Regulacja VTA w ramieniu RB300, gramofon Rega P3

Zaczęty przez Rokam, Luty 20, 2017, 22:42

Poprzedni wątek - Następny wątek

Rokam

Kawosz
Ja tylko polemizowałem z Tobą. Niczego negatywnego w Twoim wpisie nie było.
Zwykła wymiana poglądów

rockandroll

Cytat: Rokam w Luty 21, 2017, 12:13
blackholesun
Diękuję za propozycję. Zlecę zrobienie paru podkładek na CNC - żaden koszt.
Wracając do Regi i "żartów z kobiet", to nie mogę zrozumieć podejścia polskich winylowców do tych gramofonów.
Uważam, że za równowartość Regi P3 nie kupi się lepszego nowego gramofonu. Kupowanie używek, to loteria.
Rega P3 jest chyba najczęściej kupowanym oraz modyfikowanym gramfonem na świecie.
Wszędzie na świecie dobry gramiak, tylko w Polsce gówniany klimat i "nie chce grać". 
To zależy kogo słuchasz. Czasami kupuje się oczami a prosta Rega wygląda za... prosto.

krzysiek

Cytat: Rokam w Luty 21, 2017, 12:13Uważam, że za równowartość Regi P3 nie kupi się lepszego nowego gramofonu. Kupowanie używek, to loteria.

nie przekonasz, nie próbuj.... :)
ja też nie mogę zrozumieć tego podejścia, ale cóż
Modwright KWI-200, Dynaudio Special 25, Chord Qutest, poprzednio na forum jako blackholesun

krzysiek

Cytat: rockandroll w Luty 21, 2017, 12:18To zależy kogo słuchasz. Czasami kupuje się oczami a prosta Rega wygląda za... prosto.

+1
Modwright KWI-200, Dynaudio Special 25, Chord Qutest, poprzednio na forum jako blackholesun

elem

Rokam, a gdzie Ty wyczytałeś takie złe opinie?  Mamy halo tylko do  braku regulacji VTA. Używałem wiele lat RB 250 i było fajnie. Tyle, że to ramie było zamontowane tak, że dało się regulować VTA. Gramofon Regi to taki plug&play - nie kombinuj, graj i ciesz się muzyką. To jest dla wielu klientów najzdrowsze podejście. Ale jak ktoś sie lubi "pobawić" to Rega odpada :)
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

pan-troglodytes

Cytat: kawosz w Luty 21, 2017, 12:10Andrzej Analogowy struga swoje ramiona w garażu

No no no, nie w garażu a w piwnicy a dokładnie w przyziemiu ;) Ma tam niezły warsztacik. I raczej nie struga tylko składa z uprzednio przygotowanych komponentów. On naprawdę bardzo poprawił jakość i powtarzalność swojego wyrobu.
W temacie - Rega potrafi ładnie zagrać. Ramiona RB300 i RB250 są świetnie i bardzo dokładnie wykonane. To chyba najczęściej modyfikowane ramiona w historii analogu (Audio Note, Michell, Origin...). Pierścień do regulacji VTA pasuje do każdego gramofonu z zamontowaną Regą.

Rokam

Elem, takie opinie są głównie na polskich forach. Na pytanie "jaki gramofon do...zł" po wpisie Rega jest maniana.
"kup to, kup tamto, nie kupuj nowego, kup 50 letni XXX ale nie kupuj Regi"
Faktem jest, że można dorwać dobry stary sprzęt za małe pieniądze ale trzeba mieć sporo szczęścia.
Można ściągnąć grata, którego odrestaurowanie zajmie mnóstwo czasu i pieniędzy. Do tego potrzebne są jeszcze
umiejętności.
Regą też można się pobawić. Można wymienić ramię, talerz, okablowanie, przeciwwagę, subplater, silnik etc.
Tylko pytanie, czy ma to ekonomiczny sens. Dla kogoś, kto startuje z winylem, nie chce brać kredytu hipotecznego i nie chce się zniechęcić, to nie widzę lepszej propozycji niż Rega.

christo

Rokam, niestety z Regą też bywa różnie. Zanim kupiłem pro-jecta zastanawiałęm się nad Regą. Byłem w znanym większości sklepie na Q i na własne oczy widzałem jak talerz w Redze pływał w górę i w dół... Potem okazało się, że "czasami tak bywa" :) Miałem pomysł na gramofon DIY z ramieniem Regi właśnie ale trafiło się coś innego.
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

Rokam

christo, wpadki zdarzają się każdemu  :) U mnie telerz nie chce pływać
Dziękuję kolegom za miłą dyskusję. Myślę, że w temacie nie ma już nic do dadania.
I tak z pytania o VTA, wątek przerodził się w temat całego gramofonu  :)

krzysiek

Rokam, jeszcze jedno pytanie. Pisałeś, że kupiłeś nową Regę P3. Jeśli to nowa P3, a nie P3 z roku 2000, to chyba masz tam ramię z trzypunktowym mocowaniem?
Modwright KWI-200, Dynaudio Special 25, Chord Qutest, poprzednio na forum jako blackholesun

christo

Cytat: Rokam w Luty 21, 2017, 13:28Myślę, że w temacie nie ma już nic do dadania.
I tak z pytania o VTA, wątek przerodził się w temat całego gramofonu  :)
I bardzo dobrze! W końcu po to jest to forum aby ludzie wymieniali się doświadczeniami. To, że akurat sporo tu miłośników vintage to inna sprawa. Ale co i rusz ktoś pyta o nowy gramofon i warto może jeśli by ci się oczywiście chciało, abyś swoją Regę opisał w dziale gramofony w oddzielnym wątku.
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

Rokam

blackholesun, to Rega RP3-2000, czyli z jednopunktowym mocowaniem (dziura), Kupiłem ją właśnie w okolicach 2000 roku.
christo, jak tylko najdzie mnie wena, to coś skrobnę w ramach opisu...tylko co tu opisywać -gra. To faktycznie kawał prostej plinty. Też jestem miłośnkiem vintage (Lenco, CJ-PV10A, stare płyty, Gibsony, Fendery etc)

GP412

Tak sobie czytam dyskusję o REGA P..ale czy producent gdzieś podaje jakieś mierzalne dane napędu ?? szukałem jakoś nie znalazłem.Patrząc na filmiki na YouTube to są problemy z nierównomiernością obrotów a może nie ?Generalnie prostota do mnie przemawia byleby napęd był cichy i stabilny...a tych danych nie znalazłem.
Lubię gramofony..i kukam w wkładeczki

frywolny trucht

A ja tak sobie czytam, że Rega jest najczęściej wybieranym gramofonem... i najczęściej przerabianym, a i jej ramiona też są najczęstszym wyborem do przerobienia :)
Hmm. To ma świadczyć o solidności?? Może jest tanio i łatwo przerobić, żeby nabrała sensu?
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

rockandroll

Rega ma po prostu tanie ramiona. Nie ma drugiego chyba producenta którego ramiona byłyby powszechnie dostępne, solidne i umożliwiały konstrukcyjnie mieszanie. A wielu producentów tworzy różne modyfikacje - od przeciwwagi, poprzez modyfikacje okablowania a skończywszy na rurce ramienia (Technoarm).

Wracając do tematu. Podkładki są metodą na podniesienie ramienia. Przed zakupem wkładki sprawdziłbym dwie rzeczy:
1) nową matę Regi
2) nowy, biały pasek napędu
3) zasilacz TT PSU o ile silnik w tej Redze (a pamięć bywa zawodna) ma silnik 24V
4) przesłuchał oba modele wkładek aby nie wtopić w coś co będzie grało inaczej ale nie lepiej
5) Exact to bardzo udana wkładka :)

pan-troglodytes

Ramiona Regi nie są tanie. Koszt najtańszej RB 250 to ponad 1000 złotych. One są wdzięcznym obiektem modyfikacji po prostu.

christo

Cytat: rockandroll w Luty 21, 2017, 16:16Wracając do tematu. Podkładki są metodą na podniesienie ramienia. Przed zakupem wkładki sprawdziłbym dwie rzeczy:
1) nową matę Regi
2) nowy, biały pasek napędu
3) zasilacz TT PSU o ile silnik w tej Redze (a pamięć bywa zawodna) ma silnik 24V
4) przesłuchał oba modele wkładek aby nie wtopić w coś co będzie grało inaczej ale nie lepiej
5) Exact to bardzo udana wkładka :)
Które to są te dwie rzeczy do sprawdzenia?
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

christo

Cytat: pan-troglodytes w Luty 21, 2017, 17:16Ramiona Regi nie są tanie. Koszt najtańszej RB 250 to ponad 1000 złotych. One są wdzięcznym obiektem modyfikacji po prostu.
Relatywnie tanie. Ciężko kupić jakieś nowe ramię w tej cenie - ja nie spotkałem ale też za bardzo nie szukałem.
Zresztą:
http://www.needledoctor.com/Online-Store/All-Tonearms?sort1desc=F&sort1=Item_ONLINECUSTOMERPRICE
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

rockandroll

Cytat: christo w Luty 21, 2017, 17:46
Cytat: rockandroll w Luty 21, 2017, 16:16Wracając do tematu. Podkładki są metodą na podniesienie ramienia. Przed zakupem wkładki sprawdziłbym dwie rzeczy:
1) nową matę Regi
2) nowy, biały pasek napędu
3) zasilacz TT PSU o ile silnik w tej Redze (a pamięć bywa zawodna) ma silnik 24V
4) przesłuchał oba modele wkładek aby nie wtopić w coś co będzie grało inaczej ale nie lepiej
5) Exact to bardzo udana wkładka :)
Które to są te dwie rzeczy do sprawdzenia?
Dwie - upgrady i wkładki ;)

rockandroll

Cytat: pan-troglodytes w Luty 21, 2017, 17:16
Ramiona Regi nie są tanie. Koszt najtańszej RB 250 to ponad 1000 złotych. One są wdzięcznym obiektem modyfikacji po prostu.
To jest tanio. Znasz innego producenta ramion w tym przedziale cenowym? Droższe są Jelco, ramiona Pro-Jecta, Roksana (tańsze to Jelco).

paul_67

Ja rozwiązałem regulację VTA w Rega 303 zupełnie inaczej.Poszukajcie w wątku "Gramofon DIY".

krzysiek

Cytat: Rokam w Luty 21, 2017, 14:01blackholesun, to Rega RP3-2000, czyli z jednopunktowym mocowaniem (dziura),

Rokam, tak sobie przypomniałem. Jak będziesz próbował te podkładki, to zwróć uwagę, czy po założeniu podkładki pod ramię pokrywa nie będzie opierać się na przeciwwadze. W starym Planarze 3 nie było tego problemu, ale w RP6 wystarczy podnieść ramię o 2-3mm i przeciwwaga przeszkadza.
Modwright KWI-200, Dynaudio Special 25, Chord Qutest, poprzednio na forum jako blackholesun

Rokam

Najwyżej wymieni się przeciwwagę na inną. Jest tego trochę na rynku