TONSIL ZG-40 i ZG-30

Zaczęty przez malg, Marzec 27, 2018, 00:24

Poprzedni wątek - Następny wątek

Michał

Cytat: malg w Marzec 27, 2018, 14:58
Cytat: Michał w Marzec 27, 2018, 14:46
Grzesiu srał pies te głośniki,ale kolekcja winyli-bajka! :)
Pochwalę się - nie wszystkie widać ;D

Tak myślałem :)

malg

 producent podaje cięcie zwrotnicy  0,6/ 6 Khz,  lub 0,8/7KHz  (pewnie zależnie od wersji)

ZG40 mają odcięcie na dole 700Hz
natomiast u góry jest odcięcie zależne od włacznika, widac na schemacie że po przełączeniu dołączamy kondensator w szereg do głośnika wysokotonowego co dawało wypadkową około 1,5uF i faktyczne cięcie 9kHz
bez dodatkowego kondensatora to cięcie na około 6KHz

zastosowane elementy w torze średniotonowym wskazują na cięcie 5 kHz od góry a od dołu na 0,9 kHz

z czego wynika ze
dolny podział pomiedzy niskotonowym i sredniakiem jest rozsunięty na około 200Hz (700 - 900)


czy ja to dobrze obliczyłem ?

Mikut1982

Tak poza tematem. Znajomy też kolekcjonuje tonsile. Oto jego kolumny. Zwróćcie uwagę na te pierwsze z lewej u góry. Czy ktoś już takie widział. Jest tam zastosowany inny glosnik wysokotonowy.  Kolumny made for germany.

malg

Cytat: Mikut1982 w Listopad 01, 2018, 20:42
Czy ktoś już takie widział. Jest tam zastosowany inny glosnik wysokotonowy.
nie widziałem ale sa opisane w unitra klub

Istniały dwie wersje opisywanego zestawu głośnikowego. Jedna z nich posiadała duży, biały napis "Altus 120" lub "Altus 120A", pod nazwą umieszczona została informacja "Hi-Fi System". Oprócz napisu na tabliczce znajdowało się logo HGS Electronics. Druga zaś wersja nie posiadała nazwy ani marki producenta. Na tabliczce umieszczono wykres charakterystyki ciśnienia akustycznego oraz informacje w języku francuskim i angielskim.

Produkowana była także druga, dostępna w polskiej wersji lecz i tak bardzo rzadko spotykana bliźniacza wersja "Altus 120", oznaczona ZG80C115. Odróżniała ją obudowa zamknięta, inne rozmieszczenie przełączników oraz głośnik wysokotonowy.


tutaj:
https://unitraklub.pl/node/1745

Mikut1982

Z tylu byl napis na tablicce..
Made for germany

tomekkk1

Wersja z przeznaczeniem na rynek niemiecki. Wszystkie wersje eksportowe chyba były sygnowane jako HGS Electronics.
Przykładowo Altusy 140 produkowane jako HGS Electronics posiadały kopułkowy tweeter i nie posiadały przełączników -0+  :)

merlin1973

Ale fajne  ;) tyle na raz, które kupić??? był by dylemat   :o
Przez moje ręce przeszły Altusy 110 i 75  :)  to było  to  ;D
Pozdrawiam S.CH.

tomekkk1

Ja miałem 75-tki, ale blisko byłem poznany z 110, 140 i 300. Z Altonami 80 i  Mildtonami 80 (z tymi ohydnymi srebrnymi nakładkami) też :)

merlin1973

Takie miałem pierwsze kolumny  ;) ZgC-20 byłem zachwycony  :o
Pozdrawiam S.CH.

tomekkk1

#34
Miałem podobne, bez etykiet i tam, gdzie u Ciebie była czarna wstawka z przełącznikiem u mnie był tweeter - były to trójdrożne paczki. 20cm bas na materiałowym resorze, jakiś średniak 13cm i papierowy wysokotonowy. Budy były zamknięte. Głośniki wymontowałem, wstawiłem GDN 20/80 na bas, średniotonowy z "tonsilowskiej" zamkniętej kolumienki szerokopasmowej i GDWT 9/80. Wywierciłem otwór BR i wstawiłem kawałek rury. Zrobiłem pierwsze w życiu zwrotnice i jakieś granie było  ;)
Podłączone były do Unitra Fonica PA-1801, w którym jeden kanał wpadał w losowy przester i jedna kolumienka się sfajczyła po krótkim czasie...

McGyver

Mój pierwszy w życiu zestaw stereofoniczny to był monofoniczny gramofon Mister Hit ze stereofoniczną wkładką i wyjściem na zewnętrzny wzmacniacz stereo, oraz dwa monofoniczne lampowe odbiorniki radiowe "Turandot" plus dwa głośniki radiowęzłowe i własnej roboty okablowanie.
Oczywiście stereo dało się na tym słuchać tylko winyli.
Później doszły trzy zdewastowane Fonomastery pozyskane dzięki znajomej kierowniczce domu studenta gdzie złomowano zużyty sprzęt. Z tych trzech zepsutych złożyłem jeden całkowicie sprawny, i jeszcze zostało dużo części zamiennych. Dla tych co nie wiedzą, Fonomaster miał wbudowany w pełni funkcjonalny, całkiem porządny jak na owe czasy wzmacniacz z wejściami poz zewnętrzny tuner oraz magnetofon.  Do tego doszedł zaraz magnetofon szpulowy M2405S i własnej roboty tuner stereofoniczny wykonany wg. schematów z "Młodego Technika". Po dokupieniu kolumn Altus 75 można było już w miarę porządnie słuchać muzyki. W tamtych czasach mało kto miał wyraźnie lepszy sprzęt.

merlin1973

Kiedyś nie wiedziałem,że wyszła taka rodzina  :o
ZgC -20  :)
ZgC- 40 :D
ZgC- 60 ;D ;
Te ostatnie miał kolega,  >:( kiedyś przez tydzień ja je testowałem w domu  >:D
Nie jadłem, nie piłem tylko słuchałem , zmiana z ZgC 20 na 60 była kolosalna  :)
Pozdrawiam S.CH.

merlin1973

...bardzo chciałem mieć takie  :'( ten BASS mnie oczarował  ;)
Pozdrawiam S.CH.

tomekkk1

Na sleepery nie wyglądają ;D
Cytat: tomekkk1 w Listopad 01, 2018, 22:45Miałem podobne, bez etykiet i tam, gdzie u Ciebie była czarna wstawka z przełącznikiem u mnie był tweeter

Drobny "research" i znalazłem co to za paczki miałem i przerabiałem - UNITRA ZgP 20-8-062 :)

daris666

Mildtony przy altusach to był miód dla uszu  ;D

tomekkk1

Swoje Altusy grubo przerobiłem - bas był ori, średnica polipropylen i kopułka w miejsce tubki. Mod w zwrotnicy, wzmocnienia i wytłumienie. I tak z radością się ich pozbyłem ;)

GregWatson

Do dziś mi się wala przywalona klamotami jedna kolumna Altusów 110. Al;e jak pozamiatam garaż to tam wrzucę dokupiwszy jeszcze jedną sztukę i będę dawał czadu. Niech wioska wie...  :)
Trochę tego i trochę tamtego też.