Pomiar rezonansu ramienia i wkładki - inne podejście

Zaczęty przez christo, Grudzień 11, 2017, 15:10

Poprzedni wątek - Następny wątek

malg

Cytat: christo w Grudzień 13, 2017, 08:47
Cytat: malg w Grudzień 13, 2017, 01:32mierzenie częstotliwości rezonansowej układu tą metodą wymagałoby bardzo precyzyjnego impulsu, a pykniecie palcem czy innym narządem wkładki to juz jest dosć skomplikowane wymuszenie
Dlatego zabawy ciąg dalszy. Nagrałem do Audacity całą ścieżkę z płyty testowej z podaną częstotliwością 3-15Hz. Następnie wyciąłem głos lektora, zapowiadający poszczególne częstotliwości, rozbiegówkę i jedno czy dwa głośniesze "pyknięcia" płyty. I oto co mi wyszło :)
Przydała by się płyta testowa z nagraną częstotliwością narastającą płynie z przedziału powiedzmy 1-20Hz. Byłoby idealnie.

Nie miałem  ostatnio czsau i widze że trochę to w maliny idzie, a dobrze sie zaczęło

Powyższy test nie ma sensu (to znaczy robienie widma z całego sygnału)
należy powycinać fragmenty dla kolejnych częstotliwości 3,4,5,6,7,8,9, .....15 HZ
i zobaczyć dla której częstotliwości amplituda widma ma najwiekszą wartość oczy wiście dla tej częstotliwości w tym fragmencie

O pisząc zobaczyłem że juz to zaczeliście robić, ale nie chodzi o wyznaczenie częstotliwosci w widmie ona jest znana,
to kolejne 3,4,5,6,....15Hz,
chodzi o amplitudę widma dla tej częstotliwości.

A tak właściwie to się powinno policzyć widmo mocy dla tych fragmentów
i określić dla której cżęstotliwości występuje maksymalna amlituda tego widma



rudy-102

Cytat: Piterski w Grudzień 14, 2017, 22:40
Faktycznie wykres masz jak Chimalaje.
Ja się w to pewnie z ciekawości pobawię ale raczej z ciekawości.
Na razie nie mam do tego siły, założyłem IC Furutecha pomiędzy końcówką i preampem i słucham głównie CD.

Widoczna jest zawsze częstotliwość nagrywana + 50 Hz prąd i potem 1 kHz, 2kHz, 3kHz, 4kHz, 5kHz, 6kHz, 7kHz, 8kHz, 9kHz,  itd.
Może to są jakieś brudy w nagraniu.

malg

Cytat: vasa w Grudzień 13, 2017, 15:25
Cytat: rudy-102 w Grudzień 13, 2017, 12:07narysowałem spektrum.
Jakoś za ładnie to wychodzi 9 - 10 Hz.
To jest na prawdę miarodajne?
Rezonans na 10Hz jest raptem o 3db mocniejszy od rezonansu na 6Hz ???
Kolejne piki przy 20 i 40Hz również bardzo silne. Wygląda to tak jakby całe ramię tańczyło w rytm.
Kolejne dzwonienia w obrębie średnicy; 1, 2 i 4kHz to już raczej wynik jakichś drgań w obrębie belki ramienia i kardana. Pewnie nie bez wpływu na dźwięk.
Jednak to co otrzymał Christo jest znacznie bardziej zdyscyplinowane, rezonans jest zdecydowanie silniejszy (-22dB vs -33db) ale nie rozłazi się na boki tylko grzecznie siedzi poniżej pasma użytecznego.
@Christo
Jaki masz gramofon i jakie ramię?

Chodzi o oto aby zbudowac wykres
os X -  kolejne częstotliwosci z fragmentów płyty terstowej: 3,4,5,6,7,....15HZ
os Y - odpowiadajace tym częstotliwościom amplitudy widma

jesli częstotliwosci są dyskretne to trzeba  aproksymować  ten wykres wielomianem 4 rzędu metodą najmniejszych kwadratów





malg

jeśli częstotliwość jest zmienna ciągła (jak na HIFI NEWS) to trzeba by zbudować widmo zmienne w czasie, czyli wykres przestrzenny
ponieważ czestotliwość, zmienia się w sposób ciagły to trzeba policzyć cykl widm dla sugnału zaczynając w kolejnych punktach czasu np co 0,1 sek

os x - czestotliwość
os y - czas
os z - amplituda widma

Na tym wyksesie powinno być widać dla której częstotliwości widmo osiągneło max amplitudę

malg

Cytat: rudy-102 w Grudzień 14, 2017, 22:44
Cytat: Piterski w Grudzień 14, 2017, 22:40
Faktycznie wykres masz jak Chimalaje.
Ja się w to pewnie z ciekawości pobawię ale raczej z ciekawości.
Na razie nie mam do tego siły, założyłem IC Furutecha pomiędzy końcówką i preampem i słucham głównie CD.

Widoczna jest zawsze częstotliwość nagrywana + 50 Hz prąd i potem 1 kHz, 2kHz, 3kHz, 4kHz, 5kHz, 6kHz, 7kHz, 8kHz, 9kHz,  itd.
Może to są jakieś brudy w nagraniu.
bo to jest zły wykres, który nic nie mówi o rezonansie :o


elem

Cytat: malg w Grudzień 14, 2017, 22:50aproksymować  ten wykres wielomianem 4 rzędu metodą najmniejszych kwadratów

Jeszcze trochę a ekstrapolujecie czas zawału użytkownika AF  ;)
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe


christo

Rudy, po pierwsze powiedz co to za płyta testowa. Czy na ścieżkach z częstotliwościami jest jeszcze jakiś sygnał? Skąd biorą się te 1, 2, 4, itd kHz..?
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

rudy-102

Cytat: christo w Grudzień 14, 2017, 23:00
Rudy, po pierwsze powiedz co to za płyta testowa. Czy na ścieżkach z częstotliwościami jest jeszcze jakiś sygnał? Skąd biorą się te 1, 2, 4, itd kHz..?

To ta.


christo

Cytat: malg w Grudzień 14, 2017, 22:41Powyższy test nie ma sensu (to znaczy robienie widma z całego sygnału)
I tak i nie.
Przy widmie całej ścieżki dokładnie widać która częstotliwość jest najwyższa. Sprawdzałem to na 3 wkładkach i 2 gramofonach. Za każdym razem wszystko się zgadzało.
Można też nie robić analizy widma tylko po prostu zgrać ścieżkę z testem i pomniejszyć całość tak, aby zmieściło się to na jednym ekranie. tak jak tu:

Wyraźnie widać gdzie jest najwyższy poziom.
Generalnie założenie było inne. Sprawdzenie czy można odczytać rezonans układu wkładka - ramię bez płyty testowej (trącając wkładkę lub headshell). Wyszło mi, że tak. Można.
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

christo

Cytat: rudy-102 w Grudzień 14, 2017, 23:01
To ta.

A czy jest do niej jakiś opis? Jaki poziom ma ten test (ile dB). Czy coś jeszcze słychać poza głosem lektora na tej ścieżce?
I najważniejsze. czy mierzyłeś kiedyś masę efektywną swojego ramienia?
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

rudy-102

Tam nie ma głosu lektora, tylko piśnięcia w fujarkę. Te zostały przeze mnie wycięte z zapisu, żeby nie brudziły.
O dB nic nie ma mowy w opisie, tylko jaka częstotliwość podawana jest za konkretnym piśnięciem. Np. jedno krótkie - 16 Hz, dwa krótkie - 14 Hz itp.

malg

Cytat: christo w Grudzień 14, 2017, 23:09
Generalnie założenie było inne. Sprawdzenie czy można odczytać rezonans układu wkładka - ramię bez płyty testowej (trącając wkładkę lub headshell). Wyszło mi, że tak. Można.

Zgadzam sie, z dużym przyblizeniem mozna, w przypadku tej płyty z dokładnoscia do 1Hz
i to tylko z sygnału w czasie

Widmo całego sygnału zawiera składowe dla poszczególnych Hz (3,4,5,6,...) z kawałków które nie są pomiarowe,
np prązek 9 HZ wynika z całego sygnału a nie z  fragmentu  dla 9Hz, nie wiem czy dobrze to tłumaczę)
więc jest spory błąd,
pisałem trzeba by było zrobić widma fragmentów z tymi czestotliwosciami

rudy-102

Cytat: christo w Grudzień 14, 2017, 23:15A czy jest do niej jakiś opis? Jaki poziom ma ten test (ile dB).
Tego nie podają, ale to widać na pokazanych przeze mnie wykresach. Sygnał 16 Hz - odczytany jako 15 Hz - jest nagrany najgłośniej i pewnie dla tego w widmie ogólnym na częstotliwość przebija wszystkie inne.

rudy-102

Zdjąłem wszystkie dociążenia, ustawiłem tak jak było na początku i znów gra ładnie. Ufff.

christo

Cytat: malg w Grudzień 14, 2017, 23:36pisałem trzeba by było zrobić widma fragmentów z tymi czestotliwosciami
O takie coś ci chodzi?
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

christo

Cytat: rudy-102 w Grudzień 14, 2017, 23:42Tego nie podają, ale to widać na pokazanych przeze mnie wykresach. Sygnał 16 Hz - odczytany jako 15 Hz - jest nagrany najgłośniej i pewnie dla tego w widmie ogólnym na częstotliwość przebija wszystkie inne.
Kurczę, szkoda że mieszkasz tak daleko. Chętnie bym się z tobą wymienił płytami testowymi. Wtedy można by było zweryfikować te dane. Tylko tobie się chciało spróbować i przedstawiłeś wyniki.
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

Piterski

Cytat: christo w Grudzień 15, 2017, 08:51Tylko tobie się chciało spróbować i przedstawiłeś wyniki.
Koledzy też spróbuje tylko potrzebuje na to czasu. Pewnie wcześniej jak po świętach to nie mam co się za to zabierać.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

moon

Cytat: Piterski w Grudzień 14, 2017, 17:21Artur biję się w pierś na pokutę 
Pamiętam, że mam do Ciebie przyjechać ale taki się splot okoliczności zrobił, że jak miałem czas to nie miałem auta, a potem pojechałem do Jacka po DD-40. ....  kurcze a dziś miałem pojechać do Darka i też zapomniałem 

to dopiero po nowym roku raczej, a szkoda, bo regularnie mam wrazenie, ze granie deko jest przesuniete w jedna strone, ale oczywiscie moze to zludzenie, a sprawdzic nie sprawdze;)
Pioneer PL-50L II + Ortofon 2M Bronze + LAR LPS-1+ Cayin MT-35S + Canto Grand

rudy-102

Cytat: christo w Grudzień 15, 2017, 08:38
Cytat: malg w Grudzień 14, 2017, 23:36pisałem trzeba by było zrobić widma fragmentów z tymi czestotliwosciami
O takie coś ci chodzi?

Ale z tego wychodzi, że najsilniejszy sygnał wygrywa. Czyli u mnie 15 Hz. :(
Potrzebuję innej płyty testowej.

rudy-102

Cytat: christo w Grudzień 15, 2017, 08:51Kurczę, szkoda że mieszkasz tak daleko. Chętnie bym się z tobą wymienił płytami testowymi.
No szkoda.

Jakub

Cytat: rudy-102 w Grudzień 15, 2017, 10:25Ale z tego wychodzi, że najsilniejszy sygnał wygrywa. Czyli u mnie 15 Hz.

Przecież preamp nie przenosi sygnału od 0Hz bez spadku. Bardziej miarodajne będzie wyznaczenie rezonansu na oko, niż na podstawie nagrania z preampu. Widać po prostu przy jakiej częstotliwości buja najmocniej. Jak chcecie obserwować amplitudę sinusoidy to niestety potrzeba sygnał z gramofonu puścić na oscyloskop.

rudy-102

Cytat: Jakub w Grudzień 15, 2017, 10:32
Cytat: rudy-102 w Grudzień 15, 2017, 10:25Ale z tego wychodzi, że najsilniejszy sygnał wygrywa. Czyli u mnie 15 Hz.

Przecież preamp nie przenosi sygnału od 0Hz bez spadku. Bardziej miarodajne będzie wyznaczenie rezonansu na oko, niż na podstawie nagrania z preampu. Widać po prostu przy jakiej częstotliwości buja najmocniej. Jak chcecie obserwować amplitudę sinusoidy to niestety potrzeba sygnał z gramofonu puścić na oscyloskop.

Najmocniej buja w 8 i 10 Hz.
Z preampem masz racje. Dla zabawy podłączę Audacity bezpośrednio do gramofonu.

Jakub

Cytat: rudy-102 w Grudzień 15, 2017, 10:49Dla zabawy podłączę Audacity bezpośrednio do gramofonu

Karta dźwiękowa w komputerze też nie przenosi liniowo od 0Hz. :)

vasa

Cytat: christo w Grudzień 15, 2017, 08:51zweryfikować te dane
Hej Christo.
Wróciłem do Twojego pierwszego wpisu.
Czy możesz zrobić jeszcze jedną analizę dla pierwszego puknięcia ale obejmując jedynie strefę dużych wychyleń?
Może nawet nie całą a jakieś trzy okresy.
A potem należałoby puknąć wkładkę odtwarzającą rowek 10Hz na płycie testowej :(
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.