Kilka różnych kabli

Zaczęty przez gratefullde, Czerwiec 25, 2016, 09:38

Poprzedni wątek - Następny wątek

malg

Pozazdrościłem Maszy, Miniabyarowi i Melepecie i też zrobiłem sobie kabel zasilający (2 sztuki po 75 cm)
Wtyki Viborg, Miniabyr chwalił tutaj:
     http://audiomaniacy.pl/index.php?topic=1253.msg147760#msg147760
kabel Melodika MDC3250, Pawel chwalił tutaj
     http://audiomaniacy.pl/index.php?topic=1253.msg148927#msg148927
jest dwie róznicę pomiędzy zdjęciem Pawła a moim kablem:
   1. oplot jest koloru srebrnego 
   2. żyła zero jest niebieska

a to zdjęcie gotowego kabelka:




traumeel

Cytat: malg w Wrzesień 18, 2017, 22:44też zrobiłem sobie kabel zasilający (2 sztuki po 75 cm)
Czy mógłbyś się odnieść do spotykanych tu i ówdzie opinii, że kable zasilające nie powinny być krótsze niż 1,5-2 m?

tigus27

Jaki koszt takiego kabelka ?
Źródło: Rastbeery Pi 3 DigiOne -Coax:M&B CRYSTAL DAC:Audio GD NFB 1 (2015) - Interkonekt: M&B Diamond mini XLR ACSS- Zasilające:DIY-Wzmacniacz:Audio GD Precision 2 - Głośnikwe:M&B STELLA - Kolumny podłogowe: DIY na SEAS 29TAF/W i ER18RNX

Melepeta

Nie zrobiłeś, tylko ładnie oprawiłeś :)
Sprzęt jest dla muzyki, nie odwrotnie.

malg

Cytat: traumeel w Wrzesień 19, 2017, 08:43
Cytat: malg w Wrzesień 18, 2017, 22:44też zrobiłem sobie kabel zasilający (2 sztuki po 75 cm)
Czy mógłbyś się odnieść do spotykanych tu i ówdzie opinii, że kable zasilające nie powinny być krótsze niż 1,5-2 m?
Pytałem w róźnych znanych mi miejscach o długość kabli zasilających (na tym forum akurat nie), opinie są różne.
Jedni twierdzą że musi być 1,5m+ (podając przy tym producentów, którzy krótszych nie robią), ale dlaczego ? nikt nie potrafił wyjaśnić.
inni - że nie ma znaczenia długość.
Zwykłe kable komputerowe też maja w większości 1.5m - ale czy coś z tego wynika ?
Pewnie tak jest ustawiona i obliczona produkcja.

Tak, jak jestem w stanie zrozumieć że kabel IC musi być określonej długości, ze względu na parametry R, C i L (tworzące filtr),
tak w kablu zasilającym tego nie ogarniam i dlatego
zdecydowałem się na 0.75 m, bo mam trochę plątaninę za klockami i chciałem się jej trochę pozbyć.
Natomiast krótsze były by takie nieestetyczne  :)





Melepeta

Sprzęt jest dla muzyki, nie odwrotnie.

malg

#581
Cytat: tigus27 w Wrzesień 19, 2017, 08:52
Jaki koszt takiego kabelka ?
Melodika - 33zl/m 
Viborg - kupiłem 2 komplety za 200zł
  tu aukcja na 2 komplety, ale cena już 85$ (300+ zł) +wysyłka bezpłatna
     http://www.ebay.pl/itm/2Pairs-Viborg-100-Pure-Copper-Male-EUR-SCHUKO-Power-Plug-IEC-Connector-Audio-/201772319150?hash=item2efa9141ae
  pojedyncza para za 20euro + wysyłka
     http://www.ebay.pl/itm/RE-RF8-Connettori-alimentazione-Schuko-IEC-a-8-Rodiati-Viborg-Audio- /172507483810?hash=item282a3f4ea2:g:8oMAAOSw5cNYPvIV
+ koszulka termokurczliwa
+ oplot
+ jakieś 1- 1,5H pracy (2 sztuki)





malg

#582
Cytat: Melepeta w Wrzesień 19, 2017, 22:27
Może to coś wyjaśni:
http://www.audiomatus.com/kable_sieciowe.pdf

Znam ten artykuł, w nim opisana jest pętla mas, ale dla konfiguracji dwóch klocków które podłączone są kablami 3 zyłowymi (z PE)
A jak tylko jeden jest tak podłączony to co wtedy ? autor nie wyjaśnia
Prowadziłem na ten temat polemikę w wątku "Dlaczego kable zasilające grają"
http://audiomaniacy.pl/index.php?topic=2055.0

Nie do końca zgadzam się z przykładami w artykule bo są takie aby udowodnić tezę pętli masy
To znaczy zgadzam się z ogólną koncepcją pętli masy,
ale wnioski o długościach i przekrojach są trochę moim zdaniem naciągane






Melepeta

Trzeba by zrobić dwa takie same. Jeden 2m, drugi 0,5m i porównać. Nie ma lepszej wyroczni niż własne uszy. Chyba, że ktoś nie słucha, tylko ogląda parametry.
Sprzęt jest dla muzyki, nie odwrotnie.

amati74


malg

Opis jest troche nie techniczny tylko bardziej soniczny, albo ja nie umiem go przetłumaczyc, ale
napewno składa się z 2 oddzielnych przewodów sygnałowych po 6 drucików srebrnych
Piszą coś o pojemnosci 93pF/m, ale nie zrozumiałem pomiędzy czym a czym,
  jęśli pomiędzy 2 żyłami sygnałowymi to dużo, bo np taki mogami 2549 ma miedzy żyłami około 11pF/m
  jęsli pomiedzy jedną żyłą sygnałową i pierwszym ekranem to w normie, choć też mogło by być lepiej, bo ten sam mogami ma na poziomie 70pF/m

Lutowanie w zalezności od tego jaki kabel chcesz zrobić (RCA, XLR)  i co z czym połączyć GRAMIAK/PRE, CD/WZM,  PRE/WZM
bedzie w róznej konfiguracji.
Masz do dyspozycji 2 żyły sygnałowe i trzy ekrany przewodzące

Wykorzystując zyłe zygnałową lub ekran wewnętrzny przy RCA trzeba uważać na efekt pętli masy

malg

NF-S6 AIR Silver Analogue to ciekawy kabel,
może zagrać nawet Vasie  ;D ;D :o

amati74

O matko rozmaita to już trąci problemem technicznym a ja taki ogier w lutowaniu i całej tej technice ekranowej nie jestem. Całe szczęście pytałem tylko  ciekawości, bo kabel się bardzo ładnie prezentuje i pewnie chciałbym taki miec, ale w razie co popytam i poproszę o pomoc kolego z doświadczeniem, Malg dzięki za zainteresowanie.

amati74

Malg a mógłbyś mi przybliżyć jakie są różnice w lutowaniu kabli w zależności od miejsca przeznaczenia np tak jak pisałes gramofon/pre cd/wzm. Itd.

vasa

Cytat: malg w Wrzesień 22, 2017, 00:40może zagrać nawet Vasie   
Widzę że awansowałem na wzorzec głuchego (na kable) audiofila.
Bardzo dziękuję  8)
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

Melepeta

Tobie to tylko zazdraszczać. Kasy nie wydasz. A mnie już się szykują wydatki kablowe. I bądź tu człowieku zdrowy.
Sprzęt jest dla muzyki, nie odwrotnie.

malg

Cytat: vasa w Wrzesień 22, 2017, 11:41
Cytat: malg w Wrzesień 22, 2017, 00:40może zagrać nawet Vasie   
Widzę że awansowałem na wzorzec głuchego (na kable) audiofila.
Bardzo dziękuję  8)

sam chciałeś :o



bum1234

Cytat: Melepeta w Wrzesień 22, 2017, 20:56
Tobie to tylko zazdraszczać. Kasy nie wydasz. A mnie już się szykują wydatki kablowe. I bądź tu człowieku zdrowy.
Poproś kogoś, by Ci zmienił koszulki na kabelkach. Efekt będzie taki samjakbyś zmienił same kable.

malg

Cytat: amati74 w Wrzesień 22, 2017, 11:16
Malg a mógłbyś mi przybliżyć jakie są różnice w lutowaniu kabli w zależności od miejsca przeznaczenia np tak jak pisałes gramofon/pre cd/wzm. Itd.
No może w samym lutowaniu - nie, ale w różnym połączeniu przewodów
IC można zrobić sobie z:
kabla koaksjalnego
   przewód sygnał, ekran zero
kabla dwużyłowego z ekranem - niekierunkowy
    przewody połaczyć ze sobą jako sygnał, ekran jako zero
    jeden przewód jako sygnał, drugi jako zero, ekran niepodłaczony
    jeden przewód jako sygnał, drugi jako zero, ekran uziemienie wyprowadzone na zewnątrz
kabla dwużyłowego z ekranem - kierunkowy
    jeden przewód jako sygnał, drugi jako zero ale z jednej strony podłączony do niego ekran (tą stroną podłączamy do źródła)

Trzeba eksperymentować




malg

Cytat: bum1234 w Wrzesień 23, 2017, 17:49
Poproś kogoś, by Ci zmienił koszulki na kabelkach. Efekt będzie taki samjakbyś zmienił same kable.
Jak coś piszesz to precyzyjnie a nie ogólnie, ???
Zapomniałeś dodać, źe koszulkę trzeba wyprać (najlepiej w IXI) ;D, a przewód wygrzać ;D

A powaznie, po co piszesz, jak w to nie wierzysz ? Znaczy tak sobie, aby coś skrobnąc



malg

Cytat: amati74 w Wrzesień 22, 2017, 11:16
Malg a mógłbyś mi przybliżyć jakie są różnice w lutowaniu kabli w zależności od miejsca przeznaczenia np tak jak pisałes gramofon/pre cd/wzm. Itd.
ja bym zrobił tak:

Gramiak - pre:  dwuzyłowy z ekranem - sygnał + zero + uziemienia
pre - wzm - kierunkowy albo koaksjalny

Ale oczywiście jest jeszcze kwestia jaki kabel wybrać do konkretnego połaczenia



Melepeta

Cytat: bum1234 w Wrzesień 23, 2017, 17:49Poproś kogoś, by Ci zmienił koszulki na kabelkach. Efekt będzie taki samjakbyś zmienił same kable.
Wróżka czy jasnowidz z Ciebie?
Sprzęt jest dla muzyki, nie odwrotnie.

amati74

Cytat: malg w Wrzesień 23, 2017, 20:49
Cytat: amati74 w Wrzesień 22, 2017, 11:16
Malg a mógłbyś mi przybliżyć jakie są różnice w lutowaniu kabli w zależności od miejsca przeznaczenia np tak jak pisałes gramofon/pre cd/wzm. Itd.
ja bym zrobił tak:

Gramiak - pre:  dwuzyłowy z ekranem - sygnał + zero + uziemienia
pre - wzm - kierunkowy albo koaksjalny

Ale oczywiście jest jeszcze kwestia jaki kabel wybrać do konkretnego połaczenia
Dziękuję

amati74

Cytat: malg w Wrzesień 23, 2017, 20:42
Cytat: amati74 w Wrzesień 22, 2017, 11:16
Malg a mógłbyś mi przybliżyć jakie są różnice w lutowaniu kabli w zależności od miejsca przeznaczenia np tak jak pisałes gramofon/pre cd/wzm. Itd.
No może w samym lutowaniu - nie, ale w różnym połączeniu przewodów
IC można zrobić sobie z:
kabla koaksjalnego
   przewód sygnał, ekran zero
kabla dwużyłowego z ekranem - niekierunkowy
    przewody połaczyć ze sobą jako sygnał, ekran jako zero
    jeden przewód jako sygnał, drugi jako zero, ekran niepodłaczony
    jeden przewód jako sygnał, drugi jako zero, ekran uziemienie wyprowadzone na zewnątrz
kabla dwużyłowego z ekranem - kierunkowy
    jeden przewód jako sygnał, drugi jako zero ale z jednej strony podłączony do niego ekran (tą stroną podłączamy do źródła)

Trzeba eksperymentować
W głowie mi się zakręcilo od mnogości kombinacji

malg

nie wymieniłem wszystkich  ;D