Menu główne

Luxman PD-284

Zaczęty przez amati74, Październik 02, 2017, 13:19

Poprzedni wątek - Następny wątek

amati74


amati74


fotobia

noooo kurde przecinek zjadłem  :o pewnie talerz ledwo by ruszył... ;D (poprawie zaraz)
Luxman PD 284, Advance Acoustic EZY-80, Art DJ Pre II, JMLAB Cobalt 816S

amati74

Cytat: fotobia w Listopad 28, 2017, 16:28
noooo kurde przecinek zjadłem  :o pewnie talerz ledwo by ruszył... ;D (poprawie zaraz)
Nie poprawiają ten kto zainteresowany wie o co chodzi [emoji3]

amati74

Cytat: fotobia w Listopad 28, 2017, 16:28
noooo kurde przecinek zjadłem  :o pewnie talerz ledwo by ruszył... ;D (poprawie zaraz)
Powiedz mi jak uruchomisz gramofon ale jeszcze bez płyty tylko pre i wzmak to brumi ci coś czy cisza w kolumnach?

amati74

Cytat: cdt w Listopad 27, 2017, 19:02
Jam mam podobną . Ta nie jest droga http://winyle.pl/kalibracja/4816-poziomica-analogue-studio-vta-azimuth.html
Troszkę jednak waży . Ta 2g . Więc przed ustawianiem trzeba ustawić wagę razem z tą pchełką
Poproszę dokładną instrukcje jak mam to ustawić, może być w punktach[emoji3]. Wiem że nie będzie to łatwe bo luzujac wkręt w uchwycie headshela cała dlowka zmienia pozycje gdyż jest dość płytko osadzona na rurce i jak już wypoziomuje i dokręcam śrubke to wkrada się błąd . Headshel zmienia pozycje gdyż śrubka tak jakby naciąga wkładkę na rurke więc muszę korygować ustawienia biorąc pod uwagę dokręcanie śrubki. Darku tylko łopatologicznie proszę

Michał

Cytat: fotobia w Listopad 28, 2017, 16:28
noooo kurde przecinek zjadłem  :o pewnie talerz ledwo by ruszył... ;D (poprawie zaraz)


:):):)

amati74

Cytat: christo w Listopad 24, 2017, 09:58
Posłuchaj. Skoro w instrukcji obsługi masz napisane waga wkładki: 4.5-9g (prawdopodobnie razem z mocowaniem) nie da rady dokleić dodatkowych 10-14 gram plasteliny aby zwięszkyć masę ramienia. Musiałbyś to zrekompensować zwiększeniem masy przeciwwagi a to obniży masę efektywną ramienia. Jedyny skutek będzie taki, że będziesz miał ramię uwalone plasteliną i zwiększysz obciążenie łożysk. W instrukcji nie ma słowa na temat masy efektywnej. Trzeba więc ją ustalić.Tak na prawdę masz dwie możliwości:
kupić płytę testową, która pozwala sprawdzić częstotliwość rezonansową układu ramię - wkładka (potrzebujesz do tego wkładkę z wyraźnie oznaczoną podatnością dynamiczną, mierzoną dla 10Hz z oryginalną(!) igłą). To jest najpewniejsze.
Druga możlwość to wyliczenie masy efektywnej ramienia. Poniżej masz link do kalkulatora w Excel'u.
tinyurl.com/tonearmEM
Da ci to jakieś pojęcie na temat ramienia i przedziału wkładek (podatność) w jakim możesz się poruszać. Problem w tym, że japońscy producenci podają podatność mierzoną dla 100Hz. Wprawdzie przeczytasz tu i tam, że wystarczy pomnożyć to przez 1.5 - 2 ale według mnie nie ma takiego przełożenia. Z moich obserwacji wynika, że czym wyższa podatność (dla 100Hz) tym mnożnik jest większy. Taka at440mlx ma dla 100Hz podatność 10 x 10-6cm/Dyne. Dla 10Hz jest to blisko 30 (na podstawie płyty testowej). Nawiasem mówiąc kto wie czy to nie jest idealna wkładka dla ciebie...
Kurcze żeby policzyć wagę ramienia musz odłączyć wkładkę i headshel od rurki i rozregulowac wszystkie ustawienia, czy naprawdę nikt nie wie ile waży to ramię, przecież tyle osób ma taki gramofon [emoji21]

elem

Ile waży to nie wiem ale masa efektywna to 6,5 grama wg tego źródła

The PD-284/272's arm has an effective mass of 6.5g, according to specs in HiFi Buyer's Guide #3, January 1982

https://www.audioasylum.com/cgi/t.mpl?f=vinyl&m=565087
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

amati74

dostałem taką odpowiedz na vinylengine ale nie mogłem jej zweryfikować wiec stąd wątpliwości

amati74

Cytat: elem w Grudzień 03, 2017, 23:22
Ile waży to nie wiem ale masa efektywna to 6,5 grama wg tego źródła

The PD-284/272's arm has an effective mass of 6.5g, according to specs in HiFi Buyer's Guide #3, January 1982

https://www.audioasylum.com/cgi/t.mpl?f=vinyl&m=565087
Na tym audio asylum podają że powinienem szukać wkładki dającej rezonans w zakresie 10-12hz a jak będzie 9albo 8 to coś złego może ktos mi to wytłumaczyć?

amati74

#461
Na vinyl engine masa wkładki? jest podawana że śrubkami czy bez?

amati74

Dzięki Tomaszu za link do autoasylum

amati74

#463
Koledzy ponawiam pytanie bo może umknęło waszej uwadze albo macie to gdzieś [emoji23]

Na tym audio asylum podają że powinienem szukać wkładki dającej rezonans w zakresie 10-12hz a jak będzie 9albo 8 to coś złego może ktos mi to wytłumaczyć?

Według tabeli na VE 12 Hz to już źle a między 8-12czasmi pokazuje na zielono
Więc jak to jest

elem

Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

christo

#465
Są różne teorie. Przyjmowano kiedyś, że rezonans układu wkładka - ramię, musi zmieścić się w przedziale 5-15Hz. Z czasem doprecyzowano do 8-12Hz. VinylEngine podaje 8-11Hz ale to szczegóły. Rezonans ma się po prostu zmieścić w tym przedziale. Jak to zmierzyć? Tylko płytą testową, która podaje sygnał o częstotliwości np od 3 do 15Hz. Choćby taka jak ta poniżej:

Można też to sprawdzić, znając: masę efektywną ramienia, masę wkładki plus śrubki oraz jej podatność. Wg mnie, ten sposób nie zawsze się sprawdza. Mamy tu trzy wartości, z których: nie zawsze znamy masę efektywną ramienia - to można jeszcze wyliczyć, nie zawsze znamy podatność. Goldring na przykład nie publikuje takiej infomacji w przypadku serii 2x00. Nie wiem jak z wcześniejszymi MM. Po trzecie - japońskie wkładki mają podaną podatność dynamiczną mierzoną dla 100Hz. Niektórzy mnożą to przez 1.7, 2... Prawda jest taka, że tu nie ma prostego przełożenia. A co z ramionami z tłumieniem, kompensacją..? Ramiona wyważane dynamicznie..? Uważam, że dobierając wkładkę, trzeba po pierwsze zmierzyć ME. Potem posiłkując się tabelką:
https://www.vinylengine.com/cartridge_resonance_evaluator.php?eff_mass=6.5&submit=Submit
znaleźć wkładkę, której podatność zmieści się w zielonym polu. Przykładowo: Ortofon 510, 5g masy + 1g śrubki daje 6g. Podatność 25 sprawia, że (teoretycznie) rezonans układu wynosi 9Hz. A czy to będzie 8 czy 10 - przekonasz się jak sam zapuścisz test. :)
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

amati74

Cytat: christo w Grudzień 04, 2017, 14:09
Są różne teorie. Przyjmowano kiedyś, że rezonans układu wkładka - ramię, musi zmieścić się w przedziale 5-15Hz. Z czasem doprecyzowano do 8-12Hz. VinylEngine podaje 8-11Hz ale to szczegóły. Rezonans ma się po prostu zmieścić w tym przedziale. Jak to zmierzyć? Tylko płytą testową, która podaje sygnał o częstotliwości np od 3 do 15Hz. Choćby taka jak ta poniżej:

Można też to sprawdzić, znając: masę efektywną ramienia, masę wkładki plus śrubki oraz jej podatność. Wg mnie, ten sposób nie zawsze się sprawdza. Mamy tu trzy wartości, z których: nie zawsze znamy masę efektywną ramienia - to można jeszcze wyliczyć, nie zawsze znamy podatność. Goldring na przykład nie publikuje takiej infomacji w przypadku serii 2x00. Nie wiem jak z wcześniejszymi MM. Po trzecie - japońskie wkładki mają podaną podatność dynamiczną mierzoną dla 100Hz. Niektórzy mnożą to przez 1.7, 2... Prawda jest taka, że tu nie ma prostego przełożenia. A co z ramionami z tłumieniem, kompensacją..? Ramiona wyważane dynamicznie..? Uważam, że dobierając wkładkę, trzeba po pierwsze zmierzyć ME. Potem posiłkując się tabelką:
https://www.vinylengine.com/cartridge_resonance_evaluator.php?eff_mass=6.5&submit=Submit
znaleźć wkładkę, której podatność zmieści się w zielonym polu. Przykładowo: Ortofon 510, 5g masy + 1g śrubki daje 6g. Podatność 25 sprawia, że (teoretycznie) rezonans układu wynosi 9Hz. A czy to będzie 8 czy 10 - przekonasz się jak sam zapuścisz test. :)
I to do mnie przemawia i daje więcej możliwości wyboru wkładki bo przedział rezonansow jest nie maly

amati74

Cytat: cdt w Listopad 27, 2017, 19:02
Jam mam podobną . Ta nie jest droga http://winyle.pl/kalibracja/4816-poziomica-analogue-studio-vta-azimuth.html
Troszkę jednak waży . Ta 2g . Więc przed ustawianiem trzeba ustawić wagę razem z tą pchełką
Powiedz mi czy to ramię jest na tej fotce na windzie czy jak bo mam problem z tym je.... Azymutem przez tą śrubke od headshela

cdt

A jaki masz problem ? . Nie kręci się headshell po poluzowaniu tej śrubki ?
Co do zdjęcia to nie wiem  :) .
Jeżeli kręci Ci się headshell to ustaw sobie nacis wkładki razem z poziomicą na wadze . Potem operujesz całym zestawem . Po ustawieniu azymutu zdejmujesz poziomiczkę i ustawiasz jeszcze raz nacis .

amati74

Cytat: cdt w Grudzień 07, 2017, 17:24
A jaki masz problem ? . Nie kręci się headshell po poluzowaniu tej śrubki ?
Co do zdjęcia to nie wiem  :) .
Jeżeli kręci Ci się headshell to ustaw sobie nacis wkładki razem z poziomicą na wadze . Potem operujesz całym zestawem . Po ustawieniu azymutu zdejmujesz poziomiczkę i ustawiasz jeszcze raz nacis .
Problem polega na tym że jak ustawie wyważona wkładkę razem z poziomica na płycie to i tak nie jest w kółku bo zapewne VTA jest nie odpowiednie do wkładki

cdt

To zrobili reg. azymutu a nie dali reg.VTA . Dobrze rozumiem ? A masz za nisko czy za wysoko ?

amati74

Cytat: cdt w Grudzień 07, 2017, 17:47
To zrobili reg. azymutu a nie dali reg.VTA . Dobrze rozumiem ? A masz za nisko czy za wysoko ?
Zrobię Ci fotkę wkładki razem z poziomica na płycie i będziesz wiedział ale to nie dziś, bo dziś mam już nerwa na to i nie che na fohu ustawiać

rudy-102

Cytat: cdt w Grudzień 07, 2017, 17:47
To zrobili reg. azymutu a nie dali reg.VTA . Dobrze rozumiem ? A masz za nisko czy za wysoko ?
Ten gramofon nie ma możliwości ustawiania VTA.

cdt

No to jest pewne ograniczenie skoro nie ma VTA . Ale nie ma co dramatyzować . Zawęża to ilosć wkładek ale czy na pewno . To lekkie ramię więc tych cięższych wysokich wkładek i tak na nim nie zawiesisz . Nie będziesz też kombinował z dociążeniem basu  ;) . Zadecydowali za ciebie jakie masz mieć . VTA wg mnie nie jest aż takie ważne jak azymut .
Pograj sobie w końcu spokojnie na tym luxmanie jakiś czas . Z czasem sobie zmienisz . Kombinowanie do tego gramiaka nowego ramienia to sporo przeróbek i nie wiem czy warto w to iść - to tak jak byś pomysła miał  ;) choć mam  ramie denona  ;D za grosze  :P

rudy-102

Cytat: cdt w Grudzień 07, 2017, 21:36No to jest pewne ograniczenie skoro nie ma VTA . Ale nie ma co dramatyzować . Zawęża to ilosć wkładek ale czy na pewno . To lekkie ramię więc tych cięższych wysokich wkładek i tak na nim nie zawiesisz
Dla tego proponowałem do tego gramofonu Ortofona 530. Kombinacja matami powinna wystarczyć jako regulacja VTA.