Pogotowie gramofonowe tomasza_pianisty ;)

Zaczęty przez tomasz_pianista, Marzec 10, 2018, 17:57

Poprzedni wątek - Następny wątek

tomasz_pianista

Będzie patroszenie jak u Gerwazego, młotek gotowy i jedziemy! Niestety czasu mało, ale spróbuję coś regularnie umieszczać.

Na początek moja zmora, czyli Garrard 401. Gramofon bardzo trudny w jakimkolwiek grzebaniu, a im człowiek więcej poczyta, tym gorzej mu gra. Naczytałem się jak zmniejszyć przydźwięk silnika, odgłos idlera...

Od początku nie podobało mi się to, jak trzyma obroty i ogólnie grał mi gorzej niż Lenco. Na początku naprawiłem "speed controler" (wymiana sprężyn), smarowanie silnika, łożyska talerza, wymiana plinty. Ostatnio zrobiłem kolejne dwa zabiegi:

-delikatne szlifowanie idlera, zdarcie nawet połowy milimetra ukazuje świeższą gumę (tu od razu do malkontentów - wielkość idlera nie zmienia szybkości obrotów talerza). Robione na prymitywnej tokarce, tzn. wiertarka w imadle + drobny papier ścierny. Efekt OK, dość precyzyjnie się udało. Nowe kółka kosztują krocie, więc warto było spróbować.

-wymiana łożysk w idlerze, to się nazywa "idler bushings". Same problemy, ogólnie te łożyska były za ciasne, albo ja coś źle zrobiłem. Musiałem polerować od środka, bo kółko chodziło ze strasznymi oporami. Nic to nie pomogło, widocznie stare były w dobrym stanie.


Póki co rozgrzewam maszynę, zobaczymy jakie efekty. Cały czas myślę o tym, żeby wywalić regulację obrotów (działa dość prymitywnie, przysuwa magnes do wirującego talerzyka - "eddy brake" to się nazywa) i dać zewnętrzne PSU.

W kolejce Thorens 150 do naprawy, Thorens 125 do remontu, SME 3009 do odświeżenia, trzymajcie kciuki:)



Grupa ratowania poziomu.

gratefullde

Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

wojtek41


axolotl

A to ostatnie zdjecie to nie czasem wykorzystana deska do krojenia ??? ;)))

tomasz_pianista

Grupa ratowania poziomu.

axolotl

Aha, fajnie wyglada, zapewne swoje tez wazy ;))

Sledze temat i czekam na dalszy rozwoj ;))

Michał

Szykuje się świetny wątek, Tomek trzymam kciuki-dawaj!

amati74

Będzie co poczytać czekam na następne

tomasz_pianista

Thorens TD-150 - w poszukiwaniu korników:)

Zawsze chciałem mieć wersję MK I - ma inne łożysko talerza, jeden przełącznik zamiast dwóch i ogólnie jest lepiej wykonany. Talerz 3,4 kg, zawieszenie 3 punktowe, protoplasta wszystkich późniejszych modeli 160 itp.

Niestety ceny poszły bardzo do góry, dlatego kupiłem trupa - wizualnego i technicznego. Gramofon opisany jako nie włączający się, brak przeciwwagi, pokrywy, odrapany etc. Kupilibyście taki gramofon? Bo ja tak!

Póki co pierwsza część z rozbiórki i czysczenia. Do naprawy był przełącznik od obrotów, po prostu się zaciął pod wpływem 40 letniego brudu i przez to nie można było włączyć gramofonu. Musiałem "rozkminić" jak to działa, trochę jak mechanizm pozytywki, które Thorens produkował. No i teraz jest OK, wszystko chodzi płynnie. Łożysko talerza jest w dobrym stanie, silnik po wstępnym czyszczeniu chodzi równiutko (muszę sprawdzić, czy silnik z MK I można nieinwazyjnie otworzyć, bo nie wiem). Rolka silnika była uje***** jak nie wiem co.

Najtrudniejszy moment to zdejmowanie aluminiowej płyty górnej, trzeba to robić bardzo ostrożnie, żeby nie wygiąć, inaczej będzie do wywalenia. Pod spodem jest klej, który dobrze jest rozgrzać suszarką i wtedy schodzi bez oporów.

Ponieważ nie mam przeciwwagi, a mam wolne ramiona - TD150 dostanie nową plintę i ramię. Jest to moja druga 150, eksperymentowałem z usztywnianiem zawieszenia i prawdopodobnie tu też to zrobię. (zamiast sprężyn 3 podkładki z sorbothanu lub innego materiału). No ale czas pokaże.

https://www.youtube.com/watch?v=fd8Ty7F8YJI&feature=youtu.be
Grupa ratowania poziomu.

amati74

Świetna robota, czym czysciles aluminiowe części? Czy w 160ce też tak można zdjąć face plate używając suszarki w razie jak by się go chciało wymienić?
Co daje takie usztywniane sorbotanem, lepiej działa niż sprężyny? Jakie ramię zamierzasz tam wstawić Jelco tak jak pisałeś?

tomasz_pianista

Ło matko, ile pytań.

Jeżeli masz faceplate w dobrym stanie to absolutnie tego nie ruszaj. Łatwiej wygiąć niż zdjąć. Ja musiałem to zdjąć, żeby dobrać się do tego przełącznika obrotów.

Póki co czyściłem izopropanolem, na rolce silnika były resztki gumy i nie wiadomo co jeszcze.

Usztywnienie zawieszenia zmienia charakter dźwięku, jest trochę większy wykop, ale nie ma tej głębi brzmienia. To jest mod, który zawsze można zmienić łatwym sposobem. Tak jak mówiłem, nie wiem w którą stronę pójdę. Trzeba będzie posłuchać, bo gra zawsze całość - gramofon, ramię, wkładka.

Tutaj miałem TD150 mk II (kupiłem od kogoś niedokończony projekt razem z plintą) i usztywniłem zawieszenie. Z ramieniem Regi grało to bardzo fajnie. Ale wyglądowo mi nie pasowało, więc poszło w dobre ręce. http://audiomaniacy.pl/index.php?topic=282.msg77468#msg77468

Ramie - pewnie Jelco 250 ST które mam, SME 3009 włożę chyba w TD 125. Mam dość duży wybór, więc zobaczymy:) Szkoda, że czasu tak mało...
Grupa ratowania poziomu.

amati74

No nie przesadzaj do końca życia możesz uprawiać swoje hobby więc czasu masz dużo [emoji3]. Pośpiech nie jest dobry wiem co mówię, koledzy z forum mówią na mnie ADHD[emoji3]. Ja już od miesiąca czekam na nowe sprężyny od Audio Nirvana, co mnie opóźnia w ustawieniu zawieszenia i obrotów bo nie chce  regulować położenia silnika tak żeby pasek na puleyu był w miejscu ktore daje 33.3 zanim nie wstawię dobrych sprezyn, nie chce  robić roboty dwa razy.

frywolny trucht

ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

malg

a czym czyścisz headshell i ten klej pod pokrywą
generalnie jakich srodków używasz - jakichs specjalnych czy normalnych kuchenno łazienkowych ?

malg

super robota - bedzie piękny
chcesz go w nową plintę wsadzać, a może zostawić w oryginalnej,
chyba jest do odnowienia - szlif i lakier i będzie super
gdzieś czytałem ze wstawianie tych starych gramofonów w plinty masywne powduje zmianę w dźwięku, nie zawsze na lepszą


malg

Cytat: tomasz_pianista w Marzec 10, 2018, 17:57(tu od razu do malkontentów - wielkość idlera nie zmienia szybkości obrotów talerza)
to fakt - idler jest 3 kółkowy



tomasz_pianista

Cytat: malg w Marzec 14, 2018, 17:08
super robota - bedzie piękny
chcesz go w nową plintę wsadzać, a może zostawić w oryginalnej,
chyba jest do odnowienia - szlif i lakier i będzie super
gdzieś czytałem ze wstawianie tych starych gramofonów w plinty masywne powduje zmianę w dźwięku, nie zawsze na lepszą



Używam raczej zwykłych środków czyszczących, po prostu musiałem czymś zmyć brud. Inaczej sprawa ma się z czyszczeniem wzmacniaczy, bo można uszkodzić napisy.

Jeśli chodzi o plintę - na pewno zregeneruje starą, jest zrobiona bodaj z drewna tekowego (wesja MK II już ma kiepską okleinę).

Chcę trochę poszerzyć armboard ( o jakieś 2cm), ramie będzie wtedy bardziej swobodnie zamontowane, dlatego wolałbym nową plintę.
Grupa ratowania poziomu.

malg

Tomasz,
mam pytanie z innej beczki, czy ty nie wiesz caasami jaki obroty ma silnik "garard Synchro lab II" ?
z obliczeń wychodzi mi że to = 1500 obr /min
niestety nie mogę odszukać miarodajnej informacji w necie

amati74

Tomasz powiedz mi czy ramię Jelco 250 które chcesz zamontować  jest lepsze czy gorsze od 750, jakie są różnice i czy takie np. Jelco nie będzie zbyt  ciężkie dla zawieszenia w TD 160 mk2

tomasz_pianista

No cóż, Jelco 750 mam tylko w wersji 12 calowej, a 250 nawet nie ruszyłem z pudełka. Ale ogólnie 750 to lepszy model.

Jeśli chodzi o wagę to najlepiej jest zważyć ramiona - http://www.theanalogdept.com/sme_td160.htm - tak jak tutaj. Będziesz miał odpowiedź, czy zawieszenie będzie OK, czy nie. Kiedyś miałem taki gramofonik, ramię Linna było cięższe, do tego trochę cięższy armboard, dlatego ostatecznie grałem na sprężynach od Linna (nie pamiętam jakie dokładnie), które były trochę twardsze.

Teraz tak patrzę, że to już 6 lat temu miałem ten gramofon...


Grupa ratowania poziomu.

tomasz_pianista

W między czasie przyszło mi trochę części:
-nowe kółko idlerowe do Garrarda
-nowe łożysko talerza do Garrarda ( z kulką z brązu )
-sprężyny do idlera i zmiany prędkości
-łożyska do silnika ( nie wiem, czy w końcu będę zmieniał)
-gumowe elementy do SME 3009 + okablowanie
-trochę rzeczy do Thorensa 125

Uf, kasa leci.

No i kupiłem końcówkę mocy, czekam na kuriera...
Grupa ratowania poziomu.

tomasz_pianista

Dzisiaj tylko tyle zdążę zrobić. Na rynku dostępnych jest wiele łożysk do Garrarda, natomiast na oryginalnym trzpieniu jest końcówka z brązu, widać ją na zdjęciu. Jeżeli zdecydujemy się na kulkę ceramiczną to prędzej czy później uszkodzi ona ten element i wtedy jesteśmy w d... Dlatego ja kupiłem podkładkę z Delrinu i do tego kulka z brązu (są aż 3 w zestawie). U mnie oryginalna podkładka jest już lekko zużyta.

Do łożysk używam oleju Texaco, w sumie nawet nie pamiętam skąd go mam, ale sprawdza się dobrze.



Grupa ratowania poziomu.

amati74

Cytat: tomasz_pianista w Marzec 29, 2018, 08:02
No cóż, Jelco 750 mam tylko w wersji 12 calowej, a 250 nawet nie ruszyłem z pudełka. Ale ogólnie 750 to lepszy model.

Jeśli chodzi o wagę to najlepiej jest zważyć ramiona - http://www.theanalogdept.com/sme_td160.htm - tak jak tutaj. Będziesz miał odpowiedź, czy zawieszenie będzie OK, czy nie. Kiedyś miałem taki gramofonik, ramię Linna było cięższe, do tego trochę cięższy armboard, dlatego ostatecznie grałem na sprężynach od Linna (nie pamiętam jakie dokładnie), które były trochę twardsze.

Teraz tak patrzę, że to już 6 lat temu miałem ten gramofon...
A czy sprężyny od lina maja taka taka sama wysokość., nie trzeba wstawiać innych trzpieni?

tomasz_pianista

Wszystko pasowało bez przeróbek. Wiesz, ja już ledwo pamiętam,jak mówiłem - to już prawie 6 lat od kiedy miałem ten gramofon.
A co Ty w ogóle chcesz robić że swoim?
Grupa ratowania poziomu.

amati74

Cytat: tomasz_pianista w Marzec 29, 2018, 12:34
Wszystko pasowało bez przeróbek. Wiesz, ja już ledwo pamiętam,jak mówiłem - to już prawie 6 lat od kiedy miałem ten gramofon.
A co Ty w ogóle chcesz robić że swoim?
Muszę wstawić nowe sprężyny bo okazało się że dwie są inne niż trzecia, tak jak by ta trzecia miała inna twardość, tylko ta jedna jest przyrdzewiala a dwie pozostałe czyste od rdzy. Poza tym chcę zmienić ramię bo teraz mam zamontowane TP16MKIII  plus rurka z headshelem tp73. Oczywiście wymiana okablowania ramienia. Zastanawiam się nad ramionami Rega rb3xx, SME 3009 ta cięższa wersja albo Jelco