Spendor - wszystko co trzeba powiedzieć

Zaczęty przez BOBSAPP, Marzec 08, 2015, 13:10

Poprzedni wątek - Następny wątek

BOBSAPP

Witam.

Ludzi znających firmę SPENDOR - szanujących ją lub nie zapraszam do dyskusji.
Niechęć rozumie i konstruktywnie odpowiadam szanując zdanie drugiej osoby.

BOBSAPP

#1
Osobiście posiadam Spendora sp 2/3 do około 15 lat.
Jest modyfikowany - zmieniony głośnik wysokotonowy , zmienione okablowanie wewnętrzne , wyrzucone konektory przyłączeniowe .
Podstawy granitowe własna robota.
Miłość nie wygasła...tętni dalej.

Jeżeli są pytania co i jak oraz dlaczego służę pomocą.

BOBSAPP


intenser

Cytat: BOBSAPP w Marzec 08, 2015, 13:14Jest modyfikowany - zmieniony głośnik wysokotonowy , zmienione okablowanie wewnętrzne , wyrzucone konektory przyłączeniowe .

czyli nie masz Spendora a jakąś diy'ową popierdółkę

doprawdy są rzeczy , których nie należy modyfikować

BOBSAPP

#4
Różnica pomiędzy modelem 2/3 a 1/2 Spendora polega na zmianie kopułki która uzupełnia średnie tony. Powierzchnia membrany wynosząca 38 mm w modelu 1/2 została znacznie zniwelowana kopółką 28 mm zamiast oryginalnej 19 mm w modelu 2/3.
Wstawiony w moim Spendorze  to ten sam głośnik co w Sonus faber Guarneri Evolution.
Ta sama impedancja , o jeden decybel wyższa efektywność (w stosunku do oryginału w sp 2/3) a w efekcie finalnym postęp w gładkości , dynamice , energii średnich tonów.

Oryginalna kopułka posiada solidne piki i to słychać jest szybsza ale mniej soczysta i szorstka w wyższym podzakresie.
Ludzie mówią że to naturalny atak jednak nie dla mnie.
Ogólnie koszt 800 zł za głośniki i 70 % dzwięku modelu droższego o 7000 zł czyli sp 1/2.
Barwa pozostaje nienaruszona bo to wciąż Scan Speak tak jak w modelu sp 1/2 - czyli dynamicznie , energetycznie , gładko, soczyście i naturalnie.

Oczywiście są pewne żeczy których nie da się przeskoczyć jak mniejsza obudowa która wpływa na makrodynamikę i rozciągnięcie niskich tonów .
Natomiast mniejsza obudowa to bardziej kryształowa średnica.
Czyli coś za coś,,,

Drizzt

#5
Przecież w 1/2 są dwie kopułki tak jak w Harbeth SHL5. Superwysokotonowej do 2/3 nie włożysz.

Na tej zasadzie mogłem kupić Compact ES7 i przełożyć kupułkę z SHL5. Szkoda, że nie pomyślałem, miałbym 70% dźwięku ;)

BOBSAPP

#6
Superwysokotonowa nie uzupełnia średnich tonów.
A to jest dla mnie priorytetem.
A tak poza tym owa wysokotonwaśc za czasów świetności Spendora/Harbetha był na poziomie  13 kHz.

ps.
W shl5 masz 25 mm i w hl 7 masz 25 mm uzupełniające średnie tony więc nic nie zmienisz - w sensie wysycenia i energetyki oraz potęgi.
Zmiany w potędze i rozciągnięciu basu wynikają z litrażu obudowy.
Superwysokotonowa zajmuje się hologramem i stereofonią .

jamówię

Mam wątpliwości czy to nadal Spendor,ale skoro Cię cieszy to na zdrowie!

kangie

BOBSAPP, mozesz napisac cos wiecej nt. glosnikow? Jaki material kopulki wysokotonowej itp.?

BOBSAPP

#9
Dodam.

Zanim Spendor zaczął kombinować z okablowaniem ja już miałem w środku Siltecha SQ-38g3.
Ale to nie było uzupełnienie lecz przeciwieństwo do formy muzycznej wyrażanej przez Spendory - dodam że kable kosztowały 400 zł za metr.
Po pewnym czase firma zaczęła używać VDH jako okablowania do środka poszedłem za ciosem a nie pod prąd i wstawiłem VDH the wind mk 2 zamiast Siltecha - ogólnie to było to czego oczekiwałem pomimo obiekcji cenowych w stosunku do Siltecha.
Dlaczego VDH the wind fani kolumn SF zapewne wiedzą.
Były problemy z lutowaniem ale dałem radę.
Do dziś podziwiam co się porobiło.

vasa

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

BOBSAPP

#11
Cytat: kangie w Marzec 08, 2015, 15:03
BOBSAPP, mozesz napisac cos wiecej nt. glosnikow? Jaki material kopulki wysokotonowej itp.?

Ten miałem oryginalnie :

http://loudspeakershop.eu/glosnik-scan-speak-classic-d2010851300-p-604.html

A ten wstawiłem bez modyfikacji zwrotnicy :

http://loudspeakershop.eu/glosnik-scan-speak-classic-d2905950000-p-533.html

Już po samych wykresach widać o jakich anomaliach w postaci pików objawiających się szorstkością mówię - zaznaczam że wykresom nie wieżę  ale w tym przypadku się to pokrywa z odczuciami oczywiście moimi.

BOBSAPP


Drizzt

Ogolnie to zgadzam się, że są rzeczy, których się nie modyfikuje. Z drugiej strony paczki mają już swoje lata więc jeśli eksperymenty dają radochę i co najważniejsze są robione z głową to w sumie czemu nie. Na nowych paczkach byłaby to jednak zbrodnia :)

kangie

Cytat: vasa w Marzec 08, 2015, 15:16
Cytat: BOBSAPP w Marzec 08, 2015, 13:42Tak to wygląda.
Wygląda jak milion dolarów
Powiedzmy, ze tak wyglada. Ale jak gra? ;)

kangie

A jaki material kopulki? Aluminium czy jedwab?

BOBSAPP

#16
W nowym Spendorze sp 2/3 R2 jest nowa kopułka tym razem nie Scan speaka lecz Seasa.
Jest zmiana w barwie nie na gorsze a na inne - jest świeżo i dżwięcznie a było aksamitnie i tajemniczo.
Ale soczystości wyższej średnicy modelu sp 1/2 R2 dalej ni ma bo tam dalej Scan Speak 38 mm  się ostał.
Jest inaczej bo zamiast  19 mm Scan speaka jest  22 mm Seasa + okablowanie VDH (Van den Hul CS12) + złocone ścieżki na płytce ze zwrotnicy - co jest nie bez znaczenia.

Ogólnie wciąż jest wybornie .

PS.

Ale coś co mi daje do myślenia to zmieniona cewka z 40 mm na 28 mm w wooferze
+aluminiowy korektor fazy i zmieniony profil membrany (który wpływa na energetykę średnich tonów ) a wszystko to ma wpływać na jak najlepsze doznania odsłuchowe podczas cichych i nocnych odsłuchów .

Teraz Spendor sp 2/3 R2 posiada średnicę membrany woofera 21 cm .
A Spendor sp 2/3  "tylko"   20  cm .

Co ciekawe powierzchnia średnicy membrany nie zmieniła się od zewnątrz a od wewnątrz.

BOBSAPP

Cytat: kangie w Marzec 08, 2015, 15:31
A jaki material kopulki? Aluminium czy jedwab?

Spendor zaczął od metalu Celestiona a już od dawna i teraz to już zawsze szmata ( czyli jedwab).

kangie

Jedwab znam ze starych kolumn Audio Note. Srednio raz w miesiacu jestem na odsluchach u kolegi i znam brzmienie "jedwabiu". Osobiscie wole beryl.

BOBSAPP

Znam potencjał i zalety tego materiału i szanuję Twój gust. ;)

kangie

Ja Twoj rowniez. Te AudioNoty graja swietnie!

Piszesz z pasja i tak trzymac!!! Lubie czytac wypowiedzi takich ludzi jak Ty  :)

BOBSAPP

#21
AN słyszałem ( kompletny system ) i ogromnie szanuję.


KOLUMNY:
Wysokie tony podwójne układy magnetyczne i własne opracowania nad skupianiem pola magnetycznego.
Woofery z papieru z przeplotem włókien konopi nigdzie niespotykane.
O zwrotkach i okablowaniu szkoda pisać...bo to poemat.

Jzeli chodzi o elementy elektroniczne to posiadam 4 rezstort 2W w układzie wzmacniacza i 4 przed drabinka rezystorową Goldpoint dla obniżenia współczynnika wzmocnienia z -60 dB na -80 dB.
Było sporo prób ( caddock , vishay itp.) ale AN brylowało u mnie.


Powiem prosto i na temat chcę ale mnie nie stać. :-[

Aero

Nie dawno miałem okazje zapoznać się z SP100R2. Fantastyczne kolumny i chociaż ostatecznie wybrałem co innego, to bardzo miło wspominam odsłuchy. I ten klasyczny wygląd, po prostu bajka!

BOBSAPP => co to za standy?
WiiM Pro => Schiit Bifrost 2/64 => Feliks Audio Echo mk2 / Lake People G108 => Grado GH4 / Grado PS500e / Audioquest Nighthawk

jamówię

Cytat: BOBSAPP w Marzec 08, 2015, 13:14
Osobiście posiadam Spendora sp 2/3 do około 15 lat.
Jest modyfikowany - zmieniony głośnik wysokotonowy , zmienione okablowanie wewnętrzne , wyrzucone konektory przyłączeniowe .
Podstawy granitowe własna robota.
Miłość nie wygasła...tętni dalej.

Jeżeli są pytania co i jak oraz dlaczego służę pomocą.


Za wierność marce +100 :))

BOBSAPP

#24
Cytat: Aero w Marzec 08, 2015, 19:06BOBSAPP => co to za standy?

Granit (czarny dosyć drogi ) zamówiony w zakładzie pogrzebowym.
Elementy według własnego projektu.
Wszystko jest sklejone Poxiliną 70g razy 8 na każdą powierzchnię kostka .
Powierzchnie klejone oczyszczamy alkoholem i po 10 minutach zabieramy się do roboty.
Klej rozwalcujemy i nakładamy - dobijamy młotkiem gumowym aby masa plastyczna Poxiliny  wyszła na zewnątrz  po obramowaniu klejonego elementu.
Naddatek masy klejącej wokół klejonego elementu przycinamy i usuwamy nożem a następnie wygładzamy palcem.
Po 24 godzinach od sklejenia granitowych elementów szarą masę klejącą malujemy czarnym lakierem do paznokci - dwie warstwy w odstępie 30 minut i włala.

Koszt :

Wszystkie elementy (czarny granit) - 1600 zł (kiedyś)
Klej (Poxylina 70g razy 8 ) - 80 zł (kiedyś)
Lakier do paznokci (czarny razy 2) - 10 zł (kiedyś)
Spirytus 96% (100 ml) - 10 zł (dziś)  ;D

Całość jednej podstawy waży 98 kg i jest przy przenoszeniu stabilna i nierozerwalna (sprawdzone przy remoncie ).
Totalnie niewywrotna......... i to tyle.

ps.

Kolce i beżowa podstawa z marmuru to osobna para kaloszy.
Przy kolcach mocowanych do granitu wygląda to identycznie.

;)