TIDAL

Zaczęty przez MAC, Wrzesień 27, 2016, 19:33

Poprzedni wątek - Następny wątek

Pboczek

Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

dino

I dwa różne sposoby kodowania/zapisu dźwięku  ;D

Kangie

I jeden z nich stworzony przez łebskich ludzi na początku lat 80-tych na potrzeby archiwizowania nagrań analogowych z taśm matek / płyt winylowych, ciekawą metodą "energetyczną", czyli w bardzo małym ułamku sekundy idzie informacja czy energii jest więcej czy mniej. Wynikałoby z tego, że nie traci się cennych informacji. Bardzo dobre do rejestrowania nagrań koncrtowych, których potem nikt nie edytuje, bo edycja polegałaby do przejścia z PDM do PCM, a powrót do PDM niestety psuje już zapis pierwotny.

Spotkałem się z opiną, że taka zgrana płyta winylowa do DSD 5,6MHz/1 bit - tworząca plik o pojemości 4,5 GB to sterta śmieci, artefaktów, zniekształceń, niepotrzebnych informacji i w zupełności wystarcza zapis PCM 44,1kHz / 16 bitów. Taki pliczek zajmuje już powiedzmy 700MB. Moim zdaniem nie jest to samo. To drugie traci sporo informacji z sygnału pierwotnego i to słychać.

dino

Cytat: Kangie w Listopad 15, 2019, 07:19w zupełności wystarcza zapis PCM 44,1kHz / 16 bitów
;D ;)

vasa

Cytat: Kangie w Listopad 15, 2019, 07:19w zupełności wystarcza zapis PCM 44,1kHz / 16 bitów
Jak słucham w aucie to też tak uważam ;D
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

wiki

Obrażacie mój odtwarzacz CD...  ;)
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

vasa

Cytat: wiki w Listopad 15, 2019, 20:02Obrażacie mój odtwarzacz CD... 
Daj zdjęcie obrażonego CD.
W zamian mogę dać zdjęcie obrażonego kota ;D
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

vasa

Tak sobie czytam o Tidalu w wersji MASTER i kodowaniu MQA i wątpliwości mnie nachodzą.
Z jednej strony podobno program zainstalowany na kompie jest w stanie te pliki rozkodować, z drugiej zaleca się streamery "zgodne ze standardem" bo inne  oddają sygnał CD. I nie wiem co jest prawdą a co ściemą[emoji853]
Czy jest jakaś metoda sprawdzenia co jest przez komputer podawane na wyjściu USB do Daca/wzmacniacza?

[emoji377][emoji1634]

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

marek.pap

Cytat: vasa w Styczeń 23, 2020, 11:59Z jednej strony podobno program zainstalowany na kompie jest w stanie te pliki rozkodować, z drugiej zaleca się streamery

Programowo można rozkodować tylko pierwszą warstwę pliku do poziomu 24/96. Dekodery sprzętowe dekodują drugą warstwę pliku uzyskując 24/192 lub więcej (jeśli taki jest plik Master).

vasa

Cytat: marek.pap w Styczeń 23, 2020, 18:16
Cytat: vasa w Styczeń 23, 2020, 11:59Z jednej strony podobno program zainstalowany na kompie jest w stanie te pliki rozkodować, z drugiej zaleca się streamery

Programowo można rozkodować tylko pierwszą warstwę pliku do poziomu 24/96. Dekodery sprzętowe dekodują drugą warstwę pliku uzyskując 24/192 lub więcej (jeśli taki jest plik Master).
Dzięki Marek.pap :)
Z jednej strony brzmi to absurdalnie ale z marketingowego punktu widzenia ma to sens. Tani abonament - taka sobie jakość, droższy abonament lepsza jakość. A jak chcesz mieć super jakość to kup urządzenie z zaszytym dekoderem za którego użycie płaci Tidalowi producent.
Ma sens :D
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

Moriarty

Jeżeli ktoś rozważa zakup DAC-a z dekoderem MQA, to Topping zapowiedział już wersję modelu D90 (wersja podstawowa od niedawna na rynku) z obsługą MQA właśnie.

Jestem szczęśliwym posiadaczem Toppinga D70 (w środku 2 x AK4497) i z przekonaniem mogę w ciemno doradzić kupno jego następcy D90 (1 x AK4499). Tu Topping D90 poddany pomiarom. Perfekcyjny jest skurczybyk:
https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/topping-d90-balanced-usb-dac-review.10519/
YB Audio Zephyr (zwrotnica na ClarityCap), Yaqin MS-30L (modyfikacja: Sinus Audio), Marantz CD6006 (jako napęd), Topping D70, M&B Audio Cable Diamond, Neotech NEMOS-3080 UP-OCC, TAGA Harmony PF-1000, Yarbo 1100, Viborg VP1501

vasa

Cytat: Moriarty w Styczeń 23, 2020, 20:17Jeżeli ktoś rozważa zakup DAC-a z dekoderem MQA, to Topping zapowiedział już wersję modelu D90 (wersja podstawowa od niedawna na rynku) z obsługą MQA właśnie.
Potrzebuję raczej serwer a nie DAC.
W rozsądnej cenie znalazłem dwa: Bluesound NODE2i oraz Cocktail Audio N15D.
W nierozsądnej jest więcej ;D
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

Pboczek

Cytat: marek.pap w Styczeń 23, 2020, 18:16Dekodery sprzętowe dekodują drugą warstwę pliku uzyskując 24/192 lub więcej (jeśli taki jest plik Master).

Czyli nie wystarczy Dac obsługujący 24/192, tylko potrzebny jest jeszcze jakiś specjalny dekoder dla MQA?
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

Moriarty

#63
Cytat: vasa w Styczeń 23, 2020, 20:29W rozsądnej cenie znalazłem dwa: Bluesound NODE2i oraz Cocktail Audio N15D.
W nierozsądnej jest więcej ;D

Mam ROZSĄDNĄ kontrpropozycję! >:D

Jeśli chcesz dekodować MQA - a jeśli nastawiasz się na Tidal, to warto - spróbuj rozłożyć wydatek na serwer, żeby nie zabolało, ale żeby przy tym zagwarantować sobie jak najwyższą jakość dźwięku. Reasumując: kup osobno transport (serwer) plików i osobno DAC z obsługą MQA.

Zacznij od transportu. Jeśli nie chcesz samodzielnie kombinować z Maliną i nakładkami, kup fajnego gotowca od Allo, który właśnie trafił na rynek: Allo USBridge Signature. Jak nazwa wskazuje, to transport skrojony pod USB, czyli będziesz mógł w przyszłości szaleć nawet z bardzo gęstymi plikami, jak np. DSD512. Podkarmisz go Tidalem albo przez kabel (lepiej), albo przez WiFi. Jest TAŃSZY niż Bluesound NODE2i - tylko 310 USD :D. No i Hans zachwala:
https://www.youtube.com/watch?v=GV03z6kQq7w

Doradzałbym do tego od razu zakup rekomendowanego przez Allo liniowego zasilacza Shanti, razem to i tak będzie jeszcze taniocha, a brzmienie - obstawiam - powinno być wyraźnie lepsze od tych serwerów, które wymieniłeś (bo one raczej takie sobie są). Ale jeśli chcesz tanio, krok po kroku, to też masz taką opcję.

Podłączysz sobie na razie USBridge Signature do DAC-a, który masz (jeśli nie akceptuje USB, kup ew. USBridge Signature od razu  z nakładką Allo DigiOne Signature - jest taka opcja, mały wydatek). A z czasem dokupisz lepszego DAC-a z obsługą MQA.

No i osobne klocki dają Ci większą swobodę ruchu w przyszłości, gdybyś chciał coś zmienić. Howgh! :P

Tu znajdziesz ten transport:
https://allo.com/sparky-eu/usbridge-signature-player.html
YB Audio Zephyr (zwrotnica na ClarityCap), Yaqin MS-30L (modyfikacja: Sinus Audio), Marantz CD6006 (jako napęd), Topping D70, M&B Audio Cable Diamond, Neotech NEMOS-3080 UP-OCC, TAGA Harmony PF-1000, Yarbo 1100, Viborg VP1501

Moriarty

Cytat: Pboczek w Styczeń 23, 2020, 21:01Czyli nie wystarczy Dac obsługujący 24/192, tylko potrzebny jest jeszcze jakiś specjalny dekoder dla MQA?

No tak, niestety. To znaczy nie jakieś ekstra kolejne urządzenie, tylko DAC musi umieć rozpakowywać pliki MQA.
YB Audio Zephyr (zwrotnica na ClarityCap), Yaqin MS-30L (modyfikacja: Sinus Audio), Marantz CD6006 (jako napęd), Topping D70, M&B Audio Cable Diamond, Neotech NEMOS-3080 UP-OCC, TAGA Harmony PF-1000, Yarbo 1100, Viborg VP1501

Pboczek

#65
Co za bieda!  :censored:
Do tego może są jeszcze jakieś konkurujące formaty, które jedne dacki obsługują a inne nie? To byłaby dopiero pułapka, do każdego serwisu strumieniowego osobny dekoder.  ???
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

Moriarty

Ano fakt, trudno czasami się w tym wszystkim połapać :-\. MQA jako standard wzbudza zresztą sporo kontrowersji, m.in. z tego powodu, że to standard jeszcze jeden, jakby ich było mało.

Przede wszystkim jednak stawiane są zarzuty, że kiedyś będzie mógł być wykorzystywany do zabezpieczania plików tak, że tylko docelowy odbiorca będzie mógł je odczytać (czyli forma DRM). A niektórzy uważają wręcz, że wcale tak zapisane pliki nie brzmią lepiej (ale to chyba przesadna krytyka, kontrargumenty obrońców wydają się sensowne - tylko że ja laik jestem, raczej intuicja mi to mówi).
YB Audio Zephyr (zwrotnica na ClarityCap), Yaqin MS-30L (modyfikacja: Sinus Audio), Marantz CD6006 (jako napęd), Topping D70, M&B Audio Cable Diamond, Neotech NEMOS-3080 UP-OCC, TAGA Harmony PF-1000, Yarbo 1100, Viborg VP1501

Pboczek

To ja sobie gram od dawna na prostym Dacku MF V90 z Tidal MQA, zadowolony, a tu masz babo placek.

To ile jest na rynku formatów kodowania strumieniowanych plików? Przecież nie będę kupował Daca w zależności od dostawcy muzyki. Czy oni rolują nas już na całego?
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

Moriarty

Jak zauważył powyżej kolega marek.pap, DAC bez obsługi MQA może wykonać programowo co najwyżej tylko pierwszy unfold (rozpakowanie) do poziomu 24/96. Ale to jeszcze żaden cymes, prawdziwa zabawa zaczyna się przy większych gęstościach.

Czyli jeśli chcesz rozpakować plik MQA do maksymalnej, docelowej wartości, musisz mieć DAC, który to potrafi. 

No niestety, nie da się tego przeskoczyć. Life is a bitch :(.
YB Audio Zephyr (zwrotnica na ClarityCap), Yaqin MS-30L (modyfikacja: Sinus Audio), Marantz CD6006 (jako napęd), Topping D70, M&B Audio Cable Diamond, Neotech NEMOS-3080 UP-OCC, TAGA Harmony PF-1000, Yarbo 1100, Viborg VP1501

Pboczek

Co powiem? Rąbią z nas kasę równo  :-\, trzeba jakoś z tym żyć.
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

vasa

Cytat: Moriarty w Styczeń 23, 2020, 21:02Mam ROZSĄDNĄ kontrpropozycję!
Dzięki :)
Polemika: jak przeczytasz moją stopkę to zobaczysz że mam dwa systemy, ten analogowy jest chyba na chwilę obecną skończony a ten cyfrowy jest złożony z Lyngdorfa i elektrostatów ale brak mu źródła.
Jako że wzmacniacz jest jednym wielkim DACEM który żre wszystko co mu się da to potrzebny jest paśnik, czyli jakiś serwer.
Na Tidala padło bo ma trochę muzyki której słucham i deklaruje gęste pliki.
Nie wiem czy Bluesound i Coctail A mają wartość hajendową czy tylko hajfajową i na pewno najpierw posłucham zanim kupię :) natomiast spełniają moje wymagania funkcjonalne. Nie chcę korzystać z komputera i chcę tym bałaganem sterować z telefonu.

I co ja mam z tym zrobić ? ???
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

Moriarty

Hmm. Nie wiedziałem, że ten Twój Lyngdorf to zarazem DAC.
Z drugiej strony, przecież oba serwery sieciowe, które wymieniłeś, to nic innego, jak zestawy transport + DAC w jednym pudełku. Tyle że dające mniejszą szansę na dobry dźwięk niż proponowane przeze mnie rozwiązanie :P.

Tak więc, teges, ten tego... 8)
YB Audio Zephyr (zwrotnica na ClarityCap), Yaqin MS-30L (modyfikacja: Sinus Audio), Marantz CD6006 (jako napęd), Topping D70, M&B Audio Cable Diamond, Neotech NEMOS-3080 UP-OCC, TAGA Harmony PF-1000, Yarbo 1100, Viborg VP1501

vasa



Cytat: Moriarty w Styczeń 24, 2020, 07:14
Hmm. Nie wiedziałem, że ten Twój Lyngdorf to zarazem DAC.
Ano [emoji57]
To klasa D tyle że tyle że lepsza. Poczytaj jak to działa [emoji117] https://audio.com.pl/testy/stereo/wzmacniacze-stereo/2703-tdai-2710

[emoji377][emoji1634]

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

Kangie

Ładne to wyposażenie standardowe. Córce by się przydało do Karaoke ;)

Sprzęt konkretny. Trochę przeraża brak ciężkich nasyconych drutem miedzianym traf. Przypomina mi to współczesną ładowarkę impulsową do smartfona. Mam nadzieję, że nie gwiżdże, nie popiskuje jak większość impulsowych tanich  ładowareczek, które doprawadzały mnie do szewskiej pasji i wymieniłem je na markowe dużo lepszej jakości i dużo cichsze.

A tak na poważnie - wierzę, że bdb sprzęcior.

Moriarty

#74
Cytat: vasa w Styczeń 24, 2020, 08:36Poczytaj jak to działa

Poczytałem. Ma na pokładzie DAC produkcji Asahi Kasei - tak jak mój Topping, he he, wszystko w rodzinie! >:D - tyle że dość leciwy, nie produkowany już model AK5394, z górnym pułapem odkodowywania zawieszonym na poziomie 192 kHz/24 bit. Więc gdybyś kiedyś zainwestował np. w Topping D90 z obsługą MQA, z czipem AK4499 w środku (pułap 768 kHz/32 bit), czyli obecnie najlepszym przetwornikiem Asahi Kasei, Lyngdorfowi zostawiając tylko wzmacnianie sygnału - to obstawiam, że nie zagrałoby to gorzej.

Kombinuję albowiem następująco. Dobry transport (zwłaszcza z dobrym zasilaniem), jak np. wspomniany wyżej USBridge Signature, ma szansę ładniej zagrać nie rozpakowane nawet pliki MQA z Tidala, niż taki sobie transport z takim sobie DAC-iem zagra rozpakowane MQA. A gdy kiedyś dorzucisz do tego jeszcze fajny DAC z obsługą MQA, to już w ogóle cud, miód i orzeszki. [tu jest czas na standing ovation i toast, dziękuję :gn:].
YB Audio Zephyr (zwrotnica na ClarityCap), Yaqin MS-30L (modyfikacja: Sinus Audio), Marantz CD6006 (jako napęd), Topping D70, M&B Audio Cable Diamond, Neotech NEMOS-3080 UP-OCC, TAGA Harmony PF-1000, Yarbo 1100, Viborg VP1501