Samozagłada płyt analogowych.

Zaczęty przez paul_67, Luty 24, 2018, 10:26

Poprzedni wątek - Następny wątek

MAC

Cytat: elem w Luty 24, 2018, 11:06Po prostu, stare polskie folie były wykonane z jakiegoś zjadliwego materiału.
Stawiam na paprykarz szczeciński  :)

paul_67

Cytat: frywolny trucht w Luty 24, 2018, 11:05Paul, mógłbyś wrzucić parę zdjęć? Ciekawym jak to wygląda w ogóle.
Zrobię.

elem

wycofywany z zapasów LWP  ;)
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

paul_67

Cytat: elem w Luty 24, 2018, 11:06Po prostu, stare polskie folie były wykonane z jakiegoś zjadliwego materiału.
Podobnie jak odbarwiające się pod wpływem wody labele.Akwarelą to mazali czy co?

gratefullde

W zasadzie nic nie jest wieczne... ten temat może być przyczynkiem do głębszych rozmyślań egzystencjalnych... ba, filozoficznych wręcz... Jak niedoskonały a jednak wspaniały jest świat w jakim żyjemy, jak pięknie popierdolić może nasze hobby jakaś cipowata reakcja chemiczna... i jakie to reakcje w nas samych powoduje ta reakcja... Smutne to wszystko ale w zasadzie chwalmy Pana... Nikt i nic nie jest idealne :)
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

paul_67

Coś w ten deseń.

frywolny trucht

ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

elem

No, co łoooo?  Też takie mam/ miałem.
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

cdt

Reakcje chemiczne zazwyczaj postępują szybciej w cieple-utlenianie  .Do lodówki z płytami  :P

paul_67

Na innych jest tylko kilka takich szlaczków.Zrobiłem fotkę gdzie jest to najbardziej widoczne.Jedna płyta zachodnia ma tylko pierwszą stronę tak zdegradowaną.

frywolny trucht

Ta zachodnia siedziała we współczesnej folii?
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

paul_67

Cytat: frywolny trucht w Luty 24, 2018, 11:36Ta zachodnia siedziała we współczesnej folii?
W oryginalnej kopercie z foliową wyściółką z epoki.

frywolny trucht

Czy płyty są ściśnięte, czy jest możliwe, że latem świeciło na nie słońce?
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

paul_67

Cytat: frywolny trucht w Luty 24, 2018, 11:41Czy płyty są ściśnięte, czy jest możliwe, że latem świeciło na nie słońce?
Nie są ściśnięte, a pokój ma okna skierowane na północ.Tak więc nigdy słońce tam nie zagląda.

frywolny trucht

Się zastanawiam jak będą reagować współczesne reedycje Polskich Nagrań. Bardzo się starano zrobić  1:1 i folie są podobne do tych starych.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

elem

Nie, inne są. Ale tak czy siak, zawsze wymieniam. Po każdym myciu wymieniam. To grosze są a spokój ducha zachowany.
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

Eternal Seeker

Za komuny zapieprzali na akord ,bo taśma w tej "fabryce tworzyw sztucznych" była potrzebna szybko do czegoś innego ,więc jeszcze ciepłe placki wkładali do folii .
Stąd te "odparzenia" :-)
Wzmacniacz Dubiel Acoustics OTL 6AS7 + kolumny Klipsch RP 600M+ odtwarzacz CD Nirvana ,CA 851N,gramofon Pro-Ject 2Xperience z wkładką Dynavector

rudy-102

Cytat: paul_67 w Luty 24, 2018, 11:28
Coś w ten deseń.
Miałem podobne przypadki. Na ogół były to stare płyty od lat nie używane i podejrzewałem wpływ wilgoci. Żeby było ciekawie problem przytrafiał się na ogół na płytach ECM, Deutsche Grammophone i Melodia. Kilka podobnych sam też wyprodukowałem wkładając do koperty płyty umyte w Knosti, które prawdopodobnie nie wyschły do końca. W większości przypadków pomogło kilkukrotne mycie płynem forumowym w myjce z odsysaniem.

fotobia

Ciekawe zjawisko. Moje płyty przeleżały 15 lat w szafie, w różnych foliach były, i ani jedna tak nie wygląda. Moim zdaniem to nie do końca wina samej folii. Może faktycznie chowanie nie do końca wyschniętych płyt po myciu. Moje płyty nie były myte aż do niedawna. Nigdy nie traktowałem ich jakoś szczególnie. To był dla mnie wtedy zwykły nośnik muzyki. Dopiero dziś po latach są traktowane lepiej :).
Luxman PD 284, Advance Acoustic EZY-80, Art DJ Pre II, JMLAB Cobalt 816S

paul_67

Ale robotę sobie zadałem.Cały pokój zawalony płytami, przegląd, mycie i nowe okładki wewnętrzne.Dalszych strat nie stwierdziłem.Na dwóch płytach początki gangreny, ale izopropanol dał radę.Dopiero połowa remanentu.
Cytat: fotobia w Luty 25, 2018, 22:29Może faktycznie chowanie nie do końca wyschniętych płyt po myciu. Moje płyty nie były myte aż do niedawna.
Raczej folia, ponieważ te płyty nie były wcześniej nigdy myte.

gratefullde

No tak, tylko jeśli to reakcja chemiczna, to co izopropanol? Hmmm....
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

paul_67

#46
Cytat: gratefullde w Luty 28, 2018, 19:22No tak, tylko jeśli to reakcja chemiczna, to co izopropanol? Hmmm....
Nie wiem co, ale ślady zniknęły , potem mycie z odsysaniem. Z zaawansowanym rozkładem już nie dał rady.

gratefullde

Cytat: paul_67 w Luty 28, 2018, 19:26
Cytat: gratefullde w Luty 28, 2018, 19:22No tak, tylko jeśli to reakcja chemiczna, to co izopropanol? Hmmm....
Nie wiem co, ale ślady zniknęły , potem mycie z odsysaniem. Z zaawansowanym rozkładem już nie dał rady.

No nic. Znaczy to tylko, że to na szczęście nie żadna trwała reakcja chem ale po prostu wżarty pvc w vinyl... tyle :)
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

paul_67

Cytat: gratefullde w Luty 28, 2018, 19:36No nic. Znaczy to tylko, że to na szczęście nie żadna trwała reakcja chem ale po prostu wżarty pvc w vinyl... tyle :)
Właśnie, wżarty.To chyba to...