Wzmacniacz. Muszą być lampy?

Zaczęty przez gratefullde, Listopad 15, 2017, 19:09

Poprzedni wątek - Następny wątek

McGyver

Cytat: gratefullde w Listopad 15, 2017, 20:01
Cytat: McGyver w Listopad 15, 2017, 19:59Ja gram na EL34, jeno że nie w pentodzie tylko w triodzie, i nie w push-pullu tylko w single ended. No i to gra, i to jeszcze jak!

Też tak mam. Ale mnie coś swędzi :)
To se kup czopki, a nie o tranzystorach myśleć  :P


elem

Cytat: juter22 w Listopad 15, 2017, 19:59końcówka od Brystona

Pamietam dżwiek zestawu Brystona, pre+koncówka, jakies nascie lat temu. Grało swietnie, mozna powiedziec, że to było blisko dobrej lampy. Nasycony, wciągający dźwięk z bardzo dobra przestrzenią. Wtedy kosztowało majątek - około 30 tys. Dzis to cena okazyjna :)
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

vasa

Cytat: vasa w Listopad 15, 2017, 19:15Sugden, Pass, Lyngdorf...
I czemu mnie nikt nie walnie?
Spectral a nie Sudgen :(
SPECTRAL
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

gratefullde

Serio? Czy Wy nie przesadzacie? Jakie są to niuanse?Hm?
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

gratefullde

Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

gratefullde

Cytat: vasa w Listopad 15, 2017, 20:09
Cytat: vasa w Listopad 15, 2017, 19:15Sugden, Pass, Lyngdorf...
I czemu mnie nikt nie walnie?
Spectral a nie Sudgen :(
SPECTRAL


Hm ...
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

elem

Z tym tez mógłbym żyć

Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

gratefullde

Cytat: elem w Listopad 15, 2017, 20:16
Z tym tez mógłbym żyć



Ponoć nie wszystkie złoto co się świeci. Niemniej co do tego co obecnie mam, to na pewno oh i ah :)
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

elem

wiele razy słuchałem ASR ( różne modele) i to zawsze był dobry dźwięk, w kierunku lampy.
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

gratefullde

Cytat: elem w Listopad 15, 2017, 20:18
wiele razy słuchałem ASR ( różne modele) i to zawsze był dobry dźwięk, w kierunku lampy.

Tak jak i Pass. Passa próbowalem, to nie była dobra znajomość ;)
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

juter22

Cytat: elem w Listopad 15, 2017, 20:09
Cytat: juter22 w Listopad 15, 2017, 19:59końcówka od Brystona

Pamietam dżwiek zestawu Brystona, pre+koncówka, jakies nascie lat temu. Grało swietnie, mozna powiedziec, że to było blisko dobrej lampy. Nasycony, wciągający dźwięk z bardzo dobra przestrzenią. Wtedy kosztowało majątek - około 30 tys. Dzis to cena okazyjna :)

ja na mojego mam jeszcze kilka lat gwarancji 8) jako jedyni dają jej 20-lat!!!

gratefullde

Cytat: juter22 w Listopad 15, 2017, 20:24ja na mojego mam jeszcze kilka lat gwarancji 8) jako jedyni dają jej 20-lat!!!

No to napisz coś więcej o tym. Ja tu się miotam a koledzy alternatywy nie dają :(
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

McGyver

Cytat: gratefullde w Listopad 15, 2017, 20:28a koledzy alternatywy nie dają
Ja dałem alternatywę. Czopki. Ale skoro nie uważasz mnie za kolegę...  :(

juter22

Cytat: gratefullde w Listopad 15, 2017, 20:28
Cytat: juter22 w Listopad 15, 2017, 20:24ja na mojego mam jeszcze kilka lat gwarancji 8) jako jedyni dają jej 20-lat!!!

No to napisz coś więcej o tym. Ja tu się miotam a koledzy alternatywy nie dają :(
Łącznie miałem dwa, pierwszy 4B ST jeżeli nie potrzebujesz mega_elektrowni to ten będzie w sam raz, 250w na kanał przy 8ohm'ach; obecnie mam 14B ST tan ma 500w na kanał i jest to półcznie monobloków 7B ST.
Po przejściu nie odczułem różnicy, jest detal, powietrze, 3d scena a i prądu nie zabraknie by wysterować nisko-ohmowe kolumny.
Osobiście polecam nic dodać nic ująć 

muda44

Cytat: gratefullde w Listopad 15, 2017, 19:09
Mam takie pytanie do społeczeństwa, czy jeśli lubię brzmienie lamp (cokolwiek to znaczy) to czy mogę polubić brzmienie komponentów bez lamp? A tak na szybko, chciał bym coś z trana ale bez pozbawiania się fajnej średnicy i czarujących wysokich. Jest coś? Hę?

A klasa , kolumny na polipropylenie ...

Piterski

Ja gram na hybrydzie czyli przedwzmacniacz lampowy i końcówka tranzystorowa w klasie A.
Porównywałem to do końcówek lampowych ale w lampie brakowało mi wystarczającej kontroli dołu pasma i grały trochę za bardzo na twarz. Lampa miała jednak lepsze nasycenie dźwięku. Coś zbliżonego do tego efektu z lampą uzyskałem wpinając w mój system IC Furutech Reference.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

cdt

Do momentu aż nie spróbowałem lampowej końcówki wydawało mi się że gra na dobrej tranzystorowej końcówce to jest to co chcę . Jednak po wpięciu końcówki lampowej tor dostał muzyki .
Jest tranzystor i tranzystor . Tak jak jest lampa i lampa . A w lampie też jest lampa i lampa . Wszystkie konfiguracje są dozwolone . Pre na krzemi i lampowe końcówki też potrafią pięknie zagrać . Ja wolę cały tor lampowy .

Piterski

Słusznie to Darku ująłeś, różne konfiguracje mogą dać równie dobre połączenie.
Ostatnio miałem od Ondreja bardzo ciekawy tranzystorowy preamp ale z moją końcówka było za ostro i tu ciepła lampa mogła by być strzałem w dziesiątkę.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

cdt

Tyle że ciepła lampa to też jest taka obiegowa opinia . Pewnie że sa ciepłe w domyśle mułowate lampy . Ale są też ostrzejsze niż tranzystor . Ustrzegał bym się generalizowania . We wzmacniaczu lampowym są też tranzystory i rezystory . Dane brzmienie kreuje cała konstrukcja .
Przykład miałeś w domu GPH 6 Mirka Tomaszewskiego

tomasz_pianista

Chyba wiele zależy od całego systemu.

Na starych kolumnach z obudową zamkniętą i 89dB lampa po prostu nie grała basu. Tam dobrze sprawdzał się tranzystor ponad 100w na kanał. Miałem dwa wzmaki  do testu.

Teraz trochę korci mnie żeby znowu posłuchać lampy, mam 92dB i bass reflex. Tylko lampy są obecnie dość drogie, to mnie trochę odstrasza.

Współczesne tranzystorowe klocki to dla mnie jazgot i cienizna(mówię o tych w racjonalnej cenie), ale stare konstrukcje grają na prawdę dobrze. Oczywiście te topowe konstrukcje. Tylko warto sprawdzić w środku czy nic nie wylewa itd.
Grupa ratowania poziomu.

Piterski

Wiem, że lampy potrafią różnie grać i mało co sam się na Luxmana nie skusiłem ;D
Jestem stałym uczestnikiem spotkań w KAiM i słyszałem tam właśnie i takie konstrukcje o jakich pisze Darek.
Czyli lampa grająca jak tranzystor.
Dla mnie w moim systemie istotne jest trzymanie basu za mordę, kreowanie sceny z trochę większego dystansu by nie siedzieć tuż przed orkiestrą. Na tym etapie mimo wszystko zostałem z końcówka tranzystorową z epoki. Zauważyłem, że bardzo różnie gra w zależności od preampu.
Ceny lamp ich trwałość i dostępność i doświadczenia mojego kolegi, który ciągle lampami miesza też miały wpływ na taka decyzję.
Mam w planach posłuchać pewnych lampowych monobloków i może to będzie właśnie ta konstrukcja, która chwyci mnie za serce. Czekam aż kolega skończy przy nich dłubać, a to pewnie potrwa ale dobrze bo mi się nie śpieszy  :)
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

MAC

Cytat: tomasz_pianista w Listopad 16, 2017, 09:26Na starych kolumnach z obudową zamkniętą i 89dB lampa po prostu nie grała basu. Tam dobrze sprawdzał się tranzystor ponad 100w na kanał. Miałem dwa wzmaki  do testu.
A co z tym lampa ma wspólnego?
Są wzmacniacze lampowe 50 - 100 i więcej Watt. Po prostu miałeś za słaby mocowo wzmacniacz.
Ważne tu też będzie czy to konstrukcja SE czy PP.

Nie generalizujcie. Wszystko zależy co jest z czym i jak połączone.

tomasz_pianista

Jeden był SE drugi PP. Oba powyżej 25W.

Może po prostu nie przypasowało, tak jak mówisz, nie ma co generalizować. Za równo w jedną jak i w drugą stronę.

Dla mnie lampy są trochę za drogie, kwadra dobrych NOSów to już parę stówek, kiedyś śledziłem temat i na razie odpuściłem. Podobnie ze szpulakiem.

Najpierw wolę kupić fortepian;)to są dopiero drogie klocki.
Grupa ratowania poziomu.

MAC

Fortepian juz mam to pewnie dlatego lampowy jestem  ;D