Klsyczne kolumny Tannoy-a, model SRM 12 X

Zaczęty przez Lutek, Wrzesień 08, 2018, 13:03

Poprzedni wątek - Następny wątek

Lutek

Sprzedam klasyczne kolumny Tannoy-a, model SRM 12X, w obudowach 68 litrow,  na glosnikach koaksjalnych (wspolosiowych) 12 cali ( 30cm ) na zawieszeniach sztywnych tkaninowych.  W zwiazku ze sztywnym zawieszeniem membran wychylenie ich jest niewielkie, gdzie sluchajac muzyki w zasadzie nie widzimy ich ruchu, dzieki czemu generuja dzwiek o malych znieksztalceniach ( im wiekszy tzw. Xmax - maksymalne wychylenie membran - tym wieksze znieksztakcenia ), dzwiek precyzyjny i szczegolowy, wychodzacy centrycznie z jednego punktu ( nie z dwoch oddzielnie umieszczanych glosnikow na obudowach ). Kolumny sa wysokoefektywne, skutecznosc 92db - Anechoic (czyli w komorze bezechowej), a 95db - Domestic (czyli w warunkach domowych), a co najwazniejsze, ich minimalna impedancja nie spada ponizej 6 omow , co jest rzadkoscia wsrod kolumn i dlatego tez one graja z kazdym dobrym wzmacniaczem poczawszy juz od kilku wat !  Kolumny te generuja dzwiek bezposredni, otwarty, dynamiczny, energetyczny, dzwieczny, szczegolowy, o duzej rozdzielczosci (seperacji), dzieki czemu mamy bardzo dobra lokalizacje pozornych zrodel dzwieku i wszystkie te aspekty powoduja, ze mamy spore zludzenie obecnosci muzykow - wokalistow - w pomieszczeniu odsluchowym. Bas charakteryzuje sie bardzo dobra kontrola, jest szybki (dobra odpowiedz impulsowa - szybkie narastanie i wygaszanie impulsow), w zwiazku z czym jest bardzo dobry jakosciowo. Jesli - co do aspektow brzmienia - ktos porownuje dzwiek do niedoscignionego wzorca, jakim jest brzmienie instrumentow na zywo, to te kolumny go w pelni zadowola i raczej nie sprzeda ich przez dlugie lata.
Stan kolumn idealny, a co najwazniejsze, glosniki, ich membrany i zawieszenia wrecz jak nowe.

Dodatkowe zdjecie pokazuje, jak kolumny wygladaja z zalozonymi maskownicami.

pelot


Moriarty

Patrzę na motto: "Jak dotąd - nie spotkałem nic lepszego od Tannoy-i", patrzę na ogłoszenie sprzedaży i zastanawiam się, na co te SRM 12X zmieniasz - na Westminstery Royale?  :o

Czy po prostu emigrujesz do Nowej Zelandii?  :P
YB Audio Zephyr (zwrotnica na ClarityCap), Yaqin MS-30L (modyfikacja: Sinus Audio), Marantz CD6006 (jako napęd), Topping D70, M&B Audio Cable Diamond, Neotech NEMOS-3080 UP-OCC, TAGA Harmony PF-1000, Yarbo 1100, Viborg VP1501

LampowY

Trudno mi sie nie zgodzić z opisem Lutka  :)

tomekkk1

Cytat: Moriarty w Wrzesień 08, 2018, 13:36
Patrzę na motto: "Jak dotąd - nie spotkałem nic lepszego od Tannoy-i", patrzę na ogłoszenie sprzedaży i zastanawiam się, na co te SRM 12X zmieniasz - na Westminstery Royale?  :o

Czy po prostu emigrujesz do Nowej Zelandii?  :P

Lutek nie sprzedaje swoich Tannoy'i, które ma od dziesięciu lat (ma większe 105-o litrowe skrzynie). Te, które sprzedaje są jego kolegi  :)

gratefullde

Cytat: LampowY w Wrzesień 08, 2018, 13:39Trudno mi sie nie zgodzić z opisem Lutka 

Tak, ale ze strony drugiej są i inne mozliwości. Choć od pewnego czasu rozważam powrót do Tannoy... Ale na pewno nie na zasadzie tych jedynych...
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

Moriarty

Cytat: tomekkk1 w Wrzesień 08, 2018, 13:41
Lutek nie sprzedaje swoich Tannoy'i, które ma od dziesięciu lat (ma większe 105-o litrowe skrzynie). Te, które sprzedaje są jego kolegi  :)

No, i zagadka rozwiązana - dzięki! :)
YB Audio Zephyr (zwrotnica na ClarityCap), Yaqin MS-30L (modyfikacja: Sinus Audio), Marantz CD6006 (jako napęd), Topping D70, M&B Audio Cable Diamond, Neotech NEMOS-3080 UP-OCC, TAGA Harmony PF-1000, Yarbo 1100, Viborg VP1501

gratefullde

Cytat: tomekkk1 w Wrzesień 08, 2018, 13:41e, które sprzedaje są jego kolegi 

By z ceny spuścił, bo drogo... ale to oczywiście rzecz subiektywna :)
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

Lutek

Cytat: pelot w Wrzesień 08, 2018, 13:13Za ile chces je pchnąć

To kolegi i on ostatecznie decyduje. Tyle, ze u mnie stoja do posluchania. Dzisiaj powystawialem z cena 8800. On chcialby dostac 8,5
Nie wystawialem w okresie letnim (chociaz to jeszcze lato), bo to nie sezon. Niech poleza - zobaczymy. Fakt, ze w stanie idealnym.

Lutek

Cytat: Moriarty w Wrzesień 08, 2018, 13:36Patrzę na motto: "Jak dotąd - nie spotkałem nic lepszego od Tannoy-i", patrzę na ogłoszenie sprzedaży i zastanawiam się, na co te SRM 12X zmieniasz - na Westminstery Royale? 
Czy po prostu emigrujesz do Nowej Zelandii? 
Nigdzie nie emigruje i na zadne inne kolumny - jak na razie - nie zamieniam. A to z tej prostej przyczyny, ze od ponad 10-ciu lat niczego - jak dla mnie - lepszego nie dane mi bylo uslyszec. Z tym, ze na codzien slucham tych glosnikow w wiekszych obudowach - 105 l, dzieki czemu mam jeszcze nizsze zejscie, wieksza glebie i ladniejsza barwe (bez zadnej nalecialosci pewnej gluchowatosci) Obudowy te ze sklejki brzozowej, z licznymi wzmocnieniami, zachowujace wieksza sztywnosc niz oryginalne skrzynki Tannoy-a - wystarczy przylozyc reke do obudow tych i oryginalnych. Ktos moze zapytac po co o tym pisze ? A no, bo moga sie komus takie informacje przydac, jesli myslalby o zmianie obudow dla tych glosnikow i przy okazji zwrotek.
Co do Westminstrow, to juz za wielkie szafy, a poza jako ciekawostke powiem, iz kiedys forumowicz (chyba znany) z innego forum - Lancaster - sluchal ich i nie tylko tego modelu i sluchal wiele razy u mnie. Stwierdzil i pisal na forum, ze granie moich Tannoy-i lepiej mu sie podoba.

Lutek

Cytat: gratefullde w Wrzesień 08, 2018, 14:34Tak, ale ze strony drugiej są i inne mozliwości. Choć od pewnego czasu rozważam powrót do Tannoy... Ale na pewno nie na zasadzie tych jedynych...

No ale musza byc tak dlugo "te jedyne" dopoki nie uslyszymy czegos dla siebie lepszego, a jesli ja do tej pory nie uslyszalem, to
musze zachowowac wiernosc, aby czasem pozniej nie plakac, bo przejechac sie nie trudno.

Lutek

Cytat: gratefullde w Wrzesień 08, 2018, 14:40By z ceny spuścił, bo drogo... ale to oczywiście rzecz subiektywna

Moze i nie tanio (ja nie bede mial z tego ani zlotowki - kolezenska przysluga), ale przykladowo ja, znajac doskonale ten dzwiek, akurat szukajac kolumn i trafiajac na taki stan zaplacilbym wiedzac, ze to zakup raczej juz na lata, a nawet po latach gdybym trafil na cos lepszego, to wiem, ze odsprzedam bez straty, w przeciwienstwie do wspolczesnych konstrukcji.

GP412

A...może zamieniasz na projekt DIY Lancastera..Guitar & Horn ?? Na Tonsilach GDN 30/60/1+GDWT 12-19/150.
Naprawdę tak fajnie "tupią" :o
Lubię gramofony..i kukam w wkładeczki

Lutek

Ale one nie sa na zamiane, lecz na sprzedaz. Wlasciciel Tannoy-i chce sprzedac, gdyz zupelnie nie ma czasu na sluchanie i one u niego caly czas staly nieuzywane, wiec oczywistym jest, ze zamiana nie wchodzi w rachube.  A z Guitar & Horn Lancaster ma jeszcze przyjechac do mnie celem porownania z Tannoy-ami. Kiedys juz bylo takie mini porownanie - zreszta zupelnie nieadekwatne -   tylko jednej kolumny Lancastera z jedna Tannoy-i w celu zorientowania sie chociaz co do charakteru dzwieku.

" Naprawdę tak fajnie "tupią" " - masz na mysli Tannoy-e czy G & H ?

GP412

Mam na myśli Guitar & Horn..Ciekawe jak to brzmi ??
Lubię gramofony..i kukam w wkładeczki

Lutek

Ponizej wklejam Ci pierwsze wstepne oceny trzech sluchaczy po tych porownaniach, ktore mialy miejsce u mnie. Ale - jak pisalem - nie mozna tego nazwac porownaniami rzetelnymi (jedna kolumna vs jedna kloumna). Oczywistym jest, ze przy jednej kolumnie nie mozna ocenic rozdzielczosci (odseperowanie pozornych zrodel), stereofonii, przestrzeni czy gradacji planow w glob, ktora powinna byc bardzo wyrazna, jesli kolumny sa sporo odsuniete od tylnej sciany (za nimi). Jesli ktos nie ma warunkow na znaczne odsuniecie, to niestety musi sie zadowolic dzwiekiem bez tej gradacji, lub w niewielkim jej odczuwaniem.

" Cytat: lancaster w 21-04-2018, 21:44
dziś porównaliśmy z Tannoy (obecnie głośniki tam zainstalowane można kupić jako nowe w kolumnach za 60Kzł) i zapewniam ze jest OK :-)
Kolumna w bezpośrednim porównaniu jest... zacznę od negatywów Tonsili :

- słabsza przestrzeń niż w Tannoy. Nie jest zła ale w koncentryku Tannoya dźwięk rozchodzi się swobodniej
- w Tannoy niższy bas (obudowa 45 l w Tonsilach vs ok 100-150 w Tannoy)
- najczęściej (nie zawsze) lepsze wokale damskie
- na niektórych płytach nieco mniejsza skala dźwięku
- niższa efektywność Tonsila

neutrale :
- podobna dynamika

i pozytywy Tonsili :
- pełniejsze, gęstsze brzmienie i jednocześnie co najmniej taka jak w Tannoy artykulacja
- najczęściej (nie zawsze) lepsze wokale męskie
- lepiej wyartykułowany kickbass

Pasmo w Tannoy jest tak ułożone ze ma nieco więcej górnego środka przez co dźwięk mamy nieco bardziej z przodu w wyższych rejestrach ale tez jest on lżejszy niż w Tonsilach.

wygląda na to, że zwrotnica docelowa jest. Kolejny ruch to para stereo w 66l i testy Varioventow.

Cytat: Gustaw w 23-04-2018, 09:41
W dwóch zdaniach

Tannoy - lepsza separacja, więcej szczegółów oraz ich zróżnicowana, lepiej kontrolowany, konturowany bas, więcej subtelnych smaczków.
Formowe DIY - większe kopnięcie, nie mniej namacalne niektóre wokale niż w Tannoy, Więcej "mięsa".

Wrażenie dynamiki - zbliżone
Przyjemność słuchania Tannoy - 5, forumowe DIY 4 (co przy cenie samych głośników do DIY jest wynikiem bardzo dobrym)

Cytat: Lutek w 23-04-2018, 12:05
Jako, że u mnie odbywało się to trochę nieszczęsne porównanie - nieszczęsne, bo kto to widział porównywać ze sobą dwie pojedyncze kolumny, gdzie jedna podpięta pod lewy, a druga pod prawy kanał, które to kanały - jak wiadomo - charakteryzują się "innymi składowymi dźwięku" :-) No ale co do charakteru dźwięku można było się zorientować. W większości zgadzam się z Kolegami..., może - wg mnie - wokale były jednak lepsze z Tannoy-i, choć w jednym przypadku wokal męski również podobał mi się bardziej z forumowych. Wokale - szczególnie żeńskie oceniam jako bardziej bezpośrednie, obecne, namacalne, jaśniejsze z Tannoy-i. Ogólnie z Tannoy-i jaśniej, natomiast bas barwowo również bardziej odpowiadał mi z Tannoy-i.
Podsumowując..., trzeba powiedzieć, że szykują się nieźle brzmiące formowe kolumny. Już wstępnie umówiliśmy się na "uczciwsze" porównanie jak już będzie parka tych kolumn, gdzie będzie można łatwiej dostrzec różnice w rożnych aspektach brzmienia. "

Old Man Kensey

Hej, czy to ogłoszenie wciąż jest aktualne? Proszę o informację, znajomy mocno się interesuje...
System analogowy: Ad Fontes + Denon DL-110 + NUDAmini + Alauda 6C4C SET + NuPrime AC-4 + Zu Audio Omen