Jaką wkładkę MC wybrać

Zaczęty przez Marek20, Sierpień 07, 2017, 21:09

Poprzedni wątek - Następny wątek

malg

Cytat: tomasz_pianista w Styczeń 10, 2019, 21:41
No tylko jak 103 pod chyba dość lekkie ramię Ad Fontesa...Denon raczej odpada.

chyba ze założyć mosiężny headshell, to wtedy można - tak zrobiłem u siebie


dino

DL 103 na początek - może być dobrą opcją.

ahaja

Bardzo dobra jest seria Rondo Ortofona.
MCHO Turbo - o tym należy zapomnieć.

Ja z ATOC9 nie narzekałem na brak czy niedobór basu.
W pre można nieco zaingerować z dołem pasma nie psując charakterystyki.

dino

Cytat: ahaja w Styczeń 10, 2019, 22:10Ja z ATOC9 nie narzekałem na brak czy niedobór basu.
W pre można nieco zaingerować z dołem pasma nie psując charakterystyki.
Czyli prawilny wybór.

rudy-102

Cytat: ahaja w Styczeń 10, 2019, 22:10Ja z ATOC9 nie narzekałem na brak czy niedobór basu.
Dokładnie. Na samym początku było chudo, ale po kilku dniach grania się wyrównało. Czasami uważam, że basu mam aż za dużo :).

dino

Cytat: rudy-102 w Styczeń 10, 2019, 22:16Dokładnie. Na samym początku było chudo, ale po kilku dniach grania się wyrównało. Czasami uważam, że basu mam aż za dużo :).
Ja pamiętam swoją przede wszystkim ze znakomitego detalu ale wtedy grała na DUALU741.

rudy-102

Znakomity detal się zgadza :).

Therion

#432
Cytat: dino w Styczeń 10, 2019, 22:01
DL 103 na początek - może być dobrą opcją.


Fajna, fajna, choc ostatnio coś mnie zaskoczyła. Slucham sobie na niej plyty ELO jak każdy, prosty, biały człowiek i nagle słyszę szeroooko poszlo, glosy z oddali i jakis fajny szum? Nie szum? No szum. Głośny. Zmieniam na mr Rohmanna, a to nie szum, tylko rzęsisty deszcz.

No to już deszczu nie umiec zagrać? ... Ale tak, to gra zacnie. Zakup udany - Szczał w 10kę.
HI-END jest wówczas, gdy jesteś zachwycony. Ja jestem. Phast PP6L6, Audiolab 8200CDQ, Audio Academy Hyperion III LUX,  Transrotor Max,  Gold Note PH-10, Ortofon T-30, MC Rohmann, AT OC9/II, Denon DL 103R, AKG K702 i Sennheiser HD-660S. Kino Domowe: Denon AVR-X3500H. Poprzednio m.in. SE2A3, SE6V6, EL34, KT88, Ad Fontes itd.

PatiJ

Cześć
proszę o pomoc w doborze wkładki MC.
Będzie to pierwsza moja MC. Aktualnie posiadam Nagaoke mp-200. Zakupiłem teraz pre RCM Sensor 2mk2. Gramofon to Yamaha YP-D71 z ramieniem o efektywnej masie 15g. Muzyka grana to jazz, filmowa, klasyka, czy spokojny pop. Generalnie all prócz mocnego rocka i metalu.

Czy wkładka Audio Technica AT OC 9 ML/II, bądź wersja III nadają sie do tego zestawienia?

pozdrawiam
Szymon
Technics SL-1200G+KAB+JELCO HS25BR+HANA ML+RCM SENSOR 2MkII, Lector CD707+PSU7, Aqua Acoustic Quality LA Scala mkII Optologic+3R Master Time+Lumin U2 mini, LUXMAN L590AXII, QLN Prestige Three+GaiaII, kable mix: PAD, AZ, Tiglon, Harmonix, Dyrholm Audio, Furutech, Oyaide, listwa Lector Edison230

Piterski

Jest taka fajna tabela rezonansów dla różnych wkładek, nie pamiętam źródła ale vasa mi kiedyś sprawdzał jakąś wkładkę.
Może jednak do Sensora to pomyśl o DV20X2 jest równiejszy od AT-OC9. Że ta wkładka z tym preampem zagra to nie mam wątpliwości bo sam długo na niej grałem. Jeśli to będzie jakąś wskazówką w doborze to z ramiemiem MA505 na oryginalnym headshelu rezonans był w środkowej części zakresu.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

PatiJ

Też brałem pod uwagę Dynavector po przeczytaniu tego wątku.
Technics SL-1200G+KAB+JELCO HS25BR+HANA ML+RCM SENSOR 2MkII, Lector CD707+PSU7, Aqua Acoustic Quality LA Scala mkII Optologic+3R Master Time+Lumin U2 mini, LUXMAN L590AXII, QLN Prestige Three+GaiaII, kable mix: PAD, AZ, Tiglon, Harmonix, Dyrholm Audio, Furutech, Oyaide, listwa Lector Edison230

PatiJ

Zaproponowano mi także wkładkę Benz Micro ACE S L.

Jakie macie doświadczenia z używkami? Warto iść w to? Generalnie to około 50% ceny katalogowej nowej. Czy przy 150h grania ma prawo coś się uszkodzić?
Technics SL-1200G+KAB+JELCO HS25BR+HANA ML+RCM SENSOR 2MkII, Lector CD707+PSU7, Aqua Acoustic Quality LA Scala mkII Optologic+3R Master Time+Lumin U2 mini, LUXMAN L590AXII, QLN Prestige Three+GaiaII, kable mix: PAD, AZ, Tiglon, Harmonix, Dyrholm Audio, Furutech, Oyaide, listwa Lector Edison230

elem

#437
Cytat: PatiJ w Październik 08, 2020, 18:05Zakupiłem teraz pre RCM Sensor 2mk2

Mamy to samo pre. Wysterujesz nim prawidłowo praktycznie każdą wkładkę MC. Moim (do znudzenia powtarzanym) zdaniem DV,  od pewnego poziomu,to najbardziej uniwersalne wkladki. Minimum to 20mkII LO. Nie wiem jaki masz budżet ale oszczędzanie na wkładce przy tym pre nie ma sensu. Nie wiem tez jakie masz preferencje muzyczne, na szczęście DV zachowują sie dobrze w każdym repertuarze. Sam od lat uzywam XX-2 mkII, jak zdechnie dam do rebuildingu albo wymienię na nową. Nie chcę się tu rozpisywać o zaletach DV, jak potrzebujesz bardziej "kwiecistych" opowieści, to daj znać na PW  :)


BENZ ACE to równiez bardzo dobra wkładka. Czy 150h mogło jej zaszkodzić? To zależy jak ją traktowano. Teoretycznie 150h to nówka sztuka, dobrze wygrzana.
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

PatiJ

A to proawda, że Dynavector ma gęstszą bardziej analogową srednicę i lekko dociażony bas, a Benz jest bardziej neutralny? Jakby była nowa, bądź jakaś "demo" z gwarancją to ca 3tys mogę wyłożyć.
Technics SL-1200G+KAB+JELCO HS25BR+HANA ML+RCM SENSOR 2MkII, Lector CD707+PSU7, Aqua Acoustic Quality LA Scala mkII Optologic+3R Master Time+Lumin U2 mini, LUXMAN L590AXII, QLN Prestige Three+GaiaII, kable mix: PAD, AZ, Tiglon, Harmonix, Dyrholm Audio, Furutech, Oyaide, listwa Lector Edison230

elem

U mnie teraz po zmianie lamp wszystko ma gęstą analogową średniće ;)   
Bas jest w 20X2 MKII dociązony, ale tylko na płytach, gdzie ten bas jest taki. Swietnie to się sprawdza w rocku, gdzie inne wkładki są "ciut" dla mnie za suche (Ortofony, AT)  Nie bić, napisalem "ciut" :)
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

Areomagic

Jeżeli ta Yamaha ma rzeczywiście 15g masy efektywnej, plus masa wkładki z kabelkami 10g, daje 25g, czyli aby uzyskać rezonans na 10Hz, to max podatność wkładki powinna wynosić 10
Ten Dynavector nie nadaje się do tego ramienia, mechanicznie będzie to źle dobrane.   

frywolny trucht

Mylisz masę efektywną z masą ramienia. Czyli znowu pierdzielisz głupoty z miną mądrali. Nara.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

vasa

Cytat: PatiJ w Październik 11, 2020, 13:13
Zaproponowano mi także wkładkę Benz Micro ACE S L.

Jakie macie doświadczenia z używkami? Warto iść w to? Generalnie to około 50% ceny katalogowej nowej. Czy przy 150h grania ma prawo coś się uszkodzić?
Moja BM ACE ma już wiele lat i jakoś nie chce umrzeć [emoji4]
To IMHO świetna wkładka. Bardzo neutralna. Zagra wszystko. Na efekt końcowy wpływ będą miały głównie kolumny i pre.

[emoji377][emoji1634]

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

PatiJ

A do Yamahy YP-D71 może być ta BM ACE?
Technics SL-1200G+KAB+JELCO HS25BR+HANA ML+RCM SENSOR 2MkII, Lector CD707+PSU7, Aqua Acoustic Quality LA Scala mkII Optologic+3R Master Time+Lumin U2 mini, LUXMAN L590AXII, QLN Prestige Three+GaiaII, kable mix: PAD, AZ, Tiglon, Harmonix, Dyrholm Audio, Furutech, Oyaide, listwa Lector Edison230

Bacek


vasa

Cytat: PatiJ w Październik 11, 2020, 19:05
A do Yamahy YP-D71 może być ta BM ACE?
Będzie pasowała. Rezonans na poziomie 8Hz.
I to jest dobrze.

[emoji377][emoji1634]

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

miniabyr

No ale przedział jest między 8-11 Hz więc teoretycznie pasuje.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

PatiJ

Czyli lepsza lżejsza wkładka? W instrukcji jest napisane że 3-12g wkładki.
Technics SL-1200G+KAB+JELCO HS25BR+HANA ML+RCM SENSOR 2MkII, Lector CD707+PSU7, Aqua Acoustic Quality LA Scala mkII Optologic+3R Master Time+Lumin U2 mini, LUXMAN L590AXII, QLN Prestige Three+GaiaII, kable mix: PAD, AZ, Tiglon, Harmonix, Dyrholm Audio, Furutech, Oyaide, listwa Lector Edison230

vasa

Cytat: PatiJ w Październik 12, 2020, 09:47
Czyli lepsza lżejsza wkładka? W instrukcji jest napisane że 3-12g wkładki.
Dlaczego ma być lżejsza?
Jest OK.
Nie daj trollowi  [emoji83] mieszać sobie w głowie.

[emoji377][emoji1634]

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

Bacek

#449
Cytat: Wolak w Październik 12, 2020, 12:03plus waga samego ramienia to co daje masę efektywną około 26 gram.

Absolutnia nieprawda. Nie jest ważna masa ramienia tylko rozkład tej masy. Headshell śrubki i inne dla uproszczenia dodaje się bo znajdują się na końcu ramienia.
W Technicsach 12x0 sama rurka waży 8g, socket sme pewnie ze 2g a część z łożyskami pewnie drugie tyle albo więcej.
Masa efektywna tego ramienia łącznie z fabrycznym headshellem to 12g, Headshell waży 7.5g czyli to 16-20g wagi ramienia przekłada się tylko na 4.5g masy efektywnej.

Masa efektywna to nie waga, to miara momentu bezwładności.

Przykładowo, jeżeli lżejszą przeciwwagę zamienimy na cięższą która w konsekwencji będzie bliżej osi łożyskowania ramienia to mimo że do całości dodaliśmy wagi to masa efektywna spadnie.

Inny przykład praktyczny. Ramię Micro Seiki MA707 ma pomiędzy heashellem a gimbalem ramienia zamocowany odważnik, który możemy przesuwać wzdłuż ramienia od lub do headshella. Robiąc to zmieniamy masę efektywną ramienia nie dodając ani ujmując do niego nawet grama dodatkowego obciążenia.