Stoliki audio, platformy antywibracyjne i inne

Zaczęty przez qqrydza, Marzec 15, 2015, 16:18

Poprzedni wątek - Następny wątek

frywolny trucht

Nogi z tyłu na środku zawsze są kłopotliwe ze względu na kable. Chyba, że zamówisz baaardzo głęboki stolik.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

muda44

Cytat: qqrydza w Marzec 15, 2015, 16:18Jakie są Wsze doświadczenia? Co na ten temat sądzicie?
Od jakiegoś czasu sprzęt mam postawiony na stoliku Audio Philar Modern Line III . Kupiłem go używany za pół ceny w wersji na zmówienie ( większy i inne wymiary nóżek ) . Wcześniej był szeroki stolik RTV .
Brzmienie uległo poprawie raz że jest mniej odbić a dwa to jednak ważący powyżej 120kg mebel więc musi tłumić wibracje . Co ciekawe obawiałem się " suchości granitu " a coś takiego się nie pojawiło . Obecnie mam na nim transport CD do SM6 i bardzo tanie a skuteczne platformy antywibracyjne DIY o których tu kiedyś napiszę .

Kangie

#27
To i ja dorzucę swoje trzy grosze w sprawie stolików i opowiem Wam czego ja od prawie roku używam. Robiłem rozeznanie od kilku lat i trafiłem na oferty internetowe pana Tomasza mieszkającego w okolicy lasów zielonogórskich - działającego pod marką DrevLit. Początkowo tylko oglądałem zdjęcia aukcji, potem wykonałem telefon. Zrobiłem sobie przerwę, aż kiedyś trafiłem na odsłuch do kolegi audiofila i u niego stał stolik, który wyszedł spod rąk pana Tomka. Zrobił na mnie wrażenie. Nie rzucał się w oczy, ale doskonale wyeksponował sprzęt na nim spoczywający. To tak zwany mistrz drugiego planu. I chyba o to w tym chodzi. Producent w ofercie ma stoliki z litego drewna, głównie olchowego, bukowego. Plecy otwarte lub zakryte - jak klient woli. Konstrukcja skręcana, niepływająca (nie na kolcach). Każdy musi sam sobie odpowiedzieć na pytanie czy kolcowane blaty to jedyne słuszne rozwiązanie.

Ja wybrałem lity dąb, trzy półki. Wymiary 140x50x66 cm z regulowaną środkową półką w trzech pozycjach: -20, 0 i +20mm. Wykonanie stolika zajęło prawie 3 tygodnie ze względu na matariał. Dąb jak wiadomo jest drogi, a w dodatku świadomość wysezonowania i wykonania litych blatów - nie jest prostą sprawą, ale producent zna się na rzeczy i wie co robi. Wydawałoby się że wszystkie części są pancerne i mają grubość 7cm. Nogi tak. Jednak blaty mają patent - na zewnątrz dookoła grube dechy o wysokości 7cm, a w środku 3cm, czyli od spodu blaty są tak jakby wyżłobione. Niestety pełna grubość 7cm zwiększyłaby drastycznie cenę (źle), no i ciężar (dobrze). Blaty są sztywne, można załadować każdy masą 100-150kg. Górny blat mocno nagrzewa się od wzmacniacza lampowego. Producent twierdzi, że nic mu nie będzie. Wykończenie olejem matowym. Co jakiś czas warto zakonserwować drewno olejem. Udało mi się stworzyć komplet wraz z dębowymi podstawkami pod kolumny oraz kolorystycznie pod nowe regały na płyty z płyt meblarskich 18mm - okleina dąb naturalny. Jednym z plusów jest "odpornosć" na widoczny kurz. W końcu kurzu i pajęczyn ;) gołym okiem nie widać. Dopiero po przetarciu ciemną szmatką kurz widać jak cholera.

Na razie nic się u mnie nie wypaczyło, u kumpla także nie. Jestem zadowolony. Ostatnia fotka - stolik w moim systemie.

GregWatson

Trochę tego i trochę tamtego też.

frywolny trucht

#29
Własnie złożyłem. Pomyślałem, że zamienię Rogoza dość rozłożystego na bardziej zwartą, a wyższą konstrukcję. Z plusów- dobre, solidne materiały, modułowość pozwalająca w każdej chwili zdjąć któreś pięterko, postawić obok. Cokolwiek. Trudno się przyczepić do obróbki, spasowania, ale luksusu też nie czuć. Jest po prostu w porządku.

Konstrukcyjnie to tak coś wątpię, wyrafinowania nie widzę, a brak jakiejkolwiek izolacji miedzy aluminiową stopką, a podłogą jest cokolwiek dziwny. Trochę pachniało mi to zdekompletowaniem, ale w instrukcji ani słowa, w spisie części też zero. Goły, niespolerowany metal i suwanie po parkiecie? Brrrrr.

Producent o produkcie:

"Norstone Stabbl Bamboo Stabbl Hi-Fi Bamboo to stolik hi-fi znany ze szklanej wersji, teraz dostępny jest z bambusowymi półkami. Model Norstone Stabbl Bamboo jest idealnym rozwiązaniem dla wymagających posiadaczy sprzętu Hi-End. Modułowa konstrukcja i grube 2.5 cm bambusowe półki, zapewniają doskonałą absorbcję wibracji i dużą stabilność. Konstrukcję ze szczotkowanego aluminium, malowanego na kolor czarny, uzupełniają srebrne podkładki."

Waga 26 kg. Pewnie można się pokusić o wsypanie czegoś gruboziarnistego i zwiększyć masę mebla. Zakup na allegro ze sklepu meloman-lubin. 3200 zł
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

miniabyr

Fajny stolik ! Ale i tak z tego opisu najbardziej podoba mi się słowo Bamboo  ;D  Fajnie brzmi !
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

frywolny trucht

#31
Gorzej jak żona się kapnie i będzie mi podbierać najwyższy blat jako deskę do krojenia :)

Najbardziej finezyjnym elementem jest logo. Ładnie to zrobili. Zorganizowałem inscenizację w przypadkowym miejscu. Wiadomo, że to nie gra, tak wrzuciłem dla złapania gabarytów. Swoją drogą ciekawostka. Ni z gruchy, ni z pietruchy- magnetofon ożył. Z pół roku nie włączałem i dziś, gdy zacząłem się zastanawiać, czy nie oddać go na PSZOK, wziął się w garść i zasuwa. Sam z siebie. Przypomnijmy- po włączeniu przechodził w tryb kalibracji taśmy i tyle było ze słuchania muzyki.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Pboczek

Fajnie że coś się dzieje w zabawie i nawet magnetofon to docenił. Stolik wygląda dobrze, ze spodu podkleisz filcowe podkładki i galanto. Dobrze też że bamboo a nie szkło, bo kto wymyślił szyby na półkach stolików antywibracyjnych? 
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

Bacek

Cytat: frywolny trucht w Wrzesień 06, 2022, 21:32Z pół roku nie włączałem i dziś, gdy zacząłem się zastanawiać, czy nie oddać go na PSZOK, wziął się w garść i zasuwa.
Czyli pewnie wtyczki, styki lub zimne luty.

jafi

O Creaktiv :)
Wspominam z sentymentem. Mam w posiadaniu od lat dwudziestu.
Tylko, że wtedy niemiecki producent używał drewna ze środkowo-europejskich lasów. :)
Pamiętam, że niemiecki sprzedawca wspominał o tym, że inaczej gra ustawiony z aluminiowymi listwami widocznymi z przodu, a inaczej kiedy znajdą się z tyłu stolika. I tak było. Szkoda tylko, że wtedy nie miałem świadomości kierunków materiału, bo można było z niego więcej usłyszeć.

A tak wygląda:



jafi

Już widzę, że nie na temat napisałem. ;)
Bo kolega ma Norstone, a ja o Creactiv.

Dobra od Norston mam też 2 stoliki, ale ze szklanymi blatami.

Pboczek

Cytat: jafi w Wrzesień 07, 2022, 09:35
Dobra od Norston mam też 2 stoliki,

Jacek jak to szkło, ma kierunkowość? Wg mnie szkło w audio to zło.
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

frywolny trucht

No właśnie. Wszyscy trąbią, że szkło to zło, a jednak producenci stolików audio eksperymentują z nim. Nie wiem, bo tańsze jak blat z MDF? Chyba nie. Grube, hartowane, dymione szkło coś tam kosztuje. Mój Rogoz miał dwie półki szklane na klejone gniazda pod kolce. Jedną zmieniłem na podwójną płytę meblową, ale żebym coś usłyszał? Nie bardzo.

Cytat: Bacek w Wrzesień 07, 2022, 09:15Czyli pewnie wtyczki, styki lub zimne luty.

Pewnie tak. Jakaś pierdoła, ale zauwazyłem, że nikomu się takich pierdoł dochodzić. Serwisant patrzy podejrzliwie, czy ty to w ogóle odbierzesz i zapłacisz za usługę.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

jafi

Cytat: Pboczek w Wrzesień 07, 2022, 09:46Jacek jak to szkło, ma kierunkowość? Wg mnie szkło w audio to zło.
Miałem potrzebę stolikowo-wystawową, stąd Norstone.
Czy szkło jest kierunkowe - nie umiem odpowiedzieć ponieważ nie zajmowałem się tym materiałem. Kto ma może poobracać i sprawdzić, czy coś zmienia kierunek.

Bacek

Cytat: frywolny trucht w Wrzesień 07, 2022, 10:16Pewnie tak. Jakaś pierdoła, ale zauwazyłem, że nikomu się takich pierdoł dochodzić. Serwisant patrzy podejrzliwie, czy ty to w ogóle odbierzesz i zapłacisz za usługę.
Nie dziwie się. W każdej dziedzinie ciężko naprawić problem który nie występuje zawsze a jedynie wg. plam na słońcu. A przelutowanie wszyskiego, wymiana/czyszenie wszyskich styków i wtyczek to masa roboty.

ferdek70

U mnie sprzęt na  takich stolikach. AudioPhilar na blatach granitowych, regulowane wszystkie nogi. Ciężkie jak cholera, chyba ze 100kg szt.
SL-1200G, Luxman L509X, CA X50, LKS, A.O.S. studio 85TL/BE

Pboczek

#41
W ślepym teście nie wychwyciłbym nie tylko materiału na którym stoją klocki, nawet tego, że się kiwa.

To jest znowu jakiś niuans słuchowy. Choć wydaje mi się że słychać różnicę z posadowienia, to dla mnie jest ona nie do odgadnięcia w jakiś testach. Napewno dźwięk odsprzęgniętego gramofonu słychać inaczej, na tyle, że mógłbym odróżnić pudełko Thorensa od zawieszenia Oracla.

Wydaje mi się że im dalej od nagrań, kolumn, źródeł, tym trudniej o obiektywną weryfikację  wrażeń. Ślepy test jest kłódką która miałby decydować gdzie kończy się rozmowa. To ma być argument naukowy. Nie wiem jednak czy nauka nie zakłada w pewnych układach, wpływu obserwatora na zmianę współrzędnych obserwowanego układu. Co dopiero wpływu kilku obserwatorów. W jakiś kwarkowych skalach, mikro materialnych przestrzeniach, tak to działa że układ zmiennych reaguje na akt pomiaru. Nie wiem czy to nie oddaje trochę zniuansowania wrażeń, subiektywności.
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

GB

Cytat: ferdek70 w Wrzesień 08, 2022, 18:12
U mnie sprzęt na  takich stolikach. AudioPhilar na blatach granitowych, regulowane wszystkie nogi. Ciężkie jak cholera, chyba ze 100kg szt.
Jak gra ten wzmacniacz? Jakie kolumny mim napędzasz?
______________
Pozdrawiam
Grzegorz

ferdek70

Cytat: GB w Wrzesień 08, 2022, 23:15Jak gra ten wzmacniacz? Jakie kolumny mim napędzasz?

Wzmacniacz gra precyzyjnie i z werwą. Nie znam się na szczegółowych opisach, ale miałem porównanie do niższych modeli Luxmana L505mk2 i L507mk2. Wcześniej grałem na L505mk1 L509X to inna bajka pod każdym względem, deklasuje oba wymienione wzmacniacze. Kolumny jakie aktualnie napędza są małej niemieckiej manufaktury A.O.S. studio 85TL/BE. Jest to linia transmisyjna z głośnikami Scan Speaka, 22W8534  na dole, 12MU8731 na środku  i D3004/6640 na górze berylowa kopułka.
SL-1200G, Luxman L509X, CA X50, LKS, A.O.S. studio 85TL/BE

GB

Cytat: ferdek70 w Wrzesień 09, 2022, 09:46
Cytat: GB w Wrzesień 08, 2022, 23:15Jak gra ten wzmacniacz? Jakie kolumny mim napędzasz?

Wzmacniacz gra precyzyjnie i z werwą. Nie znam się na szczegółowych opisach, ale miałem porównanie do niższych modeli Luxmana L505mk2 i L507mk2. Wcześniej grałem na L505mk1 L509X to inna bajka pod każdym względem, deklasuje oba wymienione wzmacniacze. Kolumny jakie aktualnie napędza są małej niemieckiej manufaktury A.O.S. studio 85TL/BE. Jest to linia transmisyjna z głośnikami Scan Speaka, 22W8534  na dole, 12MU8731 na środku  i D3004/6640 na górze berylowa kopułka.
Wiem, że było kilka modeli tego luxmana. Twój to który jest? Myślałem, kiedyś o jego zakupie.
______________
Pozdrawiam
Grzegorz

ferdek70

Cytat: GB w Wrzesień 09, 2022, 20:32Wiem, że było kilka modeli tego luxmana. Twój to który jest? Myślałem, kiedyś o jego zakupie.
To najwyższy model z ostatniego wypustu w klasie AB.
Budowa końcówek pochodzi bezpośrednio od referencyjnej końcówki mocy M-700u, jest z nowy feedbackiem ODNF 4.0, a przedwzmacniacz z nowym  lecua 1000. Spory zapas mocy 8 tranzystorów na kanał daje wsółczynnik tłumienia 370 to robi robotę.
SL-1200G, Luxman L509X, CA X50, LKS, A.O.S. studio 85TL/BE