Wzmacniacze cyfrowe

Zaczęty przez vasa, Luty 09, 2017, 01:02

Poprzedni wątek - Następny wątek

dino

 
Cytat: Alexander w Lipiec 06, 2018, 06:49Słabo paczałeś :)

Czyli ...D  :D i jeszcze to G  ;D - robi się ciekawie.
Niestety pakują to to do monitorów aktywnych bo nie trzeba dużych zasilaczy i radiatorów. Na bliskim polu można z tym żyć bo takie monitorki powinny być "bezduszne" przy realizacji dźwięku. Do dłuższego słuchania mogą być męczące.


dino

#426
Cytat: drizzt w Lipiec 06, 2018, 06:39Ta wartość 0.2dB jest dobrana z zapasem, tak żeby nie było absolutnie żadnych wątpliwości co do warunków porównania, niezależnie od możliwości słuchu uczestników. natomiast 1dB to dużo.. jest to około 10% różnicy ciśnienia akustycznego.. prawdopodobnie słyszysz też mniejsze zmiany ale nie utożsamiasz ich ze zmianami głośności, tylko słyszysz różnicę, którą Twój mózg przypisuje różnicy w jakości dźwięku.. podczas gdy faktycznie jest to minimalna różnica głośności.. pisałem o tym.

Można mierzyć napięcie ....tylko po co ? I to jeszcze z CD na rożnych częstotliwościach ?
A co z damping factorem różnych wzmacniaczy - będzie się to odzywało.
Polecam stronkę bodajże soundgym - jest trochę testów słuchu za darmo. Ja nie słyszę różnicy o 1dB w żaden możliwy do opisania sposób.
Jak się bawię sprzętem studyjnym jest to samo - totalna zgadywanka.
Dlatego uważam, że  do zwykłego "domowego" porównania nawet ten gejfoen może wystarczyć. Nie jest super dokładny ale wnosi ten sam błąd.
Miernik SPL i różowy szum mi zupełnie wystarcza.

vasa

Cytat: dino w Lipiec 08, 2018, 23:21Ja nie słyszę różnicy o 1dB w żaden możliwy do opisania sposób.
A kable? :o
Kable słyszysz ? ???
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

dino

Cytat: vasa w Lipiec 08, 2018, 23:25A kable? :o
Kable słyszysz ? ???

No jak - skoro nie słyszę 1dB  :-[ Ale coraz starszy jestem i ..przyjmuje to z pokorą  >:D
BTW - włączyłeś cudne coaxiale ? Usłyszałeś geometryczne 75 Ohm ? Zeznawaj  :P

vasa

Cytat: dino w Lipiec 08, 2018, 23:49Usłyszałeś geometryczne 75 Ohm ? Zeznawaj
No zara.
Maniana.
Jutro sucham i melduję :)
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

vasa

Czy Ty mnie odrobinę nie podpuszczasz ????
Twierdzisz że decybelowej różnicy nie słychać a każesz mi rozróżniać koaksjale. Chyba po kolorze ale one dwa żółte  >:( :gn:
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

Piterski

Na audiostereo lub nasze audio była taka dyskusja i były takie próbki i głowy nie dam bo już nie pamiętam szczegółów ale chodziło chyba właśnie o te 1dB różnice i na słuchawkach to się dało usłyszeć. Faktem jest że była to wyizolowana jakąś częstotliwość nie pełno pasmowy sygnał.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

vasa

Cytat: Piterski w Lipiec 09, 2018, 00:04chodziło chyba właśnie o te 1dB różnice i na słuchawkach to się dało usłyszeć. Faktem jest że była to wyizolowana jakąś częstotliwość nie pełno pasmowy sygnał.
Cytat: vasa w Lipiec 08, 2018, 23:25A kable?
Kable słyszysz ?
facepalm
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

drizzt

Cytat: dino w Lipiec 08, 2018, 23:21
Cytat: drizzt w Lipiec 06, 2018, 06:39Ta wartość 0.2dB jest dobrana z zapasem, tak żeby nie było absolutnie żadnych wątpliwości co do warunków porównania, niezależnie od możliwości słuchu uczestników. natomiast 1dB to dużo.. jest to około 10% różnicy ciśnienia akustycznego.. prawdopodobnie słyszysz też mniejsze zmiany ale nie utożsamiasz ich ze zmianami głośności, tylko słyszysz różnicę, którą Twój mózg przypisuje różnicy w jakości dźwięku.. podczas gdy faktycznie jest to minimalna różnica głośności.. pisałem o tym.

Można mierzyć napięcie ....tylko po co ? I to jeszcze z CD na rożnych częstotliwościach ?
A co z damping factorem różnych wzmacniaczy - będzie się to odzywało.
Polecam stronkę bodajże soundgym - jest trochę testów słuchu za darmo. Ja nie słyszę różnicy o 1dB w żaden możliwy do opisania sposób.
Jak się bawię sprzętem studyjnym jest to samo - totalna zgadywanka.
Dlatego uważam, że  do zwykłego "domowego" porównania nawet ten gejfoen może wystarczyć. Nie jest super dokładny ale wnosi ten sam błąd.
Miernik SPL i różowy szum mi zupełnie wystarcza.


A zajrzałeś w ogóle pod linki, które wkleiłem? Jest dokładnie napisane dlaczego nie wystarczy.. jest też dokładnie opisana właściwa procedura w 14 punktach.. jeśli więc robisz porównania przy użyciu iPhone'a i nie słyszysz decybelowych różnic (przypomnę, że daje to 10% różnicy ciśnienia akustycznego) to nie mam więcej pytań.. poza tym:

6. Select the 1kHz tone on the CD, put the CD player into continuous loop on that track, and slowly advance the volume until you hear something.
Graty się zmieniają, Harbeth zostaje!

dino

Cytat: drizzt w Lipiec 09, 2018, 07:24A zajrzałeś w ogóle pod linki, które wkleiłem? Jest dokładnie napisane dlaczego nie wystarczy.. jest też dokładnie opisana właściwa procedura w 14 punktach.. jeśli więc robisz porównania przy użyciu iPhone'a i nie słyszysz decybelowych różnic (przypomnę, że daje to 10% różnicy ciśnienia akustycznego) to nie mam więcej pytań..

Przeczytałem rzeczone 14 punktów - dla mnie to nie ma sensu.
Jeszce przy jednym wzmacniaczu można się bawić (śmiać mi się chce jak chłopaki dyskutują o dokładności miliwoltomierzy AC - przecież do porównań wystarczy w miarę dobry miliwoltomierz i kilka pomiarów bo błąd będzie powtarzalny). Przy dwóch wzmacniaczach rożny damping factor skutecznie zakłóci wynik takiego pomiaru.

SPL ustawiam na mikrofonie pomiarowym i karcie studyjnej.

1 dB nie słyszę nie porównując SPL telefonem tylko na monitorach bliskiego pola i sygnałach testowych.
Na soudgym jet taki test i proszą o wskazanie, który sygnał jest głośniejszy - przy 1dB różnicy u mnie jest totolotek.
Zwróć tez uwagę, że będzie inne 1dB przy -32db i przy +1dB :)

Poza tym stary i coraz bardziej głuchy jestem więc pozostanę przy swojej metodzie (chociaż mam niezbędne wyposażanie coby pomierzyć sygnał na wyjściu wzmacniacza)

Przy okazji uwaga dla tych, którzy chcą katować zestawy sygnałami testowymi - zapodawanie i mierzenie częstotliwości powyżej 5 KHz trzeba robić ostrożnie bo nasze kolumny nie są przystosowane do odtwarzania np 1,5V ciągłego sygnału sinusoidalnego o częstotliwości 15KHz - można sobie spalić gwizdki. Dlatego do pełno pasmowych testów używa się różowego szumu.

dino

Cytat: vasa w Lipiec 08, 2018, 23:56Twierdzisz że decybelowej różnicy nie słychać

JA nie słyszę  :-[

drizzt

#436
Wszystko zależy od tego jak robisz takie porównania. Jeśli za każdym razem przełączasz ręcznie porównywane wzmacniacze przepinając kable, co zajmuje kilka minut, to oczywiście nie ma żadnych szans abyś wychwycił 1dB różnicę i wcale nie świadczy to o głuchocie.. dlatego też dokładne ustawianie poziomów przy takim teście nie ma sensu.. powiem zresztą więcej.. cały taki test nie ma sensu ze względu na ulotną pamięć krótkotrwałą.

Natomiast jeśli robisz to tak jak powinno się robić takie testy, z użyciem przełącznika pozwalającego na momentalne przełączenie porównywanych wzmacniaczy to idealne wyrównanie poziomów jest kluczowe bo wówczas powinieneś wychwycić różnice rzędu 0.5dB. Nie ma żadnych szans aby zrobić to precyzyjnie przy użyciu miernika SPL.

Chyba zdajesz sobie sprawę, że poziom szumu otoczenia w przeciętnym domowym pomieszczeniu to jakieś 30dB jeśli mieszkasz w spokojnej okolicy i poziom ten nie jest stały, a wręcz przeciwnie, co ma zasadniczy wpływ na odczyt miernika SPL uniemożliwiając precyzyjny pomiar wymagany dla potrzeb testu przy użyciu szybkiego przełącznika?
Graty się zmieniają, Harbeth zostaje!

vasa

W ramach zmiany pokarmu dla Lyngdorfa obrabowałem Dino i w ramach trofeum zabrałem zewnętrzną kartę muzyczną E-MU z wyjściami SPDIF.
Zainstalowałem, uzyskałem dźwięk w słuchawkach, podłączyłem do wzmacniacza i doopa [emoji852]️
Czemu? [emoji848]

[emoji485][emoji377]

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

dino

Bo Emu 404 chodzi na SPDIF tylko z ASIO4ALL - spaprali sterowniki do windy.
Przypomniałem sobie, ze obrabowałeś mnie też z Hegla - tam jest wyjście SPDIF a w razie "W" ma jeszcze stary konwerter USB SPDIF z forumowego projektu na (wtedy) porządnym audio stereo.
Wiec jak polegniesz ze sterownikami to przynajmniej odtwarzać będziesz miał na czym  8)

dino

Cytat: drizzt w Lipiec 09, 2018, 11:42Natomiast jeśli robisz to tak jak powinno się robić takie testy, z użyciem przełącznika pozwalającego na momentalne przełączenie porównywanych wzmacniaczy to idealne wyrównanie poziomów jest kluczowe bo wówczas powinieneś wychwycić różnice rzędu 0.5dB. Nie ma żadnych szans aby zrobić to precyzyjnie przy użyciu miernika SPL.

Porównania robię przełącznikiem na pilota (se zrobiłem).
A 0.5 dB nie łapię na 100% przy płynnym przełączaniu muzyki w testach. Jak pisałem - zabawa polega na słuchaniu dwa razy fragmentów tego samego utworu z rożnymi poziomami głośności. System przełącza jeden po drugim. Trzeba podać, który jest głośniejszy.
Jak mierzyłeś szum tła to wiesz, że przy cichym pokoju oscyluje wokół 1dB. Skoro takie mamy zakłócenia to jak wyłapać różnice ?
Można ustawiać napięcie na wyjściu ale przy jednym wzmacniaczu trzeba by mieć 2 precyzyjne tłumiki na wyjściu ze źródeł bo przestawianie potka nie da żądanej precyzji. Wtedy mamy teoretycznie precyzyjne źródło, które i tak trafia w losowe szumy tła.
Wolę pozostać przy pewnym uśrednieniu i większej tolerancji a skupić się na własnych wrażeniach. Jak wiesz trening słuchu bardzo pomaga usłyszeć  dużo więcej - czasami niestety za dużo :)

elem

Cytat: dino w Lipiec 10, 2018, 11:25Jak mierzyłeś szum tła to wiesz, że przy cichym pokoju oscyluje wokół 1dB

Naprawdę?  Toż to cisza absolutna!  Nie oddychasz w czasie odsłuchu? :)
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

drizzt

Oddech to około 10dB, szept czy szum liści to już 20dB.. szumu tła 1dB to nawet w komorze bezechowej się nie da uzyskać.

http://www.industrialnoisecontrol.com/comparative-noise-examples.htm
Graty się zmieniają, Harbeth zostaje!

tomekkk1

Nie chodzi o 1dB szumu tła, tylko o to że ten szum nie jest jednostajny i wskazania będą sie wahać np. pomiędzy 29-30-31dB (czyli oscylować w granicy 1dB) i nie jesteśmy w stanie tego wychwycić :)

drizzt

Cytat: tomekkk1 w Lipiec 10, 2018, 13:54
Nie chodzi o 1dB szumu tła, tylko o to że ten szum nie jest jednostajny i wskazania będą sie wahać np. pomiędzy 29-30-31dB (czyli oscylować w granicy 1dB)

A to się jak najbardziej zgadza, sam o tym wcześniej kilka razy pisałem w tym wątku i jest to podstawowy argument przeciwko używaniu mierników SPL do precyzyjnego ustawienia poziomu porównywanych wzmacniaczy.
Graty się zmieniają, Harbeth zostaje!

dino

Cytat: tomekkk1 w Lipiec 10, 2018, 13:54Nie chodzi o 1dB szumu tła, tylko o to że ten szum nie jest jednostajny i wskazania będą sie wahać np. pomiędzy 29-30-31dB (czyli oscylować w granicy 1dB) i nie jesteśmy w stanie tego wychwycić :)

Dziękuje obronie za głos.  ;D
Czyli reasumując szumy tła się zmieniają losowo co najmniej o 1 dB ?

dino

Mariuszu - odpaliłeś EMU ?

vasa

Cytat: dino w Lipiec 10, 2018, 23:14odpaliłeś EMU ?
Nie było czasu na EMU. Zagadaliśmy się z Tomkiem.
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

tomekkk1


Cytat: dino w Lipiec 10, 2018, 23:05

Dziękuje obronie za głos.  ;D
Czyli reasumując szumy tła się zmieniają losowo co najmniej o 1 dB ?


Uff, uniknąłeś linczu jak nic :D

Nawet prosty miernik dźwięku w telefonie potrafi pokazać wahania o co najmniej 1dB ;)

Alexander

No i udało się dzięki gościnności Vasy posłuchać cyfrowego wzmacniacza.
Wrażenia? Wizualnie urządzenie bardzo eleganckie, zaprojektowane ponadczasowo.
Na płycie czołowej niezbędnik - dwie gałki, wyświetlacz i już, zgrabny pilot dopełnia całości. WAF duży  :D
Dźwiękowo? Przejrzyste dźwiękowo urządzenie z bardzo przydatną funkcją auto-dostosowania do warunków
akustycznych pomieszczenia. Dostosowanie nie poprawia dźwięku, lecz pozwala wyeliminować niedoskonałości pomieszczenia odsłuchowego, żadnego błądzącego basu, niekontrolowanych odbić.
Mocy nie brakuje, a do tego ze swoją sprawnością koszt tej mocy będzie relatywnie niski w stosunku do a-klasowych wynalazków.
Posłuchaliśmy cd, posłuchaliśmy winyli i jak to określił drizzt, to taki drut ze wzmocnieniem. Dałbym radę z nim żyć. Ciekawe byłoby skonfrontowanie Lyngdorfa z jakimiś prądożernymi głośnikami jakieś elektrostaty, czy magnetostaty...
Ta cyfrówka nie przeszkadza ani w słuchaniu, ani w rozmowie, trzeba jeszcze sprawdzić, czy przeszkadza w  :alc:
Żeby nie było zbyt słodko teraz odrobina krytyki...nie ma lekko coś się znalazło. Dla mnie tą łyżką dziegciu w beczce miodu jest obsługa wzmacniacza. Uboga ilość (ta elegancja...) gałek sprawia, że trzeba kręcić nimi intensywnie, żeby uzyskać pożądane ustawienia. Pilot może nieco ułatwia sprawę, lecz też wymaga sporej wprawy w obsłudze i dobrego wzroku  - ni cholery nie widziałem nic na wyświetlaczu  :o
I wyszło, że to ja mam wadę wzroku, a nie wzmacniacz wadę obsługi, ale przecież stary ślepiec też może chcieć słuchać Lyngdorfa  ???

drizzt

Cytat: tomekkk1 w Lipiec 10, 2018, 23:18

Cytat: dino w Lipiec 10, 2018, 23:05

Dziękuje obronie za głos.  ;D
Czyli reasumując szumy tła się zmieniają losowo co najmniej o 1 dB ?


Uff, uniknąłeś linczu jak nic :D

Nawet prosty miernik dźwięku w telefonie potrafi pokazać wahania o co najmniej 1dB ;)


A tego nikt nie kwestionuje ale chyba nie zrozumiałeś o czym była tu mowa. Proponuję pozostać przy telefonie ;)
Graty się zmieniają, Harbeth zostaje!