KEF a sprawa polska

Zaczęty przez arturrogo, Luty 16, 2017, 20:11

Poprzedni wątek - Następny wątek

arturrogo

o wzmacniaczach lampowych wiem mało. ale wszystkie opinie na temat KEF Q7 to to, że potrzebują mocy aby je usłyszeć w pełnej gamie. Stąd moje inklinacje w kierunku mocy. gdzieś czytałem że wzmacniacz  2x50W dobrze napędzi te kolumny. Po doświadczeniach z Denonem PMA720AE mam wątpliwości czy przeciętna moc da radę.

Przypomnę że obecnie zasilam KEFy  amplitunerem Denon 1610 niby  2x75W i raczej nie daje rady ten wzmacniacz. Przy połowie skali (65 na wyświetlaczu) coś zaczyna się dopiero "dziać" na plus.
Denon AVR-X1600, KEFQ7, Audio Technika LP5X +  AT 150 MLX , Pioneer BDP450

arturrogo

To czym te KEFy napędzić, mam wrażenie że mają za mało mocy. a głośnik, przedniej marki !!!!
a żaden technics nie da temu rady - są tańsze niż te wymieniane przez Kolegów z Forum
Denon AVR-X1600, KEFQ7, Audio Technika LP5X +  AT 150 MLX , Pioneer BDP450

jajacek1410

Cytat: arturrogo w Luty 16, 2017, 20:28To czym te KEFy napędzić,
Cierpliwości. W robocie jestem.
KEF iQ9, Yaqin 100b, Primare cd21, P-J Perspective, Goldring 1012, P-J Tube Box SEII, Kimber 4TC, 8TC, Audiomica Beryl, QED Siver Spiral, NEEL 7ES, listwa Tomanek

jajacek1410

#3
arturrogo
 
   Z KEF-ami jest kłopot taki, że trudno dobrać resztę systemu. Ja walczyłem długo, metodą prób i błędów. Głośniki są po zdecydowanie jasnej stronie, grają średnicą i górą z pewnymi ograniczeniami na dole. Nie są uniwersalne. Znakomicie oddają wokale, instrumenty akustyczne, składy jazzowe, odrobinę gorzej z symfoniką, gorzej rockiem źle z metalem. Wynika to z dominacji średnicy (moim zdaniem znakomitej)wrażliwej na źle nagrane płyty - eksponowane są  sycząco szeleszczące sybilanty i wszelkie inne brudy - krew z uszu leci. Niestety wyczyszczenie  dźwięku wymaga nie tylko mocnego wzmacniacza ale porządnego źródła i dobrze dobranych kabli ( uwaga dla nie słyszących kabli - niech sobie kupią KEFy, to usłyszą :))
   Nie wiem jakiej muzyki słuchasz, jeżeli rocka i metalu, to nic z tych kolumn nie wyciągniesz, tylko się zamęczysz, sprzedaj je.
   Miałem kilka wzmacniaczy. Całkiem przyzwoicie wypadł Cambridge A 500, zagrał zdecydowanie lepiej od kina domowego. Za mała moc do iQ9, ale może do Q7 byłby dobry. Można dostać za 400-500 zł - może warto spróbować, zawsze  odsprzedasz z małą stratą.
   Miałem również polecanego przez kolegów NADa 372. Mała elektrownia i co z tego. Strasznie wyrywny, grał z takim jakimś pogłosem, trochę jak w tunelu - rzecz gustu, może się podobać. Tylko, że basu nadal było niewiele. Musiałem używać regulacji barwy, czyli bas na maxa. Basu było więcej, tyle że właził z basowym nalotem na pozostałe pasma. Nie było to fajne. Może przy mniej prądożernych Q7 by się sprawdził, nie wiem.
    Skończyło się, jak widać, na mocnej lampie na lampach KT88 (wcześniej miałem słabszą na EL34 - było lepiej niż z NADem, ale jeszcze nie wystarczająco).
   Ważne kable - tanie srebrzone kable jazgoczą i obcinają bas. Dobrze przenosi bas Kimber 4TC (drogi). Na tego Kimbera wymieniłem okablowanie wewnętrzne w głośnikach ( kolejne koszty).
    Co do impedancji - schodzi do 3,2 Ohm, czyli nisko. A żeby było śmieszniej ( o zgrozo) - głośniki niskotonowe mają 8 Ohm, a średnio i wysokotonowy 4 Ohm. I co z tym zrobić? We wzmacniaczu mam wyjścia na 4 i 8 Ohm. Puściłem sygnał w biwiringu - na górę i środek 4 Ohm, na bas 8 Ohm. Poprawiła się równowaga tonalna. Same kłopoty.
   Kolega z pewnego forum wymienił zwrotnice ( 1000-1500 zł). Porównywaliśmy 1do1. Poprawa stereofonii, lokalizacji instrumentów, czyściej. Koszty:(
   Już nie mówię o porządnym odtwarzaczu.
  Nie wiem jak NAD 356 Grega. Może  to ten kierunek. Nie słyszałem. Nie mam zdania.
  Jak widzisz, doprowadzenie ich do stanu używalności kosztowało mnie sporo czasu i kasy. Nadal nie są uniwersalne. W dużym stopniu selekcjonują płyty. Do cięższego grania planuję dokupić subwoofer.

ps. uwaga do Prezesa - może by przenieść powyższe wywody do nowego wątku : "KEF a sprawa polska", cy cuś w podobie ?
   
KEF iQ9, Yaqin 100b, Primare cd21, P-J Perspective, Goldring 1012, P-J Tube Box SEII, Kimber 4TC, 8TC, Audiomica Beryl, QED Siver Spiral, NEEL 7ES, listwa Tomanek

kawosz

Z tego co mi się obiło o oczy na forach to chyba kolega Muda udoskonala Kef y ? . Nie wiem z jakim skutkiem ale może warto było by zasięgnąć opinii . 

GregWatson

Cytat: kawosz w Luty 17, 2017, 09:19Z tego co mi się obiło o oczy na forach to chyba kolega Muda udoskonala Kef y ? . Nie wiem z jakim skutkiem ale może warto było by zasięgnąć opinii . 
Tak robi takie rzeczy, byłem u kolegi Mudy i słuchałem KEFy po przeróbkach. Tylko tyle, że nie mam żadnego odniesienia do oryginału. Były to R700 albo R900 już dobrze nie pamiętam. Faktycznie grały wybornie.
Trochę tego i trochę tamtego też.

GregWatson

Pozwolę sobie zamieścić fotkę tych kolumn znalezioną na jednej ze stron na portalu A...

Trochę tego i trochę tamtego też.

rudy-102

Cytat: GregWatson w Luty 17, 2017, 09:32
Cytat: kawosz w Luty 17, 2017, 09:19Z tego co mi się obiło o oczy na forach to chyba kolega Muda udoskonala Kef y ? . Nie wiem z jakim skutkiem ale może warto było by zasięgnąć opinii . 
Tak robi takie rzeczy, byłem u kolegi Mudy i słuchałem KEFy po przeróbkach. Tylko tyle, że nie mam żadnego odniesienia do oryginału. Były to R700 albo R900 już dobrze nie pamiętam. Faktycznie grały wybornie.

Jakiś czas temu jak szukałem nowych kolumn to słuchałem w sklepie R900 bo potrzebowałem głośniki do dużego pomieszczenia. Z dużych zestawów za pieniądze, które chciałem wydać mieli tylko R900. Sprzedawca zaznaczył, że one grają dobrze tylko z lampą, albo z miękko grający wzmacniaczem. Z lampowych mieli akurat tylko jakiegoś Unison Research -chyba 25. Nie zagrało to ładnie. Sprzedawca  mówił, że podpinał je u klienta do Lebena i brzmiało bardzo dobrze. Dla mnie brzmiały twardo i sucho. Zdecydowałem się potem na inne.

arturrogo

#8
Znalazłem takiego NAD (C352) za bardzo rozsądne pieniądze. Może to będzie strzał w 10 dla moich KEF Q7? a jeżeli nie sprosta to na portal aukcyjny i czekać dobrej ceny na NAD 356BEE.

Zauważyłem też że barwa tonów zmienia się w zależności od miejsca gdzie je odsłuchuję (ale odkrycie) chodzi o to, że głośnik są na jednej ścianie - w połowie pokoju tj. 2m trochę mało basu, natomiast jeżeli siądę po przeciwnej stronie przy ścianie ok 4m od głośników - Bas jest jak najbardziej OK. Czy można zmienić "położenie" tego basu?
Denon AVR-X1600, KEFQ7, Audio Technika LP5X +  AT 150 MLX , Pioneer BDP450

jajacek1410

#9
Cytat: GregWatson w Luty 17, 2017, 09:32Były to R700 albo R900 już dobrze nie pamiętam. Faktycznie grały wybornie.
R700. Szkoda, że dzieli nas z kol. muda 500 km. Zawiózłbym wzmacniacz do tuningu i wprosił się na odsłuch.

KEF iQ9, Yaqin 100b, Primare cd21, P-J Perspective, Goldring 1012, P-J Tube Box SEII, Kimber 4TC, 8TC, Audiomica Beryl, QED Siver Spiral, NEEL 7ES, listwa Tomanek

jajacek1410

Cytat: rudy-102 w Luty 17, 2017, 11:14Jakiś czas temu jak szukałem nowych kolumn to słuchałem w sklepie R900 ............. Dla mnie brzmiały twardo i sucho. Zdecydowałem się potem na inne.
Na co się zdecydowałeś? Jeśli nie tajemnica :)

KEF iQ9, Yaqin 100b, Primare cd21, P-J Perspective, Goldring 1012, P-J Tube Box SEII, Kimber 4TC, 8TC, Audiomica Beryl, QED Siver Spiral, NEEL 7ES, listwa Tomanek

Lyset

Cytat: arturrogo w Luty 17, 2017, 20:13
. Czy można zmienić "położenie" tego basu?
Na poczatek sprobuj zapchac BR.
Kenwood BLM802WH/Kenwood BM450/Braun BT5090/Yamaha XSR900/Yamaha XF425

arturrogo

Denon AVR-X1600, KEFQ7, Audio Technika LP5X +  AT 150 MLX , Pioneer BDP450

Lyset

Cytat: arturrogo w Luty 17, 2017, 23:14
Przód czy tył? BR
Sprobuj przod.Pozniej tyl.Pozniej obie dziury.Kolce plus podstawki.Blizej/dalej scian.
Inne przewody.
Twoje uszy,Twoj sprzet,Twoje pomieszczenie...Potancz troche z nimi.
Kenwood BLM802WH/Kenwood BM450/Braun BT5090/Yamaha XSR900/Yamaha XF425

arturrogo

Czy podkładki pod kolce konieczne kiedy kolumna stoi na płycie granitowej?
Denon AVR-X1600, KEFQ7, Audio Technika LP5X +  AT 150 MLX , Pioneer BDP450

GregWatson

Musisz wypróbować jak to ci będzie grało. Ja mam podkładki pod kolcami kolumn mimo iż kolumny stoją na płycie granitowej i płyta też zaopatrzona jest w kolce. Ale każdy ma swoje uszy.
Trochę tego i trochę tamtego też.

arturrogo

OK zakładam podkładki (i ta zabawa z trafieniem kolca w dziureczkę x4)
Denon AVR-X1600, KEFQ7, Audio Technika LP5X +  AT 150 MLX , Pioneer BDP450

GregWatson

Trochę tego i trochę tamtego też.

arturrogo

Qurcze ludzie w kosmos latają od 50lat a tu trzeba się z czymś takim męczyć  :)
Denon AVR-X1600, KEFQ7, Audio Technika LP5X +  AT 150 MLX , Pioneer BDP450

arturrogo

A ma ktoś może sposób na brzmienie KEF. Już rozwijam zapytanie głośniki najlepszy odsłuch mają po drugiej stronie przy ścianie odległość około 4m, słychać poprawny głęboki bas, także sopran i środek. Natomiast w połowie drogi (ok. 2 m jak siedzę na brzegu łóżka - bas już jest słabszy sopran może trochę mocniejszy). Próbowałem zatykać bass reflexy przód - tył oba na raz i tak jak było słychać (najlepiej po przeciwnej stronie przy ścianie) tak zostało. Głośniki w odległości 25cm od ściany
Denon AVR-X1600, KEFQ7, Audio Technika LP5X +  AT 150 MLX , Pioneer BDP450

Lyset

Cytat: arturrogo w Luty 20, 2017, 20:06
A ma ktoś może sposób na brzmienie KEF. Już rozwijam zapytanie głośniki najlepszy odsłuch mają po drugiej stronie przy ścianie odległość około 4m, słychać poprawny głęboki bas, także sopran i środek. Natomiast w połowie drogi (ok. 2 m jak siedzę na brzegu łóżka - bas już jest słabszy sopran może trochę mocniejszy). Próbowałem zatykać bass reflexy przód - tył oba na raz i tak jak było słychać (najlepiej po przeciwnej stronie przy ścianie) tak zostało. Głośniki w odległości 25cm od ściany
Moze wyjmij je z szafy.
Kenwood BLM802WH/Kenwood BM450/Braun BT5090/Yamaha XSR900/Yamaha XF425

GregWatson

Cytat: arturrogo w Luty 20, 2017, 20:06A ma ktoś może sposób na brzmienie KEF. Już rozwijam zapytanie głośniki najlepszy odsłuch mają po drugiej stronie przy ścianie odległość około 4m, słychać poprawny głęboki bas, także sopran i środek. Natomiast w połowie drogi (ok. 2 m jak siedzę na brzegu łóżka - bas już jest słabszy sopran może trochę mocniejszy). Próbowałem zatykać bass reflexy przód - tył oba na raz i tak jak było słychać (najlepiej po przeciwnej stronie przy ścianie) tak zostało. Głośniki w odległości 25cm od ściany

Tu znajdziesz trochę ciekawych opisów, porad i podpowiedzi co i jak z kolumnami i nie tylko:

http://www.hifi.pl/porady/

Jest tam sporo o prawidłowych ustawieniach kolumn. Warto się z nimi zapoznać.

Trochę tego i trochę tamtego też.

frywolny trucht

Te kolumny muszą mieć wokół siebie wolną przestrzeń. Po pół metra wokół będzie pewnie za mało. Ale chociaż tyle. Nie mogą być wciśnęte jak sardynki w puszkę. Zrób próbę, wysuń je do przodu i posłuchaj jak się zmieniło kształtowanie sceny. Jeśli żona bije, podklej filce i wysuwaj tylko na czas odsłuchów.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

frywolny trucht

...a gramofon "rozmawia" w czasie głośniejszych odsłuchów bo jest zbyt blisko kolumny.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

octagon

Tak się złożyło, że mam na odsłuchach u siebie KEF R900. Grają podłączone do Linear Audio Research IA30T Mk2. Jest wybornie. Nawet nie wiedziałem, że ta lampa ma takiego kopa. Bas jest piękny, sprężysty, konturowy, nic się nie leje. Środek i góra tak samo. Równe całe pasmo. Piękna scena, szeroka i głęboka. Wzmacniacz ma 30wat i daje radę. Zastanawiam się czy nie iść w tym kierunku. Ciekaw jestem jakby było z hybrydą...