Regulacja VTA w ramieniu RB300, gramofon Rega P3

Zaczęty przez Rokam, Luty 20, 2017, 22:42

Poprzedni wątek - Następny wątek

Rokam

Witam
Chcę zastosować regulację VTA, na którą składają się dwie podkładki o łącznej grubości 4mm.
Martwi mnie tylko dość krótki trzpień z gwintem, który mocuje ramię do plinty. Czy ktoś już przerabiał temat VTA +4mm dla Regi P3? Chcę zastosować wkładkę 2M Ortofona.
Czy maktoś jakiś ciekawy pomysł na regulację VTA w tym gramofonie?

krzysiek

A sorry widzę ze temat o RB300

Do tego ramienia używałem tylko zwykłej podkładki 2mm
Modwright KWI-200, Dynaudio Special 25, Chord Qutest, poprzednio na forum jako blackholesun

rockandroll

Nie pamiętam jak długi jest trzpień w RB300 ale powinien zupełnie wystarczyć do podniesienia o 4 mm. O którym Ortofonie myślisz?

Rokam

Myślę o 2M Black. Rozważam jeszcze AT-150SA, taki sam szlif a cena jednak niższa o 25%

frywolny trucht

Cytat: Rokam w Luty 20, 2017, 22:42Czy maktoś jakiś ciekawy pomysł na regulację VTA w tym gramofonie?

Jak grubą masz matę?
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

christo

Cytat: Rokam w Luty 21, 2017, 06:56Myślę o 2M Black. Rozważam jeszcze AT-150SA, taki sam szlif a cena jednak niższa o 25%
U thakkera masz jeszcze Ortofona 540 mk2 ze szlifem FG70 za niespełna 340 euro.
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

rockandroll

Cytat: Rokam w Luty 21, 2017, 06:56
Myślę o 2M Black. Rozważam jeszcze AT-150SA, taki sam szlif a cena jednak niższa o 25%
AT-150SA będzie zastępowana wkładką o nazwie VM750SH. Cena ok. 2 tys. złotych.

Ortofon i Audio-Technica to trochę inne granie, pytanie czy masz możliwość odsłuchu wkładki przed zakupem. Regulacja VTA w Redze polega na dodaniu podkładek pod ramię. RB300 ma chyba jeszcze stary rodzaj mocowania, czyli jeden otwór i duża nakrętka. Nowe z montażem na trzy śruby mają podkładki rewolwerowe 2/4/8 mm oraz podkładki po 2 mm z których można poskładać wymaganą wysokość. Tak czy inaczej są do kupienia.

kawosz

Ile ten gramofon kosztuje że wymyślili taki genialny sposób na regulacje ? . Zawsze to lepiej niż bez regulacji ale i tak jestem zniesmaczony

pan-troglodytes


krzysiek

Cytat: kawosz w Luty 21, 2017, 10:27
Ile ten gramofon kosztuje że wymyślili taki genialny sposób na regulacje ? . Zawsze to lepiej niż bez regulacji ale i tak jestem zniesmaczony

Kolega dzis sie dowiedział o istnieniu gramofonów firmy Rega i ich specyfice?

Te gramofony sa zaprojektowane do pracy z wkładkami firmy Rega, ktore sa bardzo niskie, raptem 14mm. Wtedy niepotrzebna jest regulacja VTA.

Roy Gandy, właściciel firmy Rega, ma bardzo specyficzne podejście do kwestii VTA. W skrócie uważa tę regulację za bzdurę :-D
Modwright KWI-200, Dynaudio Special 25, Chord Qutest, poprzednio na forum jako blackholesun

Rokam

pan-troglodytes
Obawiam się, że podany przez Ciebie pierścień nie będzie pasował do otworu w Redze.
Mam na myśli pierścienie jak niżej:
http://www.audioorigami.co.uk/for-sale/
The 9 spacers (shims) you will receive are the following sizes:
3 x 3.9mm, 1 x 2.9mm, 1 x 2.15mm,3 x 2.0mm,1 x 1.1mm, czyli regulacji jest sporo. Koszt pomijalny.
Martwi mnie tylko, nie wiem czy słusznie, że pierścienie są z plastiku. Inną opcją są 2 metalowe pierścienie po 2mm każdy od Regi. Nie wiem jak często regulujecie VTA. Do tej pory używałem Rega Elys i ostatnio Exact.
Chcę teraz spróbować czegoś innego.
Ramię Regi ma mało regulacji i zastosowanie zaawansowanego szlifu igły (np micro line) może być kłopotliwe.
Shibata jest mniej wrażliwa na ustawienia.
Myślałem o AT150SA ponieważ tam też jest Shibata (podobnie jak w 2M Black)
Sądzę, że AT150SA to inne granie niz standardowe AT. Niestety, nie ma za wiele porównań do 2M Black
Jeżeli chodzi o matę, to stosuję korkową Projecta (nie wiem jaka grubość - 1-1,5mm?) zamiennie ze standardową, filcową Regi - różnicy specjalnie nie słyszę. Koerk nie zostawia syfu na płytach i tu jest +


kawosz

Cytat: blackholesun w Luty 21, 2017, 10:47Kolega dzis sie dowiedział o istnieniu gramofonów firmy Rega i ich specyfice?

Te gramofony sa zaprojektowane do pracy z wkładkami firmy Rega, ktore sa bardzo niskie, raptem 14mm. Wtedy niepotrzebna jest regulacja VTA.

Roy Gandy, właściciel firmy Rega, ma bardzo specyficzne podejście do kwestii VTA. W skrócie uważa tę regulację za bzdurę :-D


Że taki gramofon istnieje wiedziałem . Nie interesowałem się nim . Zaciekawiło mnie to się spytałem . Co w tym złego ?
Ale skoro Kolega tak mi ładnie odpisałem to podzielę się swoim spostrzeżeniem . Pan Roy Gandy jest liczykrupą i stąd to jego nowatorskie podejście . Kawał dykty pasek i ramię na podkładki . Kpina i żenada

rockandroll

Cytat: Rokam w Luty 21, 2017, 11:22
Nie wiem jak często regulujecie VTA. Do tej pory używałem Rega Elys i ostatnio Exact.
Chcę teraz spróbować czegoś innego.
Ramię Regi ma mało regulacji i zastosowanie zaawansowanego szlifu igły (np micro line) może być kłopotliwe.
Shibata jest mniej wrażliwa na ustawienia.
Myślałem o AT150SA ponieważ tam też jest Shibata (podobnie jak w 2M Black)
Sądzę, że AT150SA to inne granie niz standardowe AT. Niestety, nie ma za wiele porównań do 2M Black
Jeżeli chodzi o matę, to stosuję korkową Projecta (nie wiem jaka grubość - 1-1,5mm?) zamiennie ze standardową, filcową Regi - różnicy specjalnie nie słyszę. Koerk nie zostawia syfu na płytach i tu jest +
VTA ustawia się praktycznie raz - przy instalacji wkładki. Wyrzuciłbym mate korkową i założył oryginalną Regi. Najlepsza jest ta najnowsza, podobnie jak biały pasek jeśli go nie masz. Każdą wkładkę trzeba dobrze ustawić, bez względu na szlif, więc nie ma za bardzo znaczenia czy to Fritz Gyger, Shibata czy Micro Line. Liczy się jak to gra. Exact to bardzo fajna wkładka. Chcesz eksperymentować czy szukasz czegoś konkretnego? Jaki masz przedwzmacniacz?

frywolny trucht

Cytat: Rokam w Luty 21, 2017, 11:22Jeżeli chodzi o matę, to stosuję korkową Projecta (nie wiem jaka grubość - 1-1,5mm?) zamiennie ze standardową, filcową Regi - różnicy specjalnie nie słyszę. Koerk nie zostawia syfu na płytach i tu jest +

Zmierzam do tego, że minimum milimetr na VTA mógłbyś zaoszczędzić naklejając zontkową matę. Grubość 0,4 mm
http://www.audioforte.com.pl/antyposlizgowa-mata-gramofonowa-zontek-integrale-mat
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Rokam

Kawosz
Rega to konstrukcja prosta jak cep. Niemniej jednak gra, jak za te pieniądze bardzo dobrze.
Mam jeszcze dwa gramofony: Gyrodeca i Lenco L78. Powiem tak, na pierwszym miejscu jest Lenco, które w tyle zostawia oba pozostałe gramofony. Między Gyrodec a Rega P3 już tak dużej różnicy nie ma, szczególnie po wymianie subplatera na metalowy (w P3). Nowa Rega P3 razem z wkładką kosztowała mnie 2500 PLN, używany Gyrodec 3500 PLN - w moim przypadku pieniądze nie grają ponieważ różnica w cenie tylko 1000 PLN.
W Gyrodec jest lepsze ramię od RB300 - Technoarm. Naprawdę muszę się trochę zmuszać do stwierdzenia, że Gyro gra lepiej od tego kawału dykty. Na Gyro założony jest Goldring1042 a na RB300 - Rega Exact
Lenco L78 ze standardowym ramieniem (nowe V-bloki) i z wkładką DL103 jest jednak dużo lepszy od obu wyżej wymienionych - koszt z lekkim przeglądem i V-blokami jakieś 600 zł
Testuję wszytko na dwóch pre: Nuda v.2 i wbudowany w lampowe pre CJ-PV10a. Wszystkie kambodże, nady i projecty poszły na alledrogo 

Jamówię

Cytat: kawosz w Luty 21, 2017, 11:23
Cytat: blackholesun w Luty 21, 2017, 10:47Kolega dzis sie dowiedział o istnieniu gramofonów firmy Rega i ich specyfice?

Te gramofony sa zaprojektowane do pracy z wkładkami firmy Rega, ktore sa bardzo niskie, raptem 14mm. Wtedy niepotrzebna jest regulacja VTA.

Roy Gandy, właściciel firmy Rega, ma bardzo specyficzne podejście do kwestii VTA. W skrócie uważa tę regulację za bzdurę :-D


Że taki gramofon istnieje wiedziałem . Nie interesowałem się nim . Zaciekawiło mnie to się spytałem . Co w tym złego ?
Ale skoro Kolega tak mi ładnie odpisałem to podzielę się swoim spostrzeżeniem . Pan Roy Gandy jest liczykrupą i stąd to jego nowatorskie podejście . Kawał dykty pasek i ramię na podkładki . Kpina i żenada




Równie "nowatorskie"podejście ma do czyszczenia płyt. Jego zdaniem zadanie to spełnia tip przesuwający się w rowku :)

Rokam

Mata by ZonteK za 50 PLN, to taniej niż korek Projecta, aż szkoda nie spróbować.
Wracając do Pana Roy "jak mu tam", to jest jego zdanie, z którym nie musimy się zgadzać.
Wkładka Exact faktycznie dobrze gra. Nie wiem, czy ustępuje w czymkolwiek GL1042 ale może ja trochę głuchy jestem. Chociaż, ewidentnie słyszę, że L78 gra lepiej

frywolny trucht

Cytat: Rokam w Luty 21, 2017, 11:40Lenco L78 ze standardowym ramieniem (nowe V-bloki) i z wkładką DL103 jest jednak dużo lepszy od obu wyżej wymienionych

No to jestem w szoku, że ktoś gra na idlerze MC LO i jest zachwycony. Naprawdę taki cichy ten Lenco?
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

krzysiek

Cytat: Rokam w Luty 21, 2017, 11:40Naprawdę muszę się trochę zmuszać do stwierdzenia, że Gyro gra lepiej od tego kawału dykty.

A ja czytałem, że Rega to jest "żart" i "dla kobiety" ;)

Ja na Twoim miejscu wrzuciłbym tam zwykłą metalową podkładkę 2mm i zobaczył, jak to zagra. Może wystarczy. Do takiego Denona DL-110 moim zdaniem podkładki w ogóle nie trzeba. Może do wkładki, którą sobie kupisz też nie będzie takiej potrzeby. Jak chcesz, to mam w szufladzie oryginalną podkładkę 2mm od Regi, mogę Ci wysłać na testy.
Z zaawansowanymi szlifami może być problem, ale nie musi, zależy od tego, jak jest wklejona igła. Brak możliwości regulacji azymutu to moim zdaniem dużo większy problem, niż VTA. Goldring 2500, Goldring Eroica grały super. Benz Micro musi mieć podregulowany azymut, niestety jak się założy podkładki między headshell a wkładkę, to całą muzykalność ch... strzela. Dlatego przewiesiłem Benza na Sony.
Modwright KWI-200, Dynaudio Special 25, Chord Qutest, poprzednio na forum jako blackholesun

rockandroll

Cytat: Jamówię w Luty 21, 2017, 11:43
Równie "nowatorskie"podejście ma do czyszczenia płyt. Jego zdaniem zadanie to spełnia tip przesuwający się w rowku
Częściej niż płyty czyszczę igłę. Czyli chłop ma rację. :)

Rokam

Frywolny, pisałem wcześniej, że może trochę głuchy jestem. W każdym razie nie słyszę ani silnika, ani idlera.
Nie ma też żadnych drgań od kółka idlera. Może trafiłem na jakiś wyjątkowy egzemplarz? Faktem jest, że Lenco w momencie zakupu wyglądało jak NOS. Na pokrywie Regi mam więcej rys niż na pokrywie od Lenco.
MCLO na idlerach, to chyba żadna nowość. Na Lencoheaven jest mnóstwo użytkowników Lenco, Garrardów etc z MCLO. Może też coś mają ze słuchem, nie wiem. Z głową na pewno, jak wszyscy wielbiciele analogu.

Jamówię

Cytat: rockandroll w Luty 21, 2017, 11:56
Cytat: Jamówię w Luty 21, 2017, 11:43
Równie "nowatorskie"podejście ma do czyszczenia płyt. Jego zdaniem zadanie to spełnia tip przesuwający się w rowku
Częściej niż płyty czyszczę igłę. Czyli chłop ma rację. :)






To może nie czyść płyt i sprawdź czy ma racje?

elem

Cytat: rockandroll w Luty 21, 2017, 11:56Częściej niż płyty czyszczę igłę. Czyli chłop ma rację

Jeśli musisz czyścić często igłę, to znaczy, że igła zbiera brud z płyty. Nieumytej płyty :)
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

kawosz

Cytat: Rokam w Luty 21, 2017, 11:40Kawosz
Rega to konstrukcja prosta jak cep.
@Rokam Bracie w winylu ja nic do Ciebie nie mam . Zdziwiłem się i tyle . Aż tyle i tylko tyle .
Moje zdziwienie podyktowane jest tym że np Andrzej Analogowy struga swoje ramiona w garażu . Wyczytałem również że jednak są modyfikacje tego ramienia . Które nota bene może być poza tą niedogodnością bardzo dobrą konstrukcją .
Wałkujemy gramofony od jakiegoś czasu w dziale jaki gramofon to sobie porównuje .
Miłego słuchania więcej się nie czepiam

Rokam

blackholesun
Diękuję za propozycję. Zlecę zrobienie paru podkładek na CNC - żaden koszt.
Wracając do Regi i "żartów z kobiet", to nie mogę zrozumieć podejścia polskich winylowców do tych gramofonów.
Uważam, że za równowartość Regi P3 nie kupi się lepszego nowego gramofonu. Kupowanie używek, to loteria.
Rega P3 jest chyba najczęściej kupowanym oraz modyfikowanym gramfonem na świecie.
Wszędzie na świecie dobry gramiak, tylko w Polsce gówniany klimat i "nie chce grać".