Uniwersalny sterownik obrotów – Zontek

Zaczęty przez rudy-102, Luty 28, 2016, 18:37

Poprzedni wątek - Następny wątek

Piterski

Jeśli się dobrze orientuje to Speed box przeznaczony jest do silników prądu zmiennego i nie mam sprzężenia zwrotnego w postaci pomiaru rzeczywistych obrotów talerza.
Układ został opracowany pod kontem gramofonów Pawła dla leniwych klientów amerykańskich i znalazł zastosowanie dla leniwych klientów AdFontes'a  ;D 

Edit: Mariusz to wyłuszczył dokładnie. Zaletą układu Pawła jest to że reaguje na zmianę warunków (oporów) w łożysku i dzięki temu obroty są cały czas sztywne.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

vasa

Cytat: jamówię w Marzec 14, 2016, 21:33Czyli diwajs Zontka jest bardziej precyzyjny?
Raczej bardziej wszechstronny. Jak wszystko jest OK to Speed B wystarczy ale jak posmarujesz łożysko gęstym smarem to Zontek to "zauważy" i naprawi a SB będzie się kręcił wolniej.
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

jamówię

Ok kumam :)
Czy to jest do samodzielnego montażu?czy są gotowe urządzenia?jaki koszt?

rudy-102

Cytat: vasa w Marzec 14, 2016, 21:36
Cytat: jamówię w Marzec 14, 2016, 21:33Czyli diwajs Zontka jest bardziej precyzyjny?
Raczej bardziej wszechstronny. Jak wszystko jest OK to Speed B wystarczy ale jak posmarujesz łożysko gęstym smarem to Zontek to "zauważy" i naprawi a SB będzie się kręcił wolniej.
Nie tylko to. Wpływ poszarpanego, wyciągniętego, czy sparciałego paska który w normalnych warunkach nie trzymałby obrotów będzie na bieżąco korygowany. Przypadkowe przesunięcie silnika (w gramofonach z oddzielnym silnikiem) też przestaje mieć większe znaczenie.

Piterski

Cytat: jamówię w Marzec 14, 2016, 21:51Ok kumam :)
Czy to jest do samodzielnego montażu?czy są gotowe urządzenia?jaki koszt?
Czy można zamówić cały od A do Z?
Z mojej rozmowy z Andrzejem wynikało, że ma pomysł na implementacje układu w nowym AdFotesie (na zamówienie). Ci Co już mają mogą zamówić gotowy układ elektroniczny u Pawła i poszukać kogoś kto złoży za nich lub sami się z tym bawią. Tak jak np. ja czy Dawid.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

Piterski

Koledzy szukam jakiegoś estetycznego przełącznika on-off (2 pozycyjnego).
Liczyłem że uda się zastosować taki przełącznik ale niestety nie jest on dwu położeniowy.


Znalazłem od biedy coś takiego na czarny panel przedni.


Zapala się w jednym położeniu czyli będzie świecił przy drugiej prędkości 45 obrotów.
Szukam czegoś estetycznego ale nie mogę nic namierzyć, jeśli możecie coś zaproponować było by fajnie :).

Diodę zamierzam wkleić w przednią ściankę i wywiercić niewielki otworek przez, który będzie ją widać.
Dioda ma sygnalizować czy obroty są stabilne czy układ działa prawidłowo.

Główny włącznik prądowy szukałem na otwór fi20mm Nie znalazłem nić poza tym jednym.


Jest to tylko wersja podświetlana, nie ma dostępnej bez podświetlenia lub innego rodzaju ale pasujący na 230V na otwór fi 20mm. Otworu zmienić nie mogę bo taki już jest po dławiku kablowym.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.


ahaja

Krajst ... czemu po germańsku ... ;-)
Dźwigniowe: http://www.conrad.pl/Przełączniki-dźwigienkowe.htm?websale8=conrad&ci=SHOP_AREA_17385_0216100
Wciskane: http://www.conrad.pl/Przełączniki,-przyciski-wciskane.htm?websale8=conrad&ci=SHOP_AREA_17384_0216610   te metalowe 'antywandaliczne' bywają również monostabilne a nie tylko chwilowe.
Kołyskowe: http://www.conrad.pl/Przełączniki-kołyskowe.htm?websale8=conrad&ci=SHOP_AREA_17385_0216200
Ten: http://www.conrad.pl/Przełącznik-kołyskowy-SCI-R13-135B2-02,-podświetlany,-O-20.2-mm,-10-A,-250-V,-czarny%2fzie.htm?websale8=conrad&pi=700931&ci=SHOP_AREA_17385_0216200   powinien pasować do japy 20mm - ale warto sprawdzić w pdf.

Maritex ma dobrą ofertę rozmaitych przełączników i włączników.
Piterski - wystrzegaj się takich co mają w opise 12V - to samochodowe.
Zwykły hebelkowy z diodami sygnalizacyjnymi jest OK. Podobne do takich jakie dałem do Husarii na front.


moon

Cytat: Piterski w Kwiecień 13, 2016, 21:17Koledzy szukam jakiegoś estetycznego przełącznika on-off (2 pozycyjnego).

no a tamten zielony z gory to przeciez ma dwie pozycje, on i off, to jakiego szukasz? przerobilem temat szukajac przelacznika do switcha do dwoch wzmakow, co chcesz nim przelaczac? ma wlaczac/zalaczac, czy przelaczac miedzy dwoma dzialajacymi pozycjami czyli on-on?
Pioneer PL-50L II + Ortofon 2M Bronze + LAR LPS-1+ Cayin MT-35S + Canto Grand

Piterski

Dziękuje za linki jest co przeglądać.

Cytat: moon w Kwiecień 14, 2016, 10:50http://www.conrad.pl/Przełączniki,-przyciski-wciskane.htm?websale8=conrad&ci=SHOP_AREA_17384_0216610

Właśnie z rozszyfrowaniem trybów pracy tych przełączników mam problem.
Generalnie chciałem tym przyciskiem zwierać (zamykać obwód) na płytce w celu przełączania obrotów z 33 na 45.
Czyli po wciśnięciu zamyka obwód i mam wyższe obroty, wciskam otwieram i mam obroty niższe. Nie wiem jakie Napięcie jest w tym obwodzie.
Jak się domyślam do świecenia podświetlenia potrzebny jest drugi obwód już tylko z zasilaniem. Przycisk ma pewnie dwie pary wyjść. Może się jednak mylę i zamykany obwód powinien mieć już odpowiednio wysokie napięcie 12V do zadziałania podświetlenia. A dwie pary są po to by zamykać otwierać dwa obwody, chwilowo w momencie wciśnięcia przycisku.

Ten czarny z zieloną dźwignią wybrałem bo wygląda mi na to, że po przykręceniu do płytki nie będzie wystawać na zewnątrz gwint, który na czarnym tle niezbyt estetycznie będzie się prezentował.

Ostatni czerwony faktycznie lepiej będzie zastąpić tym kołyskowym, sprawdzę tylko czy wejdzie w otwór.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

moon

nie jestem specjalista od przelacznikow;) generalnie zasada jest u Ciebie podobna jak u mnie, chcialem przelaczac miedzy jednym a drugim obwodem, wiec chcialem taki przelacznik on-on, ale za cholere nie moglem w jakichs rozsadnych kosztach znalezc takowego, a kumpel, ktory mi to poskladal, kazal mi szukac na 6 pinach, bo inaczej tego nie zrobie -  w efekcie kupilem kolyskowy on-off-on, 6 pin.
Pioneer PL-50L II + Ortofon 2M Bronze + LAR LPS-1+ Cayin MT-35S + Canto Grand

ahaja

http://www.modushop.pl/628,przelacznik-dzwigniowy-2-pozycyjny-dpdt-przelbl2x3-.html
Hebel ON/ON. Ma 2 obwody. Jeden moze przełączać dane funkcje a drugi podświetlenie led. Przy ledzie pamiętać o dobraniu rezystora. Bo się 'spoli.
Na środkowe piny zasilanie, na zewnętrzne wyjście napięcia do obciążenia/odbiornika.
Hebel w górę >> przewodzi ze środka do pinów dolnych.
Hebel w dół >> przewodzi ze środka do pinów górnych.
Przed podlutowaniem przewodów oskrobać piny nożykiem. Kabelek wcześniej pocynować w kalafonii. Długo nie lutować do pinów!
Tanie i skuteczne.

http://www.modushop.pl/704,przelacznik-bistabilny-16-silver-green-p16-b-s-12g-.html
taki też się powinien nadać. Ale świecić będzie w jednym połozeniu.

Hubertrs

Dzisiaj doszedl, teraz kwestia gdzie i jak go upchnac, ja mam silnik razem ze sterownikiem.

Piterski

Widzę, że Paweł Ci go uzbroił w dłuższy kabelek z fotokomórką, mikroprzełącznik obrotów i diodę stanu pracy, czy tak?
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

frywolny trucht

Cytat: Hubertrs w Kwiecień 14, 2016, 20:56ja mam silnik razem ze sterownikiem

Nooooo, chyba problem. Bo jak rozumiem, trzeba podmienić stary sterownik, a silnik zostawić w spokoju.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Hubertrs

No wlasnie sie zastanawialem co to za wichajster jest 🤔
Przewody wydaja sie byc troszke dluzsze.
A co do podlaczenia to juz mi pan Andrzej cos sie staral wylozyc ale mnie to trzeba jak prostemu chlopu, mam nadzieje, jak rozloze wszystko na czesci to common sense zadziala.

frywolny trucht

Ja bystrzakiem elektronicznym nie jestem i może pieprzę bez sensu, ale siem mnie wydaję, że ewolucja konstrukcji Andrzeja spowodowała, ze coś co było osobno- sterownik i silnik, skończyło w ostatnim czasie- we wspólnej skorupie. Tymczasem koledzy, którzy przekładają układ stabilizacji, mają starsze wersje, gdzie jest osobno. Trza- w Twoim przypadku- silnik z powrotem przerzucić do osobnej skorupy i kombinowac nową obudowę sterownika.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Hubertrs

Ponoc silnik ma zostac tam gdzie jest, jeno trzeba mu przelutowac dwa kabelki, a nowemu sterownikowi zdalo by sie narychtowac nowe pudeleczko.

kawosz

Wystarczy chyba obudowa do sterownika i odłączenie starego sterowania .

Hubertrs

#44
No tak ale tam mam przelaczniki pokretlo i takie tam, a nie mam ochoty na kolejny box, chcialem ten sterownik gdzies skitrac. W sobote bede przeprowadzal operacje na otwartym sterowniku, jak bede mial jakies watpliwosci to nie omieszkam pozawracac wam glowe.

rudy-102

Cytat: Hubertrs w Kwiecień 14, 2016, 21:30
Ponoc silnik ma zostac tam gdzie jest, jeno trzeba mu przelutowac dwa kabelki, a nowemu sterownikowi zdalo by sie narychtowac nowe pudeleczko.
To jest w zasadzie bardzo proste. Silnik możesz pozostawić tam gdzie jest, transformator masz chyba we wtyczce, więc też możesz go wykorzystać. Potrzebujesz tylko pudełka na nowy sterownik. Jak weźmiesz kabel o odpowiedniej ilości żył to możesz pozostawić wszystkie przełączniki z dotychczasowego sterownika tam gdzie są.
Pokrętło możesz wyjąć i w to miejsce wstawić diodę kontrolną.
Odwagi :).

Hubertrs

W zasadzie taki mialem plan, tylko jeszcze nie opracowalem zasadniczego planu jak to zrobic 😳 Rozbebesze wszystko, pomysle i zabiore sie za zadawanie pytan, a nastepnie wspolnymi silami zlozymy to do kupy, mam nadzieje, ze taki plan wam sie podoba??

rudy-102

Cytat: Hubertrs w Kwiecień 14, 2016, 21:52Rozbebesze wszystko
Zanim "rozbebeszysz" to po rozkręceniu andrzejowego sterownika zrób sobie kilka zdjęć obecnego stanu. Tak na wszelki wypadek - żebyś mógł wrócić. Nie sądzę żebyś chciał, ale gdybyś chciał a zapomnisz jak to było to masz ściągawkę.
Cytat: Hubertrs w Kwiecień 14, 2016, 21:52pomysle i zabiore sie za zadawanie pytan, a nastepnie wspolnymi silami zlozymy to do kupy
Spoko.

Piterski

To jest takie trochę rzeźbienie i dlatego mi też to tyle czasu zajmuje.
Podobnie jak Ty przystosowuje istniejące urządzenie, w tym wypadku zasilacz Sensora Prelude. Nie wiem czy pewnych kabli po prostu nie będę musiał przedłużać i lutować na nowo. Tak to już jest jak się coś robi na żywym organizmie.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

Hubertrs

Mam caly zestaw zdjec z modyfikacji mojego wzmacniacza, zawsze sie tak zabezpieczam, a co do grzebactwa to po pierwszych chwilach zwatpienia z przerazeniem w oczach zbieram sie w sobie i zabieram do roboty. Milo jest na koniec powiedziec sobie, dales rade, nie jestes taki glupi na jakiego wygladasz 🤔