Keishō - walczymy z "chorobami wieku dziecięcego"

Zaczęty przez tomekkk1, Styczeń 17, 2019, 00:52

Poprzedni wątek - Następny wątek

LampowY

#675
Te Matsushity to jednak takie młode wcale nie Są.
Na pewno nie są z bieżącej produkcji. To lata 70te zatem mają... 50 lat  :)

tomekkk1

Cytat: thomas_XLR w Maj 12, 2019, 16:28A sam kolego Lampowy przekonujesz ( po odsłuchach i eksperymentach na swoim sprzęcie ), że nowe lampy też są dobrej jakości i nieźle brzmią !!
Cytat;
.....Matsushity w tym pre urwały mi dupę   Coś kapitalnego.
A miałem już z nimi kiedyś kontakt. Usiłowałem sparować je z DACkiem AN. Ni cholery, w DACu mi sie nie podobały. A teraz w pre... Ryj uchachany  ........

A od kiedy Matsushita to współcześnie produkowane lampy?  :o
To są NOS-y kolego :)

LampowY

Po prostu lampy PCC88 nie były wcześniej wykorzystywane do audio i ich cena jest jeszcze śmieszna, ale coraz więcej w sieci o nich słychać i to kwestia roku czy dwóch i ich cena dorówna uznanym ecc88 a te z kolei znikną. Już dzisiaj 80% dostępnych ecc88 i ich zamienników to przechodzone trupy.

Są jeszcze tańsze PCC189 i tez fajnie grają  8)

tomekkk1

Cytat: LampowY w Maj 12, 2019, 17:37Są jeszcze tańsze PCC189 i tez fajnie grają  8)

A że to pojedyncza trioda i na kanał potrzebne są dwie, a w sumie cztery - by zastąpić parkę ECC88/PCC88, to dopiero będzie biznes ;D

LampowY

A widzisz... Tego nie zauważyłem.
Czyli w moim przypadku z nimi nie poszaleję  :) :np:

A w DACu grały  :)

McGyver

Cytat: AudioAddicted w Maj 12, 2019, 17:41A że to pojedyncza trioda i na kanał potrzebne są dwie, a w sumie cztery - by zastąpić parkę ECC88/PCC88, to dopiero będzie biznes
Nie, to podwójna trioda. Sęk w tym, że to w ogóle nie jest lampa do audio, w ogóle nie jest odpowiednikiem ECC88, a mimo to wsadzona na pałę za ECC88 ustawia sobie poprawne punkty pracy i gra. Jak cholera gra. Mam takich lamp pudełko po butach. Produkcja Heerlen lata 1968-1978, nigdy nie wyciągane z kartoników. Niektóre z kartoników spleśniały.

McGyver

Cytat: LampowY w Maj 12, 2019, 17:50A widzisz... Tego nie zauważyłem.
Czyli w moim przypadku z nimi nie poszaleję  

A w DACu grały 
Nie przejmuj się, to jest podwójna trioda pin-kompatybilna z ECC88. Parametrycznie już niekompatybilna, ale wsadzona za ECC88 będzie się zachowywać poprawnie.
Pojedyńczymi triodami są natomiast EC88, PC88, EC86 itp. itd.

LampowY

Cytat: McGyver w Maj 12, 2019, 17:54Nie przejmuj się, to jest podwójna trioda pin-kompatybilna z ECC88. Parametrycznie już niekompatybilna, ale wsadzona za ECC88 będzie się zachowywać poprawnie.
Ha!

tomekkk1

Cytat: McGyver w Maj 12, 2019, 17:52
Cytat: AudioAddicted w Maj 12, 2019, 17:41A że to pojedyncza trioda i na kanał potrzebne są dwie, a w sumie cztery - by zastąpić parkę ECC88/PCC88, to dopiero będzie biznes
Nie, to podwójna trioda. Sęk w tym, że to w ogóle nie jest lampa do audio, w ogóle nie jest odpowiednikiem ECC88, a mimo to wsadzona na pałę za ECC88 ustawia sobie poprawne punkty pracy i gra. Jak cholera gra. Mam takich lamp pudełko po butach. Produkcja Heerlen lata 1968-1978, nigdy nie wyciągane z kartoników. Niektóre z kartoników spleśniały.


Przepraszam - miałem na myśli E86C i dziwnie mi się skojarzyło, że PCC189 to odpowiednik o innej nazwie :)

thomas_XLR

#684
Cytat: AudioAddicted w Maj 12, 2019, 17:33A od kiedy Matsushita to współcześnie produkowane lampy?   To są NOS-y kolego

Kolego Tomaszu (Audio Addictet )

Człowiek całe życie uczy się od najlepszych .
W takim razie podcieram NOS-a , sypię głowę popiołem :( :'( ....  ale wierzę,  że kiedyś będę wielki i mądry i nikt mi wtedy nie podskoczy  >:D!!

Z góry przepraszam . Ale od wczoraj mam taki dobry nastrój i za cholerę nie chce mnie OPUŚCIĆ  :P!!!

thomas_XLR

#685
Cytat: McGyver w Maj 12, 2019, 17:52Produkcja Heerlen lata 1968-1978, nigdy nie wyciągane z kartoników. Niektóre z kartoników spleśniały.

No i cała tajemnica produkcji lampek / tube made in Heerlen wyszła na jaw ;D............. że tak pięknie grają  :P!!

tomekkk1

Cytat: thomas_XLR w Maj 12, 2019, 18:46
Cytat: AudioAddicted w Maj 12, 2019, 17:33A od kiedy Matsushita to współcześnie produkowane lampy?   To są NOS-y kolego

Kolego Tomaszu (Audio Addictet )

Człowiek całe życie uczy się od najlepszych .
W takim razie podcieram NOS-a , sypię głowę popiołem :( :'( ....  ale wierzę,  że kiedyś będę wielki i nikt mi wtedy nie podskoczy  >:D!!

Z góry przepraszam . Ale od wczoraj mam taki dobry nastrój i za cholerę nie chce mnie OPUŚCIĆ  :P !!!

Looz - wszyscy popełniamy błędy (a co ja inny?), chociaż ja nie będę aspirował do by(k)cia aż tak wielkim

:np:

Bedford

#687
Cytat: LampowY w Maj 12, 2019, 16:13A tak w ogóle po mojemu, muzyka jest ukryta głównie, jeśli nie w ogóle, w bańkach z Heerlen 
Panowie już kiedyś zwracałem na to uwagę - nie fetyszyzujcie lamp , bo dochodzi do dziwactw takich jak przypisywanie dobrego dźwięku kształtowi gettera. Trioda ma robić prostą rzecz - wzmacniać sygnał i robi to perfekcyjnie. Zobaczcie jakie mnóstwo  różnych lamp stosuje w stopniach wyjściowych swoich daców Łukasz Fikus. I wszystkie one zbierają znakomite oceny. To nie jest tak , że tylko Heerlen. Sami ostatnio odkrywacie różne dziwne lampy i zaskakuje Was jakość dźwięku.
Przy okazji - ponieważ wszyscy lubicie te zabawki jest okazja pooglądać je w Monachium - jakiś tydzień zwiedzania. Na razie 62 strony.
   http://www.my-hiend.com/vbb/showthread.php?12471-2019年德國慕尼黑High-End音響展實況報導-Munich-High-End-Show/page62

tomekkk1

#688
Ok, trochę dzisiaj polutowałem i są efekty.
Masę wejść RCA odłączyłem od centralnego punktu masy i połączyłem z powrotem z płytką z przekaźnikami. To zmniejszyło brumienie o połowę - przy ustawieniu Max na krzemowym wzmaku nie słychać go powyżej jednego metra. Masa wyjść RCA wędruje nadal do centralnego punktu masy, tu żadne kombinacje nic nie zmieniły.

Zmniejszyłem wartość rezystora R1 z 470k na 10k. Zmniejszyło to szum.

Okazało się przy okazji, że miałem zimny lut w złączu ARK anodowego i po poprawce szum znikł całkowicie. Szumią tylko lampki. Wiem to, ponieważ gdy włożyłem ponownie parkę 6072A/12AY7 EH, to ta "zdrowa" nie dawała żadnego szumu, druga z jakiegoś powodu nadal szumi jak pojebana...  :o

Jutro zmienię rezystor R2 - wstawię 470R zamiast 1k i zobaczymy czy coś ugram tą zmianą. Chodzi o to, czy da radę choć odrobinę wpłynąć na szum własny lamp ;)

Pre mogę włączać i wyłączać "na żywca" przy uruchomionym wzmacniaczu. Nie ma żadnych dźwięków towarzyszących, chyba że za szybko uruchomię pre powtórnie - gdy kondensatory się jeszcze nie rozładowały - tylko wtedy mam basowy strzał w głośnikach ;)

Głośne pyknięcie przy przełączaniu źródeł nadal uprzykrza tą czynność. Jakieś sugestie jak to odkłucić?


Aktualny schemat na chwilę obecną przedstawia się następująco:

tomekkk1

Cytat: AudioAddicted w Maj 12, 2019, 23:24Głośne pyknięcie przy przełączaniu źródeł nadal uprzykrza tą czynność. Jakieś sugestie jak to odkłucić?

Ktoś, coś? Nie za bardzo wiem, gdzie szukać przyczyny... :(

ahaja

Jeśli wali Tobie przy przełączaniu źródeł to sprawdziłbym masę - jeśli jest rozłączana z sygnałem to tak będzie.

A te szumiące 68k-100k w szeregu do wejścia ... ?

tomekkk1

Cytat: ahaja w Maj 16, 2019, 09:43Jeśli wali Tobie przy przełączaniu źródeł to sprawdziłbym masę - jeśli jest rozłączana z sygnałem to tak będzie.

Masa jest stała. Wszystkie przekaźniki łączone są pojedynczym przewodem, odizolowanym tylko w punktach lutowania. Zastanawiam się, czy nie zrobić niezależnego zasilania potka i RC...


Cytat: ahaja w Maj 16, 2019, 09:43A te szumiące 68k-100k w szeregu do wejścia ... ?

Zanim odkryłem prawdziwą przyczynę szumu, był moment gdy w ogóle nie było w tym miejscu rezystora - jest to opisane w tym wątku. Paradoksalnie jego usunięcie pomagało z szumem, gdy pre szumiało przez 100kΩ w Grid Stopper - gdy zmniejszyłem Grid Stopper do max 1kΩ, to wpływ tego rezystora na wejściu jest marginalny jeśli chodzi o szum.

Jego zastosowanie służy temu by łatwiej było sterować głośnością. Wartości na schemacie są orientacyjne, można dobrać według swoich upodobań. U siebie miałem ok nawet z rezystorem 22kΩ. Gdy z niego zrezygnujemy już głośność startowa jest zbyt duża i gwałtownie narasta z lekkim obróceniem potencjometru...

tomekkk1

Poza tym, jak już wspominałem - szum pochodzi od lamp, co dodatkowo zweryfikowałem wczoraj. Jedne lampy (12AY7 GE i PCC88 Matsushita) szumią delikatnie, inne wcale (PCC88 Phillips), a w przypadku 12AY7/6072A EH jedna nie szumi wcale, druga jak opętana.

rudy-102

Cytat: LampowY w Maj 11, 2019, 19:52
Wczoraj po chyba miesiącu czekania dojechały Matsushity 7DJ8.



Cytat: rudy-102 w Maj 11, 2019, 21:25dojechały Matsushity 7DJ8.
Przedwczoraj dostałem awizo, że mam odebrać przesyłkę z Hong Kongu. Ucieszyłem się bo to niecałe dwa tygodnie.

Na poczcie już się mniej cieszyłem  :( . Pani pocztówka w zamian za awizo dała mi rozdartą i pustą kopertę A5 z różnymi pięknymi pieczątkami i naklejkami. Na naklejkach stało napisane, że w środku są dwie lampy radiowe. Co za idiota pakuje lampy w do koperty listowej. >:(
Odmówiłem przyjęcia przesyłki. Chyba więcej w takiej sytuacji zrobić nie można.


tomekkk1

Cytat: rudy-102 w Maj 25, 2019, 19:16
Cytat: LampowY w Maj 11, 2019, 19:52
Wczoraj po chyba miesiącu czekania dojechały Matsushity 7DJ8.



Cytat: rudy-102 w Maj 11, 2019, 21:25dojechały Matsushity 7DJ8.
Przedwczoraj dostałem awizo, że mam odebrać przesyłkę z Hong Kongu. Ucieszyłem się bo to niecałe dwa tygodnie.

Na poczcie już się mniej cieszyłem  :( . Pani pocztówka w zamian za awizo dała mi rozdartą i pustą kopertę A5 z różnymi pięknymi pieczątkami i naklejkami. Na naklejkach stało napisane, że w środku są dwie lampy radiowe. Co za idiota pakuje lampy w do koperty listowej. >:(
Odmówiłem przyjęcia przesyłki. Chyba więcej w takiej sytuacji zrobić nie można.

Ktoś wykradł po drodze lampy?  :o

rudy-102

Nawet taniej wychodzi niż u Chińczyka, ale wtedy innej oferty nie znalazłem :(.

tomekkk1

Trzeba uważniej Forum przeglądać/przeszukiwać, ponad miesiąc temu podawałem link Maćkowi:
Cytat: AudioAddicted w Kwiecień 15, 2019, 19:00
Nowe sobie kup. Na wyspach są od ręki: https://www.watfordvalves.com/product_detail.asp?id=4825 ;)
Firma po wybraniu Balanced (Matched) oprócz parowania dwóch lamp dobiera je również tak, by miały równe połówki. Zatem warto wybrać tą usługę, nawet gdy kupujemy jedną lampę :)

rudy-102

Na razie będę próbował zmusić Chińczyka do nowej wysyłki, albo zwrotu kasy. Potem pewnie skorzystam z tego linku.
Cytat: AudioAddicted w Maj 25, 2019, 20:18Trzeba uważniej Forum przeglądać/przeszukiwać, ponad miesiąc temu podawałem link Maćkowi:
Nie zawsze wszystko czytam.

tomekkk1

Koniecznie. I napisz mu kilka uwag co do jakości przesyłki samej w sobie :)