Po zmianie wkładki ramię nie wraca po zakończeniu płyty

Zaczęty przez AdamWroKlo, Wrzesień 25, 2018, 13:41

Poprzedni wątek - Następny wątek

AdamWroKlo

#50
Wczoraj zdecydowałem się na rozkręcenie gramofonu. Łatwo nie było - wszystko od spodu jest b. delikatne trzeba stawiać na jakiś podstawkach, próba sprawdzenia z talerzem to akrobacje.
Ogólnie to co udało mi się ustalić bezpiecznik sprawny, natomiast napięcia w okolicach nóżek tranzystorów są prawie jak w serwisówce tj. ok. 0,5V niższe. Czy to może mieć decydujące znaczenie? A jeśli tak to gdzie szukać przyczyny? Może ktoś zobaczy na schemat i podpowie gdzie szukać?

Silnik wygląda inaczej niż w większości zdjęć z tym modelem (tylko silnik w metalowym "garnku") tylko jest zamontowany na płytce z całą ilością elektroniki (zdjęcie).
Dzisiaj jeszcze raz do niego siądę i może sprawdzę styki konektorów pod ramieniem, może coś tam nie styka.
Ten gramofon od początku miał takie fobie, że nie chciał startować od razu, tylko trzeba było poczekać czasem nawet 30-50 sekund i dopiero się włączał.
Ostatnim razem też się włączył i po odtworzeniu trzeciej płycie padł - czy może być to kwestia przegrzania?

AdamWroKlo

#51
No i problem rozwiązany!
Po moich pomiarach przekazałem gramofon mojemu koledze klasowemu i serwisantowi audio (znany na pewnym portalu aukcyjnym jako HiArtAudio), który zadeklarowal się pomóc.
Powiedziałem o moich pomiarach napięcia. Powtórzył je i były tak jak pisałem ok. 0,5V niżej. Jak mi później powiedział, pomny swoich doświadczeń z jakimś tam sprzętem wykonał test "żarówkowy" i wyszło, że mimo napięcie na nóżce tranzystora Q1 czyli 2SC1419 jest, ale żarówka się nie świeci. Wymienił tranzystor i gramofon odzyskał życie. Powiedział też, że nigdy w swojej karierze nie widział "uwalonego" silnika direct drive w wyniku normalnej eksploatacji.
Tak więc dziękuję wszystkim za pomoc i udział w dyskusji i pozdrawiam.

cdt

Cytat: AdamWroKlo w Październik 14, 2018, 23:23Wymienił tranzystor i gramofon odzyskał życie.
No i git :) . Ńie zapeszając spokój na kolejne kilka lat :)

frywolny trucht

No chyba, że wracamy do problemu niewracającego ramienia.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

AdamWroKlo

Hmmm, kto wie może i wrócimy.
Kolega też znalazł, że 45 obrotów nie działa prawidłowo na stroboskopie i mówi mi:
"nie masz singli to nie wiedziałeś" a ja na to: "jak to nie mam?!?!?, regularnie słucham Bronski Beat ‎– It Ain't Necessarily So z maxi singla i zawsze jestem zachwycony?!?!?. "No ale pewnie obroty masz nie dobrze  ustawione". No i tu szczeliłem tzw. rybkę [albo karpika jak to pewien przywódca ;-)]
Obiecał go poskładać w tygodniu, więc od łikendu zacznę testy.

p.s. dlatego też nie zamykałem tematu

AdamWroKlo

Witam
Dziś pierwszy dzień cieszę się z naprawionego gramofonu w zakresie napedu, ale temat niewracającego ramienia pozostał.
Pojawiło się też kolejne pytanie - kolega pożyczył mi do testów wkładkę ADC 220XE (zdaje się z igłą zamiennikiem).
Brzmi to bardzo ładnie, ale zbliżanie ręki do wkładki powoduje znaczny przydźwięk sieciowy, dotknięcie powoduje prawie jego zanik. Na innych wkładkach nie ma takiego efektu.
Co powinienem sprawdzić czy poprawić wpierw czy po prostu to uroda tej wkładki albo konkretnego egzemplarza.

ps pozdrowienia znad espresso i Welcome to the pleasure dome FGTH!

frywolny trucht

Ten model nie ma przewodu uziemiającego. Spróbuj znaleźć kawał druta w izolacji. Jeden koniec wepnij w pre, a drugim dotknij gdzieś metalowej podstawy ramienia. Oczywiście oba końce mają zdjętą izolację ;)
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

AdamWroKlo

Dzięki za odpowiedź, ale ten gramofon ma przewód uziemiający i jest on podłączony tylko nie do preampa (bo nie ma przyłącza) ale do wzmacniacza, który ma śrubę GND. Inne wkładki nie brumią.
Kolega, od którego dostałem tę wkładkę powiedział, że to może wina "dziadowskiej igły od Wamata" i żebym sprawdził podłączenia kabli masowych we wkładce, czy "piszczą" i czy mają 0 Ohm - muszę teraz tylko "rozkminić" o co mu chodziło ;-)

Druga sprawa jest to, że mój wzmacniacz ma niesprawne wejście phono, a że bałem się go ruszać zaraz po zakupie, kupiłem tani przedwzmacniacz na allegro reklamowany jako "najlepszy burr brown" no i niby, że polska myśl techniczna. Sam przedwzmacniacz szumi i brumi. Zmieniłem zasilacz impulsowy na zasilacz zrobiony przez siebie trochę pomogło, ale dobrze nie jest. Jak się zbiorę za naprawę phono i nie bedzie dobrze to wtedy pomyśle o jakimś droższym preampie ;-)

frywolny trucht

Przeglądałem aukcje z tym gramofonem i nie widziałem. Ktoś grzebał w twoim, czy jestem ślepak?
Żonglerka wkładkami może spowodować to, że z pwodu różnic w średnicy pinów w poszczególnych wkładkach uchwyty przewodów rozchodzą się i na mniejszych średnicowo potrafią niestabilnie przylegać i też podobnie reagować. To kolejny trop :)
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

malg

Cytat: AdamWroKlo w Październik 21, 2018, 09:59
kolega pożyczył mi do testów wkładkę ADC 220XE (zdaje się z igłą zamiennikiem).


ja zakładałem ADC 550XE do AdFontesa z igłą oryginalną i też obserwowałem takie zjawisko
ale nie udało mi się tego pozbyć
wkładka na obudowę plastikową i chyba nie ma podłączenia swojej masy to pinu GND jednego z kanałów, tak jak np philipsy serii GP
(o ile dobrze pamiętam, musiałbym wyciągnąc ADC z szuflady i sprawdzić)

tu jest wątek o tej wkładce:
http://audiomaniacy.pl/index.php?topic=2113.msg152259#msg152259


AdamWroKlo

Cytat: frywolny trucht w Październik 21, 2018, 16:20
Przeglądałem aukcje z tym gramofonem i nie widziałem. Ktoś grzebał w twoim, czy jestem ślepak?
Żonglerka wkładkami może spowodować to, że z powodu różnic w średnicy pinów w poszczególnych wkładkach uchwyty przewodów rozchodzą się i na mniejszych średnicowo potrafią niestabilnie przylegać i też podobnie reagować. To kolejny trop :)
Cytat
Na zdjęciach ten kabel sygnałowy może niezbyt dobrze widać, ale wyglada na oryginał. Zresztą manual też pokazuje rysunek jak podłączać GND. Co do pinów to dostalem ją od razu w headshelu sony i piny trzymają się nader mocno. Inna sprawa, że headshel jest nieco krótki i od czoła ma ściankę. Efekt jest taki, że nie mogę go posunąć już dalej gdyż wkładka opiera się o przednią ściankę headshela i nie mogę w ten sposób osiągnąć wskazanej w manualu odległości 50,5 mm między igła, a uszczelką do ramienia i brakuje ok. 0,5 mm. Ten problem jednkaże może wpływać chyba na jakość odtwarzania niż na kwestię brumienia.


AdamWroKlo

Cytat: malg w Październik 21, 2018, 16:42
Cytat: AdamWroKlo w Październik 21, 2018, 09:59
kolega pożyczył mi do testów wkładkę ADC 220XE (zdaje się z igłą zamiennikiem).


Widocznie ten typ tak ma. Poczytałem wątek i ciekawe, że tam 220xe dane pokazują 1,5-2.2 gr., a ja gdzieś na Vinylengine 1,2 gr. wyczytałem. Ogólnie brumienie ucicha gdy igła opada na płytę, może się jakoś wtedy uziemia ;-)
Dla mnie było niezłe zdziwienie, że przybliżanie ręki do czoła wkładki powoduje taką rakcję brumienia czyli albo jest bardzo czuła albo jest tam niezłe pole magnetyczne. Nic to, gra miło, parę dni się nią pocieszę i oddam koledze.

frywolny trucht

Adam, zwróć uwagę w czasie cytowania, że niżej gdzieś jest jeszcze  [ / quote ] w oknie dialogowym. Jak wbijesz swoją wypowiedź powyżej- następuje samocytowanie cytowania przez cytowanie samego siebie poprzez :)
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

AdamWroKlo


Piterski

Cytat: AdamWroKlo w Październik 21, 2018, 18:53
Tiaaa, na każdym forum mam z tym problem. :-\

Po prostu pisz za nawiasem ze słowem [/quote].
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.


gratefullde

Cytat: AdamWroKlo w Październik 21, 2018, 19:32
Tak, wiem, przepraszam.

Weź nie przepraszaj... ;) Pisz swoje , poprawimy w razie co ;)
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

AdamWroKlo

Netetykieta obowiązuje. W czasach powszedniego schamienia tym bardziej.  :)

malg

Cytat: AdamWroKlo w Październik 21, 2018, 18:46

Poczytałem wątek i ciekawe, że tam 220xe dane pokazują 1,5-2.2 gr., a ja gdzieś na Vinylengine 1,2 gr. wyczytałem.
ja te dane wziałem ze zródła, czyli z artukułu o Peterze Pritchard-ie - twórcy ADC, zresztą nie tylko

https://www.luckyx02.de/peter-pritchard/




AdamWroKlo

Cytat: malg w Październik 22, 2018, 22:32
zresztą vinylengine/database/cartridges  to potwierdza

Ja wpisałem w wyszukiwarkę po prostu ADC 220XE wyskoczył link i tak podałem.
https://www.vinylengine.com/library/adc/220.shtml
W manualu firmowym jest też jest 1,2 gr. Jak widać nieścisłości się zdarzają nawet w takim miejscu jak vinylengine.

frywolny trucht

Przyznam, że nie widziałem dotąd sferyka z tak małym naciskiem. Wydaje mi się to wręcz nieprawdopodobne, to jakiś błąd w druku. Chyba.
Druga sprawa- masz zamiennik i cholera wie jaki nacisk przewidział producent zamiennika. Nawet nie wiadomo co za szlif zaproponował ów producent.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

AdamWroKlo

#72
Cytat: frywolny trucht w Październik 23, 2018, 09:22
Przyznam, że nie widziałem dotąd sferyka z tak małym naciskiem. Wydaje mi się to wręcz nieprawdopodobne, to jakiś błąd w druku. Chyba.

Dane producenta faktycznie są niejednoznaczne.
Na jednej stronie tracking force określono na 0,5-1,5 gr. (https://www.adelcom.net/ADC-ADC%20220-Page.htm)
W jakimś katalogu zamienników sferyk 2-5 gr, a elipsa (wersja XE) 1,5 - 2,5 gr (https://phoenix.technicontact.com/technicontact/downloads/AMX_Replacement_Stylus_cropped%20MAIN.pdf)

Cytat: frywolny trucht w Październik 23, 2018, 09:22
Druga sprawa- masz zamiennik i cholera wie jaki nacisk przewidział producent zamiennika. Nawet nie wiadomo co za szlif zaproponował ów producent.

Na stronie https://www.thakker.eu/en/needles/r-20-x-stylus-for-adc-220-x-generic-stylus/a-5213/ pokazuje, że Tracking force, recommended: 1,25g.
Tak więc możliwe, że ostateczna wartość waha się ok. 1,2 gr.