Uniwersalny sterownik obrotów – Zontek

Zaczęty przez rudy-102, Luty 28, 2016, 18:37

Poprzedni wątek - Następny wątek

rudy-102

 Uniwersalny sterownik obrotów – Zontek


Zakładam ten wątek bo zaczęliśmy pisać na ten temat w wątku AdFontesowym, a ten sterownik da się podłączyć niemalże do każdego gramofonu belt drive.

rudy-102

#1
Chyba każdy, kto posiada gramofon z napędem paskowym zastanawiał się co można zrobić żeby obroty były naprawdę stabilne. Firma Zontek daje nam możliwość udoskonalenia naszego gramofonu i rozbudowania go poprzez dostawienie mikroprocesorowego sterownika obrotów.

Od producenta dostajemy płytkę z wlutowanym kompletnym układem, program do kontroli i ewentualnej korekcji zaprogramowanych wartości rozpędzania silnika, oraz plik z obrazem tarczy stroboskopowej.

Podłączenie całości może nie jest super łatwe dla całkowitego laika, ale każdy maniak, który nie ma lęku przed śrubowkrętem i lutownicą bez problemu sobie poradzi.

Oprócz zestawu od producenta potrzebne będzie jeszcze:
- transformator z 230V na 12-24V ACjakaś obudowa
- dwa przełączniki (jeden do włączania gramofonu i drugi do przełączania prędkości 33,3/45)
- dioda 5V
- ewentualnie dioda pokazująca, że urządzenie jest włączone


Po prawidłowym podłączeniu sterownik rozpędza talerz gramofonu na zadaną prędkość i jeśli obroty zostały już ustawione zapala lampkę/diodę kontrolną. Obroty są kontrolowane na bieżąco przez cały czas za pomocą czujnika na podczerwień.
Nie ,musimy nic ustawiać, ani kontrolować. Sterownik odwala całą robotę.
Otrzymujemy komfort niemalże identyczny jak w gramofonach DD.

rudy-102

Tu proszę widok sterownika z zaznaczonymi podłączeniami.



rudy-102

W zworki opisane jako "gniazdo na wyłącznik" podłączamy dowolny przełącznik I/0. W ustawieniu rozwartym podawana jest prędkość 33,33, w zwartym 45.

rudy-102

Podczas pierwszego podłączenia urządzenie samo się kalibruje przez kilka minut. Potem automatycznie zapamiętuje ustawienia i działa bezbłędnie.

rudy-102

Naklejkę z tarczą stroboskopową nakleja się pod talerz.
Tu kilka fotek jak to zrobiłem z talerzem Ad Fontes.






Piterski

Co to za bezbarwna materia leży pod Twoim talerzem?
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

rudy-102

W moim przypadku jako obudowę wykorzystałem starą, oryginalną obudowę od Ad Fontes, a zasilacz wstawiłem do podobnej tylko wyższej.




W sterowniku prawy przełącznik służy do włączania (nad nim kontrolka ON), a lewy do przełączania prędkości. Dioda po środku zapala się jeśli obroty uzyskają odpowiednią prędkość.

rudy-102

Cytat: Piterski w Luty 28, 2016, 19:49
Co to za bezbarwna materia leży pod Twoim talerzem?
To talerzyk z pleksi do ochrony maty przed kurzem. Zdjęło mi się w całości :).

Piterski

Cytat: rudy-102 w Luty 28, 2016, 19:54
Cytat: Piterski w Luty 28, 2016, 19:49
Co to za bezbarwna materia leży pod Twoim talerzem?
To talerzyk z pleksi do ochrony maty przed kurzem. Zdjęło mi się w całości :).
Już myślałem, że jakiś szablon bo Paweł wspomniał, że tarcza jest pod wymiar jego talerza, a on ma o większej średnicy.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

rudy-102

Tarcza stroboskopowa jest rzeczywiście na wymiar jego gramofonów, ale na nasze szczęście narysował linię po której możesz ciąć i wklejać do "normalnych" talerzy.

rockandroll

Cytat: rudy-102 w Luty 28, 2016, 18:37
Zakładam ten wątek bo zaczęliśmy pisać na ten temat w wątku AdFontesowym, a ten sterownik da się podłączyć niemalże do każdego gramofonu belt drive.
Z tego co widzę, to pasuje tylko do gramofonów z silnikiem DC. Zdecydowana większość paskowców ma silniki na prąd zmienny, czyli AC.

rudy-102

Nie jestem elektronikiem, ale jeśli dobrze pamiętam to silniki szeregowe można zasilać zarówno prądem stałym i  zmiennym.

Piterski

Postanowiłem i ja pokazać jak powolutku powstaje moja stabilizacja obrotów.

Pierwsze nad czym się zastanawiałem i o co spytałem Pawła to czy kabel do czujki może być dłuższy.
W związku z tym że może postanowiłem dać dłuższy przewód.
Założyłem, że zainstaluje czujnik obrotów po talerzem na stałe robiąc zagłębienie w plincie i wypuszczając przewód dołem.

Chciałem zachować możliwość odpinania go od obudowy stabilizatora.
W tym celu przerobiłem przewód od czujki.



Teraz będzie można go osadzić w obudowie i wpinać do płytki.



Takie gniazdo mam w zasilaczu RiAudio i sprawuje się doskonale.
W obudowie będzie gniazdko, a kabel mikrofonowy zakończony jest wtykiem z nakrętką.



Do połączenia czujki użyłem przewodu mikrofonowego długości około 1 m.
Umieściłem go w oplocie i dałem na końcach opaski zaciskowe.



W plincie będzie otwór w który zamierzam wpuścić odcinek od koszulki do końca izolacji. Sama końcówka z barwnymi przewodami będzie skrócona do minimum po przymiarkach.

Na razie tylko tyle, czekam na tarcze stroboskopową i decyzje o możliwości zakupu obudowy pasującej stylistycznie do zasilacza Sensora.

Jeśli macie jakieś sugestie uwagi to chętnie ich wysłucham.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

vasa

Cytat: Piterski w Marzec 02, 2016, 20:38decyzje o możliwości zakupu obudowy pasującej stylistycznie do zasilacza Sensora.
A napisałeś może do Rogera pytanie czy Ci sprzeda obudowę?
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

MAC

Dokładnie to samo miałem zasugerować.


vasa

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

Piterski

Kontaktowałem się za pośrednictwem Jacka, ale Roger ma na razie kilka par obudów z górką i nowych nie zamawia.

Dzięki za ten link, to może być myśl, ciekawe tylko czy otwór po przewodzie zasilającym nie będzie za duży do mojego gniazdka.

Bardzo Wam dziękuje :)
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

Piterski

Dotarła obudowa od Sensora Prelude.
Mam nadzieje jutro skontaktować się z RCM-em w celu potwierdzenia moich przypuszczeń dotyczących zasilania. Chodzi o napięcie prądu zmiennego. Obudowę "rozbebeszyłem" i przymierzam, przykładam wymyślając jak to wszystko połączyć, te nóżki pod płytką to moja twórczość z tego co mam z różnych komputerowych szpei.

Obudowa powinna się dobrze skomponować z oryginalnym zasilaniem Sensora2, ten nowy jest dłuższy.


Po usunięciu kabla zasilającego do phono pozostaje otwór po dławiku kablowym większy nić moja wtyczka. Mylę czy wykorzystać go jako włącznik prądu czy też wstawić zaślepkę i w nią wstawić wtyczkę.



Obudowa ma profil zamknięty więc manewrowanie w niej jest utrudnione, nie mam jeszcze pozostałych elementów i zastanawiam się nad sposobem montażu płytki sterownika. Mam bitumiczną matę tłumiącą i myślałem by na na niej ją wkleić tylko jeszcze muszę wymyślić radiator dla tranzystora. Może można gdzieś kupić cienkie pasy miedzianej blachy i z niej zrobić coś na kształt osłony dookoła płytki, zaizoluje ją od wpływu transformatora.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

jamówię

Czy to jest takie ustrojstwo jak speed box?

Piterski

Układ elektroniczny Pawła Zontka z czujnikiem. Zlicza obroty z tarczy talerza i zmienia napięcie zasilania silnika tak by ten miał stałe obroty.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

jamówię

Cytat: Piterski w Marzec 14, 2016, 21:26
Układ elektroniczny Pawła Zontka z czujnikiem. Zlicza obroty z tarczy talerza i zmienia napięcie zasilania silnika tak by ten miał stałe obroty.


A speed box działa mniej precyzyjnie?

vasa

Cytat: jamówię w Marzec 14, 2016, 21:22Czy to jest takie ustrojstwo jak speed box?
No nie. Speed Box generuje własną sinusoidę o dużej dokładności i silnik AC ma się kręcić z idealną prędkością. Natomiast jak się nie kręci to szkoda :P
Sterownik Zontek jest sprzężony zwrotnie z czytnikiem tarczy na/pod talerzem i ma możliwość autokalibracji uwzględniając np opory łożyska. Czyli dowieraj no prowieraj czy jakoś tak :)
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

jamówię

Cytat: vasa w Marzec 14, 2016, 21:32
Cytat: jamówię w Marzec 14, 2016, 21:22Czy to jest takie ustrojstwo jak speed box?
No nie. Speed Box generuje własną sinusoidę o dużej dokładności i silnik AC ma się kręcić z idealną prędkością. Natomiast jak się nie kręci to szkoda :P
Sterownik Zontek jest sprzężony zwrotnie z czytnikiem tarczy na/pod talerzem i ma możliwość autokalibracji uwzględniając np opory łożyska. Czyli dowieraj no prowieraj czy jakoś tak :)


Czyli diwajs Zontka jest bardziej precyzyjny?