Jak to jest z tą podatnością?

Zaczęty przez Jakub, Wrzesień 24, 2015, 10:03

Poprzedni wątek - Następny wątek

miniabyr

Cytat: christo w Grudzień 13, 2017, 08:42. A to niestety trzeba policzyć, zmierzyć.
Niestety prawda jest taka ,że dopiero jak masz wkładkę powieszoną na ramieniu to możesz to pomierzyć . Reszta to teoria na papierze. Wkładki z japońskie to loteria z powodu podawania podatności mierzonej dla 100Hz .
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

Michał

No właśnie,bardzo dużo teorii a potem rzeczywistość wyszystko weryfikuje. Ja broń Boż się nie czepiam,myślę sobie żeby nie zabić matematyką i fizyką słuchania muzyki,bo przecież o to w końcu chodzi. Natomiast oczywiscie doceniam Wasze starania :)

rudy-102

Cytat: Michał w Grudzień 13, 2017, 06:57
Ktoś kto jest potencjalnie zainteresowany analogiem,odwiedzi to Forum i zajrzy do tego wątku,z pewnością wybierze....pliki :(
Może zacznijcie tych czarnych placków słuchać a nie doktoryzować się z materiałoznawstwa?
Cytat: McGyver w Grudzień 13, 2017, 07:56
Ale my się tu świetnie bawimy  :D
Cytat: Michał w Grudzień 13, 2017, 08:10
Wy tak :D
:)
Uwielbiam Was.

malg

Cytat: Michał w Grudzień 13, 2017, 08:10
Wy tak :D
Możesz nie czytać, jeśłi nie chcesz ;D
przymusu przecież nie ma ;)

malg

Cytat: vasa w Grudzień 13, 2017, 02:23
Chyba sobie w końcu kupię tego Feickerta i będę mógł to pomierzyć dla swoich zabawek bo rozważania teoretyczne zapędziły mnie w kozi róg :)
nie musisz kupować Feikerta,
przyjmij model, ze to masa na spręzynce  ;D
to będzie prościej

Cytat: vasa w Grudzień 13, 2017, 02:11
Cytat: malg w Grudzień 13, 2017, 01:50a dynamiczna to dobre przybliżenie - wszyscy spece od gramofonów się nią posługują
Owszem.
To teraz kolejna zagwozdka.
Na płycie mamy pełne spektrum częstotliwości akustycznej. Bardzo zmienne w czasie ale jednak ze znacznie wyższymi "częstościami prowadzącymi", plasującymi się generalnie w obrębie tonów średnich. To generalnie obniża podatność wkładki grającej muzykę czyli podnosi częstotliwość rezonansową.
Dlaczego jako ton prowadzący zaproponowano akurat 10 i 100Hz? I dlaczego za optymalną uznano częstotliwość 9Hz?
Jakie impulsy wzbudzające występują w okolicy 6Hz?
Cytat: McGyver w Grudzień 13, 2017, 01:54
Pompuje, ale nie prąd, lecz siłę elektromotoryczną którą mierzy się w voltach, dla uproszczenia przyjmijmy że to jest napięcie.
Prąd jaki popłynie (natężenie w amperach) zależy natomiast od obciążenia elektrycznego cewek wkładki, czyli od impedancji wejściowej preampa do niej podłączonego. I teraz, im niższa impedancja preampa, tym większy mechaniczny opór przed wychyleniem będzie stawiał cantilever z igłą.
Wynika stąd wniosek że impedancja wejściowa preampa nie pozostaje bez wpływu na rezonans ramienia z wkładką.
Racja.
Z drugiej strony każda wkładka ma jakoś tam zdefiniowaną impedancję preampa z którym ma pracować więc podczas pomiaru jej podatności dynamicznej ten parametr powinien być zachowany. Podobnie w realnym użytkowaniu. Chyba że podwojenie imp wejściowej dla wkładki MC da jakąś istotną różnicę.
Ciekawe czy program Feickerta by to wyłapał?
do tego odniosę sie wieczorem

McGyver

Cytat: miniabyr w Grudzień 13, 2017, 08:50dopiero jak masz wkładkę powieszoną na ramieniu to możesz to pomierzyć . Reszta to teoria na papierze.

Teoria to stan w którym wiemy dokładnie jak to ma funkcjonować, ale i tak nie działa.









Praktyka to stan w którym wszystko funkcjonuje bez problemu, ale nie wiadomo jak.




W naszym wątku łączymy teorię z praktyką. Nic nam nie chce działać, i nikt nie wie dlaczego




;D ;D ;D



amati74

Cytat: McGyver w Grudzień 13, 2017, 12:55
Cytat: miniabyr w Grudzień 13, 2017, 08:50dopiero jak masz wkładkę powieszoną na ramieniu to możesz to pomierzyć . Reszta to teoria na papierze.

Teoria to stan w którym wiemy dokładnie jak to ma funkcjonować, ale i tak nie działa.









Praktyka to stan w którym wszystko funkcjonuje bez problemu, ale nie wiadomo jak.




W naszym wątku łączymy teorię z praktyką. Nic nam nie chce działać, i nikt nie wie dlaczego




;D ;D ;D
Jesteś miszczem [emoji23]


amati74

Cytat: McGyver w Grudzień 13, 2017, 13:11
Cytat: amati74 w Grudzień 13, 2017, 13:07Jesteś miszczem
prędzej błaznem


Żeby być dobrym błaznem trzeba być mistrzem zobacz historie Stańczyka doradzał królowi.

malg

Cytat: vasa w Grudzień 13, 2017, 02:11
To teraz kolejna zagwozdka.
Na płycie mamy pełne spektrum częstotliwości akustycznej. Bardzo zmienne w czasie ale jednak ze znacznie wyższymi "częstościami prowadzącymi", plasującymi się generalnie w obrębie tonów średnich. To generalnie obniża podatność wkładki grającej muzykę czyli podnosi częstotliwość rezonansową.
Pisałem już, podatnosć jest cechą immanentną i nic jej nie obniża,
ona jest po prostu inna (mniejsza/większa) dla wyższych częstotliwosći, ale określona.

Częśtotliwosć rezonansowa (lub kilka takich częstotliwosci to są wartości stałe, sciśle określone dla tego układu
i nic ich nie podnosi i nie opuszcza. Wymuszenie nie zmienia rezonansu(ów).
W modelu obliczeń masy efektywnej ramienia zakłada się, ze taka częstotliwość jest jedna, dlatego
zę sprawadzamy układ masowy ramienia do jednego punktu (słynny Excel), w tym przypadku - jest to punkt zetknięcia igły z płytą
i upraszczamy model do masy wygajacej na spręzynce - taki układ ma jeden rezonans. 


Cytat: vasa w Grudzień 13, 2017, 02:11
I dlaczego za optymalną uznano częstotliwość 9Hz?
Skąd taka informacja, nigdy na nia nie trafiłem

Cytat: vasa w Grudzień 13, 2017, 02:11
Dlaczego jako ton prowadzący zaproponowano akurat 10 i 100Hz? I dlaczego za optymalną uznano częstotliwość 9Hz?
100Hz - nie wiem dlaczego japończycy wybrali akurat taka.
9Hz nie jest optymalne, wiele opracowan na ten temat mówi że dopuszczalny rezonans powinien mieścić sie pomiedzy 8 i 12Hz
dlatego pewnie wybrano 10Hz jako środek tego przedziału
Dodaje sie przy tym że jest rezenans jest pomniżej 8Hz to znaczy ze ramie jest za cięzkie
jesli rezonans jest powyżej 12Hz to ramię jest za lekkie


Cytat: vasa w Grudzień 13, 2017, 02:11
Jakie impulsy wzbudzające występują w okolicy 6Hz?

6Hz to granica podmiędzy WOW i Flatter
     < 0.5Hz        - drift
     0.5 - 6Hz    - Wow
     6 - 100Hz    - flatter
    > 100Hz - szum modulacyjny

0.5 Hz wynika z : 33,3 obr/min  = 0.555 obr/sek = (około)0.5 Hz - kolysanie całego obrotu

6hz - wydaje mi sie ze kiedyś gdzieś w jakims artykule widziałem rozważania na ten temat, ale nie mogę sobie przypomnieć i nie mogę tego znależć


vasa

Cytat: malg w Grudzień 14, 2017, 23:27Pisałem już, podatnosć jest cechą immanentną i nic jej nie obniża,
ona jest po prostu inna (mniejsza/większa) dla wyższych częstotliwosći, ale określona.
Ni cholery nie rozumiem o co Ci chodzi. ???
Sztywność (wolę się posługiwać tym określeniem) jest oczywiście cechą wkładki. Ale cechą nieliniową, zależną od takich czynników jak np częstotliwość z jaką wkładka właśnie drga  albo impedancja pre gramofonowego (Wywód Mac'a wydaje mi się prawdziwy) i pewnie jeszcze czegoś. Zgadzasz się że dla róznych czestości może się zmieniać a nie zgadzasz się że moze się obniżać ze zmianą częstości.
Łopatologicznie proszę  >:(
Cytat: malg w Grudzień 14, 2017, 23:276hz - wydaje mi sie ze kiedyś gdzieś w jakims artykule widziałem rozważania na ten temat, ale nie mogę sobie przypomnieć i nie mogę tego znależć
No to chyba czytaliśmy ten sam artykuł, mam głębokie przekonanie że coś było napisane bardzo z sensem i za cholerę nie pamiętam o co chodziło.
Mam wrażenie że mogło chodzić o obroty silnika ale jak to było tłumaczone nie pomnę :(
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.