w Listopad 16, 2018, 07:40Może dzisiaj, jak starczy czasu, zrobię Helixa z żyłą fazową na Yarbo o długości 150 cm i skrętką z Westerna o długości 300 cm (rozciągnę ją trochę).
To tak dla eksperymentu, aby zobaczyć jakie będą zmiany.
Jak zrobię to opiszę wrażenia.
Helixa na bazie fazowego z Yarbo o długości 150 cm zacząłem robić wczoraj. Spirala jest z 2x4,5m takiego kabla
https://www.ebay.pl/itm/12-AWG-Mil-Spec-Wire-Type-E-Wht-Brn-PTFE-Stranded-Silver-Plated-Copper-10-ft/273549389880?hash=item3fb0d07038:g:2GcAAOSwZVJazlQB:rk:2:pf:0
Jako że mil spec to 3,31mm2, to na PE zdecydowałem LgY 4mm2 (4,5m).
Mam nadzieję dzisiaj skończyć.
Może przyda Ci się (lub komuś innemu) poniższy patencik.
Owinąłem fazowy jedną warstwą taśmy z teflonu do instalacji gazowych (gęstość 0,70g/cm3). Na to 2 warstwy taśmy izolacyjnej tekstylnej (nie z PVC). Wsunięcie fazowego w spiralę wymagało przez to nieco wysiłku i cierpliwości, ale myślę, że przez ten zabieg wydatnie zmniejszę pojemność kabla.
Pozdrawiam

wiki

W piątek było szaleństwo – Yarbo 1100 rozpruty. Aż nie wiedziałem jak się wziąć, ale poszło.
I tak powstał Helix zasilający, gdzie:
- przewód fazowy – żyła czerwona z Yarbo 1100 o długości 150 cm (ekran miedziany z tej żyły podłączony z ochronnym od strony zasilania),
- przewód neutralny – dwa Westerny 12 awg po 300 cm każdy, skręciliśmy go w drugą stronę (sprawdziłem splot wewnętrzny i poprzednio było źle skręcone),
- przewód ochronny – jeden Western 12 awg 300 cm, też skręciliśmy odwrotnie.
Trochę trwało prostowanie i skręcanie ponowne.
Podłączone, porównane do Yarbo 1100 170 cm z przeplotem.
W tej konfiguracji Helix zbliżył się do 1100 z przeplotem. W pierwszym momencie nie było werdyktu, który gra lepiej. Dopiero po dłuższych odsłuchach i na materiale z instrumentami klasycznymi (bez prądu) Yarbo z przeplotem wygrywa trochę lepszym oddechem, wybrzmieniem dźwięków.
Tak więc koniec eksperymentów z sieciówkami w topologii Helix. Chyba, że pozyskam przewód 12 awg z bardzo czystej miedzi, np. PC-OCC. Ale gdzie taki przewód kupić? Wtedy jest szansa, że Helix będzie lepszy od Yarbo z przeplotem.
Tak to gra w moim systemie.
Następny etap to Yarbo 1100 (ten rozpruty), z przeplotem, ferrytami i piaskiem. Ale to już raczej nie w tym miesiącu.

Interkonekty w topologii Helix na razie u mnie wygrywają (opisywałem już na forum).

Głośnikowe – brak materiałów do wykonania (duże długości), a na przypadkowym kablu robić nie będę (może w przyszłości się coś kupi to będą eksperymenty).
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

MartinS

Cytat: wiki w Listopad 19, 2018, 14:16W tej konfiguracji Helix zbliżył się do 1100 z przeplotem. W pierwszym momencie nie było werdyktu, który gra lepiej. Dopiero po dłuższych odsłuchach i na materiale z instrumentami klasycznymi (bez prądu) Yarbo z przeplotem wygrywa trochę lepszym oddechem, wybrzmieniem dźwięków.
Tak więc koniec eksperymentów z sieciówkami w topologii Helix. Chyba, że pozyskam przewód 12 awg z bardzo czystej miedzi, np. PC-OCC. Ale gdzie taki przewód kupić? Wtedy jest szansa, że Helix będzie lepszy od Yarbo z przeplotem.
Tak to gra w moim systemie.
Rozumiem, że Helix przed porównaniami został wygrzany?
Obawiam się, że 12 AWG z miedzi PC-OCC raczej nie do kupienia. Szukałem.
Ciekawi mnie jak takie porównanie do Yarbo z przeplotem wypadłoby gdyby w Helixie, zamiast Westerna był taki mil spec jakiego ja użyłem, a jaki zaleca pomysłodawca. Z całym szacunkiem dla Westerna, wątpliwe jest, aby miedziana linka cynowana (nawet w teflonie) miała takie właściwości przewodzące, jak linka miedziana posrebrzana w teflonie.
Poza tym jeszcze jedna rzecz. Zastosowaliście stosunek długości spirali do fazowego 2:1 zamiast 3:1. W takim razie rozciągnięcie spirali większe i w efekcie kąt przecięcia się przewodów spirali z fazowym wyraźnie gorszy.
Nie to, że "bronię" Helixa, zwłaszcza że nie wiem, jak brzmi Yarbo z przeplotem, ale porównanie chyba nie do końca obiektywne, skoro ze sporymi odstępstwami od przepisu. Tak to trochę wygląda, jakby Yarbo z przeplotem był w tym porównaniu faworyzowany  ;)

rudy-102

Cytat: MartinS w Listopad 19, 2018, 17:24Zastosowaliście stosunek długości spirali do fazowego 2:1 zamiast 3:1
U  mnie 2,4:1. Inaczej się nie dało. Oplot musiałby być sporo większą średnicę niż kabel prowadzący. Po wymianie rdzenia z 10mm2 na 2x2,5mm2 jest i tak już bardzo luźno. Przy współczynniku 3:1 to by się kupy nie trzymało.

rudy-102

Cytat: MartinS w Listopad 19, 2018, 17:24W takim razie rozciągnięcie spirali większe i w efekcie kąt przecięcia się przewodów spirali z fazowym wyraźnie gorszy.
Po odwróceniu skrętki już nie.

MartinS

Cytat: rudy-102 w Listopad 19, 2018, 17:55jest i tak już bardzo luźno.
I bardzo dobrze, że jest luźno. Należałoby fazowy równomiernie zdystansować od spirali, żeby w niej nie "latał". Sposób podałem.
Spirala nie powinna być ciasno na fazowym, bo negatywnie wpływa to na pojemność kabla.

wiki

Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

wiki

Cytat: MartinS w Listopad 19, 2018, 17:24Ciekawi mnie jak takie porównanie do Yarbo z przeplotem wypadłoby gdyby w Helixie, zamiast Westerna był taki mil spec jakiego ja użyłem, a jaki zaleca pomysłodawca. Z całym szacunkiem dla Westerna, wątpliwe jest, aby miedziana linka cynowana (nawet w teflonie) miała takie właściwości przewodzące, jak linka miedziana posrebrzana w teflonie. Poza tym jeszcze jedna rzecz. Zastosowaliście stosunek długości spirali do fazowego 2:1 zamiast 3:1. W takim razie rozciągnięcie spirali większe i w efekcie kąt przecięcia się przewodów spirali z fazowym wyraźnie gorszy. Nie to, że "bronię" Helixa, zwłaszcza że nie wiem, jak brzmi Yarbo z przeplotem, ale porównanie chyba nie do końca obiektywne, skoro ze sporymi odstępstwami od przepisu. Tak to trochę wygląda, jakby Yarbo z przeplotem był w tym porównaniu faworyzowany 
Helix – świetna rzecz i każdemu polecam.
Bierzesz ,,pierwszy lepszy" przewód, skręcasz i masz porządną sieciówkę.
Jest to wspaniała alternatywa dla drogich kabli sklepowych!

Co do Westerna – wydawałoby się, że tylko miedź i w dodatku ocynowana.
Ja kiedyś poczytałem bardzo dużo o tym kablu w internecie i postanowiłem spróbować.
Najpierw zrobiłem głośnikowe. Moje Zu Audio za 4500 PLN ,,szybko" poszły na sprzedaż.
Potem zrobiłem interkonekt. Na końcu zasilający.
W każdym tym przypadku okazał się świetnym kablem.
Dlatego wykorzystałem go do eksperymentów z Helixem, gdyż wiedziałem, że stosuję bardzo dobry kabel.
Próba z Yarbo (miedź PC-OCC) jako przewód fazowy, dowiodła, że czym lepszy przewód tym będzie lepiej.
Moja przygoda z Helix sieciowymi – mam jeden Yarbo z przeplotem i dwa bez. W tych dwóch zrobię  przeplot i mam trzy bardzo dobre sieciówki bez dalszych wydatków.
Może trochę lepiej, może trochę gorzej, niż gdybym dalej ekperymentował z Helixem.
Domyślam się, że będzie dużo lepiej jak na podwójny przewód neutralny damy miedź PC-OCC 12 awg, ale to trzeba wydać dodatkowo około 1000 PLN na jeden kabel zasilający.
Więc na dzień dzisiejszy pozostaje u mnie tak jak napisałem. Może w przyszłości się skuszę. :)

Nadal mam pomysły na interkonekt Helixa, ale to jak dokupię przewody. Myślę o srebrze Neotecha w połączeniu z Westernem lub z miedzią Neotecha.
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

MartinS

Cytat: wiki w Listopad 20, 2018, 08:33Proszę tutaj:
https://www.hificollective.co.uk/wires/neotech-stdct-multistrand-copper-wires.html
https://www.hificollective.co.uk/wire/soct-neotech-solid-core-copper-wire.html
Tylko ta cena
Dzięki za info   :D
Do hificollective nie zaglądałem od dość dawna, więc jakoś mi umknął .
Przypomniałem sobie po przeczytaniu Twojego postu, że jak ok. roku temu miałem kupić Yarbo 1100, to oglądałem w hificol... przewody z OCC i zastanawiałem się nad sieciówką DIY z tych przewodów. Uznałem, że o wiele bardziej opłaci się kupić gotowca i kupiłem Yarbo.
Cena rzeczywiście taka sobie.
Moim zdaniem na neutralny do Helixa to trochę zbytek, ale jak wiadomo "co kto woli".
Poza tym w audiohobby staram się nie używać słowa "nigdy", więc mogę kiedyś zmienić zdanie  ;D