Emissionlabs EE20 czyli trafa Lundahl'a na sterydach

Zaczęty przez christo, Grudzień 31, 2020, 18:06

Poprzedni wątek - Następny wątek

christo

Jakiś czas temu szukałem płytki drukowanej, umożliwiającej zmianę a właściwie wybór przekładni Lundahla LL1678. Wg specyfikacji trafo to ma 1:8, 1:16 i 1:32. Najwyższa przekładnia przeznaczona raczej do starszych wkładek o poziomie wyjściowym poniżej 0,1mV (np. stara seria Ortofon MC). Tak trafiłem na Jac'a van de Walle z JacMusic. Jac oprócz tego, że jest dystrybutorem Lundahla, sprzedaje również tytułową płytkę PCB o symbolu EE20. Do każdej płytki wlutować należy (wszystko przychodzi w zestawie do samodzielnego montażu) poza trafami także dwunastopolowe dip-switche, umożliwiające wybór przekładni. I tu niespodzianka. W przypadku wspomnianego LL1678 poza opisanymi w specyfikacji są także "ukryte" przekładnie - szczegóły w poniższej tabelce.
Co to daje? Ano bardzo wiele. Przede wszystkim sprawia, że trafa stają się bardzo uniwersalne i możne je dopasować do niemal każdej wkładki. Płytka EE20 przystosowana jest do współpracy także z popularnymi LL9226, LL9206 i LL1636.
Być może nie odkrywam tu Ameryki - możliwe, że niektórzy z was wiedzieli o tym. Dla mnie jest to nowość i przyznam - zrobiło to mnie spore wrażenie.
Na koniec łyżka dziegciu. Jac van de Walle jest - jakby to rzec - trudny we współpracy. Po złożeniu zamówienia (i opłaceniu) przestał odpowiadać na maile. Ciśnienie podniosły mi również pojawiające się wpisy na innych forach na temat jego niesłowności i ogólnie problemów komunikacyjnych. Niestety trafiłem na nie zbyt późno. Zainteresowanym proponuję płatność PayPalem i uzbrojenie się w cierpliwość. Do mnie nie odzywał się ponad tydzień. Znalazł się, gdy zapowiedziałam, że zacznę do niego wydzwaniać.
Paczka dotarła dziś. Trafa już są w tymczasowej obudowie. Wszystko świetnie spasowane i działa.
Zainteresowanym polecam lekturę: https://jacmusic.com/html/EE/EE20/V2/index-EE20.html
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

christo

Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

dyletant

Ciekawe, intrygujące dla nie-audiofila. Hał mać łitołt box (lundhal i płytka)?

christo

Cytat: dyletant w Grudzień 31, 2020, 23:08
Ciekawe, intrygujące dla nie-audiofila. Hał mać łitołt box (lundhal i płytka)?
Poniżej link do cennika:
http://www.jacmusic.com/html/order/!jacmusic-pricelist.pdf
Wszystko zależy od modelu traf.
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

christo

Może jeszcze opis podłączenia. To co jest na stronie nie do końca było dla mnie jasne i na początku miałem spory brum. Udało mi się go znacznie zredukować łącząc L- i G. Mimo to nadal był słyszalny przydźwięk zwłaszcza po odkręceniu wzmacniacza na godz. 12 i dalej. Ostatecznie połączenie wygląda tak jak na poniższym obrazku - rozdzieliłem H- i G (połączenie tych punktów zalecał opis na stronie). Zrobiło się cicho jak makiem zasiał. Żadnego brumu, przydźwięku. Teraz będę eksperymentował z ustawieniami.
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

lok

Ja tez mam takie trafa ale na prostszej płytce.  Kupiłem wiele lat temu.



Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

christo

Cytat: lok w Styczeń 07, 2021, 20:21
Ja tez mam takie trafa ale na prostszej płytce.  Kupiłem wiele lat temu.
K&K audio! Też się nad nimi zastanawiałem. Zależało mi jednak na możliwości wyboru przekładni. To PCB, które mam umożliwiają ustawienie dodatkowych wartości przekładni, niewymienionych w specyfikacji. No i dodatkowo tzw. tuning opisany tu: http://www.jacmusic.com/html/EE/EE20/V2/EE20-tuning-Circuit.html
Czytam to i czytam - wydaje mi się, że rozumiem ideę ale trochę to skomplikowane. Dodatkowo wydaje się, że Jac potrafi zagmatwać swoim opisem nawet najprostszą rzecz. :) Chyba muszę się zgłosić do kogoś bardziej technicznego bo mimo, że miał to wszystko uprościć mam wrażenie, że jeszcze bardziej wszystko pokomplikował.
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

christo

Chyba wszystko już wiem. Wątpliwości co do konfiguracji tzw. tuningu traf rozwiewa poniższy schemat:
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

mirek24

#8
Zbudowałem prototypa w/g tej recepty. Jak dla mnie nie jest gorszy od Ortofon Verto. Wzmocnienie ustawiłem na 11x, bawie się z ustawieniami i obciążeniem na wyjściu. Wkładka 3 ohm. Słychać kable miedzy SUT a preampem. Cardas jest lepszy jak Audioquest. Warto zadbać o zgodne kabelki w środku pudełka. Brum -60dB nieważone, połaczenie kabli jak wyżej u Christo.

pozdrawiam