Odtwarzacze i ich problemy z czytaniem płyt

Zaczęty przez TheKamil921, Lipiec 10, 2016, 01:37

Poprzedni wątek - Następny wątek

TheKamil921

Co robicie jak odtwarzacz nie chce czytać płyt?.

WOY

Na rynku są dostępne płyty czyszczące soczewkę lasera(na mokro i na sucho). Należy jednak pamiętać jaki laser chcesz poddać czyszczeniu(blu-ray, dvd czy cd). Osobiście stosuję płytę czyszczącą firmy Hama music&movie.
Można też rozebrać odtwarzacz i bardzo delikatnie potraktować soczewkę lasera, bardzo miękkim czystym pędzelkiem lub przedmuchać sprężonym powietrzem. Osobiście unikam czyszczenia na mokro.
Niestety zwykle bywa że laser dokonał swego żywota i trzeba go będzie wymienić na nowy.
Warto jednak spróbować czyszczenia bo czasami faktycznie potrafi na soczewkę wpaść paproch z płyty i skutecznie zakłócić jego pracę.

paul_67

Żadną płyta czyszcząca nie spowodowała u mnie tego,że niedziałający czy też zacinający się odtwarzacz ruszył.Zawsze koniecznie było otwarcie urządzenia i czyszczenie manualne.Przy dobrej jakości soczewki (szkło) nie ma obawy, że coś zniszczymy, ale zawsze wskazana jest ostrożność.Używam izopropanolu.Często nie widać na oko zabrudzeń.
Warto sprawdzić też jak wygląda smar na prowadnicach i wymienić go na nowy.

GregWatson

Warto taką płytę czyszczącą mieć i w trudnych momentach ją użyć (sam sprawdzałem w kilku sytuacjach i udało się) ale jeśli ona nie da rady to w sklepie optycznym można nabyć specjalny preparat do czyszczenia optyki z plastiku - on praktycznie jest neutralny chemicznie w stosunku do tworzywa sztucznego, oczywiście w tym przypadku wymaga rozebrania urządzenia. Koszt coś ok 10 zł.
Trochę tego i trochę tamtego też.

TheKamil921

Płyty nigdy nie używałem i raczej nie bede.
Ja wyjmuje cały mechanizm i czyszcze ze starego smaru po czym smaruję na nowo.
Na laser mam swój sposób.
Prowadnice na których jeździ laser powinny być dokładnie wyczyszczone i nie smarowane

WOY

Cytat: TheKamil921 w Lipiec 10, 2016, 10:31
Na laser mam swój sposób.
Fajnie że podzieliłeś się swoim sposobem czyszczenia jako założyciel wątku :D

paul_67

Cytat: TheKamil921 w Lipiec 10, 2016, 10:31Prowadnice na których jeździ laser powinny być dokładnie wyczyszczone i nie smarowane
To dziwne bo ostatnio czyściłem z nich stary smar, a odtwarzacz nigdy wcześniej nie był rozbierany...

WOY

Faktycznie prowadnice czasami są wypaćkane takim białym smarem. Ale w serwisie słyszałem że powinny być suche i czyste.
To gdzie leży prawda ? :(

paul_67


TheKamil921

Powinny być suche.
Jeśli będą posmarowane to odtwarzacz stanie się czuły na wstrząsy.
Ścieżka może przeskakiwac.

Piterski

Cytat: TheKamil921 w Lipiec 10, 2016, 15:22
Powinny być suche.
Jeśli będą posmarowane to odtwarzacz stanie się czuły na wstrząsy.
Ścieżka może przeskakiwac.
Zapytam z czysto mechanicznego punktu widzenia co ma smar do czułości na wstrząsy. Mogę zrozumieć że źle dobrany smar lub jego brak jeśli był przewidziany na etapie konstrukcji, wywoła opory które mogą zakłócić płynną pracę przesuwu sanek. Od tarcie statyczne i kinetyczne.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

TheKamil921

Do końca sam nie wiem jak to działa :).
alkoholem izopropylowym można czyścić stare dobre lasery które mają soczewkę ze szkła.
Do laserów z plastikową soczewką używam płynu do optyki.

Melepeta

Samo czyszczenie soczewki z zewnątrz, to nie wszystko. Trzeba jeszcze wydmuchać sprężonym powietrzem.
Sprzęt jest dla muzyki, nie odwrotnie.