Magnetofony szpulowe

Zaczęty przez Yacek, Maj 27, 2014, 22:51

Poprzedni wątek - Następny wątek

gratefullde

Kupie. Qufa kupię. Żona jest za..
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

miniabyr

Cytat: gratefullde w Październik 03, 2015, 19:06
Kupie. Qufa kupię. Żona jest za..

Pozazdrościć żony!-)
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

gratefullde

Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

pmcomp

Cytat: masza w Październik 02, 2015, 19:04
Cytat: miniabyr w Październik 02, 2015, 18:58Pasowałby do twojego drapaka,jak z jednej rodziny.-)

13-14 klocków pln i stoi obok drapaka ;)
http://www.ebay.com/itm/AKAI-747-DBX-/331656545420

To c.a. 15 G36 :D


A po co Ci dbx?
Nie dotykaj się żadnej redukcji szumów w szpulowcu. TO SAMO ZŁO !!! Wiem bo testowałem. Szum wycina ale co to robi z muzyką !!!

Na kasetowego Nakamichi też nagrywam bez zadnego Dolby. I na metalu jest super.

Pozdro

pmcomp

Chcesz dobry magnetofon to masz: http://www.ebay.de/itm/Otari-MX50-Profi-Tonbandmaschine-Halbspur-mit-Studer-NAB-2T-Master-Recorder-/221896167302?hash=item33aa0acf86

Gra moim zdaniem duzo lepiej od mojego Studera A807. A PR99 czy B77 to zostawia daleko w tyle.
Jest bardziej muzykalny od maszyn ze stajni Studer/Revox.

Nie znam aukcji, za stan nie odpowiadam.

Pozdro

pmcomp


rudy-102

Jakby kogoś interesowało w niemieckim ibeju na razie za 630 euro.
Jutro aukcja się kończy.

http://www.ebay.de/itm/AKAI-GX-747-dbx-Highend-Autoreverse-Raritat-/121771659000?hash=item1c5a280ef8


pmcomp

Cytat: rudy-102 w Październik 03, 2015, 20:55
Jakby kogoś interesowało w niemieckim ibeju na razie za 630 euro.
Jutro aukcja się kończy.

http://www.ebay.de/itm/AKAI-GX-747-dbx-Highend-Autoreverse-Raritat-/121771659000?hash=item1c5a280ef8



Ten AKAI do tego Otari to nawet się nie zbliży. Nie mówiąc już że jest czterościeżkowy.

Pozdro

bum1234

AKAI to amatorska maszyna. Otari to zupełnie o innego. Więc trudno je porównywać.

pmcomp

Cytat: bum1234 w Październik 03, 2015, 23:01
AKAI to amatorska maszyna. Otari to zupełnie o innego. Więc trudno je porównywać.

Dlatego kupowanie tego Akai jak są do wyboru dwa Otari w granicach 700 EUR jest bez sensu.

Pozdro

miniabyr

Chcecie dźwięk na poziomie ,to zapomnijcie o magnetofonach 4 śladowych!Tylko 2 ślady. Piotr dobrze wam radzi Wiele z tych modeli łapie audiofila za oko ,bo są przepiękne ,to jednak tylko maszyny 2 śladowe  liczą się w tej stawce.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

gratefullde

Dobrze wiedzieć.
Jakiś ranking?
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

miniabyr

No właśnie ranking by się przydał . Ale nie ulega wątpliwości ,że góra stawki to Studer/Revox /Ampex. To arcydzieła od strony inżynierskiej ,mechanicznej.Na pewno inni producenci w swojej ofercie też mają jakiegoś killera,który znajdzie się na górze stawki. Fakt jest taki ,że te urządzenia teraz są jeszcze "tanie" ,ale ich ilosć jest ograniczona,więc i cena będzie rosnąć. Ja polecam na początek takiego Revoxa g 36 (na początek ,a może i na całe życie) > Jest relatywnie tani ,brzmi fantastycznie. Może nie wygląda jak Pionieer ,Technisc ale brzmieniowo zmiata te piękności ze sceny.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

pmcomp

#263
Ranking ???

To nie jest takie łatwe. Nawet jesli popatrzymy jedynie na wersje dwusladowe.

Jest kilka bardzo ważnych czynników na które trzeba zwrócić uwagę.

Pierwsze to prędkosć przesuwu tasmy. Zazwyczaj do wyboru mamy dwie: 9,5 cm/s i 19,05 cm sek albo 19,05 cm/sek i 38 cm/sek. Topowe maszyny studyjne mają jeszcze dużą studyjna czyli 76 cm/sek razem z 38 cm/sek. I masz babo placek co wybrać. Niektóre maszyny studyjne oferują trzy prędkosci: np. Revoxy i Studery (ale nie wszystkie) 9,5 19 i 38 c,/sek. Np. mój Studer A807. Ale mój Otari MTR-10 ma trzy wyższe czyli 19, 38 i 76 cm/sek. Ale umówmy się, że duża studyjna jest raczej egzotykiem i ciekawostką. Standardem w dwóch sladach jest 38 cm/sek (lub 15 ips jak kto woli).

Drugie kryterium wyboru to stary czy nowy. Czy z lat 60/70 czy raczej koniec 70/80/ początek 90?
Mamy w Polsce guru, który restauruje z miłoscia stare Ampexy. Te z przełomu lat 50/60. Lampowe. I do tego mające silniki na prąd AC. Napięcie nie jest problemem, problemem i wyzwaniem jest częstotliwosć 60Hz. Aby prędkosć przesuwu tasmy była poprawna nalezy na capstan założyć odpowiednią tuleję zwiększającą srednicę. Rabialne. Najlepszym przykładem jest lampowy Ampex 350:



To znakomita maszyna i chyba najlepszy amerykański magnetofon jaki zrobiono. Bardzo trudno dostać w dobrym stanie z tymi preampami ze zdjęcia. Głowice są nieosiągalne.
Nalezy pamietać, że potem z Ampexa zrobił się już Teac. I Japończycy produkowali magnetofony pod marką Ampex.

Innym znakomitym przykładem jest Akai GX-400D, pomimo że 4-o scieżkowy i już na tranzystorach :



Do dzis żałuję, że go nie kupiłem jak był na eBayu za ok. 700 EUR.

Moim zdecydowanym faworytem z serii starych dziadków jest lampowy Studer C37:



To chyba obok Ampexa 350 najlepiej brzmiący magnetofon na swiecie. I częsci bardziej dostępne. Ale duzo droższy od Ampexa. Mój zdecydowany faworyt.

Z nowszych modeli zdecydowanie Studer A80:



Znakomita, niezawodna maszyna z mnóstwem dosteponych częsci.

Jej jakosciowym odpowiednikiem jest posiadanym przeze mnie Otari MTR-10, lepiej w wersji na 12" talezyki czyli MTR-12:




A podobno najlepszy stosunej jakosci dźwięku do ceny ma Telefunken M15:



choć trudno go zdobyć w wersji z preampami.

Z nowszych maszyn Studer A807



czy ew. gorszy A810



I tak opisałem wszystkie godne zainteresowania zabawki.


Zapomnijcie o Revoxie PR99 czy nawet Otari MX-50 czy 5050. B77 czy A77 to już zabawki. No może jeszcze Revox C270:




Revox G36? Fajnie brzmiący lampowy magnetofon ale ma duzo wad. Mechanika i tor prowadzenia tasmy.
Zaraz obrońca czyli Ondrej cos napisze :).
Ten magnetofon zrewolucjonizował niemiecki, szwajcarskie i austriackie szkołu, kluby i swietlice. To kawał historii.

Wracając do wyboru. Postawienie na Revox/Studer daje nam większe bezpieczeństwo dostepu do częsci zamiennych, dokumentacji i fachowców, którzy nam pomogą w wypadku problemów. Wszelkie marki japońskie (Otari też ;) ) i Ampex to mozliwe kłopoty w przyszłosci.
Moja rada to zawsze ale to zawsze kupować magnetofon z pewnego źródła, serwisowany, po dogłębnym przeglądzie i kalibracji. Jest drożej ale zapewniony swięty spokój. Niestety za to trzeba zapłacić.

Mój wybór i polecana maszyna czyli Studer A80 to koszt od. 2500 do 5000 EUR w zależnosci od wersji, wyposażenia, liczby przepracowanych godzin i stanu głowic.

Najlepszy stosunek jakosci do ceny to Telefunken M15 bez preampów. Dobry egzemplarz można wyrwać za ok. 800 - 1000 EUR.

Zdarzają się okazje ale trzeba być w czepku urodzonym :).
Dobry okres na kupowanie magnetofonów był 15 lat temu. Teraz drożeją z roku na rok i ta tendencja będzie stała. Traktuję częsciowo swoje zabawki jak lokatę kapitału :).

Powodzenia w łowach.

PS. gdzies na moim blogu są zdjęcia z mojej wizyty u Petera Sedlaka. Popatrzcie jakie On ma magnetofony. BTW C37 też ma ale stoi w drugim biurze.

Pozdro


paul_67

Wbrew pozorom nie trzeba wydać dużych pieniędzy, aby obcować z dźwiękiem dużej klasy.Na pewno czterościeżkowiec  nam tego nie zapewni, a ceny jakie się żąda za np. modele Technicsa to czysta abstrakcja nie mająca odzwierciedlenia w jakości brzmienia.Tak więc dwuślad z 19 i 38 cm/s na pokładzie.Mały Fostex A2 spełniający te kryteria i zawstydzi każdego Akai czy Technicsa, a nawet nie będzie gorszy od Revoxa.Dużych pieniędzy nie wydamy też na Tascama 32, a zyskamy naprawdę dobrze grający sprzęt.

pmcomp

Starałem się pisać o topowo brzmiących magnetofonach, a nie o dobrze brzmiących ;).

Pozdro

pmcomp


miniabyr

Piotr o co chodzi z tymi preampami do Telefunken'a ? Są dostępne oddzielnie?
Szkoda życia na chujowy dźwięk !


paul_67

Cytat: pmcomp w Październik 04, 2015, 11:49Starałem się pisać o topowo brzmiących magnetofonach, a nie o dobrze brzmiących ;).

Pozdro
Nie  baw się w słówka.Dobrze, bardzo dobrze i topowo  brzmiące to tylko słowa.Mogłem użyć innego określenia, ale przez skromność stonowałem :)
Pozdro!

miniabyr

Szkoda życia na chujowy dźwięk !

pmcomp

Cytat: paul_67 w Październik 04, 2015, 12:06
Cytat: pmcomp w Październik 04, 2015, 11:49Starałem się pisać o topowo brzmiących magnetofonach, a nie o dobrze brzmiących ;).

Pozdro
Nie  baw się w słówka.Dobrze, bardzo dobrze i topowo  brzmiące to tylko słowa.Mogłem użyć innego określenia, ale przez skromność stonowałem :)
Pozdro!


Nie bawię się w słówka tylko wiem co piszę.

PR99 i Tascama 32 znam. To jest druga, łącznie z moim Otari MX-50, liga czy się to komuś podoba czy nie. Ekstraklasa została dokładnie pokazana powyżej.

Pozdro

pmcomp

#272
Cytat: miniabyr w Październik 04, 2015, 12:02
Piotr o co chodzi z tymi preampami do Telefunken'a ? Są dostępne oddzielnie?

Np. to:




http://www.rectec.it/home/home.html

http://www.ewire.it/store/m142/vu.meter142.html


Do mojego Studera też się nadaje.

Można i tak:



Pozdro



paul_67

Uświadom jeszcze kolegom  w której lidze są Technicsy czy Akai :)

pmcomp

Cytat: paul_67 w Październik 04, 2015, 12:13
Uświadom jeszcze kolegom  w której lidze są Technicsy czy Akai :)

W trzeciej i w czwartej. Podobnie jak Revox G36. On raczej w trzeciej bo ma znakomity tor lampowy i bywał w wersji 19/38. Mój Ampex F-44 to czwarta liga.

Pozdro