Szablony i przyrządy do kalibracji wkładek

Zaczęty przez GregWatson, Sierpień 19, 2014, 19:48

Poprzedni wątek - Następny wątek

gratefullde

Dziś,  kiedy już po Andrzejkowe dewiacje miną, to odbędzie się nastepne starcie,  ja vs. protractor Clearaudio. Jest  na tym przyrzadzie, naniesionych kilka podziałek, względem różnych punktów bazowych.  Różnice niewielkie jednak w odsłuchu znaczne.
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

gratefullde

Jedno jest pewne. Żaden papierowy szablonik nie zastąpi tego urządzenia,  prostego skądinąd.  Kangie miał rację propagując ideę protractora.
Następny etap: adjust+. Karta zewnętrzna usb z pre phono już do mnie jedzie.
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

miniabyr

Witaj w klubie. Ja już tak się bawię od 2009 i bez tego urządzenia jak i programu nie podchodzę do gramofonu.Jednym słowem słychać różnicę. Wielu z nas narzeka na sybilanty a w wielu przypadkach lekarstwem jest dobrze wyjustowana wkładka . Ot wszystko.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

gratefullde

Jakie sybilanty ? ;) Peter Gabriel na płycie Us przestał szelescic :) jest miodzio :) Najlepszy zakup w tym roku, szkoda, że tak późno...
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

frywolny trucht

Teraz najdroższa zabawka. SMARTractor.

http://www.thecableco.com/Product/SMARTractor


gratefullde

To już całkiem poważna sprawa. No i cena. Ale wygląda jak małe, domowe laboratorium NASA ;)
Cena... zapewne adekwatna do możliwości, jak zawsze w naszym hobby ;)
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

miniabyr

Fajny ten smartractor i w zeszłym roku myślałem o nim ,ale ma jeden mankament-jest za krótki do mojego kijka >:( Tak samo jak nowy feickert NG ,który jest za krótki,choć fotki w necie pokazują wersje z długa belką i z krótszą......Słowem audiofil ma zawsze pod górę >:(
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

frywolny trucht

Miniabyr, do kalibracji wkładki używasz tej płyty? Może miałeś z nią do czynienia przy innej okazji? Bawiłem się dziś testem na prędkość obrotową talerza i kołysaniem, ale wprawiło mnie bydle w konsternację. Płyta piszczy, komórka, po zainstalowaniu darmowej aplikacji Platterspeed, pokazuje spore odchyłki.


miniabyr

Nie znam tej płyty ,ale kolega z Audiostereo ja ma. To taki gadżet. Co do kołysania to niestety adfontes tak może mieć.Ja mam prościej ,bo mam podziałkę do kontroli obrotów  na "rancie" talerza i jakikolwiek odchylenie obrotów są od razu widoczne nawet przy świetle dziennym. W adfontes'sie trzeba zdejmować płytę kłaść szablon i dokonywać pomiaru.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

frywolny trucht


To jest test Ad fontes.

A teraz najlepsze. Aplikacja ma możliwość puszczenia tego pisku i pomierzenia. Czyli puszczam sobie z komórki pisk testowy ( ten sam zawarty na winylu) i wychodzi to:



Wychodzi, że sygnał z komórki ma odchyłki? O co chodzi?
Jak w ogóle czytać- jeśli możesz pomóc- te wykresiki i co na dole ozanczają konkretne odchyły? Są mierzone wg różnych standardów, że są dwa?

Z góry dzięki za rozjaśnienie.
p.s. Zgubiłem hasło do audiostereo i już tam sobie nie pogadam na PW.

frywolny trucht

#35
Na płycie są też inne testy. Wygląda, że dedykowane Adjust+. Mówisz, że zabaweczka?
Na jakiej płycie się testujecie?

Na przykład ten pierwszy na stronie 2 wprawia w pewnym momencie wkładkę w wibracje i wyrzuca ją na kolejny test :) Na pewno wkurzający jest brak instrukcji obsługi, ale zapewne znajduje się na płycie z oprogramowaniem.


miniabyr

Niestety nie pomogę ,ale mogę zapytać o co chodzi.Jeśli chodzi o obroty,to bym sie tak bardzo tym nie przejmował(choć wiem ,że w moich ustach brzmi to jak herezja). O ile tego nie słychać i nie mamy słuchu absolutnego to kontrolował bym obroty co 2 płyty.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

elem

Cytat: miniabyr w Grudzień 03, 2014, 22:38kontrolował bym obroty co 2 płyty.

Ale po co? Skoro wszystko jest ok, co może zmienić się przez 2 godziny? Zakładam, że nie mamy do czynienia z wadliwym sprzętem.
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

miniabyr

Odszczekuję to co napisałem o tej płycie,ale miałem "wiedzę" o zupełnie innym wydawnictwie ,które ma kumpel i zawartość jest zupełnie inna!. Widzę na odwrocie ,że mozna pobawić się w ustawienie azymutu track 3b,3c .Frywolny ,czy wszystkie testy zawarte na tej płycie  można  kontrolować za pomoca programu w komórce? Widzę ,ze jest też test rezonansu i antyscating...Co do obrotów w Adfontes to zróbcie test co dwie płyty i sprawdźcie ,ale wiem jaki będzie wynik ....cholera ledwo pisze, bo mam  zapalenie oka.....sory daję dziś na luz.....
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

frywolny trucht

Z komórki tylko można ustawić prędkość obrotową i zbadać odchyłki obrotów. Ale jak to czytać?-póki co nie wiem.
Zdrowia życzę.

gratefullde

Dzisiaj bawię się tym:

http://pl.creative.com/p/sound-blaster/sound-blaster-digital-music-premium-hd

w połaczeniu z gramofonem oczywiście.

Na razie etap zapoznawczy, zgrywam sobie coś z gramiaka na HDD.

karta niezbędna do współpracy z Adjust+ Feickerta do którego to zakupu się przymierzam.
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

GregWatson

#41
Jest to zbliżony wątek do tego już istniejącego ph: "Przyrządy do kalibracji wkładek" ale tym razem dla tych o mniejszym zasobie finansowym i tyczyć się będą różnym wersjom szablonów ogólnie dostępnych na rynku.


1. Szablon papierowy.

Najprostszą wersją takiego szablonu jest wersja papierowa, którą możemy otrzymać wraz z zakupioną wkładką np. w sklepie www.wamat.pl gdzie do wkładki otrzymasz dokładną instrukcję kalibracji wraz z przydatnym szablonem papierowym.
Powyższy szablon jest też dostępny do pobrania pod adresem: http://www.rcm.com.pl/?action=hobby


2. Szablon do kalibracji wkładki Analogis JUST-1.

Szablon ten zakupiłem w jednym ze sklepów internetowych za kwotę 39 zł z tego co zauważyłem obecnie w tej cenie niedostępny ale już za 84,90 jak najbardziej. Szablon pozwala precyzyjnie skalibrować wkładkę gramofonową w ramieniu dla zapewnienia właściwego śledzenia informacji zawartej w rowku płyty.
Prawidłowe ustawienie wkładki owocuje wysoką jakością odtwarzania. Z pomocą szablonu Analogis JUST-1 ustawimy właściwie kąt styczności wkładki gramofonowej, oraz dzięki jego lustrzanej powierzchni możliwe jest także ustawienie Azymutu.



A teraz kilka uwag praktycznych.

Szablon wykonany jest z przezroczystego plastiku podklejonego od spodu zwykłą folią aluminiową mającą udawać lustro. Sam kształt szablonu wykonany jest bardzo niestarannie: krawędzie pół zaokrąglone są w sposób nierówny a wręcz krzywy, sam plaster szablonu odchyla się od poziomu po ok 2 mm z każdej strony, folia aluminiowa odchodzi (odkleja się) już w oryginalnym opakowaniu. Z szablonu po kilku już użyciach należy zedrzeć folię bo następuje dalszy proces samego odchodzenia od powierzchni.

Zakupiony szablon miał się okazać przydatny w użyciu ale stał się zupełnie nieużytecznym przedmiotem (ze względu na swoje krzywizny nie nadaje się do użycia nawet jako linijka).
Krótko mówiąc - pieniądze wyrzucone w błoto. Szablon nie nadaje się do użytku do jakiego został przeznaczony.

W sprzedaży znajdują się jeszcze inne szablony choćby ORTOFONA za 19,90 zbliżone w budowie z tym ANALOGISA. Ale na ile użyteczne? Jeśli macie jakieś własne doświadczenia z tego typu szablonami proszę o parę słów własnych opinii choćby o takich jak: RELOOPA, SCHONA oraz innych.
Trochę tego i trochę tamtego też.

rudy-102

@frywolny trucht
Powiedz mi proszę w jaki sposób sprawdasz poprawność VTA. Przy tylu różnych wkładkach musisz i ten czynnik nastawiać, a to nie całkiem łatwe.

frywolny trucht

#43
Wręcz przeciwnie. Możesz narysować na kartce linie od ekierki co jakąś podziałkę ( powiedzmy  co pół centymetra), ustawić kartkę, by były w poziomie po ułożeniu kartki w pionie na wysokości płyty ( jakaś zużyta?) i zbliżyć do ramienia od tyłu, równo- ramię z wkładką i prawidłowo ustawionym naciskiem leży na płycie, tudzież na przyrządzie Geo Disc i kiwając głową góra- dół obserwować jak się ma ramię do owych linii.
Albo użyć takiego wesołego przyrządu za drobną kwotę i to samo. Ustawiasz za ramieniem, przysuwasz ramię, opuszczasz i obserwujesz kukając góra dół czy równolegle. Rura AF ma stałą średnicę więc pomiar jest banalny.
Przyrząd dzięki przeźroczystości ułatwia też ustawienie azymutu. Wtedy przyrząd jest przed wkładką i musi być przeźroczysty.

http://winyle.pl/akcesoria/4476-bloczek-regulacji-vta-i-azymutu-millennium-anlageblock.html





[tfu! od ekierki nie kątomierza]

rudy-102

Dziękuję. Wygląda rzeczywiście prosto, a ja do tej pory katowałem się fotografowniem igły w makro i liczeniem kąta.

frywolny trucht

Przy bardziej wyuzdanych kapturkach. Tfu! Szlifach, warto zweryfikować to co wychodzi z geometrii przyrządów na słuch ( słuchawki). Jeszcze lepiej nabyć oscyloskop jakowyś lub oprogramowanie z wymaganym oprzyrządowaniem. Wtedy pomiaru dokonuje się bezpośrednio z igły.
Ja ze swoim Goldringiem 2500 radzę sobie w ten sposób, że na podstawie wielu prób, wiem co mi wychodzi z tych prostych przyrządów i co powinienem przekręcić w którym kierunku i o ile, żeby było jak chcę.
Ale to nie jest  jakieś szczególnie mądre i profesjonalne.

rudy-102

:-) to co prawda nie "millennium block", ale zabrałem z tornistra mijego syna :-)
Działa i jest przeźroczyste.


gratefullde

Piękny szablon, można nałożyć na zdjęcie wkładki i ewentualnie dokonać korekcji.
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9


frywolny trucht

Odcinki poziome na samej górze będą za krótkie do badania VTA, ale azymut myślę, że spoko.
Niestety moje potwory nie mają takiego modelu w tornistrach, nie sprawdzę :)

Sam pomysł super. Doczepić jakąś linijkę i mamy za 4 zł kompletny przyrząd pomiarowy.