Jakie 5654W/EF95/6AK5?

Zaczęty przez Moriarty, Grudzień 02, 2018, 11:11

Poprzedni wątek - Następny wątek

Moriarty

Czy moglibyście coś polecić w tej kategorii? Mile widziane także namiary na dobrych sprzedawców! :)

Mam Yaqina MS-30L, modowanego w SinusAudio. Fajny wzmacniacz, ale potrzebuje, niestety, aż ośmiu lampek typu 5654W/EF95/6AK5. Obecnie gram na 5654RT R.T.C., czyli militarnych Philipsach brandowanych tak na użytek francuskiej armii (budowa ponoć - a przynajmniej wygląd to sugeruje - jak Philips 5654W ECG, ale czy brzmienie tożsame?). Tanie, łatwo dostępne. Ku memu dużemu zaskoczeniu jednak, poprawa brzmienia - w porównaniu do chińszczyzny, z jaką ten wzmacniacz jest sprzedawany - była nikła! Z kolei wymiana lamp mocy, z chińskich EL34B na EL34 RFT, przyniosła zmianę w brzmieniu wręcz kolosalną, rzecz jasna na plus.

Biorąc pod uwagę, że to nie lampy mocy, a lampy sterujące mają (powinny mieć?) największy wpływ na brzmienie, mam zatem jeszcze szansę na dużą poprawę. Tylko co - i od kogo - kupić? I to najlepiej tak, by zachować obie nerki?  ???

Czytałem rzecz jasna wątek "Subiektywny ranking lamp EF95 / 6J1 / 6AK5 / 5654 / CV 850 / 6Ż1P" na AudioStereo, ale nie rozwiewa on w pełni mgły - lampy ze szczytu rankingu są nie do kupienia, wiele dostępnych modeli jest nieuwzględnionych. Nie tylko tych najbardziej kultowych, jak - podobno - Telefunkeny. Ostatnio trafiłem na przykład na sklep oferujący lampki robione na wystawione w roku 1945 (sic!) zamówienie amerykańskiej armii   :o, czy z lampkami Sylvania z lat prawdopodobnie 50., a także równie starymi lampkami robionymi chyba przez General Electric specjalnie dla amerykańskich sił lotniczych - o żadnej z tych lamp nie znalazłem słowa komentarza w sieci. Nieodkryte dotąd przez nikogo skarby za relatywnie wciąż przystępną cenę czy dźwiękowy dramat, którego lepiej kijem nie tykać? Ot, dylemat. Gdybym spał na forsie, sprawdziłbym empirycznie lub choćby z pasji kolekcjonerskiej tube-rollera, ale niestety, jak dla mnie to duże ryzyko :-\

Będę wdzięczny za rady. Warto na przykład wchodzić we wciąż przystępne cenowo Philipsy ECG USA? Czy Siemensy EF95 6AK5 są warte swej ceny? Czy JAN 5654W GE są zaledwie przeciętne, czy jednak - mimo dość niskiej ceny - przyniosą istotną poprawę względem moich 5654RT R.T.C.?

Rzecz jasna zdaję sobie sprawę, że dużo zależy w ocenie lamp od reszty toru, jak zgrywają się z lampami mocy etc., etc., no ale jednak są w kwestii jakości brzmienia/wykonania kryteria powszechnie honorowane i wiadomo, że pewne produkty są po prostu bezsprzecznie lepsze od innych. Co wybrać?

Help! 
YB Audio Zephyr (zwrotnica na ClarityCap), Yaqin MS-30L (modyfikacja: Sinus Audio), Marantz CD6006 (jako napęd), Topping D70, M&B Audio Cable Diamond, Neotech NEMOS-3080 UP-OCC, TAGA Harmony PF-1000, Yarbo 1100, Viborg VP1501

Jakub

Cytat: Moriarty w Grudzień 02, 2018, 11:11o żadnej z tych lamp nie znalazłem słowa komentarza w sieci.

Pewnie istnieją tylko na tej aukcji :) Na rynku jest masa podrób. Jak się nie ma doktoratu z tego, to strach kupować.

Moriarty

Cytat: Jakub w Grudzień 02, 2018, 11:40
Pewnie istnieją tylko na tej aukcji :) Na rynku jest masa podrób. Jak się nie ma doktoratu z tego, to strach kupować.

Może masz rację  :-\. Choć to nie aukcja, a amerykański sklep - przynajmniej takie sprawia wrażenie. W każdym razie adres istnieje co najmniej parę lat. Kurczę, jak kupić coś sensownego i się nie naciąć?...
YB Audio Zephyr (zwrotnica na ClarityCap), Yaqin MS-30L (modyfikacja: Sinus Audio), Marantz CD6006 (jako napęd), Topping D70, M&B Audio Cable Diamond, Neotech NEMOS-3080 UP-OCC, TAGA Harmony PF-1000, Yarbo 1100, Viborg VP1501

rudy-102

Cytat: Moriarty w Grudzień 02, 2018, 11:11namiary na dobrych sprzedawców!
Przejrzyj tą ofertę. To zaufany sklep w którym ja kupuję. Co do jakości tych lamp to niestety już nie pomogę bo ich nie znam, ale drogie nie są i na próbę można wziąć nawet wszystkie :).

https://classic-tubeshop-kunisch.de/epages/8b30ef9e-ace6-43b4-afb5-afc7dc707193.sf/de_DE/?ObjectID=261867&ViewAction=FacetedSearchProducts&SearchString=ef95

Moriarty

Dzięki za rekomendację, pewnie się przyda!

Te ich lampy to generalnie stany niskie i średnie, ale jako że z tych średniaków i tak planowałem sprawdzić kiedyś Siemensy i JAN GE, to pewnie skorzystam, skoro to sprawdzony adres :).
YB Audio Zephyr (zwrotnica na ClarityCap), Yaqin MS-30L (modyfikacja: Sinus Audio), Marantz CD6006 (jako napęd), Topping D70, M&B Audio Cable Diamond, Neotech NEMOS-3080 UP-OCC, TAGA Harmony PF-1000, Yarbo 1100, Viborg VP1501